Стискане на ако

  • 2 275
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте. Дъщеря ми е на 2г.3м и от около 2-3 седмици много трудно ака. Когато дойде моментът акото да излиза свива крачета едно около друго и се стяга цялата. Личи че се стиска и не иска да се ака, но то все пак си излиза по малко само колкото да изцапа. На всеки 5мин или 10мин. се стиска и започва да плаче. В резултат от постоянното стискане и чистене(било с вода, кърпичка или памук) дупето е постоянно червено и в края на деня става невъзможно даже да я пипнеш там. С надеждата това стискане да отмине и да се върне всичко както преди й направих клизма. Изходи се с голяма мъка и рев, но от днес е пак същото. Моля дайте съвет как да постъпя

# 1
  • Мнения: 1 606
Лактулоза до нормализиране.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 567
Няма да е лесно, синът ми беше същия. Както са написали - сиропче, което омекотява и предизвиква изхождане. Моят син беше без памперс, но отказваше да ака в гърнето и много време перях гащи по няколко пъти на ден. Ще свикне, но и гледайте много да не я насилвате. Дори и с телефон пред нея или телевизор с детско да седне на гърне и да се облекчи е по-добре от стискане.

# 3
  • Мнения: 1 786
И аз подкрепям съвета за Лактулозата, явно е разранено дупето и много го боли детето Sad Лактулозата ще помогне - хем ще спре да я боли, хем ще й мине страха, защото тя затова се стиска, страх я е, че пак ще заболи.

И дописвам - течни храни и вода.

# 4
  • Мнения: 18 501
На тази възраст започват да се питат къде отива акото и понякога не искат то да заминава в тоалетната. Има книжки - за Каю, има и с други герои, - които обясняват съдбата на акото и успокояват детето.

Иначе за физически проблем - запек, - казали са вече - има сиропчета, опраделени храни, повече движение - тези неща забързват и улесняват процеса.

# 5
  • Мнения: 269
Синът ми беше от децата, които стискат още с премахването на памперса. Проблемът е психологически. Не видях особен ефект от лактулозата и сиропите на билкова основа. Най-много ни помогнаха сашета Ефекол джуниър. Предписа ни ги гастроентеролог, по едно саше на вечер (може и по половин доза да се дава). За разлика от лактулозата, която трябва да прекара съдържимото (което е спечено и процесът е болезнен), прахчета задържат водата в червата и от там всичко е по-"приятно" като усещане. За моментно облекчение Мелилакс е добър вариант. Успех.

# 6
  • Мнения: 112
Оххх, само ако знаеш, колко добре те разбирам. При моята дъщеря, когато беше на възрастта на твоята беше същото… всъщност това при нас продължи година и нещо (да не те плаша). Пробвах с фрутилакс, ефекол, лактулоза имаше и още сиропи, но вече не ги помня. Пиеше ги и продължаваше да успява да го остиска. Не акаше по 4-5 дни, от там ставаше запек, следваха свещички, рев, сополи, пот, аз пред нервна криза. Отдъхвах си в момента, в който свършеше работата и с ужас не очаквах следващите 2-3 дни. От стискането. После, понеже я убеждавах да ака, започна да се прикрива, че ѝ се ходи до тоалетна. И като минеха 2-3 дни аз действах със свещичка. После случайно попаднах на едни капки, казват се дулколакс пико. Вечер ѝ давах без да види във вода, на сутринта няма не искам, няма ще стискан. Само си излизаше. Без болки в коремчето, с нормално консистенция акото. С тези капки откарахме няколко месеца. После някак уж ѝ мина желанието да стиска, започна да си ходи до тоалетна нормално, само че съвсем скоро след това получи ректален пролапс. Този пролапс го получаваше при всяко акане в тоалетната. Тогава дойде следващия кошмар. Не бях на себе си. Обиколих няколко детски хирурзи, като някои от тях, изразиха мнение, че е възможно и това стискане в продължение на толкова време да е причина. Е, не са категорични, но за мен още когато видях какво с е случва беше ясно от къде е проблема. Предложиха ни операции, но в следствие на всички мнения, които чух, успях да намеря начин да не получава пролапса и се надявам да го израсте без хирургична намеса. 
Така че, мила сестро (по съдба с акането на децата) гледай бързо да намериш решение. Знам, че не е лесно, даже за мен е невъзможно, но не оставяй нещата така. Говори, работи я психологически (не че аз не го правех, ама моето беше много дебелоглаво и ако за всичко останало можех да убедя, изнудя, изманипулирам, е по този въпрос нейният отговор беше голямо, безкомпромисно НЕ!)
Разбирам те, съчувствам ти, с теб съм, не се отказвай. Няма да е все така! Прегръщам те и ти пращам кураж!

# 7
  • Мнения: 957
И с двете ми дъщери минах през този период, когато бяха на същата възраст. Про едната продължи няколко месеца. Давах всичко разхлабващо, сиропи и какво ли още не. Просто като дойдеше време за акане, започваше да плаче, да обикаля от стая в стая, място не можеше да си намери. Колкото повече стиска, толкова по-зле става. Много дълго време слагах Мелилакс през 4-5 дни и пак се изхождаше с рев. Всичко е на психологическа основа според мен. Започнах да давам сутрин на гладно сладко от рози и з следобедна закуска настъргани ябълки с праскови. Докато не се престраши, че няма да я боли, ще е така. Зора е веднъж да се изака без да я боли и после става по-лесно.

# 8
  • Мнения: 28
Аз имах същия проблем и с двете дъщери сега са на 11 и 5 години. Особено с малката беше най-ужасно. Само свещички и помагаха. Но пък падаше голяма борба докато и я сложа. И се почваше едно тръшкане, рев. Твойта ми се струва още малко малка за свещички. На мойте им ги давах, но бяха почти на 3. Ако искаш може да пробваш с половин разбира се от детските.

# 9
  • Мнения: 6 561
Мажете с Проктогивенол и Лидокаин. Постоянно да е намазано дупето. Явно има някаква раничка там и го боли детето. Затова се стиска. И редовно акане, не оставяйте повече от 2-3 дни без изхождане, защото задълбочавате проблема. Може да слагате свещички Бизакодил или Изилакс. Не давайте разхлабителни лекарства, защото стомаха привиква. Има един плодов мармалад Лаксатинил фрукт. Една лъжичка вечер.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 567
Когато моя син минаваше през това, за сиропа Лактулоза мип се бях притеснила да не привикне. И гастроентероложката ми се скара, че детето ще привикне да не се изхожда, което е опасното и да продължаваме със сиропа. Аз мажех дупето с цикатрадина маз, също помага.

# 11
  • Мнения: 2 097
Намажете дупето със судокрем, ще спре да я боли.

# 12
  • Мнения: 3 209
Заведете детето на детски гастро.
Не давайте лактулоза без предписание.

За дупето судокрем, бочко, бепантен ако няма рани, ако има рани вземете Терезиенойл.

# 13
  • Мнения: 8
Благодаря на всички за съветите. Супер сте

Общи условия

Активация на акаунт