"Обичам" Топлофикация - тема 7

  • 25 455
  • 630
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 488
Вчера дойде априлската честитка - 297.55 лева за 69 кв. жилище, искам да ги взривя.

# 136
  • Мнения: 2 114
Моята е реална - за топла вода и сградна инсталация, + топлинен счетоводител - 46 лв. Малко ни се е вдигнала цената на топлата вода с ДДС за кубик е 13,70 лв.

# 137
  • Мнения: 3 488
Нашият кубик е 17.50 лева, тъй като във фактурата на Топлофикация София това не е упоменато го сметнах сама. Доколкото ми е известно цената за целия град е различна.

# 138
  • Мнения: 2 114
Да, различна е, има разни коефициенти, които са заложени във фактурата. Но не съм задълбавала да видя какво им прометя стойностите.
Но е крайно време да се премине на месечни реални отчети. Само Топлофикация си прави каквото си иска и не се приема закон за месечно отчитане, както е с тока, телефона и други обществени доставици на услиги.
Ще чакаме август за изравняване и обжалване, а през новия сезон ще получаваме фактури на база минало потребление.....и това е за цяла една година назад! Струва ми се абсурдно вече, в 21 век, с всичките технологии.

# 139
  • Мнения: 3 488
Аз се справих с изчисленията за моя имот, но има заложени стойности на база сграда и имот, които не мога да си обясня.

# 140
  • Мнения: 231
Здравейте,
Искам да ви питам, понеже мисля че съм с парите на пред от парното, и искам са не платя сметката за април. Едни приятел ми каза, че могло да се плати само общите части. Върху който в течало лихви и така ще спестя да не получавам наказателни лихви. Някой дали е правил така?

# 141
  • Мнения: 11 621
Здравейте,
Искам да ви питам, понеже мисля че съм с парите на пред от парното, и искам са не платя сметката за април. Едни приятел ми каза, че могло да се плати само общите части. Върху който в течало лихви и така ще спестя да не получавам наказателни лихви. Някой дали е правил така?
Ако е прогнозна сметка, можеш изобщо да не я плащаш. Лихви няма да има. После, обаче, ще трябва да си платиш изравнителната сметка, ако имаш за плащане. Тя е реална сметка и там има лихви, ако не платиш.

# 142
  • Мнения: 5 690
Да се оплача: няма да имаме топла вода  един месец...
Без да ни предупредят. Звънях на Топлофикация, че били слагали лепенки по входовете преди един месец. Но никой не е виждал такива бележки. Имали планов ремонт.
Сега изведнъж на сайта на Топлофикация се е появило съобщение , че няма да имаме топла вода от 12 юни до 7 юли.
Е, как да не я "ОБИЧАМ" Топлофикация!
Интересно ми е дали за този един месец ще имаме нулеви сметки за топлата вода? Нееее,  със сигурност!
И ще си платим на база, изчислена по изравнителната сметка.
Да ни е честито!

За Бъкстон става въпрос.

# 143
  • Мнения: 11 621
Спри топлата вода в апартамента, за да не навърта кубици топлият водомер (ако някой пуска топлия кран на смесителите), които после ще платиш като топла вода, а пък тя си е била студена.
Щом не сте на реален месечен отчет, значи после на изравнителната ще си платиш толкова кубици, колкото реалано сте си изразходили.

# 144
  • Мнения: 5 690
Спри топлата вода в апартамента, за да не навърта кубици топлият водомер (ако някой пуска топлия кран на смесителите), които после ще платиш като топла вода, а пък тя си е била студена.
Щом не сте на реален месечен отчет, значи после на изравнителната ще си платиш толкова кубици, колкото реалано сте си изразходили.
Благодаря, Петя за идеята!
Ще затворя крана за топлата вода.

# 145
  • Мнения: 14
Здравейте, от 1 година живея в жилище, в което не е живяно 10 години. Сметките ми за топлофикация през тази 1 година бяха около 80лв през зимата и 50 лева през останалия период. Миналия месец минаха за да отчетът водомерите и топломерите. Не съм пускал парно зимата и средното ми поребление е около 1,5 кубика топла вода на месец. Някой знае ли кога да очаквам изравнителната сметка и горе доло на каква стойност може да бъде?

Благодаря

# 146
  • Мнения: 13 768
До края на този месец или най-късно юли изравнителните сметки трябва да са готови.
На каква стойност ще бъде няма как да кажем, но ако редовно си плащал по фактурите и наистина не си пускал радиаторите, може и да се вместиш в платеното. 20-30 лв. за топлата вода/месец + сградна, дори трябва да остане за връщане.

Последна редакция: ср, 14 юни 2023, 20:53 от птица

# 147
  • Мнения: 14
До края на този месец или най-късно юли изравнителните сметки трябва да са готови.
На каква стойност ще бъде няма как да кажем, но ако редовно си плащал по фактурите и наистина не си пускал радиаторите, може и да се вместиш в платеното. 20-30 лв. за топлата вода + сградна, дори трябва да остане за връщане.

Благодаря за отговора, понеже за пръв път ще плащам такива изравнителни сметки и не ми е много ясно.
Баба ми ми обясни, че тези пари, които съм плащал до сега на месец си е било на база, а в този апартамент не е живяно 10 години и едва ли не, разбрах, че това са сметките без никакво поребление.
От както живея съм натрупал 20 кубика топла вода. Ако кубика е 15 лева, изравнителната сметка би трябвало да ми е 300лв. Поне аз така си мисля. Ще видим значи като излезне.

# 148
  • София
  • Мнения: 16 025
Юли може би ще излезат прогнозни изравнителни сметки. След това има срок  да се обжалват от съседите. После време за преизчисление и към октомври може би ще са окончателни.
За това винаги съветвам да се регистрирате в сайта на топл. счетоводител и на Топлофикация и да наблдавате там какво се случва.
Ивайло 94, освен кубиците топла вода ще имаш и отопление на общи части, сградна инсталация. А за последните ако някой успее да разгадае как се начисляват ще вземе Нобелова награда.

# 149
  • Мнения: 11 621
Юли може би ще излезат прогнозни изравнителни сметки. След това има срок  да се обжалват от съседите. После време за преизчисление и към октомври може би ще са окончателни.
За това винаги съветвам да се регистрирате в сайта на топл. счетоводител и на Топлофикация и да наблдавате там какво се случва.
Ивайло 94, освен кубиците топла вода ще имаш и отопление на общи части, сградна инсталация. А за последните ако някой успее да разгадае как се начисляват ще вземе Нобелова награда.
Значи аз! Simple Smile
Регламентирано е в закона за енергериката  чл.140 и методиката за разпределение на топлинна енергия между потребители в сгради-етажна собственост ).
За сгради без топломери (да не се бърка с разпределители, монтирани на радиаторите): или по формула или по решение на етажната собственост, но в този случай- не повече от 40% и не по-малко от 20%. (Наредба за топлоснабдяване(чл.63)

Накратко казано: човек може да лудне докато ги изчете тези трите.

Последна редакция: ср, 14 юни 2023, 21:14 от petiaivanov

Общи условия

Активация на акаунт