много тъжна

  • 3 473
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
ПЪЛНО БЕЗУМИЕ !
намяше такова нещо! имам две ангелчета едното е вече на 11 г и  реда тогава - 1995 г беше друг ! сега с малкото - на 3г и 4 м, миналата година си я взехме след дъъълго чакане от 4 месеца. чакането беше за да се свържат с биологичната майка и след като не можаха... с прокурорско решение вече имаше  отказ / при деклариран отказ  делото става веднага/  . в съда имаше три страни :
ние -
прокурор - като страна на детето
и соц работник - като посредник

съда няма да заседава ако не са изчистени всички подробности !!!

сторед мен някой се престарава или иска нещо !!!!

също така мисля, че нямат право да отказват срещи!!!


с малкото шошонче се виждахме след делото и директорката на дома ни я даде по рано заради почивни дни и защото ... беше човечна /искрено й благодаря/

желая ти търпение и пак търпение  Hug

# 16
  • Мнения: 441

сторед мен някой се престарава или иска нещо !!!!


най-вероятно, и аз за това си помислих

каквито и причини да имат съдиите да правят това, за мен си е чисто издевателство

ross_bul, това се казва изпитание и стигане до ръба

благодаря на съдбата, че нямахме такъв проблем, и без това нищо не чувах и не виждах ,не можех да говоря от вълнение на делото

осиновяване - изстрадано родителство

# 17
  • космополитно
  • Мнения: 941
..Но оправдвах съдията. Защото нейната работа е да постанови осиновяване, което не може да бъде оборено.

Смятам, че е по добре ако има някакъв проблем да бъде разрешен по време на делото, когато вече сме много емоционално ангажирани но не и колкото бихме били след известен период съжителстване с детето...[/u]
Знам колко е тежка тази седмица.
Аз пък знам, че тази тема, поради позитивни развития, за щастие вече не е актуална за заявителката й анонимна0904. Разбрах, и че 7 дни могат да ти изглеждат и съвсем нищожен срок (пък и те не се губят) пред това детето да продължава да стои 4-ти месец в институцията "дом", въпреки подадено само след 14 дни от първата ни среща заявление за осиновяването му  smile3516... И всичките тези месеци в плюс да са поради непълен набор от документи на детето (липсва отказ от майката).  smile3515Точно поради неговата липса детето е предложено за първи път за осиновяване след като престоява в дома 1г.9м. Стои до днес, продължавайки да трупа травми и да изостава в психо социалното си развитие...
Майката е неоткриваема, а когато социалните служби попаднат на някакви нейни следи, тя отново не се явява... Съдията пък продължава да изисква отказа и така  до ден днешен... Спестявам куп абсурдни събития, също такова предложение, дипломатични ходове, доводи, борба... и стигам до настоящия момент, в който от социалната служба успяват да убедят съдията  да се мине по друг път (чл.54(4) от сем. кодекс) - без да има отказ от родителя. Това като, че е стъпка към разрешаване на казуса!? И като, че този чл54 не е съществувал досега!? smile3513
 Тревожа се от варианта, в който НЕотказалата се майка, след време ще тръгне да "рови" и търси...Затова и цитирам Ross_bil, който в едно изречение вербализира моите страхове.
Заради процедурни неуредици и труден НЕ без основания диалог:съдия/ОЗД, втория Рожден Ден и втората Коледа ще са в дома без мама.  Sob
Дано е последен самотен Рожден Ден и последна  самотна Коледа и за двете ни!? newsm45
Имам два въпроса към аудиторията тук:
*Чудя се дали на някой му се е налажило да изтърпи такова чакане?
* Ако сред списващите тук има юристи: Ако се мине по горецитирания закон какви може да са възможните усложнения след време от страна на биологичната майка?

# 18
  • Мнения: 1 652
Венециас, едва ли мога да ти помогна, но споделеното от теб ме развълнува много. Прочетох отново чл. 54(4). Хубаво- неизвестен адрес на майката. Моят съвет е ако можеш чрез адвоката си, ако имаш такъв, да изискаш фотокопия на документите доказващи неоткриваемостта на БМ. Адресът , който е заявила при оставянето на детето в дома и всички известия за явяване, които съдът или соц служби са й изпращали . Неявявянато й  преполагам ще е документирано в архива на съда.
В една друга тема се объждаше наскоро поправката на Семейния кодекс, която беше направена през август 2003. Аз я помня добре, защото се разминах на косъм с нея. Какво направи тази поправка? Удължи срокът в който БМ може да даде отказ. Даде право на същата да се вземе детето, ако не е почнала  процедура по осиновяване , въпреки отказа си. Дотук добре- дава се възможност на жената да размисли и да си вземе детето и то да расте в биологичното си семейство. Но най-важното, което според мен тази поправка трябваше да направи е да постанови срок след който, ако не е дала отказ БМ да е лишена от права и детето да може да бъде осиновено. И този срок според мен е 10 месеца, освен ако майката не е пожелала удължаване на срока, но не повече от 1 г. Нещо такова трябваше да бъде. Не искам да се правя на законотворец, но наред с жените, които оставят децата си с много болка има и такива, които ги оставят с пълна безотговорност. Тези деца растат по домовете - всички знаем какво значи това! Какво значи всеки ден прекаран в дом за едно дете!

Венециас, мисля че няма да имаш усложнения, ако се използва този член. Съжалявам, че няма да сте заедно на тези празници!
Бог да е с вас и да ви помага! Praynig

# 19
  • Мнения: 441
Venecias , отговарям напълно емоционално, без да съм чела  закона, признавам си. Следя внимателно от самото начало написаното от теб, цялата история. Към твоите въпроси бих добавила на първо място този

*защо се предлага на кандидат осиновител дете без отказ?

...имам да пиша повече, но детето се събуди Simple Smile Simple Smile Simple Smile после...

само да добавя, че дори и при отказ БМ може релно да "почука на вратата ти" всеки един момент, това е част от света на осиновителите

всички си го знаем, но в къщата на обесения не се говори за въже...

до после...

# 20
  • Мнения: 883
Venecias,
аз съм минала през това. Вярно по стария закон, сега виждам, че нещата са се попроменили. Когато моята дъщеря си "избра" братче /това го разкамвах вече в някоя от другите теми/, детето нямаше отказ нито от майката, нито от бащата /който плюс това живееше в друга страна. Издирвахме майката по заявен при раждането адрес - нищо, после чрез познати в полицията издирвахме роднини - попаднахме на някаква леля, с която БМ не поддържаше връзка от години. Накрая се стигна до издирване чрез Държавен вестник. И по тогавашния закон, когато издирваш някого чрез ДВ и той не се яви в едномесечен /мисля, че беше/ срок се счита, че той или не е заинтересован от делото или е извън страната и отпада като "страна по делото". В нашия случай БМ се яви на 17-ия ден и подписа документити. Ние лично не сме се срещали с нея, а соц.работник и служител от съда. А биологичния татко издирихме чрез посолството и там нямаше проблеми да подпише.
Желая ти много късмет.
Толкова съжалявам, че твоето момиченце ще трябва да прекара и тази Коледа без МАМА, а и ти, знам, ще си мислиш,че това е най-тъжната ти и самотна Коледа. Дано този, който вижда всичко, пренареди пъзела. Няма ли никакъв шанс?
Прегръдки  Hug Бъди силна, имаш нашата подкрепа
Дефи

# 21
  • Мнения: 441
...продължавам да питам

домовете са пълни с деца без отказ, които не се предлагат(кофти дума) да речем -  не подлежат на осиновяване

в такъв случай защо на  Venecias й е направена среща с такова дете?

това недоглеждане на социалните ли е, различно тълкуване на закона ли е

изключвам разбира се случаи като на дефи, при които е станало спонтанно

като знам през какви иглени уши минават всички чакащи, меко казано съм озадачена....

# 22
  • Мнения: 1 843
Venecias, някой ти дарява сериозно изпитание. Никак не е лесно и ми е мъчно за тебе, обаче усещам, че ше се справиш!

Наистина, и аз не разбирам защо са те срещнали с дете без даден отказ?

Но вече стореното, сторено. Тук трябва или сериозен адвокат или здраво четене на закони (то и те са обект на интерпретация...) и разбира се, здрави нерви, търпение...

Току що писах в съседна тема, без да видя тази, за някои аспекти на процедурата по осиновяване. В дома, от който идва момиченцето ми има 130 деца! 130 деца...Имах малшанса да вляза два пъти в групата не детето ми. Някой казваше, че нямало българчета...Добре, не знам какви са по етнос, но аз видях прекрасни дребосъчета! Да, някои имат явни проблеми, други не толкова явни. Не знам дали моя ентусиазъм е в повече, но аз видях само едни много красиви и много самотни дечица. Защо са още там? Това се питам от седмици. Моето дете е може би най-голямото от тях. А другите? И те ли трябва да чакат до четвърата си година за да намерят дома си?

Знам колко е натоварено ежедневието на всяка една от нас, но напоследък мисля все по-често как трябва да измислим нещо. Не може хиляди хора да "висят" по осиновителските списъци, а в това време децата да са лишени от възможност за един по-добър живот, поради недомислено законодателство!

# 23
  • Мнения: 171
Цитат
в такъв случай защо на  Venecias й е направена среща с такова дете?
това недоглеждане на социалните ли е

Аз незная дали вината е толкова в социалните които са предложили детето, колкото в това кой съд допусна дете без отказ от родителски права,  да бъде вписано в регистъра за осиновяване. Мисля, че тези издирвания на БР следва да се извършват на един по ранен етап и чак тогава детето да се вписва в регистъра. Пълно безумие е да се предлага за осиновяване дете с неуредени документи.

# 24
  • Мнения: 441
Пълно безумие е да се предлага за осиновяване дете с неуредени документи.

 Peace

# 25
  • Мнения: 624
Венециас, едва ли мога да ти помогна, но споделеното от теб ме развълнува много. Прочетох отново чл. 54(4). Хубаво- неизвестен адрес на майката. Моят съвет е ако можеш чрез адвоката си, ако имаш такъв, да изискаш фотокопия на документите доказващи неоткриваемостта на БМ. Адресът , който е заявила при оставянето на детето в дома и всички известия за явяване, които съдът или соц служби са й изпращали . Неявявянато й  преполагам ще е документирано в архива на съда.
В една друга тема се объждаше наскоро поправката на Семейния кодекс, която беше направена през август 2003. Аз я помня добре, защото се разминах на косъм с нея. Какво направи тази поправка? Удължи срокът в който БМ може да даде отказ. Даде право на същата да се вземе детето, ако не е почнала  процедура по осиновяване , въпреки отказа си. Дотук добре- дава се възможност на жената да размисли и да си вземе детето и то да расте в биологичното си семейство. Но най-важното, което според мен тази поправка трябваше да направи е да постанови срок след който, ако не е дала отказ БМ да е лишена от права и детето да може да бъде осиновено. И този срок според мен е 10 месеца, освен ако майката не е пожелала удължаване на срока, но не повече от 1 г. Нещо такова трябваше да бъде. Не искам да се правя на законотворец, но наред с жените, които оставят децата си с много болка има и такива, които ги оставят с пълна безотговорност. Тези деца растат по домовете - всички знаем какво значи това! Какво значи всеки ден прекаран в дом за едно дете!

Венециас, мисля че няма да имаш усложнения, ако се използва този член. Съжалявам, че няма да сте заедно на тези празници!
Бог да е с вас и да ви помага! Praynig

Не зная дали се намесвам не на място ,но към  Venecias ...винаги би било добре да се попреглежда архива ,може би много притеснения щяха да бъдат спестени ,аз съм юрист и понякога влизам тук ,но вслучая няма нужда да давам становище защото погледни тук baoo   много добре са обяснили процедурата

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105878.msg1930688

Kriskata ,
Въпросите които поставяш са наистина много сериозни и съдбоносни за нероденото дете и майка му.
Биологичната майка, ако не е в брак и бащата на детето не предявява претенции към него, може сама да вземе решение да се съгласи, то да бъде осиновено.Жените, които оставят децата си за осиновяване на практика не могат да се откажат от родителски права. Те дават съгласие за осиновяване, което се подписва в присъствието на социален работник и заверява от нотариус.Техните родителски права се прекратяват след влизане в сила на решение постановяващо осиновяване на детето им.
Но за да се стигне до там, първо и задължително се стартира друга процедура:
След като е получен сигнал за съществуващ риск от изоставяне на новороденото дете от Родилно отделение при МБАЛ, социален работник незабавно посещава Родилно отделение, като се среща с майката в стационара на отделението. Целта на срещата е да се окаже първоначална подкрепа за справяне с после родовия период и с признаците на притеснение, нетърпение, напрежение или депресия.
Във връзка с тази така наречена след родова депресия, закона бе изменен и биологичната майка няма право в рамките на 14 дни след раждането да подписва декларация съгласие за осиновяване. Това е периода в които лекарите считат, че депресията отминава. /Чл. 54. (2) от СК/
Социалният работник съвместно с персонала на родилното отделение работи с майката по отношение на страховете й да види и докосне и кърми детето си. Тоест да полага необходимите грижи и внимание.
Твоята приятелка може да вземе и решение временно да изостави детето си и то да бъде отглеждано в Дом за медико социални грижи /ДМСГД/, бившите домове „Майка и дете”. Това е възможно да се случи до отстраняване на трудностите съпътстващи раждането и отглеждането на детето в семейна среда.През този период социалните работници ще посетят близки и роднини на майката,предполагаемия баща и ще направят всичко възможно за да не бъде изоставено детето.
Докато детето е настанено в ДМСГД, майката може да го посещава съобразно режима на дома.Посещенията са важни,защото ако се констатира липсата им,детето може да бъде осиновено и без съгласието на майката-/Чл. 57.  (1) и (2) СК/. „По изключение осиновяване се допуска и когато родителят не е съгласен, ако той трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин. Осиновяване без съгласие на родителя се допуска и когато той е оставил детето за отглеждане в специализирана институция и не го е потърсил в шестмесечен срок от деня, когато е трябвало да го вземе.”В такива случаи родителят се призовава, за да бъде изслушан от съда.
Когато обаче биологичният родител категорично е взел решение да остави детето си за осиновяване, има право да получи консултация, относно последиците от неговото съгласие за осиновяване на детето.
Решението да се остави едно дете за осиновяване не е лесно и може да си сигурна, че преди твоята приятелка да подпише съгласие за осиновяване, с нея ще работят специалисти.
Що се отнася до това дали можеш да проследиш съдбата на детето-до осиновяването му-да.Можеш да се информираш и да помагаш. Когато осиновяването обаче стане факт-не.Съществува тайна на осиновяването и ти не би могла да знаеш къде и кой го е осиновил.Поне не легално

Сигурна съм ,че ще успееш няма да е лесно ,но е възможно стикам ти палци  bouquet

# 26
  • космополитно
  • Мнения: 941
Благодаря на всички,( включили се след постинга ми в темата) за загрижеността и подкрепата.   action032 Добрата Ви грижа ми позволи да се поотпусна и изведнъж да усетя колко много вътрешно съм била напрегната. Започнах и да си поизграждам представа за онези от Вас, на чиито постинги попадам по-често. С изненада установих и, че си имам симпатизанти, които вече реагират емоционално на историята ми(или  пък на мен)!?  Hug
Толкова сте активни,че не успявам да отговоря на всички коментари и поставени въпроси… Изобщо не успявам да прочета много неща в този подфорум. По темата ми се ще да дам един общ отговор по посочените цитати. Изваждам ги по реда на включванията Ви:

darena “… объждана поправка на Семейния кодекс, която беше направена през август 2003. Какво направи тази поправка? Удължи срокът в който БМ може да даде отказ…”
Доста по-долу donna2 е конкретизирала, но преди тя да се беше включила щях да се скача с darena като допълня, че преди само 2 дни соц. работник по случая ми и юриста от местната Регионална инспекция ми обясниха, че тече дебат, според който изчакващия период, при който се взимат предвид ефектите на после родовата депресия да се увеличи още повече…
donna2
"Във връзка с тази така наречена след родова депресия, закона бе изменен и биологичната майка няма право в рамките на 14 дни след раждането да подписва декларация съгласие за осиновяване. Това е периода в които лекарите считат, че депресията отминава. /Чл. 54. (2) от СК/


Април   "*защо се предлага на кандидат осиновител дете без отказ;

* домовете са пълни с деца без отказ, които не се предлагат(кофти дума) да речем -  не подлежат на осиновяване

в такъв случай защо на  Venecias й е направена среща с такова дете?

това недоглеждане на социалните ли е, различно тълкуване на закона ли е?"

----
Не, не е недоглеждане. В моя случай, а и вероятно в много други се прави целенасочено – с цел да се задвижи процедурата по изглаждане  и преодоляване на затрудненията по конкретния казус и в крайна сметка да се предложи по-добро бъдеще за едно дете …
Въпросите, който аз зададох бяха:” Защо този процес по набавяне на липсващите документи и преодоляването на препятствията за осиновяването не се извършва овреме:докато детето е много по-малко и преди да е предложено на осиновителя?”;” Преди казуса да се превърне в зловещ експеримент между кандидат-родител и дете, опитващи се да установят емоционална връзка по между си и да се доверят един на друг?”
Убедена съм, че се преплитат и професионална некомпетентност, персонална немарливост и безхаберие (на единия полюс), които се конфронтират с педантизма (на другия полюс) на някои съвестни служители… Категорично има злоупотреба с емоциите на осиновител и дете… Циничното е, че всичко се ”прави” в името на детето, което по парадоксален начин продължава да стои в”дома”,да соматизира и лежи в болница  Ill doctorпо 2 пъти в месеца, дори при положение, че вече има разтворени обятия за него!

тонни: “Аз не зная дали вината е толкова в социалните които са предложили детето, колкото в това кой съд допусна дете без отказ от родителски права,  да бъде вписано в регистъра за осиновяване.”
----
Вписването в регистъра на дете, без отказ на родителя е регламентирано със закон: при 6м. непотърсване от родител, децата се вписват служебно в регистъра, за да им се търси осиновител.
Абсурдът в моя случай, е че детето се вписва ЧАК на 1г.9м. Допускам, че е твърде вероятно да е необявено от дома съзнателно за да се подържа необходимия брой деца, обезпечаващи назначения персонал!


DarZaMen:
“Venecias, някой ти дарява сериозно изпитание. Никак не е лесно и ми е мъчно за тебе, обаче усещам, че ше се справиш!

Наистина, и аз не разбирам защо са те срещнали с дете без даден отказ?"

----
Със сигурност има защо! Не винаги ни е ясен вселенския промисъл!?... Имало е смисъл най-малкото, защото с моята непримиримост и професионална подготовка, борейки се за едно дете, предложено ми да стане мое, успях да размърдам мозъци и те да се светнат,   Bulbче  вместо да пробиват с глава стена Banghead могат да отворят вратата пред очите им!...
 Но това е за темата новооснована,от Дарена и ДарЗаМен… Когато имам време и енергия, ще ви опиша как всяко наше действие има смисъл и води до промяна в най-неочакван момент и често по непредвидим начин!…

Последна редакция: нд, 17 дек 2006, 04:10 от Venecias

# 27
  • Плевен
  • Мнения: 13
Здравейте! При нас на делото детето се представляваше от социалния работник и така трябва да бъде - БР не са страна.
 НО ДА!!! - до БМ се изпраща уведомление (не съм сигурна дали се нарича така), че съдът се е произнесъл и детето е осиновено. Следващите 7 дни ни се сториха като 7 месеца, но си заслужаваше - сега съкровището си е наше!
Пожелавам ти да имаш сили и търпение! Ще бъдат възнаградени! Hug

# 28
  • Мнения: 441
какво пише в това уведомление и какво става, ако БМ е зад граница?

какъв е юридическия смисъл, ако може някой да каже

Последна редакция: пн, 18 дек 2006, 15:34 от Април

Общи условия

Активация на акаунт