Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 73

  • 31 913
  • 737
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 48 031
Според мен се следи на едно място, за да нямаш объркване от референтните. Поняйога може контрола в друга лаборатория, но според мен отдавна във всички лаборатории си работят ок хормони. Това отдавна не е кой знае колко особено изслеване, та да ходиш специално в бодимед или другаде.

# 61
  • Мнения: 11 876
Всеки е от различен град (не сме всички в София, Пловдив, Варна...) и съответно ползва лаборатории от наличните на място. Аз в моя град нямам нито Бодимед, нито Синево, Лаборекспрес и т.н....така, че няма как да ги спомена Wink
От големите/известни при нас има Цибалаб и Рамус...избрала съм Цибалаб

# 62
  • София
  • Мнения: 6 284
Имате ли лаборатория, на която вярвате повече или всичките му там Рамус, Цибалаб, Хера, Лора и т.н. са еднакво достоверни?

Аз се изследвам само в Бодимед и Синево.

А защо никой не споменава Лаборекспрес или аз съм пропуснала нещо. Аз от години се следя там, с изключение на по специф. изследвания и по препоръка на лекуващия лекар (Клинична лаборатория на УМБАЛ Света Марина).

Защото за първи път я чувам тази лаборатория. Скоро се убедих, че има значение лабораторията и за това съм решила да се изследвам само в тези. Ходила съм преди и в Цибалаб, но така или иначе Бодимед ми е най-удобна, та последните месеци само там изследвам. На Сиево пък харесвам сайта, който ти пази на едно място всички резултати.

# 63
  • Мнения: 1 518
Няма значение лабораторията, а лаборантът, който ще ти изработи изследванията. На дъщеря ми трудно й взимат кръв от вената и единия път такова ръчкане беше, че на нея чак й стана лошо от болката. Разбира се, кръвта даде фалшива хемолиза.
Та, лабараториите навсякъде са добри като техника. Въпросът е кой я ползва тая техника и знае ли как се изработва определено изследване.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 164
Имате ли лаборатория, на която вярвате повече или всичките му там Рамус, Цибалаб, Хера, Лора и т.н. са еднакво достоверни?

Аз се изследвам само в Бодимед и Синево.

А защо никой не споменава Лаборекспрес или аз съм пропуснала нещо. Аз от години се следя там, с изключение на по специф. изследвания и по препоръка на лекуващия лекар (Клинична лаборатория на УМБАЛ Света Марина).

Защото за първи път я чувам тази лаборатория. Скоро се убедих, че има значение лабораторията и за това съм решила да се изследвам само в тези. Ходила съм преди и в Цибалаб, но така или иначе Бодимед ми е най-удобна, та последните месеци само там изследвам. На Сиево пък харесвам сайта, който ти пази на едно място всички резултати.

Да, нормално...тя била само в нашия град Flushed

# 65
  • София
  • Мнения: 6 284
Реално лаборанът, който взема кръв и който прави изследванията, са различни лица. В Бодимед на Позитано, например, лаборантките бодат много леко. В Синево в нашия квартал има една възрастна лаборантка, която действа изключително бавно и ме боли като взема кръв.

# 66
  • Мнения: 48
Скоро изследвах кортизол в Синево от слюнка. Дадоха ми само горните референтни, а на мен ми беше изключително важно за долните граници, за да знам къде съм точно, защото имам зловещи проблеми с него. Триста пъти се проклинах,че не отидох в Бодимед, както в началото мислех. Половинчата работа, която ми струва към 150+ лв.

# 67
  • Мнения: 20 195
Не може ли да се свържеш с тях и да си изискаш и долните граници?

# 68
  • Мнения: 48
Нямам идея, това излезе в ел.вафиант. Ако е могло, сигурно щяха да ги сложат.  Пък и те пращат пробите в Германия, вероятно от там така ги връщат.

# 69
  • Мнения: 4 772
Привет-мривет! Дайте малко съпорт за тези изследвания в Рамус са правени,ако има значение,не съм им свикнала с референтите ,но мисля,че са горе-долу добрееее Grin

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 16:24 от No_frame bitch

# 70
  • Мнения: 27
Здравейте всички! Моля ви за помощ или съвет!!

Жена на 23г съм.
Направо ще започна..
Винаги съм била с нередовен цикъл, но не чак толкова както от Януари тази година. Всеки месец ми идва по 2 пъти от тогава отидох на 4 гинеколога единия не намери нищо, друга поликистозни яйчници, трета вика имаш поликистозни но те не се лекуват. Изследвах си хормони, инсулин и тн. И уж нищо страшно. От януари месец ме боли всеки път като ми дойде, даже долу в десния яйчник и отзад над дупето в дясно както и болка в гърдите ми, супер плътни са и болят при пипане и това с продължение на около 2 седмици преди цикъл. Също така ми се подува отвреме на време лимфен възел в дясно смисъл напипвам го не е супер подут но има една тъпа болка. За пръв път ми се случва и съм много притеснена. Също така отделно от януари месец имам страшно суха кожа по лицето - само по лицето. Получавам сухи петна на клепачите и около устата и на веждите - искам да спомена че никога съм няма проблеми с кожата по лицето. Ходих на дерматолог - и то 3 ма изписаха ли кортикостероиди които помагат но пак се връщат наново тези сухи петна и ми се зачервява супер много лицето от време на време и като чело имам някакъв косопад, повече пада от обикновено. И не знам чудя се дали не е нещо с щитовидната жлеза.. макар че Август 2022 ходих и нямах нищо..
На някой случвало ли му се е подобно нещо.. ходя само по лекари вече не знам на какъв да ида. Ще прикача резултати от последните хормони:

# 71
  • Мнения: 5 898
Здравей, sleepystar! Simple Smile

Ще почна с позитивното - ти все още си много млада и имаш предостатъчно време да се опиташ да регулираш хормоните и да работиш върху здравето си.

Първо, да, най-вероятно страдаш от СПКЯ и това състояние действително, според медицината, се води нелечимо. Но не е нещо фатално и с правилната грижа, няма да го усещаш като бреме.
Иначе, като пишеш, че си изследвала хормоните и няма "нищо страшно", не знам какво точно имаш предвид. Една немалка част от хормоните ти видимо са с доста лоши стойности.
Инсулинът е висок - на гладно, трябва да е, колкото глюкозата, т.е. 4-5, а твоят е 18.5. Страдаш от състояние, наречено Инсулинова резистентност, това е нещо като "преддиабет". Пълна ли си, имаш ли тлъстинки около талията? Как се храниш?
Другото - андрогените ти също са много високи. Те са причина за доста отклонения в женския организъм, като, например, прекомерно окосмяване, оредяване на косата на скалпа, акне и не на последно място - нередовен цикъл, което е едно от основните ти оплаквания.
Откъм щитовидни показатели, си изследвала само TSH и FT4, доколкото виждам. Трябва да пуснеш и останалите - FT3, TAT и MAT. Проблемът е, че TSH и FT4 също не са с перфектни стойности. Показват лека или начална хипофункция, но за по-пълна представа, трябва да бъдат тествани и останалите показатели.

# 72
  • Мнения: 2 564
Здравейте,
майка ми пусна пълният панел на щитовидната жлеза. Писах преди, че е с диагноза Хашимото, но ендокриноложката, която я следи пуснала само TSH и заключила, че всичко е наред.
Очаквах от него висок лош холестерол и нисък добър такъв. Има и други стойности, които не са в норма.
Ако може някой да даде малко информация. Желязото е малко над минималната стойност , а свободен ЖСК и тотален ЖСК са високи. Нисък хемоглобин и еритроцити.

# 73
  • Мнения: 19 337
Слийп, според мен е хубаво да се консултираш с ендокринолог и да се видят надбъбречните.
Да се пуснат и 17 ОН прогестерон  и ACTH.

# 74
  • Мнения: 27
Здравей, sleepystar! Simple Smile

Ще почна с позитивното - ти все още си много млада и имаш предостатъчно време да се опиташ да регулираш хормоните и да работиш върху здравето си.

Първо, да, най-вероятно страдаш от СПКЯ и това състояние действително, според медицината, се води нелечимо. Но не е нещо фатално и с правилната грижа, няма да го усещаш като бреме.
Иначе, като пишеш, че си изследвала хормоните и няма "нищо страшно", не знам какво точно имаш предвид. Една немалка част от хормоните ти видимо са с доста лоши стойности.
Инсулинът е висок - на гладно, трябва да е, колкото глюкозата, т.е. 4-5, а твоят е 18.5. Страдаш от състояние, наречено Инсулинова резистентност, това е нещо като "преддиабет". Пълна ли си, имаш ли тлъстинки около талията? Как се храниш?
Другото - андрогените ти също са много високи. Те са причина за доста отклонения в женския организъм, като, например, прекомерно окосмяване, оредяване на косата на скалпа, акне и не на последно място - нередовен цикъл, което е едно от основните ти оплаквания.
Откъм щитовидни показатели, си изследвала само TSH и FT4, доколкото виждам. Трябва да пуснеш и останалите - FT3, TAT и MAT. Проблемът е, че TSH и FT4 също не са с перфектни стойности. Показват лека или начална хипофункция, но за по-пълна представа, трябва да бъдат тествани и останалите показатели.

Здравей! Мерси много за отговора ти.
Да пълничка съм, да не се храня перфектно но не и толкова зле. Включвам всичко в менюто както и плодове и зеленчуци. Гинеколога ми каза че нямам инсулинова резистентност но може би трябва да ги покажа на ендокринолог.
Какви са другите симптоми за инсулиновата резистентност? И лечимо ли е това?
Малко се притеснявам, вече имам чувството че съм станала хипохондрик но не мога да си изкривя душата че усещам че нещо не е наред. Ще запиша час за ендокринолог.

Общи условия

Активация на акаунт