Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 73

  • 31 245
  • 737
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 47 898
Аз в момента съм към доверие, поемат всичко, но също само назначено от лекар. Последните години толкова изследвания правих, добре че значителна част се поемат. Някои хранителни, алергени, имунологични не, но те се и правят рядко и са специфични. Повечето се  поемат, което е голямо облекчение.

# 376
  • Мнения: 635
Bomgo към ФиХелт съм, но и покритието ми е доста високо, нз как са по-базовите пакети.
Happy за алергени съм почти на 100% сигурна, че няма фонд, който ги покрива.

# 377
  • Мнения: 20 090
Бонго, какво е ДТ1?

# 378
  • Мнения: 27 276
Леми, ДТ1 е диабет тип 1.

# 379
  • Sofia
  • Мнения: 103
Много зависи от нивото на покритие. Моят фонд поема всички изследвания, които ми пускат за Хашимото и ИР, дори и витамините Д/Б12, фолиева и т.н. Абсолютно задължително е обаче да са от лекар назначени.
И при мен така, нашата фирма е към Уника. Всички изследвания за щитовидната жлеза плюс витамините се поемат, ако са назначени от лекар.
Няма фонд, който да покрива самоназначени изследвания или самоизписани лекарства.

Има ли някой с допълнително здравно осигуряване към ДЗИ? Покриват ли направените изследвания без направление от лекар? От скоро се радвам на тази екстра от работодател и се надявам да мога да я използвам за изследванията и прегледите.
Работодателят би трябвало да предостави повече детайли за допълнителното здравно - общи условия, покрития, пакети и какво включват. Ако не съм сигурна за нещо дали се покрива от застраховката, се обръщам към застрахователната компания - пиша мейл или звъня по телефона да ги питам.

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 18:41 от scarlett_moi

# 380
  • Мнения: 13
Здравейте!

С отстранена щитовидна жлеза съм от около две години. Последната година съм на 75 мкг Л-тироксин и TSH беше около 1-2 до тази пролет, когато падна под нормата.

Февруари
TSH 1.6 / реф. 0.27- 4.20/

Март
TSH 0.26 / реф. 0.35 - 4.94/
FT 4 1.07 /реф. 0.70 - 1.48/
Заради ниското ТСХ минах на 5 дни х 75 и 2 дни х 50 мкг.
Резултатите с новата доза:

Април
TSH  1.36
FT 4  16.16
FT 3  4.12

Май
TSH 3.2
FT 4 15.2
FT 3  3.8
Витамин D 39/ реф.30-50/

Както се вижда TSH e скочило за месец. Витамин D ми е в норма, но косата ми продължава да пада по малко и ноктите ми да се чупят. Това продължава от много време и вече не вярвам, че само този витамин е виновен. След операцията бях все в дефицит, а преди това не съм го изследвала.

Сега съм пред дилема дали да продължа със старата доза от 75 мкг?

# 381
  • Мнения: 11 783
Мисля, че трябва да минеш пак на 75мкг. Провери за други дефицити - желязо, В12.

# 382
  • Мнения: 1 501
Лично при мен ноктите стават твърди и здрави от цинк.

# 383
  • Мнения: 13
Mibobo и bongobongo, благодаря!

Желязото ми е 28 /реф. 8.95- 37.50/. Витамини от група B не съм изследвала, нито цинк, а явно трябва. Пропуснах да спомена, че последните 2-3 месеца ме мъчи безсъние почти всяка нощ, което е необичайно за мен, но имам и много проблеми и все се ядосвам за нещо, а не трябва.

# 384
  • Мнения: 11 783
Вероятно и с кортизола има проблем тогава, щом има безсъние.

# 385
  • Мнения: 5 816
Момичета мили, дали може да помоля някоя от вас, която разполага с рецепта за T3, да ми я прати на лични? Simple Smile Искам да съм подготвена, в случай че ми я поискат.

Също, вече разполагат ли с препарата в "Промахон"? Питам, че нали наскоро нямаха.

# 386
  • Мнения: 3 699
Здравейте, на прегледа с ехограф лекаря каза,че половината щитовидна жлеза е изчезнала и това е хашимото, назначи изследвания ,  уж са в норма , но ми е изморено постоянно, безсъние , косата ми пада, качила съм ужасно много килограми без да има промяна в храненето и не отслабвам, и най-неприятното е ,че ръцете и краката ми са постоянно подути. Какво ще кажете за резултатите ,нормални ли са, лекаря ги назначи, благодаря
TSH      1.57   µIU/ml   0.27 - 4.20
Anti - Tg      14.00   IU/mL   До 115.00
Anti - TPO   11.30   IU/mL   До 34.00

# 387
  • Мнения: 5 816
Ами, липсват двата, може да се каже, най-важни показателя - FT4 и FT3. Тези, които си предоставила, са нормални, да, но на базата само на тях, не може да се даде мнение.

# 388
  • Мнения: 3 699
Само това ми назначи лекаря, и в лабораторията питах нещо допълнително трябва ли да пусна , каза не. УУтре ще отида да пусна само тях , благодаря

# 389
  • Мнения: 105
Здравейте, на прегледа с ехограф лекаря каза,че половината щитовидна жлеза е изчезнала и това е хашимото, назначи изследвания ,  уж са в норма , но ми е изморено постоянно, безсъние , косата ми пада, качила съм ужасно много килограми без да има промяна в храненето и не отслабвам, и най-неприятното е ,че ръцете и краката ми са постоянно подути. Какво ще кажете за резултатите ,нормални ли са, лекаря ги назначи, благодаря
TSH      1.57   µIU/ml   0.27 - 4.20
Anti - Tg      14.00   IU/mL   До 115.00
Anti - TPO   11.30   IU/mL   До 34.00

С половин жлеза няма как да се чувствате добре. За съжаление едва ли ще ви назначат хормон, заради ниското ТСХ.

Общи условия

Активация на акаунт