Вадене на БГ паспорт за дете родено в САЩ - стъпка по стъпка

  • 14 250
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
...

Междувременно съм готов (почти) да напиша цялата процедура за кандидатстването за Медикейд...
Моля те напиши.
И аз се записвам в темата. Вече ми беше отговорено, но така за всеки случай  bouquet
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167366.0

# 16
  • Мнения: 8 163
в БГ е необходимо в срок от 48 часа май беше  да се регистрира американчето в полицията по местоживеене.
Това вече вече не е така. Сега (разбирай началото на февруари 2007) на митницата има въведена нова процедура: още при пристигането чуждестранният гражданин трябва попълни един документ, в който да опише къде, за колко време и с каква цел ще пребивава в БГ. Когато дойде нашият ред служителката каза, че Бети не се нуждае от подобни документи, макар, че е амер. гражданин. "Нали си идва удома?" беше въпросът, който ми зададоха. Отговорих, че идваме при баба и ще останем 2 седмици. Усмихнаха ми се и ми казаха, че всичко е наред.

# 17
  • Мнения: 1 593
Здравейте, много полезно инфо...браво на вас!
Може ли някой да ме насочи към темичка, където е описано как се издава БГ паспорт (егн и тн) на американче, на което само единия родител е българин (майката)? А има бракът (подписван в САЩ) между американец и българка да бъде заверяван, за да се запише детето на името на бащата? Благодаря предварително  smile3525

# 18
  • Мнения: 486
Стъпките са същите, но има 2 подробности - 1) бракът на родителите трябва да е регистриран в БГ; 2)  изисква се пълномощно от бащата, че е съгласен детето му да получи БГ гражданство.

# 19
  • Мнения: 994
Това вече вече не е така. Сега (разбирай началото на февруари 2007) на митницата има въведена нова процедура: още при пристигането чуждестранният гражданин трябва попълни един документ, в който да опише къде, за колко време и с каква цел ще пребивава в БГ. .

е аз за последно съм влизал с американче 2002. навремето много проблеми създаваха с тази регистрация. добре че са опростили процедурата.

# 20
  • Мнения: 39
Може ли някой от Delaware  да ми помогне за вадене на апостил, че нищо не мога да намеря на сайта им. И ако някой има текст за пълномощно от амрикански родител (баща) че е съгласен детето му да получи БГ гражданство, ще съм мног благодарна.

# 21
  • Мнения: 994
ето мисля, че е това

http://www.state.de.us/corp/reqguide.shtml

ако можеш обаче да им издириш телефон и да им се обадиш, за да си на 100% сигурна, че точно такава е процедурата за щата. таксата май е $20.

а за другия ти въпрос не знам как се постъпва. звънни и питай в БГ консулството тук, че от март 2006 нали има промени. как и какво точно да пише в пълномощното. но при всички положения, трябва да имаш валидно брачно свидетелство и в БГ, т.е да ти е узаконен бракът и там, за да му издадат на детето нормален акт за раждане (иначе ще пишат баща - неизвестен)

# 22
  • Мнения: 39
БЛАГОДАРЯ!!!
Искам да допълня за мамите от ДЕ че формуляра за апостил на какъвто и да е доумент трябва да се придружава с cover memo "Corporate Certificate Cover Memo" и че нормалната процедура отнема 4-5 седмици.

# 23
Удостоверението за раждане на детето придружено с апостил се изпраща на човека(роднина) в България, който ще се занимава с процедурата по уведомяване на общинските власти за създаване на акт за раждане на детето и издаване на съответствуващото му удостоверение за раждане. Добре е човека да има и пълномощно да представлява родителите. Когото родителите на детето са български граждани регистрацията се извършва в общината по постоянен адрес на майката. Полученото удостоверение за раждане придружено с апостил трябва да бъдат преведени от фирма за преводи и легализации, която има договор с Министерството на външните работи(да е лицензирана). Превода струва 10-20лв. След това този пакет от документи(удостоверение, апостил и превод) трябва да се занесе в София, бул. Евлоги Георгиев 117 в Дирекция "Консулски отношения", Сектор "Заверки и легализации" за заверяване подписа на преводача. Документите се внасят със заявление, което се взима на място и е безплатно. Заявлението от сайта на външно министерство не точно. Таксата за зеверяването на подписа на преводача е 4лв за обикновена услуга(3 работни дни) и 6 лв за бърза услуга(документите се получават на следващия работен ден). Таксата се плаща с държавни таксови марки, които може да се закупят в някой пощенски клон. След приемането на комплекта от документи Ви се дава картонче с номер и с дата, на която да получите готовите документи. Подаването на документите за заверка на превода е само сутрин до обяд, а получаването на готовите документи е само след обяд. Цялата тази дейност може да извърши и лицензираната фирма, която Ви е направила превода срещу заплащане от 30 лв и нагоре в зависимост от разстоянието до София и външният Ви вид. След получаване на готовите документи трябва да ги представите в отдела за гражданско състояние на съответната община. Може да Ви потърсят и пълномощно. Между 3 и 12 дни ще Ви бъде изготвено удостоверението за раждане, в което е написан и ЕГН на детето.
Ето Ви и страница на МВнР, където има повече информация : http://www.mfa.government.bg/index.php?tid=3&item_id=16677
Желая успех на всички.

# 24
  • Мнения: 2 051
точка 8 - трябва и ЛЕГАЛИЗАЦИЯ на превода във Външно министерство

Да, по закон трябва и легализация в Консулския отдел на БГ външно.
Има общини извън София, които по своя инициатива (и браво!) опростяват процедурата и признават документ само с превод, но всичко това е само изключение.

Добре е човек да разпита в конкретната община и ако може да си спести разхождането на документа до София, защо не Wink

# 25
Изваждането на паспорт на новородено дете извън България е много сложна процедура. Имам чувството, че е създадена  от чиновници за чиновници, които мразят всичко- деца, българи в чужбина, да работят и т.н. Най-лекият вариант е когато родителите и детето си дойдат в България. Още по-лек вариант е чрез "връзки" и нарушаване на законите и наредбите от чиновниците. Те са готови на това. Другите варианти са ходене до консулствата на България в съответната страна за заверка на подписите на родителите върху заявлението и евентуално пълномощно и още едно отиване до консулството за получавене на паспорта, ако документите са изпратени служебно до България.

# 26
  • Мнения: 2 051
но при всички положения, трябва да имаш валидно брачно свидетелство и в БГ, т.е да ти е узаконен бракът и там, за да му издадат на детето нормален акт за раждане (иначе ще пишат баща - неизвестен)

Може и без брак.
Ако нямаш сключен брак става с декларация за бащинство - еди кой си (данни) декларира, че той е бащата на еди кое си дете (данни). Декларацията се апостилира като всеки друг документ, изпраща се в БГ заедно с другите документи за превод и легализация. Декларацията може да се направи и пред бг консул в чужбина , в този случай апостил не е нужен.

Пери, така е, мъка... Thinking

# 27

Да, по закон трябва и легализация в Консулския отдел на БГ външно.
[/quote]
Заверява се превода извършен от преводача и по-точно подписа му, а не се легализира документа. Документ издаден от друга държава и снабден с "апостил" не е необходимо да се "легализира" в БГ, съгласно Хагската конвенция от 1961г, страна по която е и България от 2001г, ако не се лъжа. Точният термин е заверка на превода, но не и легализация. Sorry, но нищо лично. Трябва да бъдем точни с терминологията.

# 28
  • Мнения: 2 051

Да, по закон трябва и легализация в Консулския отдел на БГ външно.

Заверява се превода извършен от преводача и по-точно подписа му, а не се легализира документа. Документ издаден от друга държава и снабден с "апостил" не е необходимо да се "легализира" в БГ, съгласно Хагската конвенция от 1961г, страна по която е и България от 2001г, ако не се лъжа. Точният термин е заверка на превода, но не и легализация. Sorry, но нищо лично. Трябва да бъдем точни с терминологията.

Да, така е, сори, писах малко по инерция, защото обикновено се знае, че тази е заверката.
От 2001 е член, не се лъжеш.

# 29
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Пак въпрос - регистрирането в България на брак, сключен в чужбина между българи - къде става? Нещо ми се върти по община на местоживеене на мъжа? Има ли такова нещо или може да се регистрира по местоживеене на жената?

Общи условия

Активация на акаунт