Бакшишът и има ли той почва у нас?

  • 3 510
  • 109
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 117
Зависи от обслужването- гласувах за номер 2

# 61
  • Мнения: 6 167
А как процедирате в заведения, в които е регламентиран процентът за сервиз? Наприемр до нас има Пицария Виктория и там има 7% сервиз. Един мой познат въпреки това оставя и 10% бакшиш отгоре, аз обаче съм против и оставям точно. Дали този процент наистина е за сервитьорите?  Thinking

Блонди, до колкото знам 'сервиз' не е бакшиш.
Сервизът (и в Италаия е така, наскоро го научих) е, защото ти сменят покривки, салфетки ( ако са от плат), имат разходи за пералня и тн.
Не отива за сервитьорите , както винаги съм си мислила, всъщност.. newsm78
Няма опера тук да има ресторант , пицария и тн без сервиз. Най-ниския, който сме плащали е минимум 1, 50 евро на човек.

# 62
  • Мнения: 6 206
Никъде сервизът не отива при сервитьорите...
Никъде и никога, това си е просто маркетинг.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 967
А как процедирате в заведения, в които е регламентиран процентът за сервиз?
Тогава не оставям. Много ме дразни, когато има процент сервиз  Close По-добре да вдигнат цените със 7% отколкото да ми го пишат отделно.



Да, така сметката може доста да порастне.

# 64
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Сервизът е за бармани и готвачи, не за сервитьорите.
Бакшиш в кафене не оставям. На сметка 2,00 лв какъв бакшиш да оставя  newsm78
Понякога оставям в ресторанти, ако съм била доволна. Рядко. Обикновено доста под 5 %
Моята работа никога не е предполагала бакшиш и не виждам смисъл да давам на свой ред.
На такситата редовно давам бакшиши, но приемам, че си отглеждам таксита, щото винаги идват бързо на адреса и ме знаят.  
Май съм незаможен простак  Mr. Green

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
като  цяло обичаят за бакшиши по дифолт ме дразни ужасно.

не давам бакшиш, чакам си рестото до стотинка. ценя парите си
и не ги разпилявам. на мен бакшиши никой не ми дава, дори за добре изпълнена работа - тя се подразбира, като съм я поела ( работата).


PeaceПодкрепям
Chanel, съвсем не са простаци въпросните доста заможни хора  Naughty
Ценят си парите и сами си знаят как ги изкарват
Простотия е, като е на гол тумбак-чифте пищови- оставят  големи бакшишиза пред хората, пък полсе си ги изгладуват  #Crazy #Crazy

# 66
  • София
  • Мнения: 2 967
Моята работа никога не е предполагала бакшиш и не виждам смисъл да давам на свой ред.


Тогава защо даваш на таксиметровите шофьори?!
Има професии, които го изискват това нещо и в цял свят е прието бакшиша да е 10 % от сметката!
Сравнението, че твоята работа не е свързана с този жест е направдоподобно.

# 67
  • Мнения: 6 206
Цененето на парите няма общо с бакшишите, поне според мен, дори напротив.

Така си върша работата, че като си тръгват хората да са от доволни предоволни, да няма за какво копче да кажат. Обаче си има хора и хора, бакшишът е вид комплимент, приемам го с удоволствие. Както и го давам с удоволствие.

# 68
  • Мнения: 13 512
Сервизът се разпределя между готвачите,барманите и сервитьорите. Но не го приенмам за кафенета. По-скоро за ресторанти е

# 69
  • Мнения: 6 911
принципно е глупаво да не оставиш бакшиш-все пак освен консумацията си бил и обслужен, изключение правят неусмихнатите, троснати сервитьорки...
Аз пък не го намирам за глупаво изобщо. Все пак на този персонал му се плащат заплати, аз плащам за това, което консумирам на цената, която е написана в менюто. Отделно от това в някои заведения към сметката ти прибавят процент за сервиза.
Въпреки това от учтивост оставям бакшиш. Не го правя само ако съм много недоволна от обслужването, но май почти не ми се е случвало.

Последна редакция: пн, 18 дек 2006, 23:20 от Бухтичка

# 70
  • Мнения: 2 381
15-20 % - така е прието. Винаги оставяме, освен ако не е включен в крайната цена.

Никъде сервизът не отива при сервитьорите...
Никъде и никога, това си е просто маркетинг.

Каспър, живяла си в щатите (поне с такова впечатление съм останала). Сервитьорите взимат $ 2/час. Останалото е бакшиш. Точно за тях си отива.

# 71
  • Мнения: 11 607
Гласувах в анкетата..... Моля, за точното и акуратното гласуване от моя страна -  от Лизбет бакшиш!  Laughing

Последна редакция: пн, 18 дек 2006, 21:54 от Мама Цоцоланка

# 72
  • Мнения: 6 206
15-20 % - така е прието. Винаги оставяме, освен ако не е включен в крайната цена.

Никъде сервизът не отива при сервитьорите...
Никъде и никога, това си е просто маркетинг.

Каспър, живяла си в щатите (поне с такова впечатление съм останала). Сервитьорите взимат $ 2/час. Останалото е бакшиш. Точно за тях си отива.
Аз говорех за България, извинявай че не се изясних, там може и да е така.
Тука всичкото сервиз си влиза в касата, ни бармани, ни сервитьори, ни готвачи виждат от него.
Говоря за заведенията, които знам.

# 73
  • Мнения: 2 229
Аз пък си мислех, че сервизът е за обслужването. newsm78

Може би защото в Малкълм, сериалът, имаше 1 епизод, в който семейството му ходеше всяка събота на пицария в продължение на няколко години и оставяха 10 % бакшиш винаги. Впоследствие обаче разбраха че сметката им е включвала и 7% сервиз и направиха луд скандал че са ги мамили. Laughing

# 74
  • Мнения: 431
Гласувах в анкетата..... Моля, за точното и акуратното гласуване от моя страна - искам от Лизбет бакшиш!  Laughing


Добре, ти като пуснеш анкета, ще ти дам 10% от гласа си. Crazy

Общи условия

Активация на акаунт