НГДЕК - 2

  • 62 047
  • 773
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 236
Здравейте! По кое време се очаква да излязат датите за консултации на четвъртокласници, изпит и пр. имате ли представа? Консултациите са по желание, нали, не са задължителни 🙂?
Миналата година имаше ден на отворените врати онлайн. Това практика ли е в годините след ковид?

Има ли четвъртокласници, ходили на уроци по човек и общество и къде?

# 736
  • Мнения: 20
Здравейте, миналата година онлайн денят на отворените врати беше в края на март, консултациите мисля, че бяха април и май (имаше два пъти). Всичко се качва в сайта на гимназията (следете новините).
Консултациите са по желание, но соред мен са много важни, за да се ориентирате какви са необходимите знания за приемния им изпит. Според мен, за да се справи детето успешно с кандидатстването, те са напълно достатъчни (заедно с добрата подготовка по български за НВО и наблягане на материала по история в 4-ти клас (част Възраждане) . Дават им примерни тестове, които са добър ориентир, но миналата година изпитът беше основно с въпроси по български език и много малко исторически въпроси.

# 737
  • Мнения: 236
Благодаря за изчерпателния отговор! 🙂

Чудесно, че е имало повече дати за консултации. На някого да му се намира снимка на примерните тестове, които децата са правили предишни години? Ако случайно някой има, ще съм благодарна да ми прати на ЛС. 🙂

# 738
  • Sofia
  • Мнения: 9 736
А аз да помоля, ако някой е ходил на уроци/курсове по история, които са към училището за кандидатстване след 7ми клас, нека сподели информация (може и на лично).

# 739
  • София
  • Мнения: 203
Във фейсбук има слухове, че приема за тази година ще бъде само две паралелки. Някой може ли да потвърди, дали се отнася за 5 клас ?

# 740
  • София
  • Мнения: 41
А аз да помоля, ако някой е ходил на уроци/курсове по история, които са към училището за кандидатстване след 7ми клас, нека сподели информация (може и на лично).

Две поредни години имаше консултации по история, на които се водят лекции по темите от конспекта, като една от темите се пада на изпита в последната част "отговор на исторически въпрос". Консултациите са събота и неделя.  Обикновено са в месец май. Датите ги обявяват на сайта на НГДЕК и в профила на училището във Фейсбук.
Миналата година бяха обявени 2 дати /2 уикенда/, но материалът който се преподава е един и същи.
Тази година местата за кандидатстване след 7-ми клас ще бъдат 60, вместо 78. В паралелка  ще са по 20 деца, не както е сега - по 26 - 27 деца.

# 741
  • София
  • Мнения: 1 640
Rosiss, знаете ли колко са децата във випуска на 7ми клас в момента?

# 742
  • София
  • Мнения: 41
Rosiss, знаете ли колко са децата във випуска на 7ми клас в момента?

нямам точната информация, но випуските седмокласници са в порядъка около 95 деца

# 743
  • Мнения: 49
Rosiss, знаете ли колко са децата във випуска на 7ми клас в момента?

Според школо 91 деца. В класа на сина ми са 24

# 744
  • София
  • Мнения: 3 713
В пети по утвърден план прием са били 88, а в  осми на първо класиране са били 78. Изпуска се надпланов прием при равен бал, близнаци и пр., като и баловете се променят с всяко класиране. За прием в пети клас имаше две  размислили деца, което доведе до приемане на още пет със следващ равен бал- ангро са ми малко цифрите..За свиването на пети клас се чу още при първата родителска среща миналата година.

# 745
  • Мнения: 44
Във фейсбук има слухове, че приема за тази година ще бъде само две паралелки. Някой може ли да потвърди, дали се отнася за 5 клас ?

Утвърден държавен план-прием за училищата по култура 2023/2024 - пети клас 88 деца, осми клас 78 деца - https://mc.government.bg/images/Durjaven%20plan_priem_2023-2024.pdf

Проект на държавен план-прием за училищата по култура 2024/2025 (утвърждава се до 15 март) - пети клас 60 деца, осми клас 60 деца - https://mc.government.bg/files/9936_Durjaven%20plan_priem_2024-2 … g68Ism43RI8mewmts

Намалението е значително, но защо никой не знае и не казва.

# 746
  • Мнения: 50
Намалението е значително, но защо никой не знае и не казва.
Защото "никой" в момента, а и по принцип, се интересува от това как да остане на поста директор въпреки всичко. А ако това се случи, едва ли се задават добри дни за гимназията и едва ли ще е много желана.

# 747
# 748
  • Мнения: 44

Знае ли някой какво е станало на конкурса, май е бил днес? Кога ще излизат резултатите?

# 749
  • Мнения: 50
Знае ли някой какво е станало на конкурса, май е бил днес? Кога ще излизат резултатите?
Не се знае нищо. Резултати трябва да има до 3 дни.

Общи условия

Активация на акаунт