Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте! Целта ми днес да пиша в този сайт е да получа по-съвременна и по-достоверна информация за специалност ,,Право“ .
Така и нека да запозна , аз съм ученичка в 9 клас със специалност ,,Недвижими имоти-брокер“  .
Още от миналата година бях започнала да се замислям по темата какво искам да кандидатствам след гимназията . Някой казват , че все още е много рано , а други , че вече е трябвало да съм решила какво искам да следвам . Още от малка много хора са ми казвали , че говоря много и мога да стана адвокат , но аз го приемах на шега и изобщо не се заинтересувах , е да защото бях все още малка и нищо не ме интересуваше . В края на седми клас исках да запиша в някаква гимназия със специалност биология и химия и вследствие исках да уча ,,Медицинска сестра “ в университет „Проф. д-р Асен Златаров “ , просто тогава не знаех точно какво искам. Не ме приеха , много се бях разстроила , но всяко зло за добро както се казва. И едва в началото на 8 клас , като започнах да взимам стипендия и оценките ми бяха отлични , разбрах , че аз мога да стане нещо много повече от медицинска сестра .Отново започнах да се замислям за това какво искам да стана. Заинтересовах се , питах, поразпитах , прочетох и стигнах до извода , че аз наистина съм за ,,Право “ , но ме е страх , че няма да мога да се реализирам , защото аз нямам гръб зад себе си , на който да мога да се наблягам, защото аз нямам познат/а правист ,и с връзки да вляза някъде за мен е невъзможно. Аз искрено вярвам , че ако човек си има цели и върви по верния път си получава заслуженото , но все пак живеем в такова време , че всичко става с пари , пари и пак пари . Ако уча тази специалност няма да уча в БСУ , защото първо , че е частен университет и второ , че семестриалните такси са много високи 1500лв. имайки предвид , че докато ми дойде време за кандидатстване те ще се вдигнат. В интернет пише , че щяло да има писмен изпит по български език и литература + история на България. Така дотука ясно за Бел мога да кажа , че ми е един от най – любимите ми предмети в училище , но за историята , не тук стоп  миналата година и тази учим само чужда история , догодина в 10 клас ще учим история на България тогава мисля , че ще се стегна повече . Ако кандидатствам ,,Право“ , то сигурно като първо желание ще бъде гр. София – СУ , защото всички казват , че той винаги е с предимство . Принципно искам да завърша ,,Право“ , дори може и докторска степен , за да мога да преподавам в университет , да се явявам на конкурси и да стана съдия ,това за мен ще е мечта ,  да работя в съдебната палата , общината ,МВР и т.н. В същото време съм си се замислила и като полицай , защото знам , че ако уча ,,Право“ мога да стана следовател / разследващ полицай и нали после да се катеря по-нагоре и нагоре. Чета коментарите на някои от вече миналите по този път и завършилите ,,Право“, 70%  съжаляват , че са учили това. Тази година имаме специални предмети като икономика , счетоводство и брокерство . Счетоводството ми е любимо , просто самата материя ме влече явно , не знам. Повечето ми казват , че правото е губене на време и пари , че е по-добре да запиша начална педагогика , че това е най-добрата професия за една жена , но аз не искам. Моля ви се на всички , които четат това , да ми изразят личното си мнение , дали си заслужава , дали има някаква по-престижна специалност. А счетоводство и контрол заслужава ли си .Аз просто искам да разбера още от сега , защото дори и медицина мога да следвам , ако от правото няма смисъл. Просто трябва някой да ми даде насока .
Аз съм много амбициозна ,упорита и смела  .Винаги съм обичала сложните неща .
Благодаря ви предварително за отговора !

Последна редакция: пн, 13 фев 2023, 15:38 от Anonimno_

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 406
С такъв правопис имаш отлични оценки и получаваш стипендия? Уау-у-у...!       Smile

# 2
  • Мнения: 11
С такъв правопис имаш отлични оценки и получаваш стипендия? Уау-у-у...!       Smile


Мисля , че е крайно време да отворите някакъв учебник по български език и да видите какво пише вътре , че в Интернет пространството НЕ се поправя правописа , като коментар. Наистина е много жалко за вас , не знаете елементарни правила , а тръгвате да поправяте грешките на хората .

# 3
  • Мнения: 18 503
Simple Smile В кой учебник по български го пише?

# 4
  • СИ
  • Мнения: 4 406
...
Аз съм много амбициозна ,упорита , смела и целенасочена ,Винаги съм обичала сложните неща .
...

Амбициозна, упорита, смела, целенасочена и обичаща сложните неща. Но..., не знае какво да учи. Аз ли пропускам нещо?                 Satisfied

# 5
  • Мнения: 11
...
Аз съм много амбициозна ,упорита , смела и целенасочена ,Винаги съм обичала сложните неща .
...

Амбициозна, упорита, смела, целенасочена и обичаща сложните неща. Но..., не знае какво да учи. Аз ли пропускам нещо?                 Satisfied

Изключително много ми е интересно , вие какво ще учите / сте учили ?!

# 6
  • Мнения: 14 847
Правописът ти има огромна нужда от корекция. И не се оправдавай с автокорект или липсата му. Всички изписваме грешно и смешно в 80% от случаите, но гледаме да се поправяме, освен ако не смятаме отсрещния за малоумник, който не си струва усилието да му пишеш правилно, защото е твърде тъп да те разбере и без това.

По темата - много хора са с грешна представа от американските сериали, че всеки лаладжия е родèн да завърши Право и после да се кара и убеждава краставиците в залата. Само че сериал не е същото като реалност, САЩ не е България, нашето право е по-различно, а до залата да правят панаири стигат доста малко хора.
С Право можеш да се реализираш много добре като юрисконсулт във всякакви [големи и вносни] компании, всъщност май това е основната реализация на огромната част от работещите по специалността. Въпросът е, че влизат в университета масово с очакването да станат следващия Марковски, а накрая излизат висококвалифицирани писарушки, които бягат по съдилищата да оправят бумаги - това, макар и добре платено и полезно за трупането на опит, може да е доста демотивиращо, ако човек е расъл в [провинциална] саксийка и мама му е обяснявала колко е умен и уникален.

Мен също ме убеждаваха как съм родена за адвокат, защото точно тогава вървеше Али Макбийл, пък аз бях във вихъра на пуберския хормонален дисбаланс, но не успях да вляза Право и сега 17-18 години по-късно се радвам, че не успях. Най мразя да тичам насам-натам и да контактувам с хора за глупости.

# 7
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Изключително много ми е интересно , вие какво ще учите / сте учили ?!

В интерес на истината точно едно от тия неща за които се чудиш.           Smile

Това беше отдавна. И по времето когато кандидатствах по 10 души се бореха за едно място. Сега можеш да влезеш по документи почти навсякъде.

# 8
  • Мнения: 11
Правописът ти има огромна нужда от корекция. И не се оправдавай с автокорект или липсата му. Всички изписваме грешно и смешно в 80% от случаите, но гледаме да се поправяме, освен ако не смятаме отсрещния за малоумник, който не си струва усилието да му пишеш правилно, защото е твърде тъп да те разбере и без това.

По темата - много хора са с грешна представа от американските сериали, че всеки лаладжия е родèн да завърши Право и после да се кара и убеждава краставиците в залата. Само че сериал не е същото като реалност, САЩ не е България, нашето право е по-различно, а до залата да правят панаири стигат доста малко хора.
С Право можеш да се реализираш много добре като юрисконсулт във всякакви [големи и вносни] компании, всъщност май това е основната реализация на огромната част от работещите по специалността. Въпросът е, че влизат в университета масово с очакването да станат следващия Марковски, а накрая излизат висококвалифицирани писарушки, които бягат по съдилищата да оправят бумаги - това, макар и добре платено и полезно за трупането на опит, може да е доста демотивиращо, ако човек е расъл в [провинциална] саксийка и мама му е обяснявала колко е умен и уникален.

Мен също ме убеждаваха как съм родена за адвокат, защото точно тогава вървеше Али Макбийл, пък аз бях във вихъра на пуберския хормонален дисбаланс, но не успях да вляза Право и сега 17-18 години по-късно се радвам, че не успях. Най мразя да тичам насам-натам и да контактувам с хора за глупости.


Благодаря ви за отговора , а ако не е лично вие какво сте завършили ?

# 9
  • Мнения: 14 847
Средно професионално - счетоводство
Бакалавър - филология
Магистратура (доста късно записана и в процес на завършване) - счетоводство

# 10
  • Мнения: 1 228
Първо: какво значи "мога да бъда много повече от медицинска сестра"? Мислиш, че медицинските сестри са нещо по-малко и по-незначително от юристите ли? Това да си отговорен за живота и здравето на хора, понякога да оказваш първа помощ (например медицинските сестри в училище, при един инцидент с дете, са разликата между живота и смъртта на това дете, както един скорошен случай отново доказа, за съжаление), мислиш, че е по-малко значимо или че е проста работа? Ако имаш предвид заплащането, тогава да, може би си права.
Второ: имаш още мноооого да поработиш по БЕЛ.
Трето: това, че си многословна и че можеш да говориш много, изобщо не означава, че ставаш за юрист.
Четвърто и най-важно: ориентирай се към това, което наистина те влече. Ако все още не си сигурна, дай си време, рано ти е още. Просто не си избирай професия с подход тип "това звучи гръмко и престижно и понеже аз съм отличничка, това е точно за мен" или пък "ъ, медицинска сестра...; те учат само 3 години, значи е проста и лесна работа и е под моето ниво".
Хвърлила си поглед към прекалено много поприща и се разпиляваш в момента. Учи си сега каквото там си учите и след 2-3 години нещата се ще избистрят от само себе си.
ПП: Счетоводство и контрол е хубава специалност, винаги ще има нужда от тея, щом ти се удава, учи си я както трябва и ето ти още една възможност за следване. Ако пък най-голямата ти мечта е да станеш юрист, съдия, следовател - ок, работи в тази насока, но не бързай още отсега да си поставяш прекалено високи цели. Давай стъпка по стъпка. В 11 клас може вече въобще да не си на тази вълна и на този акъл. Просто си учи дисциплините в училище, което така или иначе ти е задължение в момента, и то ще си покаже.
ППС: Не се обиждай на критиките, а си вземи поука от тях. Наистина пишеш малко неграмотно. Не само като правопис, а като структуриране и излагане в писмен вид на мисъл, идеи и аргументи. Аз те разбирам, малка си още, имаш много време да оправиш това, просто не се засягай, а извлечи ползи от тези критики. Wink

Последна редакция: пн, 13 фев 2023, 16:18 от Мила Атова

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
...и после да се кара и убеждава краставиците в залата. ...
Защо избра да са точно краставици? Astonished

# 12
  • Мнения: 14 847
Защото тикви не е модерно Grinning

# 13
  • Мнения: 39 315
След като обичаш сложните и смели неща започни с граматиката.

# 14
  • Мнения: 6 252
Сега, без да се обиждаш, но давам лично мнение. Целта ми е да ти помогна.
Говориш (пишеш) много, но нищо не казваш. Трябва да наблегнеш на правописа. Не разказваш увлекателно - ако искаш да станеш адвокат, трябва да си способна да накараш хората да те слушат, а не да си им скучна и досадна. Разпиляна си в желанията си, но предвид възрастта - простено ти е. Имаш още време да решиш в кои предмети да вложиш усилия - най-добре лятото преди 11-ти клас вече да си наясно, за да имаш достатъчно време за качествена подготовка.
Лични впечатления - за "Право" се иска история и литература. Дори да успееш да влезеш в СУ или УНСС или в някой друг от 2434553344-те уни-та в България, където има Право, дори да успееш да завършиш, ще ти трябват гръб и връзки. Съмнявам се да си от малкото изключения, които могат да прокопсат само с акъл, амбиции и труд. Ако все пак се насочиш към това, успех!
С биология и химия не се кандидатства само за мед. сестра. Там имаш медицина, фармация и стоматология. Доста трудно, трябва сериозна подготовка. Но не е само четене - трябва да имаш желание да се занимаваш с това, да си добра. Мога да допълвам още, ако те интересува.
За счетоводството - там винаги има търсене. Ако си добра, няма да останеш без работа. Но високите доходи не идват просто ей така (това важи за всяка сфера). Сериозно учене на счетоводство и/или финанси не знам къде има - аз бях в това направление в УНСС и останах доволна, но предполагам нивото е паднало. А и преди имаше доста глупости. Не знам доколко Икономическия във Варна е читава опция. Иначе икономика в днешно време се учи на 354564464 места, безброй измислени и не толкова измислени специалности. Всякакви свободни университети ги отписвам. Ако си сериозна, на теб също няма да ти трябват.
Можеш да ми пишеш на лично, ако искаш съвет или помощ да се ориентираш. Не те познавам и не знам доколко ще съм от помощ, но мога да опитам.

Общи условия

Активация на акаунт