"Бягат" ли българите от българи?

  • 14 612
  • 245
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 3 805
В Европа пак зависи къде... Имам близка приятелка парижанка и тя е много притеснена - детето й скоро ще трябва да избира университет. Казва, че посред бял ден в парижкото метро може да те насилят/наръгат, онези черни пришълци, огромна престъпност, мръсотия. И казва - ще избира далеч от Париж детето, няма как иначе.

# 211
  • Мнения: 25 846
Във големите мегаполиси ще става все по зле. Света се изроди.
Не случайно хората търсят спокойствие във предградията, т нар сабърби. Но определено европейския начин на живот е коренно различен от американския.  И двата свята си имат чар. Човек трябва да избере това, което му приляга най добре, и това което е най добро за семейството.

# 212
  • София
  • Мнения: 13 613
В мегаполисите е страшно.
Преди 20+ г. ходехме в Рим на Термини да ядем сандвичи (хем гарите в никой град не са и не са били никога безопасни, но поне беше чисто), а нощно време се събирахме с компании на Св.Петър.
Преди няколко седмици около Термини ме беше гнус да мина, а на Св. Петър отидохме привечер и нямаше къде да прекараме детската количка от спящи по ъглите клошари. За 3 седмици вечер полицията ни спираше за проверка 3 пъти, хем не сме окъснявали след 23 ч. и сме прилично облечени хора на средна възраст, с бебе и говорещи езика.
Навсякъде е така в Стара Европа вече.
Да, още има прекрасни чисти и сигурни места, но с тази свръхзадълженост и миграция няма друга опция.

Приятел беше в Париж преди седмица. Каза, че е страшно. Особено покрай стачките сега. Примерно, в Ница и Монако е друг свят, но столиците и големите бизнес центрове са страшни.

# 213
  • Мнения: 3 149
Сменете щата, само звучи добре, за който не е ходил/живял.
В Ню Йорк си имаме безплатна застраховка за всички деца до 18 години, независимо от дохода, кеф Relaxed.
Синът ми има педиатър, тя е постоянна и при нужда праща на специалист, а ако е спешно ходим в специализирана детска болница, без часове е, екипите са съвкупност от всякакви специалности - кардиолог, пулмолог, алерголог и пр., и идва този, който трябва, предвид конкретния случай.
Всяка българска майка, която е родила детето си в България и има опит с тамошната здравна система, прави аналогии, но няма общо.

Не знам да има такава застраховка. Коя в тя? Ние си плащаме като попове за децата. Последно платихме $450 за тест за алергия за детето. Останалото от $1,500 го покри застраховката, която плащаме.

# 214
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 888
So Lucky*, ако мога да ти дам един съвет, непоискан. Лекар потърси по ревютата. Ние от раждането на синът ми до напускането ни бяхме с Kelsey Seybold. Имат локации и във вашия щат. Доброто е че работят с повечето видове застраховки ( ние имаше период в който си плащахме, защото не ни приемаха застраховките. Имат всякакви специалисти, вкл и педиатри. Лаборатории и ренген са в сградата. Педиатрите им, били сме при 2, такава грижа за детето, звъни ми да проверява как е, прерови света докато не откри причината, а да не казвам, че ми спести и няколко операции, препоръчани от ИР. Така че, чети ревютата на лекарите, а за това колко плаюаш- зависи от застраховката ти. И да, работят и в събота, мисля до 2 беше ( много удобно за работещи родители)
Извинявам се за отклонението.

# 215
  • Мнения: 25 846
Благодаря Титина, ще разуча. То винаги се случва неочаквано и ходим в най полулярните тук pediatric associates...Не знам как е било преди ковид, но в момента е ужасно бавно всичко, никой не си дава зор и не го е грижа. Нито за деца, нито за големи...
Застраховката ни не е лоша, cigna.  И дедактъбъла, който ми се виждаше висок, може и да го достигна тази година.
Нямам търпение да дойде лятото, да си отидем до Бг, малко да намаля стреса...
Вие окочантелно ли се прибрахте вече?

# 216
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 888
Да окончателно, и с неуредиците в България се чудя за кой дявол го направих.

# 217
  • Мнения: X
Била си дълго време в чужбина. Ако решиш пак да напуснеш България, не смятам, че ще ти е трудно (абстрахираме се от стреса около логистиката). Със сигурност сте си имали причините да се върнете.

# 218
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 888
Била си дълго време в чужбина. Ако решиш пак да напуснеш България, не смятам, че ще ти е трудно (абстрахираме се от стреса около логистиката). Със сигурност сте си имали причините да се върнете.
просто решихме ранно пенсиониране. Позициите и ни двамата с много отговорности и стрес. Детето ми растеше на задната седалка на колата. И взехме решение да се върнем. Първоначално беше да сме в Австрия , семейство, приятели, са тук и се върнахме в БГ.
Едно предимство не може да се отрече - всичко е много близко.

# 219
  • Мнения: 3 805
Не знам да има такава застраховка. Коя в тя? Ние си плащаме като попове за децата. Последно платихме $450 за тест за алергия за детето. Останалото от $1,500 го покри застраховката, която плащаме.

Child Health Plus - https://www.health.ny.gov/health_care/child_health_plus/eligibility_and_cost.htm

Зъболекар обаче плащам за детето - почистване, рутинни скрийнове.
До миналия октомври плащах месечен пеймънт в размер на $18, после стана $9 и накрая нищо.
Редно беше - данъците, които плащаме на седмична и годишна база са убийствени.

# 220
  • Мнения: 25 846
Да окончателно, и с неуредиците в България се чудя за кой дявол го направих.
Хубаво сте направили.
Нивата на стрес в момента в Сащ са ужасни. Застраховките се увеличават от днес за утре.  Зависим си от автомобила си. Храним се със Гмо, хормони и антибиотици. Да, може да е малко по чисто и уредено, но си идва със съответната цена.

# 221
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 888
Така е навсякъде в момента.
Всичко расте като цени, без кола си за никъде. Храната също. И тук , и в САЩ пазарувах само от ферми/кооперативи или си ги гледахме ние нещата.

# 222
  • Мнения: 3 149
Не знам да има такава застраховка. Коя в тя? Ние си плащаме като попове за децата. Последно платихме $450 за тест за алергия за детето. Останалото от $1,500 го покри застраховката, която плащаме.

Child Health Plus - https://www.health.ny.gov/health_care/child_health_plus/eligibility_and_cost.htm

Зъболекар обаче плащам за детето - почистване, рутинни скрийнове.
До миналия октомври плащах месечен пеймънт в размер на $18, после стана $9 и накрая нищо.
Редно беше - данъците, които плащаме на седмична и годишна база са убийствени.

Благодаря за полезната информация! В момента не се класират децата за тази застраховка. Но не се знае какво може да се случи в бъдеще. Ако се наложи някой ден е добре да се знае.

# 223
  • Мнения: 3 805
Жалко Sad Но пък поне знаете, ако Ви се наложи…

Случка от днес по темата - 3 пъти седмично детето ми ходи на американски футбол, като тренировките са след училище.
Децата тук се вземат и връщат с жълтите автобуси, но в случая той остава да тренира след училище и няма автобус, но няма и кой да го вземе и се прибира пеша, обикновено в компанията на дете от потока (high school няма вече паралелки). Разстоянието е не повече от 2 мили, приятно ходене. Има и едно българче, днес брат му отишъл да го вземе с колата (живеем в един квартал, пак такива условия на райониране). Моят попитал българчето (с което са си от няколко години приятели) дали може да го хвърлят и него, а отговорът бил, че място в колата няма - европейски седан, 4+1, ще се возят двама души.
И моето дете получи първия си урок, казах му да си прави изводите. После се пошегувах защо не му е предложил 10-Тина долара за услугата. Иначе вкъщи е хан, слийпоувъри, кино, паркове, сладоледи, молове и пр., които поемам аз, когато същото това дете идва, и то много често у нас и с нас.
  Деца са, случката не ми е важна никак, но е показателна за поне моите премеждия с българи и нежеланието ми да общувам с тях. И не, нямам нужда от услуги, оправям се.
Пък и е време за моето пораснало дете да изпие от време на време по някой горчив житейски хап 😁😊.

# 224
  • Мнения: 25 846
Чак и мен ме хвана яд. Как ще оставиш приятел да върви пеш 3км, това е жестоко отношение.

Общи условия

Активация на акаунт