Рак на белия дроб - тема 11

  • 70 398
  • 1 158
  •   2
Отговори
# 1 095
  • София
  • Мнения: 1 716
Здравейте, излезе резултатът от скенера за оценка от половинчатата ЛТ (16 вместо 30), която баща ми направи. Пише, че всичко е стационирано, но няма намаляване. Имам час при доктора другата седмица, но какво може да се предприеме като следваща стъпка? Този отговор на ЛТ лош ли е?

# 1 096
  • Мнения: 528
Моят брат от 5 дни е на монотерапия с Tagrisso, като са му поставили и Xgeva, но нямам представа как ще протече всичко нататък и дали ще има нужда от допълнителни таблетки. За сега казва, че има болки в гърба като от възпален нерв, не знам какви обезболяващи може да взима, дали е нормално от тази терапия да има такава болка? 3 пъти питах дали да взима някакви витамини, калций, добавки, отговориха ми да не взима нищо. Ако може да споделите дали сте взимали нещо, дали според вас трябва да се пие нещо, виждам, че много малко са хората на Tagrisso тук и ако може да споделите какви странични реакции сте имали.

Здравейте *iani*

Моят татко е на Тагрисо, но не е имал допълнителна терапия както при вас...
Иначе от самото Тагрисо кожата съхне и за това е хубаво да се маже ,примерно с натурално кокосово олио.
Съща така ноктите стават чупливи.
Косата също изсъхва. Това са като цяло бели кахъри. Най-големия проблем при нас беше перитонит, който се получи от реакция между Тагрисо и Аспирин протект. В никакъв случай не правете тази грешка.
И задължително трябва да се пие МНОГО вода.
Ако се сетя нещо допълнително  - ще пиша отново .
Хубав ден

# 1 097
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Не е от комбинацията Тагрисо+Аспирин. За Тагрисо(Osimertinib) има един куп доклади ,че предизвиква спонтанни перфорации в ГИТ.И с Аспирин и без , вероятността да се случи е еднаква.
XGEVA-ата е защото при неиния баща има метастази в костите.

Последна редакция: вт, 02 апр 2024, 13:01 от whitefang

# 1 098
  • Мнения: 1
Здравейте на всички!
За съжаление свекър ми се с сблъска с диагнозата на скоро.Всичко започна от обикновена настинка януари,придружена с кашлица и така до ден днешен.Правено е снимка и скенер при Арабаджиев в стара Загора,като за него е 99.9% Рак на белия дроб с разсейки по хранопровода.Моля за помощ!Свекър ми е приет по спешност в окръжна болница в стара Загора преди 5 дни заради силен задух и общо влошено състояние.Бронхоскопия не се наемат все още да му правят,защото излизаше извън ритъм (170) и Арабаджиев с две думи ми обясни,че може да получи инфаркт докато му правят бронхоскопията.Видно изглежда добре,смее се има настроение,нормален външен вид.Стабилизираха състоянието му,но от днес отново не може да диша.Вероятно в понеделник или вторник ще го изпишат БЕЗ направена бронхоскопия.Моля за съвет какви могат да ся следващите ни действия,тъй като всеки ни казва че без нея не може да отидем на онколог и да започваме лечение.Според Арабаджиев сме изпуснали възможност за операция и е в висок стадий.

# 1 099
  • Мнения: 355
След мъките , които изтърпя майка ми, обиколи Панагюрище, София,Плевен и Бургас… сега е в Сърце и Мозък Плевен, бих ви препоръчала да отидете на там
Онкологията е на високо ниво, в момента тя е на лечение там с Гама ножа, защото получи разсейки в мозъка
Гръдните Хирурзи са на високо ниво

# 1 100
  • София
  • Мнения: 1 716
Лекуващият онколог каза, че за момента резултатът е добър. Според него, през юли трябва отново да направим ПЕТ скенер, за да се проследи метаболитната активност. Това ли е правилната следваща стъпка? Баща ми като цяло е добре, премина тежкия рефлукс след ЛТ. От седмица обаче се оплаква от болка на гръдната кост, поне там я усеща. Казва, че е като при грип, все едно е набито. Не е с вирус. Кръвното му е добре. На какво може да се дължи?

Здравейте, излезе резултатът от скенера за оценка от половинчатата ЛТ (16 вместо 30), която баща ми направи. Пише, че всичко е стационирано, но няма намаляване. Имам час при доктора другата седмица, но какво може да се предприеме като следваща стъпка? Този отговор на ЛТ лош ли е?


# 1 101
  • Мнения: 355
Здравейте
Това е за потребител Vaikiki - не успявам да ти отговоря на личното съобщение, отговарям тук :
Моята майка има карцином на цял дроб, обиколила е Панагюрище,Онкологията в София Дървеница, Плевен Георги Странски, някъде и в Бургас беше ходила, но всичко беше много хаотично

В Плевен в Сърце и Мозък тя вече отиде след намерена огромна метастаза в мозъка , отидохме в Неврохирургия. Оперира я доктор Харитонов
Сега я чака лъчетерапия и химия
За онкология не знам много имена, мисля,че едната лекарка е Чилингирова
Но всички там са на добро ниво
Въпросът е да се запишете някъде , но като за начало Гръден специалист и онколог там търсете.

# 1 102
  • Мнения: 5 956
Здравейте! За съжаление се присъединявам към темата - баща ми е с карцином на бял дроб, като подробностите предстоят да бъдат уточнени. Бронхоскопия е направена преди два дни, като са му казали, че има възпаление. Той в момента си е вкъщи и чака резултат. Аз отидох днес да говоря с доктора - извън съмнение е, че е карцином, но чакат и второто изследване, което не знам какво точно е. Първото мисля, че е било цитология.
Тепърва предстоят всичките ни лутания и питанки, но първото, което искам да решим, и за което моля за мнението ви е - вашите близки/вие знаехте ли отначало за диагнозата? Да му кажем или не? Питах доктора как да подходим - той ми каза - от 40г. ги лъжа, че имат киста и така процедирал. Как с киста и после ЛТ/ХТ? Все пак са възрастни, интелигентни хора и няма как да не разберат за какво става въпрос...От друга страна - може би психически е сриващо за човек да се потвърдят подозренията, които несъмнено има в тази ситуация.
Та как процедирахте вие?
Ще бъда благодарна и на евентуални препоръки като старт след като вземем резултатите къде да се обърнем  в Пловдив? И София е вариант, но предвид дългото разстояние сякаш Пловдив е по-удачно предвид евентуалните неразположения и трудности с пътуването и придвижването на болния.
Благодаря за темата и за всички, които със съвети и подкрепа помагат в този така труден момент.

Здраве и добри резултати на всички!

# 1 103
  • София
  • Мнения: 225
Рали, според мен си е до човека. За татко знаехме две седмици преди да му кажем. Бяхме сигурни обаче, че трябва да изчакаме докато се стигне до лечение и тогава да му кажем. Просто той е такъв човек щеше да се откаже прекалено рано. Когато му казах, му спестих подробности. За съжаление не успя да стигне до лечение....

# 1 104
  • Мнения: 528
Рали  , моят татко продължава вече трета година да си мисли, че има Киста от  преболедувани пневмонии като малък.
Бяхме го хванали, че пуши и стана кратка схватка и тогава за първи път в изблик на ярост му казахме,че не може да пуши с рок и той ни се изсмя, каза ни ,че си е много добре и Това е Киста.
Повече темата не се отваря и така си живеем за сега.

# 1 105
  • Мнения: 5 956
Благодаря ви за споделеното. Добре, а нали минава през терапии - как се обяснява това, ако вярва, че е киста? Превантивно?

# 1 106
  • Мнения: 10 618
Рали, да, обяснява се, че трябва да се направи, за всеки случай.
Майка години наред повтаряше: "Защо ме наливате с тази химия, аз не съм болна! Вие не сте виждали болни хора, за да сте наясно как изглежда болен човек!"
Според психоложката, до края на миналата година, тя все още е била в стадия на отричането на съществуването на болестта. 8 години след диагнозата.

# 1 107
  • Мнения: 528
Zigzagi  същите думи ги слушам и аз - бил си много добре и не сме знаели ние как изглежда болен човек.

Рали - точно така - обясняваме ,че е превантивно. Мисля, че психически това е най-доброто.

# 1 108
  • Мнения: 19
Здравей те мили хора тук съм пак за инфо незнам колко се сещате за нашата история тъй като за съжаление много сме с тази болка. Майка ми беше оперирана първо за махане на метастаз от мозъка след няколко месеца втора операция на махане на огнището от белия дроб без никакви други метастази направени 4 хм+иммунотерапия пет скенер чист .Но за съжаление сега сестрами е с лейомиосаркома и от 3 седмици сме в България с майка.  поради тази причина испуснахме една имунантерапия и сега тя повече от една седмица взе сериозно да кашля и казва че чуства някаква храчки в гърлото.Та може ли това чудо за 3 седмици да се отключи отново? Много съм притеснена бяхме на лекар казаха че чува хрип и исписаха Антибиотик но въпреки това продължава да кашля.

# 1 109
  • Мнения: 528
whitefang  и Hope4C
Обръщам се към вас с надежда за отговор 🙏🙏
Да припомня,че татко е на Осимертиниб.
Налага се обаче да прави операция  - катаракта.
Никой нищо не е казал до момента като препоръки, но в чужди форуми чета, че спират Тагрисо за седмица преди операция?!! И че капките пре-опиративно също правят някаква реакция с Тагрисо.

Моля ви за съвет. Операцията е в четвъртък и никой до сега нищо не е казал. Много се притеснявам.

Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт