Малко трудна тема....за болестта рак и борбата с него - тема №6

  • 192 106
  • 3 403
  •   5
Отговори
  • Другата България
  • Мнения: 37 258
Purple Heart Защото ракът не е смъртна присъда, а лечима болест на Душата. Purple Heart

“Нашето тяло, ум, дух и душа са свързани. Тялото ни е огледало на душата ни и всяко заболяване е призивът на душата, който те моли да слушаш!"
Д-р Рюдигер Далке

Най-близките хора на болните от тази болест са онези, които могат да им помогнат да се излекуват.
Бог ми дава изпитания,
но и ми помага да ги преодолея.
И не на последно място - имам Вас,
с които да споделям и обменям опит.

А така, ще се съгласите, е по-лесно
духовното оцеляване  и физическото преодоляване.
Да ни дава здраве, надежда и вяра в самите нас....

Последна редакция: вт, 28 мар 2023, 19:00 от Merri_An

# 1
  • Мнения: 1 030
Благодаря ти за труда Merry_An!
Hug

# 2
  • Мнения: 12 752
.
Цитат
И аз с въпрос- утре ще ми правят ЯМР на две зони- на кости и на корем.Контраста през устата ли се приема или го слагат венозно като при ПЕТ? Има ли нещо което трябва да спазвам?
... а колко време е вливката и чака ли се след това или веднага правят ЯМРто? Досега съм правила няколко пъти, но никога не е било с контраст.
Буболина, на мен ми правят компютърна томография, но всичко е същото. По време на тестването вкарват в абоката контрастното вещество. Ще ти кажат какви усещания ще имаш, при мен е загряване и метален вкус в устата. Нищо не спазваш. Но ако трябва, те ще ти кажат.
Леко е, не е и продължително, не се тревожи.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 697
Оставам да следя. Заради, хората които толкова ни помогнаха и ми помагат още🙏

# 4
  • Мнения: 813
Pdl-1 е имунотерапия

# 5
  • тук и там
  • Мнения: 11 526
Записвам се и аз. По-нататък ще пиша и ще питам разни неща. Не съм видяла епикризата на баща ми след операцията, знам че има назначен курс от 25 лъчетерапии.Ще ги започва  от 17,04..Ще се прибираме в Бг  тези дни, и ще взема всички документи съответно и се надавам да съм по-наясно вече със ситуацията.

Мери Ан, благодаря за темата! Flowers Hibiscus

# 6
  • Мнения: 5 001
Аз като правя КТ с контраст, го приемам през устата, разреден с вода и нищо не усещам, от контраста на ПЕТ също нищо не съм усещала, ставам, пуша си цигарата и си шофирам сама,този контраст ме плаши, сигурно ще се откажа от него, да го правят без.

# 7
  • Мнения: 285
Мери Ан,благодаря за труда и новата тема.

# 8
  • Мнения: 1 406
Аз като правя КТ с контраст, го приемам през устата, разреден с вода и нищо не усещам, от контраста на ПЕТ също нищо не съм усещала, ставам, пуша си цигарата и си шофирам сама,този контраст ме плаши, сигурно ще се откажа от него, да го правят без.
Не е нещо особено този контекст. Просто в един момент те издърпват, вкарват ти го венозно и усещаш от къде минава на мен ми мирише като мастило в устата като премине.

# 9
  • Мнения: 5 001
Ама после ще мога ли да се прибера сама? Зле ли ще се чувствам?

# 10
  • Мнения: 846
Дописвам. Момичета, потвърди се диагнозата.
Мама е с 18/17/14мм.- находка с малигнена рентг. и УЗ- характеристика и се налага хистологична верификация!
Не знам защо, но сме сравнително спокойни с мама/аз заради приема на ксанакс явно/
Докторката каза, че няма разсейки, да пуснем туморен маркер Ca 15-3.
Каза, че няма нужда от биопсия предварително. А директно да ходим на операция? Нямало нужда, защото било толкова малко и общо взето, за да вземат материал нищо няма да остане от карцинома.
Вие съгласни ли сте?
Ох, докторката го изкарва едва ли не безобидно, моля ви кажете какво ни очаква?

# 11
  • Мнения: 10 599
Kitty007, докторката го изкарва безобидно, защото е виждала много по-тежки случаи, а при майка ти е хванато в началото.
При положение, че е толкова малко по-добре да се оперира. След това ще изследват всички характеристики на тумора, които са необходими, за да се установи кое е най-доброто лечение. После ще го мине и ще си живее живота!
Засега нещата изглеждат все едно имате най-добрият вариант от лошите.
Може да прочетеш и другата тема, която е специално за рака на гърдата.
В началото й има много полезна информация, синтезирана за бърза ориентация:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1534557

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 090
Мери Ан, благодаря за темата!


Rosalinda77,

PD-L1 e лиганда на PD-1 рецептора на лимфоцитите ,който играе роля да ограничи актiвността им - например при вече отшумяваща инфекция . Някой тумори "се възползват" от този механизъм за локална "имуносупресия".
PD-1/PD-L1  Чекпоинт инхибиторите (на разговорно "имунотерапия") са антитела блокиращи рецептора на лимфоцитите (анти-PD-1 - Кейтруда,Опдиво) или срещу лиганда (анти-PD-L1)- Tецентрик, Инфинзи.
Изследването е за експресиране на PD-L1 лиганда от Ту клетки . Ако не се експресира ,вероятността за отговор на
лечение с PD-1/PD-L1 антитела клони към 0 , ако е висока>50%(над 50% от туморните клетки експресират лиганда) -вероятността за отговор на лечение PD-1/PD-L1 ICI e висока.

При него лиспва PD-L1 в Ту клетки- пише негативен.
Да не би да метастазите в кости(C79.5) да са в прешлен/и ? Може би тях ще облъчват .
Кой ходи на онкокомисията и не поиска ли разяснения за какво се подписва ,че е съгласен с решението и?

Цитат
Буболина, на мен ми правят компютърна томография, но всичко е същото. По време на тестването вкарват в абоката контрастното вещество. Ще ти кажат какви усещания ще имаш, при мен е загряване и метален вкус в устата. Нищо не спазваш. Но ако трябва, те ще ти кажат.
Леко е, не е и продължително, не се тревожи.
ЯМР е доста по-продължително .Първо без контраст се правят различни изследвания T2/FLAIR,DWI ... ,след това T1 постконтрастно.
Гадолиниия е по-безопасен от йодните контрасти използвани при рентгенови изследания,но е възможно да има леко замайване след това . Натрупва се на някой места ...
Bubolina ,без контраст едно,че по трудно се разграничават характеристиките на  наблюдавани изменения в тъканите ,,има за цел и с висока вероятност да отграничи потециално малигнени от бенигнени образувания по промяна на усилването/затихването след приложение на контраста. Нищо няма да ти стане . А без него може да пропуснат нещо или да не могат да класифицират и да трябва да правиш ново вече с контраст ,за което може и да не ти дадат напрвление.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 08:52 от whitefang

# 13
  • Мнения: 317
Ама после ще мога ли да се прибера сама? Зле ли ще се чувствам?
Можеш да се прибереш, но ако ти е притеснено вземи някой да те чака или после да те вземе. На мен ми казаха да оста наблизо ако случайно ми прилошее да съм в болницата, но нищо ми нямаше. Ще пиеш вода после ще го изхвърлиш, резултатът е важен. Успех!

# 14
  • Мнения: 285
whitefang Благодаря ти за изчерпателни отговор.Точно има метастази в костите.Това означава ли ,че няма шанс за лечение?Двама доктори точно това са му казали в Пловдив и го изпращат в Панагюрище.В петък ще му направят отново скенер да разберат от къде прогресира болестта . последния скенер е от 7.03.23г.
Казва задавам въпроси, питам нищо не ми казват и се дразнят.Държат се арогантно.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 08:41 от Rosalinda77

Общи условия

Активация на акаунт