Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 73

  • 31 624
  • 737
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 27 537
Събират се, ако човек консумира тези храни. Обаче аз тези неща не ги ям и съответно няма как да ми се съберат 100-150 гр вгх, ако специално не положа усилия за това. 🙂 Е, шоколад с висок % какао ям, също понякога мляко (но не по 250 мл наведнъж), кекс и подобни ям нисковъглехидратни и са ми по-вкусни от стандартните варианти, сладко газирано не пия (само газирана вода понякога). Няколко пъти пробвах, уж заради ЩЖ, да вдигна малко въглехидратите, но просто нито се чувствам добре, нито показателите стават още по-добри.🙂

# 361
  • София
  • Мнения: 1 391
Здравейте,
Вчера зе възползвах от безплатната ехография на щитовидна жлеза в Токуда. Както и очаквах, въпреки оплакванията ми и с TSH 4.09 (горна граница 4.20 на лабораторията) ми предписаха Селеногин, главно защото се оплаках от заглъхване и шум в ушите.
От темата знам, че най-подходящата форма на Селен при нашите проблеми е селенометионин и съм решила да си взема такъв, обаче не знам в каква доза. Има 100мкг (толкова е селениа и в селеногина), има и от 200мкг.
Ако може някоя от вас, която приема в момента селен да ми помогне с дозата.
Преварително благодаря!

# 362
  • Мнения: 8 077
А FT4 колко е?
При мен от добавките със селен TSH падна, но и FT4 падна до долна граница, а от селеногина шума в ушите се засили...

# 363
  • Мнения: 5 861
Нещото, което ми влияе твърде много обаче е стресът- дали е преумора, емоционален стрес или просто недоспиване- ефектът все е почти мигновен, уви.
Ох, и аз така, ужасно е... Sad Все си мисля, че ако психическото ми състояние беше по-стабилно от това, което е към момента, голяма част от физическите ми оплаквания също щяха да са изчезнали. Ама само си мечтая... Simple Smile

Събират се, ако човек консумира тези храни. Обаче аз тези неща не ги ям и съответно няма как да ми се съберат 100-150 гр вгх, ако специално не положа усилия за това.
Точно, и аз съм по същия начин. Не че толкова се опитвам да не ям въглехидрати, колкото просто няма с какво да ги приемам. Млечни не ям, понеже нали уж съм с лактозна непоносимост, а и цялостно, не са полезни храни. Глутен също избягвам. Остават ми плодовете и ядките, но на тях не съм голям фен. Хапвам, ама не с особен апетит и не в големи количества. Ориз и картофи не отказвам, но рядко се сещам да си приготвя нещо с тях. Та, ми остава едното месо + зеленчуци. Почти ежедневно ям само това. Simple Smile

Вчера зе възползвах от безплатната ехография на щитовидна жлеза в Токуда. Както и очаквах, въпреки оплакванията ми и с TSH 4.09 (горна граница 4.20 на лабораторията) ми предписаха Селеногин, главно защото се оплаках от заглъхване и шум в ушите.
Само ще си изгубиш времето с този селен, никаква полза няма от него.
Да не говорим, че рядко човек страда от дефицит точно на този елемент. Повечето хора сме си с нормални нива.
Можеш да започнеш да приемаш само след изследване, което показва, че си в дефицит. Предозирането със селен може да е токсично.
А защо си очаквала да не ти изпишат нищо? Това TSH е много високо - да не говорим, че то не е от такова значение, каквото имат FT4 + FT3. При тези обстоятелства, би трябвало очакването ти да е в противоположна насока - т.е. да получиш навременна терапия.

# 364
  • София
  • Мнения: 1 391
Гърне без похлупак, имам пълни изследвания, които съм си направила на своя глава. Това в Токуда беше само ехография, която се извршва на случаен принцип от някой от ендокринолозите, които са там. Не съм избирала преглеждащата ме, а и не сме навлизали в подробности за състоянието ми, просто неминуемо, но и доста повърхностно ме попита за оплакванията ми и ми предписа въпросния Селеногин.
И така, вече въоражена с изследвания + ехографията съм в търсене на ендокринолог, който да не се води само по референтни граници и TSH, а да има по-задълбочен поглед върху нещата. Селенът вероятно няма и да го започвам.

# 365
  • Мнения: 5 861
Запиши си час при Катя Тодорова - доста хора са доволни от нея.
Само че вероятно часът ще е за след около месец-два.

# 366
  • Мнения: 27 537
Гърне, моето нвх меню е "по-богато" от твоето- ям месо, яйца, риба, млечни от всички видове, семена и ядки, тъмен шоколад, горски плодове (а също и замразени вишни), понякога си правя нвх печива (заместващи хляб, пица, гофрети, палачинки и др.), даже наскоро си правих и шоколадови бисквитки (подслаждането им беше изцяло от разтопения шоколад)...Просто нвх вариантите са ми по-вкусни, отразяват ми се доста по-добре на КЗ, а и на начина, по който се чувствам. Чайовете и кафето пия неподсладени. Подсладители не използвам- подслаждам с шоколад или с щипка захар (но е рядкост). От моркови, червено цвекло и кореноплодни зеленчуци не се лишавам, но пак само с тях не мога да докарам над 100 грама вгх. Плодове много обичам, но вече не ми се ядат в предишните количества или толкова често- позволявам си рядко и по малко. Често просто в магазина не могат да ме изкушат пъпеш, диня, праскови или кайсии, защото твърде често са или зелени, или просто не достатъчно вкусни...или поне предимно на такива попадам.🙂
И аз мисля, че стресът се отразява доста на физическото състояние, уви.😕 Понякога успявам да противодействам с медитация, хубави мисли, разходка, слушане на птички, гледане на красиви пейзажи...Но няма как винаги.

# 367
  • Мнения: 1 140
Има ли някой с допълнително здравно осигуряване към ДЗИ? Покриват ли направените изследвания без направление от лекар? От скоро се радвам на тази екстра от работодател и се надявам да мога да я използвам за изследванията и прегледите.

# 368
  • Мнения: 658
Няма фонд, който да покрива изследвания, които не са назначени от лекар. Винаги искат амбулаторен лист от преглед.

# 369
  • Мнения: 20 172
А при някои договори, се покриват само новонастъпили заболявания.

# 370
  • Мнения: 1 517
Не съм сигурна дали въобще автоимунните някой се наема да ги покрива. За диабет тип 1 напр само и единствено алианц покриват изследвания и прегледи. Като чуят автоимунно и бягат с 200.

# 371
  • Мнения: 149
Според мен зависи от покритието по полицата. Има полици с различни цени в зависимост колко е разширен пакета.

# 372
  • Мнения: 20 172
Бонго, да диабета обикновено не се покрива, независимо от договора, остеопорозата също, и тн.

# 373
  • Мнения: 658
Много зависи от нивото на покритие. Моят фонд поема всички изследвания, които ми пускат за Хашимото и ИР, дори и витамините Д/Б12, фолиева и т.н. Абсолютно задължително е обаче да са от лекар назначени.

# 374
  • Мнения: 1 517
CamiLia, ти към кой фонд си.
 (ДТ1 го споменах от гл.т, че той също е автоимунно заболяване и през 3 месеца давам много хубави суми за изследвания.)

Общи условия

Активация на акаунт