Отговори
# 15
  • Мнения: 127
и при нас се случи подобен проблем, съседа беше още по нагъл дори не ни пусна и в апартамента си.Ремонта беше за наша сметка, но с решение на съда ние му спряхме водата за около 2 месеца с което той беше задължен да си оправи проблема при него за да му бъде пусната водата отново. Търси правата си по съдебен ред!  Спирането на водата те предупреждавам че е незаконно и се води самоправство пред закона, затова изискай решение! Успех! За съжаление ЕС няма да ни помогне да се справим с човешката суета и простотия........ дано поне законите успеят!

# 16
  • България-София
  • Мнения: 573
и при нас се случи подобен проблем, съседа беше още по нагъл дори не ни пусна и в апартамента си.Ремонта беше за наша сметка, но с решение на съда ние му спряхме водата за около 2 месеца с което той беше задължен да си оправи проблема при него за да му бъде пусната водата отново. Търси правата си по съдебен ред!  Спирането на водата те предупреждавам че е незаконно и се води самоправство пред закона, затова изискай решение! Успех! За съжаление ЕС няма да ни помогне да се справим с човешката суета и простотия........ дано поне законите успеят!
Това е въпросът - какъв иск подадохте? На какво основание? За да му спрем водата трябва да влезем в тях....

# 17
  • София
  • Мнения: 2 162
Закон за собствеността-Чл. 51.: Когато за извършването на работи в един недвижим имот е необходимо да се влезе в друг имот, собственикът на този имот е длъжен да даде достъп за това.
ГПК-Чл. 97. (1) Всеки може да предяви иск, за да възстанови правото си, когато то е нарушено, или за да установи съществуването или несъществуването на едно правно отношение или на едно право, когато има интерес от това.
(2) Може да се предяви иск и за осъждане на ответника да изпълни повтарящи се задължения, макар и тяхната изискуемост да настъпва след постановяване на решението.


# 18
  • България-София
  • Мнения: 573
lilfi, Благодаря ти много  bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 2 162
Уник, няма защо, Simple Smile но се посъветвай с адвокат все пак- вещното право не ми е силна страна, а и с такова дело няма да се справиш сама.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 999
Не във всяка община има такъв човек, в нашата нямаше. От общината ни казаха да подадем жалба в полицията. Подадохме, от там ги привикаха за да ги предупредят, подписаха се че вече няма да правят така и след това последваха едно след друго 4 (четири!) наводнения. Пак жалба, пак същото. След това от полицията казаха, че в наводненията няма умисъл, не е нарушение на обществения ред и спряха да се разправят.
Ще дойде човек да направи водни проби - друг път. Това може да стане само ако доброволно го пуснат вътре в апартамента, което в моя случай никога няма да стане. Или с прокурорско разрешение, но само теоретично. За такова нещо прокурора никога няма да издаде разрешение, просто тази гадост не се брои за престъпление. За съжаление.
Санкциите по закона за етажната собственост са вятър и мъгла. Първо трябва да има такава. За да може изобщо да им направят нещо, живеещите във входа трябва да са фирма, т.е. юридическо лице. Иначе никой нищо не може да им направи. Не могат дори да бъдат съдени, защото ако те не пуснат доброволно вещите лица,  определени от съда, да огледат това, което причинява вреда, делото ще се протака до безкрайност и накрая ще го закрият. Освен това, когато им звъни някой те не отварят вратата изобщо,  което прави връчването на призовка невъзможно. Всичко това съм го проверила (и изпитала на собсвен гръб) лично. Като последна мярка, смятам че може би застраховането на жилището е някакво решение, застахователите си имат начини за събиране на пари. Но знам, че ако щетата не е много голяма и те не изплащат щети. Така стигнах до решението за продажба и местене.

В общината просто са искали да те разкарат - това им е основния способ: "Ааааааааа, вие не сте за ТУК..."

санкциите в Закона за етажната собственост хич не са вятър и мъгла. Живеещите в един вход са си етажни съсобственици и още как. Няма нужда нито да са юридическо лице /как пък ти хрумна това?  newsm78/ решенията на съсобствениците, взети на тяхно събрание се изпълняват от Съдебен-изпълнител - дори няма нужда да се минава през съд...

Същия съвет като lilfi мога да дам. Но по-скоро някой, който се занимава със строителство и съседско право. Има доста административни служби, до които могат да се пишат жалби и те съставят комисии, глобяват и прочие...

# 21
  • София
  • Мнения: 2 162
Има доста административни служби, до които могат да се пишат жалби и те съставят комисии, глобяват и прочие...

Ако имаш време, можеш ли да дадеш малко по- подробна информация за тези служби- не знаех за тях. Общински ли са?
Аз нямам засега проблеми със съседи, но човек не е лошо да знае какви са му вариантите. Благодаря ти!

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
lilfi, може малко идиотско да прозвучи, но става ли след НГ?  Embarassed Rolling Eyes

Просто правих такова проучване за мои клиенти, но тъй като не съм специалист се съветвах с колега специалист в тази област. Това беше преди повече от година и всички бележки са Бог знае къде... За това ако ти трябва наистина, ще направя ново проучване, но чак след НГ ще имам възможност за това.

Извинявам се и весели празници.   bouquet

# 23
  • София
  • Мнения: 2 162
Иса, благодаря ти. Разбира се, че може  и след празниците, но не искам да те заангажирам чак толкова. Просто ми беше интересно- да го знам дет се вика за обща култура, не е нищо спешно. Така че не си го слагай присърце. Heart Eyes

# 24
  • Варна
  • Мнения: 686
И аз имах такива проблеми, обаче жилището ми е застраховано, затова не аз, а застрахователите се занимаваха с тях. Това, което мога да те посъветвам е да влезеш на www.lex.bg и да напишеш в търсачката "съсед" - има доста информация кои членове на кой закон са нарушени, санкции, глоби и прочие.
Мисля обаче че на първо време може да им изпратиш една нотариална покана.

Късмет, знам какво е да имаш толкова недобросъвестни съседи.

# 25
  • България-София
  • Мнения: 573
Благодаря на всички включи ли се.
Имам адвокат, свободно време и смятам да се борим докрай.
Ще се радвам ако Иса сподели записките си след Нова година.
Весела Коледа Close-mas:

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 201
Благодаря на всички включи ли се.
Имам адвокат, свободно време и смятам да се борим докрай.
Ще се радвам ако Иса сподели записките си след Нова година.
Весела Коледа Close-mas:

Следя с интерес темата - сутринта и мен ме наводниха - язък за ремонта от миналата година #2gunfire Проблемът е че съседката си направила и тоалетна, а там е по-тесен канала, и разбира се й се запушила тръбата, връща вода от нейния сифон и сутринта направо шуртеше от тавана в моята баня. Опитва се да обвинява по-горната съседка, но виках водопроводчик, който потвърди съмненията ми и сега трябва машинно отпушване. Сега чакам да видя как банята ми ще се окраси с един прекрасен мухъл #2gunfire

Чакам да се върне от работа и отивам да говоря с нея, че все пак утре е събота...Надявам се да не стига до адвокати, но все пак е добре да си знаем правата.

# 27
И аз имах такива проблеми, обаче жилището ми е застраховано, затова не аз, а застрахователите се занимаваха с тях.
Можеш ли да ми напишеш кои са застахователите ти и какъв тип застраховка имаш при тях, че не всички застрахователи покриват щети, често се измъкват от плащания и е трудно да се намерят коректни. Може и на лични, за да не излезе реклама. Предварително благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт