Работа, CV-та, HR-и, съвети - 83

  • 38 480
  • 1 063
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 5 300
Нямам книжка и поради тази причина съм си свила още повече кандидатстванията (в обяви, където пише изрично, че се изисква книжка изобщо не подавам св). Мисълта ми беше, че такива специфики е хубаво да ги описват като е достатъчно да напишат в изискванията и шофьорска книжка. А така като не пише, че са в друго населено място или, че няма удобен транспорт аз си кандидатствам. 😁

# 781
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Изкарай си едни курсове. Винаги трябва книжката, без значение колко перфектен шофьор си. Свекървата на 50 изкара. Не може, но шофира, защото работи през три села и автобусите са с честотата на Халеева комета. Не е нужно да си купуваш кола, на много места има служебна. Иначе... Производство в Пловдив до което да не ти трябва траспорт... Трудна работа.

# 782
  • Мнения: 158
До Ягодово си има градски транспорт - линия 22 и си е сравнително редовна, на всеки половин час.
Автобусите за Съединение вече са си междуградски, но са редовни и предвид факта, че много хора от Съединение работят в Пловдив, както и децата им учат в Пловдив, са си добре устроени. Вече колко е билета и дали се издават карти тип абонаментни както за БДЖ, не мога да кажа.

# 783
  • Мнения: 172
Здравейте,имам няколко въпроса,ще се радвам,ако можете да ме ориентирате.
Като за начало да отбележа няколко неща за мен,за да може съветите да са съобразени с “капацитета” ми.
На 28 години съм само със средно специално образование,имам малко дете/голямо бебе,което майка ми може да гледа докато съм на работа тъй като живеем в къща тип кооперация и е безработна.
Живеем в периферията на голям град.
Винаги съм работила с пари и клиенти,касиер и продавач-консултант,като общуването с клиенти ми е приятно и ми доставя удоволствие,макар реално да не съм общителна по принцип.
Та,след 2 години вкъщи се налага да започна работа и имам чувството,че съм изпаднала от каменната ера.
Кандидатствах за позиция продавач-консултант към компания лидер в сектора си в който аз така и така работих 2 години,понеделник имам дистанционно интервю.
И макар да прочетох цялата тема,сега се върнах на предишната,пак не мога да открия “правилни” отговори на въпросите,а именно:
-Каква заплата очаквате? (Ами очаквам максимума,защото съм съвестна и разбирам от това,но не е правилно да го кажа.)
-Какви са слабите Ви черти? (Много обичам правилата и откачам,когато не се спазват,но не е правилно да го кажа.)
Респективно и за силните,някакви такива въпроси,които според мен каквото и да кажеш все не сигурно,че е правилно.
-Виждам в темата се употребяват изключително много чуждици,които признавам си проверявах в Гугъл какво значат,трябва ли да съм запозната с тях и да ги използвам,за да съм в час?
-Не знам каква е адекватната заплата в сектора на продажбите,не мога да се оценя.Нямам квалификации,само едно обучение-търговски императиви и обслужване на клиенти.

И последно от хаотичния ми пост/въпросник-зачетох се в друга тема в подфорума,за работата  хоум офис/хибридно,не съм опитвала нищо различно от описаното по-горе.
Чудя се дали не бих могла да пробвам и кол център,имам голяма търпимост към проблемни клиенти и казуси,не ме притеснява да ми крещят  по телефона цял ден.
Как върви заплащането в този сектор?

Ще съм много благодарна на всеки,който отдели от времето си,за да ми отговори.

# 784
  • Мнения: 10 426
Заплатите на големите вериги обикновено са обявени и варират за населените места. Ориентирай се, ако не за същата, то за подобна верига. Повече от това няма да дадат така или иначе.
За силни и слаби страни едва ли питат за такива позиции, ако все пак питат - защо не си харесваш отговорите?
Ако ходиш със заучени реплики на интервю си личи супер много. Бъди себе си и разкажи какъв опит имаш и какво ти харесва в съответната позиция, за да искаш да я работиш и толкова.

# 785
  • Мнения: 29 371
BadGetaway, кол център не е лош вариант за теб, но трябва да знаеш език на отлично ниво. Не знам дали и как има хоумофис, повечето такива фирми за съсредоточени в ИТ сферата, но може да има и други такива.
Въпросът за заплатата винаги е бил и ще бъде нож с две отриета. Ако кажеш прекалено много, няма да те вземат, ако кажеш ниска заплата, ще ти я дадат, но ще се чувстваш неоценена. Затова моят съвет е казвай минимума, който наистина искаш. Аз примерно имам една сума, под която знам, че няма да почна работа, дори и да ми предложат. Ако се колебая нещо (примерно местоположение на офиса или друго), казвам +100, +200 лв. отгоре, може и повече...
Тези силни и слаби страни са ясни на всички. Освен клишета няма какво друго да се каже.
Имам много недостатъци, основният е, че не търпя простотии и не обичам скатавки, които не си вършат добре работата. Ама някак няма как да го кажа, нали...?
Веднъж преди години на въпроса "Какво не обичате на работното място?" сглупих да кажа, че не обичам интриги, което си е чистата истина. В момента, в който го казах, видях как отношението се промени.....за мое щастие, разбира се, понеже не обичам да работя сред клюкарки и интригантки. Но е показателно за това да си казваш нещата, както са в дейстителност. Аз лично съм си заучила няколко "красиви думички", на които получавам одобрително кимане и това е. Вместо да ми гледат трудовата биография, ме питат "Като какво животно се определяте....!?!?!?" ....

# 786
  • София
  • Мнения: 2 855
А за колцентровете с български език дали има пак изискване за чужд език? Вероятно има, но признавам си, никога не съм се интересувала. Имам предвид - нашите банки, телекомуникационни фирми, фирми за доставка на храна и др.

# 787
  • Мнения: 29 371
Предполагам, че да.

# 788
  • Мнения: 538
Има колцентрове само с български език, вчера гледах обява:

https://www.jobs.bg/job/6691594

# 789
  • Мнения: 172
duhi_puhi,благодаря за отговора.
За съжаление не са обявени и е много трудно да се ориентирам.
Във веригата,която бях знам,че са най-ниски към онзи,а вероятно и към настоящия момент,поне ми е ясно,че трябва да е от сума Х нагоре.
Питат,винаги са ме питали,не става дума за хранителна верига,трябва да имаш някакви качества да убеждаваш и съответно да можеш да продадеш+да качиш на по-висок клас+да продадеш допълнителни услуги,аз знам,че мога.
Определено,не искам заучени реплики,но бях на интервю преди няколко месеца и бях себе си,попитах какво предлагат,казах какво мога,естествено ме попитаха,защо съм напуснала предишната си работа,аз подходих внимателно с отговора,не съм обяснявала как не спазват никакво работно време и други глупости,но не ме взеха.
Това не ми се беше случвало,защото не съм работила на толкова много места и винаги след като се е стигало до интервю съм започвала,много зле ми се отрази на самочувствието и ми се иска да мога хем да бъда себе си,хем в рамките на разговора да не се изтъквам колко съм единствена и неповторима.
Разбирам,че в темата,коментирате по-различни работни места/квалификация/образование,но видях,че се дават много полезни и конструктивни съвети,които съм сигурна,че биха помогнали и на мен.

Soul free , много точно си описала нещата,които ме притесняват.Имам усещане,че работодателите не искат истината, (няма човек без кофти черти или аз поне не съм чувала за този еднорог) искат правилен отговор на тези шантави въпроси,който не е константа според ситуацията.
Добавям за заплатата,стратегията ми е точно такава на този етап.
Мисля да кажа минимума за който бих работила + още 100лв,защото локацията ми е в другия край на града,което ще ми оскъпи транспорта.
Език на работно ниво не знам.
Знам английски,разбирам какво ми се говори,но съм много неуверена да успея да отговоря.
Много години в училище учих испански,но не го донаучих и съм го забравила.
Гледах в джобса има и кол центрове само с български,за това и го помислих като възможен за мен вариант.
За животно не са ме питали,но и по добре,аз се определям като грациозна пума,ама реалността е на грациозно гуци,та е субективно хаха.

# 790
  • Мнения: 1 408
BadGateway,
По-скоро не биха те взели зареди малкото дете, отколкото заради описани от теб положителни и отрицателни страни.
Ако повдигнат въпроса, подчертай дебело, че имаш баба на разположение 24/7 и няма да си все в болнични.
Също наблегни, че обичаш да работиш с клиенти и да комуникираш с хора. На интервюто бъди спокойна, но ентусиазирана, изражение тип "лека усмивка", а не тип "борсук".
Успех! Heart

# 791
  • Мнения: X
В кол центровете с български мисля, че не изискват кой знае какво ниво на чужд език. Въобще даже, защото ако знаеш чужд език, ще работиш друго. Наскоро колега чужденец се оплака, че три дни се опитва да намери банков служител, който говори английски и не може. Нито в кол центъра, нито в клон.

Иначе за заплатите нямам представа извън София и в този сектор, но ако имаш контакти с бивши колежки или познати в бранша, питай ги.

Бъди себе си, недей само със заучени фрази, но и премисляй какво казваш и как звучи.

Не се разочаровай, че не са те взели, не мисля, че има човек, който отива на интервю и е 100% сигурен, че го взимат. Не се демотивирай от отказ.

# 792
  • Мнения: 172
Все още не съм имала челен сблъсък с прокобата “майка с малко дете”,но от прочетеното тук разбирам,че мога и трябва да го очаквам.
Натъжава ме и отвращава,нищо явно е така.
Реално освен баба,бащата на малкото също е на смени и има възможност да я гледа през почивните си дни,но ми се струва прекалено много да изстрелям цялата информация как съм си направила тънките сметки кой кога да гледа.
Ще си поиграя довечера с лаптопа как изглеждам,защото стандартното ми изражение е борсук,което ми е създавало много ядове във времето. Grinning .

Благодаря много за съветите и положителните вибрации,които пращате! Flowers Tulip

# 793
  • Мнения: 29 371
Видяхте ли заплатата на обявената позиция само с български? 1250 лв. бруто е под 1000 лв. нето. При това така описаната обява ми се струва не особено привлекателна - да се обаждаш на хора, да им предлагаш разни услуги, които вероятно не желаят или вече имат. Заплатата ти със сигурност ще е обвързана с някакъв таргет. Не, че не е вариант. Разбира се, работа си е и също има хора, които я работят. Предимство е, че обявената позиция изцяло дистанционно.
За детето, ако те питат, кажи си, както е - малко дете и баба на разположение. Обикновено това е достатъчно, за да нямат притеснения. Въпросът е после, ако ти се наложи да отсъстваш, ще ти е трудно, понеже си дала уверение, че има на кого да разчиташ.

Не разбрах от кой град си, но, ако имате Лидл, там дават доста прилични заплати за продавачи, но и работата е доста.

# 794
  • Мнения: 172
София
Всичко има,обаче не ме влече,няма как да убеждавам хората да си купят точно от това кисело мляко.
След като го докарах до нискоквалифициран труд ми се иска да ми носи поне някакво удовлетворение.
Както казах не знам как вървят заплатите,но се надявам при пълно работно време да не са под 1200,защото така и така ми се вижда малко.

Общи условия

Активация на акаунт