За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 25 936
  • 749
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 9 671
Ако нямаш опит, ето ти една елементарна, но убийствено вкусна питчица.
https://evatoneva.com/index.php?option=com_content&view=article& … ipogachi&Itemid=9

# 676
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
Свекървата иска да направя питката за Бъдни вечер.Веднага намерих рецепта за содена питка,обаче утре щяла да ми даде мая.Да не слагам яйца ме предупреди и на не е блажна.Е,олиото е растително,нали?Дайте моля ви рецепта за питка без яйца и с мая….
То си е хляб - брашно, вода и мая, сол и захар, олио. Simple Smile
Ако пък имаш опит с месенето,  взимаш брашно колкото искаш, мая за количеството брашно, малко сол и малко повечко захар (да е по към питка, отколкото хляб), малко мазнина и вода до средно меко тесто. И оформяш като питка.

# 677
  • In transit
  • Мнения: 12 079
За първи път ще правя сладки със стевия. Във всяка рецепта ли мога да заменя захарта със стевия или да търся специално адаптирани рецепти. Има ли някакви тънкости при тези рецепти.
Търся варианти без захар или с малко захар, но така че да не се променя коренно вкусът,  други продукти нямам, които да трябва да избягвам.
Зари, не ти препоръчвам да заменяш захарта със стевия. Не мисля, че са взаимозаменяеми, а и за мен променят вкуса на десерта. Щом не искаш да се промени вкуса използвай еритритол. Дори на вид е като захар. Не е толкова сладък, като захарта, така, че ако държиш да е по-сладко може да увеличиш леко количеството. Иначе аз го замествам 1:1

Ето няколко рецепти с еритритол:

Този сладкиш с брашно от шам фъстък го правя с еритритол. Може да замениш шам фъстъка с орехово, лешниково или бадемово брашно (смлени бадеми). Става много вкусен.


Кайзершмарн в диетичен вариант


Кокосови мъфини без брашно

# 678
  • Мнения: 4 834
За първи път ще правя сладки със стевия. Във всяка рецепта ли мога да заменя захарта със стевия или да търся специално адаптирани рецепти. Има ли някакви тънкости при тези рецепти.
Търся варианти без захар или с малко захар, но така че да не се променя коренно вкусът,  други продукти нямам, които да трябва да избягвам.
Вкусът на стевията се усеща и не на всеки допада . Обикновено съотношението захар стевия е 2:1 и за това трябва да увеличите брашното или млякото в рецептата.

# 679
  • Мнения: 13 987
Мда, не само че оставя един странен послевкус, но и липсата на захар ще промени консистенцията. Лятото правих веднъж с някакъв подсладител едни прости курабии и нямаха нищо общо. И то с подсладител дето пишеше на него че се мери 1 към 1 със захар. Изядоха ги, но по-лоши през живота си не бях правила, нищо общо нямаха с истината.
Ако е нещо тип кексова смес съвсем ще се измени ако няма захарта в нея.

# 680
  • София
  • Мнения: 11 758
Свекървата иска да направя питката за Бъдни вечер.Веднага намерих рецепта за содена питка,обаче утре щяла да ми даде мая.Да не слагам яйца ме предупреди и на не е блажна.Е,олиото е растително,нали?Дайте моля ви рецепта за питка без яйца и с мая….
От както я научих само нея признавам
ОБРЕДНА ЗЛАТНА СОДЕНА ПИТКА ЗА БЪДНИ ВЕЧЕР

https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2020/12/blog-post_29.html

# 681
  • Мнения: 13 601
Mikkey,   благодаря.
Хич не ми се иска със заместители да правя сладки, но ми се налага да огранича сериозно захарта.
Дали не е по-добре да се насоча към рецепти където сладостта идва от фруктоза за нея нямам ограничения.

# 682
  • In transit
  • Мнения: 12 079
Зари, ако се налага да ограничиш захарта, еритритола е добър вариант, защото не повишава инсулина. Зависи от причината поради, която ще я ограничаваш. Пробвай и ще видиш дали ти допада. Само искам да уточня нещо. Тъй като много хора обичат различно количество сладко, ако си от хората, за които баклавата е нормално сладък десерт е добре постепенно да намаляваш количеството захар в десертите. Постепенно ще свикнеш да ядеш по-малко сладко. Тогава вече може да преминеш на подсладители, но и като цяло на по-малко количество сладки неща.

# 683
  • Мнения: 3 067
Отново въпрос от неопитен "пекар-сладкар" - този път е за содената питка. От години правя една и съща по рецепта от тук, много популярна, след това беше тази, която marcheva14 сподели по-горе /с газираната вода/ и винаги е била ОК, особено 2-та / за моите възможности/. Обикновено сме били 3-ма човека /правех я с 500 гр. брашно/, отделяхме каквото и за когото е по традиция, ние хапвахме, на другия ден синът ми я доизяждаше. Подробна съм, защото сега ще бъдем само с мъжът ми, и двамата не сме много по-хляба и се чудя ако ползвам 250-300 гр. брашно сте се получили нещо прилично като големина?

# 684
  • Мнения: 412
Аз правя на детето сладки неща, като вместо захар слагам банани или фурми.

# 685
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Мики, след кето баклавата, и кетото, и баклавата не са същите 😂😂😂

# 686
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 733
Явно ще правя торта от бисквити... Аз не обичам такива, защото ги изяждам Sad
Как да обогатя пудинг крема (такъв от пакетче с мляко)? Иска ми се да стане с по-плътен вкус и се чудя дали мога да му сложа масло (домашно бит каймак) или ще стане зле.
Също отгоре как да сложа замразени плодове тип боровинка и Малина, без да текат. Изобщо не ми се занимава, но големия иска торта за Коледа Sad

# 687
  • под тепетата
  • Мнения: 9 582
Зет ми не яде друг сладкиш/десерт, освен бисквитена торта. Към сварения и охладен крем слагам разбита сладкарска сметана.  А, и задължително трябва да е с шоколадов крем! Ядки също не може. Ама угаждам, какво да правя. Топвам и бисквитите в мляко и тогава нареждам.

# 688
  • Мнения: 9 671
масло е най-добър вариант /за мен/.

# 689
  • София
  • Мнения: 5 334
skk, вместо с мляко направи крема с готварска сметана. Аз обичам също тежък крем, но масло не бих добавил - мисля, че ще избие вкуса му.
Аз бях питал в тази тема дали може със сметана, отговориха ми положително и пробвах - работи!
И за плодове бях питал - отговориха ми по-добре да са вътре между слоевете за да не си променят цвета после.

Общи условия

Активация на акаунт