За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 25 941
  • 749
  •   1
Отговори
# 660
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 552
Скрит текст:
Въпрос с повишена трудност, защото има много неизвестни величини. Сестра ми беше на фирмено парти в Одрин и донесе някакви кори за баница, купени от пазара май, други "майсторици" й казали, че тези били най-хубави. Не са в плик, насипни са, големи и кръгли. Казали й как да ги съхрани във фризера - всяка кора завита във фолио, 3 били достатъчни за голяма тава вита баница. Аз не съм начинаеща в готвенето, но тестени и сладкиши правя 2-3 пъти в година. Опитах се да ги "разгадая", гледах разни клипчета в ютуб, може и да са като печени на сач, преди замразяването били много тънки /аз мислех, че като са на сач би трябвало да са по-плътни, ама без опит..../. С две думи, ако някой е купувал от Одрин такива кори дали може да ми даде някакви насоки. Другият ми проблем, че аз съм правила само наложена баница с наши си кори и си имам рецепта /става много хубава/, гледах и клип как се прави с такива кръгли кори, как се сгъва, има рецепта, но се чувствам много несигурна, а е и за гости..... Ще съм благодарна за всякакви разгадавания за вида и евентуални насоки в приготвянето. Даже ми става малко смешно - толкова писане за едно от най-простите неща за приготвяне.
jfjallen, ето нагледно и със снимки на всяка стъпка как се приготвя бюрека

https://domashnivkusotii.com/retsepta/odrinski-byurek/

# 661
  • Мнения: 3 067
tutulina, благодаря много! Мисля, че нещо такова видях в ютуб или друго видео, но така, стъпка по стъпка, е точно за такива "несръчници" като мен. Но се чудя за 2 неща - дали да не намаля малко мазнината, защото такова количество използвам при моята наложена баница, която правя с 400 гр. наши си кори. И 2-то - прясното мляко, нямам спомен до сега да съм ползвала, обикновено я правя с кисело. Няма ли да омекне много, да стане като млечна баница /аз не съм правила, но приятелка прави и казва че е вкусна/? Предполагам, че не съм права след като това е изпитана рецепта, но е за гости и малко или много се притеснявам.

Благодаря и на marcheva14 и на pep-4о. Първата, с ябълките, с това завиване с пръсти...... трябва много пъти да пробвам, че да изглеждат красиво, а не раздърпани. Пуричките са лесни, все мога да нарежа един кръг, но тъй като е за Коледна сбирка на приятели, предпочитам да е по-еднородна, ако мога да се изразя така.

Желая ви весели празници и много здраве!

# 662
  • София
  • Мнения: 11 758
Моля, предложете ми рецепта за крем за торта,, Червено кадифе "
ТОРТА "ЧЕРВЕНО КАДИФЕ"
..............КРЕМ - ГЛАЗУРА. Много ми е добра тортата и следва само крем, както поиска
227 г - крема сирене Филаделфия
227 г - маскарпоне
1 ч . л - екстракт ванилия
115 г  - пудра захар
300 мл - сметана 35%
и още
200 г - замразени ягоди
1 с . л -кристална захар
1 ч . л - царевично нишесте
ако се желае блатовете да са по-сочни, според мен не е необходимо, но е въпрос на избор, се приготвя сироп :
25 г - кристална захар
50 мл - вода
1 ч . л - лимонов сок

https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2020/01/blog-post_23.html

# 663
  • Мнения: 9 671
Станислава, ти като нямаш опит в кухнята е по-добре да готвиш по изпитани рецепти, като импровизациите ги оставиш засега. Иначе ето Марчева ти даде идея за чудесен класически крем, също от лесните е маскарпоне, заквасена сметана и конд. мляко (зависи от вкуса), макар дори и те да не могат да направят от тази скучна торта нещо сносно за моя вкус.

# 664
  • Мнения: 1 142
Здравейте, тази година трябва да готвя сама за бъдни вечер, а скоро имах лошо преживяване с един боб закупен от Кауфланд, който се вари половин ден и пак хрупаше и даже не го досготвих - отказах се. 😁 И сега като се сетя, че пак трябва да готвя такова нещо изпадам в ужас.. дадоха ми идея да сготвя от тези сварените в буркани, някой готвил ли е с такъв боб, за колко време става, колко вода се слага и колко боб? Идеята ми е да го направя яхния, в глинен съд във фурната, че така го харесвам повече Simple Smile

# 665
  • София
  • Мнения: 8 610
Ползвам ето този консервиран боб за салата и съм доволна - ММ го яде. Наскоро ми остана малко и на другия ден го добавих към кисело зеле с месо - получи се супер. Но беше добавка, не беше основата на яденето. На тази марка всичките бобови ми харесват, защото нямат твърде силен вкус на консерва; купувам ги от около две години. Ако го правя на яхния, не бих слагала много вода - колкото да може да поври 15-на минути, за да се смесят вкусовете с всичко останало.
За Коледа май не бих "готвила" вече сготвен боб от буркан, не ми е домашно някак си. Ако решите: купувате си боб на Крина, накисвате го за поне 3 часа (най-добре цяла нощ или цял ден) и след това се сварява за около час. Нямам пропуск по тази схема (и затова не смея да ходя встрани от пътеката - имала съм провали преди с разни други марки боб).

# 666
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
Здравейте, тази година трябва да готвя сама за бъдни вечер, а скоро имах лошо преживяване с един боб закупен от Кауфланд, който се вари половин ден и пак хрупаше и даже не го досготвих - отказах се. 😁 И сега като се сетя, че пак трябва да готвя такова нещо изпадам в ужас.. дадоха ми идея да сготвя от тези сварените в буркани, някой готвил ли е с такъв боб, за колко време става, колко вода се слага и колко боб? Идеята ми е да го направя яхния, в глинен съд във фурната, че така го харесвам повече Simple Smile
Всички и в консерва, и в буркан са готови за ядене.  Същото е както да готвиш грах  от консерва/буркан. Все пак като го отвориш, ще прецениш дали да го готвиш още и колко. 

... За Коледа май не бих "готвила" вече сготвен боб от буркан, не ми е домашно някак си. ...
Ей такива скрупули изобщо нямам. Това си е просто улеснение, останалото в ястието е важното.
Още колко неща може да са такива улеснения, ама сме назад....

Ние купуваме боб от борса и след 24 часово киснене е почти готов - варя го за 15-20мин., колкото да се сготвят зеленчуците.

# 667
  • Мнения: 14 173
Никакви угризения нямам. И сега планирам да отворя два буркана зрял боб, да го намачкам и овкуся, и бобената салата е готова. Такъв боб ползвам и за пълнените чушки. Достатъчно работа си имам, вечерта се чувствам, сякаш съм готвила за казарма, че и боба да го варя сума ти време. Каквото мога си спестявам. Дето има една приказка - и Асан е хОра. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 668
  • София
  • Мнения: 8 610
А, не ме разбирайте погрешно - всичко си ползвам без скрупули, само  по Коледа ми е различно Simple Smile А бобът след накисване става много бързо и не ми пречи да си го сваря Simple Smile

# 669
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
О, разбрах те, та и аз за Коледа или който и да е празник имах предвид, баш тогава си е най- полезно улеснение, както и за бързо ястие по всяко време.

# 670
  • In transit
  • Мнения: 12 081
И аз като Морена. Толкова неща приготвям за Бъдни вечер, за Коледа, че изобщо нямам огризения да се улесня максимално и да си спестя малко време, като ползвам готов сварен боб за пълнените чушки, например. През останалото време на годината си варя боб, но по Коледа не.

# 671
  • София
  • Мнения: 8 610
Е, вие обратното на мен Grinning Аз по Коледа не готвя толкова много, че сме само двама и няма смисъл - едно основно, някакви салати, плодове, ядки, питка и то готово Simple Smile

# 672
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 17 042
дадоха ми идея да сготвя от тези сварените в буркани, някой готвил ли е с такъв боб, за колко време става, колко вода се слага и колко боб? Идеята ми е да го направя яхния, в глинен съд във фурната, че така го харесвам повече Simple Smile
Абсолютно всякакви ястия с боб готвя от консерва "печен боб в доматен сос", просто го добавям накрая към останалите продукти, защото той самия няма нужда от готвене. Единствено за салати и супи ползвам консерва бял боб в саламура, не го ползвам за манджа защото ми е по-безвкусен от другия а и обикновено сортът е друг по-люспест, особено тези с огромните бобчета, но това сигурно зависи от какви марки има на пазара. Иначе боб суров готвя само в бавноготвещата тенджера и не му се занимавам, става на мозък.

# 673
  • Мнения: 13 601
За първи път ще правя сладки със стевия. Във всяка рецепта ли мога да заменя захарта със стевия или да търся специално адаптирани рецепти. Има ли някакви тънкости при тези рецепти.
Търся варианти без захар или с малко захар, но така че да не се променя коренно вкусът,  други продукти нямам, които да трябва да избягвам.

# 674
  • София
  • Мнения: 3 762
Свекървата иска да направя питката за Бъдни вечер.Веднага намерих рецепта за содена питка,обаче утре щяла да ми даде мая.Да не слагам яйца ме предупреди и на не е блажна.Е,олиото е растително,нали?Дайте моля ви рецепта за питка без яйца и с мая….

Общи условия

Активация на акаунт