Майка на 9 деца

  • 10 186
  • 181
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 277

Да препратим темата и дискусията на Карбовски, за да направи друг репортаж ........

Добра идея!

# 121
  • Мнения: 6 167
И ми дойде до гуша от репортажи, в които негласно се насажда възгледът, че да имаш повече деца, е резултат от малоумие. И да, приемам го лично.

секстет,
раждане без мисъл за децата- това е малоумие, да.
който има възможност да осигури на децата си нормални условия за живот и адекватни грижи - да ражда и по 20 деца. законите ( за сега) го позволяват.
не виждам никакъв личен елемент тук.  Stop
нещата са принципни, става въпрос за правата на децата да имат нормален живот.
за нищо друго не става въпрос.

защото, ако тази майка беше циганка, друга тема щеше да се вихри в момента, нали!?


Последна редакция: пн, 18 дек 2006, 12:10 от Lennie

# 122
  • Мнения: 4 965
Не мога да не се съглася със Секстет за отношението към многодетните майки. Наистина у нас на хората с повече деца се гледа с предубеждение и пренебрежение (най-меко казано). Още повече, че ние с мъжа ми искаме 3-то дете и виждам буквално ужас в очите на много хора, с които споделям това. Но... ние имаме възможност да отгледаме дори и 4-то, без да лишаваме себе си или децата си от каквото и да било. Е, 4 не бих родила, заради психичното си здраве  Mr. Green, но при други обстоятелства (примера с Буш, да речем) бих родила и 10, ако издържа физически.
Имаме близки германци, които имат 8 деца, но това са желани и планирани деца, а семействата им могат да си позволят този $лукс$, че дори и често пътуват до България и носят помощи по домовете, а майката не изпитва нужда от кариера и се е отдала изцяло на децата. Имат голям дом, домашна помощница (само за домакинството), не им се налага да ядат хляб и да се къпят само лятото.
...
Всичко друго е белег на ниска култура, необразованост, вечно очакване някой друг да се погрижи (абортът бил скъп, ама за децата все ще вземат някакви помощи  #Cussing out).
Не приемам модела, който показаха, но не заради броя на децата или нещо друго, а, защото тези деца нямат елементарни условия, нямат книжки, дори не знаят български, принудени са да спят всички на едно легло, ядат ако има нещо за ядене. Това за мен е безотговорност - да дадеш живот на едно невинно същество и да го обречеш на мизерия. А споменаването на аборта като средство за контрацепция - оставям без коментар.
Е, извинете, ама един (съвсем обикновен) презерватив е 20 ст., докато едни детски обувки са около 20-50 лв. Я умножете по 9, имайки предвид колко бързо растат децата (моите сменят поне 2 чифта на сезон, защото бързо им омаляват или ги късат).
Само дето е невъзможно да се говори за семейно планиране и подобни с човек, който не знае как да си напише името.

Въпрос на приоритети.

И наистина, защо не показват онези многодетни семейства, в които не се мизерства, а се живее щастливо? Познавам доста такива.
Защо все трябва да ни се набиват на очи негативизмите, когато животът не е само черно-бял?!

# 123
  • Мнения: 6 167
Не съм гледала предаването и не мога да коментирам конкретната ситуация. Неуместни, обаче, ми се виждат предложенията на някои поребителки, които все още нямат деца и не са станали майки, децата от това семейство да бъдат дадени в домове. Ми хайде, родете по едно дете, изпитайте силата на майчините чувства и тогава си позволявайте подобни коментари. Заради едните играчки и шоколади ли да започнем да се отказваме от децата си?
Трябва доста сериозно да си преосмислим приоритетите, ако не искаме в скоро време съвсем да се стопим като нация!

ако визираш мен, аз не съм предлагала децата да отидат в дом. Naughty

аз казах, че за някои деца, домът е спасение.
и това е точно така - много деца отиват в дом, защото бащите и майките им не са познали чудото на майчинството  - не са ги хранили, обличали, били са ги и са ги наливали с алкохол от 4 годишни. не говоря за играчки и шоколади тук. говоря за оцеляване.

мога да ти разказвам за малтретирани деца, по които можеш буквално да четеш.
и за деца, които са пристигали недохранени в дома.
виждала ли си недохранено дете, което на 14 изглежда, като на 6? или детенце, което на 10 е на лечение от сифилис? всичките майка ги е раждала!

просто е мноооого лесно да се говори за чудото на майчинството , и да се повтаря , като мантра. интересно, дали в Щатите  социалните  излизат с 'чудото на майчинските чуства', когато става въпрос за интересите на едно дете?

11 000 деца в тази страна са изоставени в домове , не всички са цигани, но ги обединява ЕДНО нещо и това е МИЗЕРИЯТА, от която са успели да избягат.

Ядосах се страшно , не съм раждала нито едно дете, следователно не съм е превилигирования ви клуб и напускам темата. ooooh!

Последна редакция: пн, 18 дек 2006, 12:29 от Lennie

# 124
  • Мнения: 2 759
MechoPuh и въпреки това смяташ, че е в реда на нещата децата да се отглеждат хранени само с хляб?
     Не смятам, обаче чух как майката не е взела един лев от държавата досега - което не е правилно, предвид програмите за стимулиране на раждаемостта (пък и не само).. Освен това, когато попитаха съселяните им дали пък не им помагат, като ги знаят на какъв хал са - въпросните съселяни с изненадани физиономии казаха, че всъщност не са им помагали досега...
     Обаче съм изумена, че желанието за повече от две деца може да бъде сметнато за неграмотност newsm78...

# 125
  • Мнения: 4 965
...     Обаче съм изумена, че желанието за повече от две деца може да бъде сметнато за неграмотност newsm78...

Неграмотност е не желанието за повечете деца, а незнанието как да се предпазиш от забременяване при нежелание. Както и това да имаш просто желание да се размножаваш, без да носиш отговорност за последиците от това си желание.
Защото децата носят много щастие и любов, но са също така голяма грижа и отговорност. Едното раждане не прави човек-родител или майката-Майка.
Неграмотно е да родиш 9-10 деца, а после да спиш с тях на едно лигло и да ги пращаш гладни на училище (ако изобщо ги изпращаш); в случая (конкретно) най-неграмотното е да учиш едното си дете, че е българче (и затова говори български и ходи на училище), а другите, че са еди-какви си.
И не става дума за 2, 3, 4 деца, а за 9 - при положение, че живеят в мизерия и просто нямали пари за аборт.
Peace

# 126
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Не съм гледала предаването и не мога да коментирам конкретната ситуация. Неуместни, обаче, ми се виждат предложенията на някои поребителки, които все още нямат деца и не са станали майки, децата от това семейство да бъдат дадени в домове. Ми хайде, родете по едно дете, изпитайте силата на майчините чувства и тогава си позволявайте подобни коментари. Заради едните играчки и шоколади ли да започнем да се отказваме от децата си?
И още нещо - в "цивилизованите" страни се гледа с добро око на многодетните семейства и раждаемостта се поощрява по всякакви възможни начини. Наскоро тук даваха предаване за самотна майка (интелигентна и образована жена), която е родила четиризнаци, напуснала е работа, за да може да се грижи за тях и няма никакво намерение да ги дава за осиновяване. Не само, че социалните не са и ги взели, ами и държавата всячески ще я подпомага в отглеждането на бебоците.
Трябва доста сериозно да си преосмислим приоритетите, ако не искаме в скоро време съвсем да се стопим като нация!

точно

това, че те са имали ниска сексуална култура , когато в наши времена може  да плануваш колко и кога, е верно. не знам колко е безотговорно в техния случай. децата е ясно, че не са щастливи, но това не значи, че ще станат по-малко хора от нашите презадоволени деца. не чух да са тръгнали да просят или крадат...
защо никой не си задава въпроса, ако това семейство живее в една нормална социална държава, дали ще живее в мизерия и ще търпи обвиненията на някой?

ще дам само един пример. свекървами е останала вдовица на 38 със 7 деца. най-малкото на 5 , най-голямото на 20. без да работи ги е  отгледала само с държавни и понякога роднински помощи. всички са със завършен колеж , някои продължават да учат. въпреки , че докато са били малки са живяли бедно сега може да се каже, че сами са се изгледали. който е работел е помагал на другите.
няма по-задружно семейство от тях и всяка майка може да се радва на такова уважение.
не им е трябвало наследство от тати за да са добре. много повече им е кеф като сами си купят колата , за която мечтаят.

не съдете толкова жестоко, че не знаете какво ще ви дойде на главата.
 

# 127
  • Мнения: 4 668
     Обаче съм изумена, че желанието за повече от две деца може да бъде сметнато за неграмотност
Много криво тълкувате нещата . Никой не осъжда желанието за повече деца , а безхаберието да ги народиш 9 броя и да ги обречеш на глад и мизерия ... Има разлика , нали ?

Lennie , не се ядосвай ... безмислено е ! Явно не всеки може да преглътне истината в думите ти  Wink

А аз съм много учудена от думите на определен брой потребители , които твърдят , че едва ли не добре гледаните деца на които всичко им е осигурено задължително стават лентяи и боклуци ...
Хайде стига вече с тези глупости - беден значи достоен , дрън - дрън ...
Просто вече се дразня от това за задоволените деца ... ами като имаш възможност ще ти е задоволено детето разбира се .
Или -  глад и студ , да може да станат хора ...


# 128
  • Мнения: 431
в случая (конкретно) най-неграмотното е да учиш едното си дете, че е българче (и затова говори български и ходи на училище), а другите, че са еди-какви си.


Не съм гледала предаването - какво е това за българчетата и турчетата? Shocked

# 129
  • София
  • Мнения: 6 999
MechoPuh и въпреки това смяташ, че е в реда на нещата децата да се отглеждат хранени само с хляб?
          Обаче съм изумена, че желанието за повече от две деца може да бъде сметнато за неграмотност newsm78...

Аз си мисля, че освен предаването и в този форум всички говорим на един и същ език, ма може и да съм в грешка нещо  newsm78

Къде видя и сянка на подобно изказване?

mariabutti, браво на свекърва ти и на държавата, където тя е отгледала децата си. Обаче в БГ не е така. Мисля всички сме наясно с това, както и с това, че  9-те деца от предаването едва ли ще завършат и средно образование... и не живеят бедно, а мизерно. Има разлика м/у това да износваш дрехите на по-големия в семейството и това да нямаш какво да ядеш.






# 130
  • на кого му пука
  • Мнения: 923
Прочетох цялата тема с голям интерес и подкрепям всичко казано от Isa.
Не знам защо многодетните мами приемат лично някои коментари.Все пак критичното отношение е насочено към безотговорното раждане на дете след дете ,без да си в състояние да осигуриш поне елементарни хранителни и санитарно-хигиенни нужди на децата си.
Няма нищо лошо в това да има повече от две деца в семейство стига родителите да са в състояние да им осигурят щастливо детство а не глад и мизерия.

Всеки трябва сам за себе си да прецени дали може да поеме отговорност за повече деца,и какви компромиси със себе си може да направи заради доброто на децата.

Лично аз на този етап от живота си си признавам,че не съм готова да поема отговорност за още едно дете.

# 131
  • Мнения: 920
Класическият модел на социализма беше семейство с 2 деца. И докато чакаш да ти "дадат" жилище, децата порастват в 1 стая с мама и тати. А върхът на лукса - тристаен апартамент.
А в квартала имаше 1 блок на активни борци. Говореше се, че имало 5стайни апартаменти!
Почивните станции също бяха направени по този калъп.

# 132
  • София
  • Мнения: 6 375
сещам се за статия, посветена на погрешните напъни за намаляване на раждаемостта в Индия, където е традиция да се раждат много деца, макар да тънат в мизерия.
направили властите една реклама, контрастираща две съседски семейства - едните с 2 деца, с къща, кола, градинка, добре облечени. другите - строени 15 души челяд пред схлупена колиба, мършави и дрипави.
учудващо, но реакцията на народните маси била обратна на очакваното. хората реагирали така - горките, съдбата им дала и пари, и къща, а ги наказала само с 2 дечица! причината и следствието са разменени в този начин на мислене. може и при семейството от репортажа да е такъв случаят?

поне при циганите у нас е такъв. между другото, като си говорим за цена на презервативи и ниска сексуална и репродуктивна култура, в България ООН е наляла доста парици по проект за сексуално и репродуктивно здраве, насочен изцяло да ограмотява ромското и бедното селско население за начините за семейно планиране, включително да ги снабдява с презервативи и противозачатъчни хапчета.


# 133
  • Мнения: 15 408
Защо не показват повече такива семейства?




Да препратим темата и дискусията на Карбовски, за да направи друг репортаж ........
Това е много хубава идея. Ако може да се покаже една от многодетните майки влизащи в този форум, да се покажат реалните нужди на дете от нормално многодетно семейство, защото такива наистина могат да се преброят и тогава да стане ясно за какво иде реч.
По всяка вероятност сензация няма да има и макар, че не познавам лично тези майки вярвам, че трудно ще бъдат изманипулирани.

# 134
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Примера за Индия е много верен. разни хора, разни идеали.
само не разбрах какво им пречи да завършат средно образование newsm78
все още е безплатно във България. за учебници ще е грехота , ако никой не им помогне.

Общи условия

Активация на акаунт