Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 81
Здравейте. Родителите ми прехвърлиха апартамента на синовете си. Проверката по интернет в общината за дължими данъци не показва, че дължа нещо. След като апартамента е прехвърлен на повече от един човек, не би ли следвало всеки от тях да вижда, че дължи данък за този апартамент? Пробвах по различни начини да извърша проверка - през сайт на общината, през банкиране , и се оказва, че не мога да проверя никакви други дължими данъци освен своите собствени. В банкирането дори има ПОРЕДНИЯ БЪГ , при който аз съм влязъл в акаунта си, и програмата изисква от мен да напиша ЕГН което да проверя. Естествено само моето ЕГН успява, за другите ми казва, че не мога. Интересно за ЧИЙ ЧЕП тогава ме пита за ЕГН Simple Smile  Писнало ми е да съм бъг тестер на некадърно написани сайтове и програми...

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 4 521
Здравейте. Родителите ми прехвърлиха апартамента на синовете си. Проверката по интернет в общината за дължими данъци не показва, че дължа нещо. След като апартамента е прехвърлен на повече от един човек, не би ли следвало всеки от тях да вижда, че дължи данък за този апартамент? Пробвах по различни начини да извърша проверка - през сайт на общината, през банкиране , и се оказва, че не мога да проверя никакви други дължими данъци освен своите собствени. В банкирането дори има ПОРЕДНИЯ БЪГ , при който аз съм влязъл в акаунта си, и програмата изисква от мен да напиша ЕГН което да проверя. Естествено само моето ЕГН успява, за другите ми казва, че не мога. Интересно за ЧИЙ ЧЕП тогава ме пита за ЕГН Simple Smile  Писнало ми е да съм бъг тестер на некадърно написани сайтове и програми...

Ако жилището е прехвърлено със вещно право на ползване - данъците ще излизат само на родителите/ ползватели докато са живи, тъй като това право се прекратява със смъртта.

# 2
  • Мнения: 41 010
НАП не се интересува кой плаща данъка, стига да се води на някого. Родителите хубаво са прехвърлили, но ако след това не е подадена коригираща декларация 14 с новото разпределение на дяловете собственост данъкът все ще си се води на предишния собственик. При всички случаи трябва да се подаде такава декларация, а там вече може да се укаже дали родителят остава ползвател и тогава пак при него ще идват данъците. А ако не се укаже, че той е ползвател, данъкът ще се разпредели на всички собственици според дела им.

# 3
  • Мнения: 8 835
а ако повече хора платят някой данък, НАП връща ли нещо.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Не се подава коригираща декларация.
След вписване на сделката данните към общината се подават от нотариуса.
Първи вариант - запазено право на ползване, при което ползвателите (родителите) си плащат данъците и те не са задължение за собствениците (децата им). Втори вариант - сделката е сключена скоро и данъците за тази година вече са платени от предишните собственици (родителите) преди да бъде изповядана сделката.
В онлайн банкирането на ДСК може да се проверяват данъци по ЕГН на всички собственици, при други банки не знам как е.

а ако повече хора платят някой данък, НАП връща ли нещо.
НАП няма нищо общо. Данъци за имоти са местни данъци и се плащат на съответните общини. Няма как да се платят повече данъци, след като всеки собственик си има своя партида и плаща данък върху неговия дял. Ако все пак има надвесени, могат да се искат от общината. Искането е за прихващане или възстановяване, като се посочва банкова сметка за възстановяване.

Последна редакция: нд, 02 апр 2023, 04:44 от AIDA_N

# 5
  • Мнения: 41 010
Tова, че вече декларация 14 я подава нотариусът, е вярно по закон, но на практика има много пропуски. И щом данъците не са се появили към когото трябва явно не е подадено. Аз например си получих покана да платя данък за имот, който не е мой от миналата година, та ходих в общината да показвам НА. Да, оправиха нещата даже без да пиша разни хартии, но явно не беше свършено.
Та няма лошо да си проверят заинтересованите.

Иначе е вярно с НАП, ама нали при мен са на едно място съм сбъркала.

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Случват се грешки, което е частен случай.

# 7
  • Мнения: 41 010
Да де, ама щом не са се появили данъците на когото трябва явно имаме частен случай и или не е подадена или е подадена, ама в общината не са го отразили и си карат по старому (моя случай). Все трябва да се отиде с НА и да се провери какво е и ако не е подадена д14 да се подаде. Защото тя трябва да се подаде все от някого и ако нотариусът не го е направил, те трябва да си ги направят.
Пак казвам - законът си е закон, но грешките са чести.

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Нали казваш, че нотариусът ги е подал, но грешката е в общината?
Това, че някой не си е свършил работата... Все трябва да се оправи в крайна сметка.
Не са чести грешките.

# 9
  • Мнения: 41 010
Нали казваш, че нотариусът ги е подал, но грешката е в общината?
Това, че някой не си е свършил работата... Все трябва да се оправи в крайна сметка.
Не са чести грешките.

Именно - някой трябва да се вдигне до общината и да оправи грешката и този някой е заинтересованото лице, а не сгрешилият.  По това съгласни ли сме? На практика е така и с теб често спорим за такива работи, защото ти, като юрист, изтъкваш как е по правило и закон, а аз като обикновен гражданин казвам как понякога се получава на практика.
И за да не спамим с този спор - съгласна ли си, че питалият трябва да си вземе НА и да отиде в общината и да провери? А после или ще го оправят така, или ще подаде сам Д14. Когато аз ходих да се разправям всички чакащи ми казваха, че трябвало да си напиша Д14 и тогава да чакам, а и неколцина бяха с моя казус (явно не е толкова рядко). Ама аз се запънах, че няма да пиша тези фермани щом не съм длъжна. И излязох права - оправиха ми проблема без да пиша. Но други, друга служителка, явно ги е карала да подават нова Д14. Ми каша си е в учрежденията въпреки закона.

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Щом е заинтересован, ще си вземе нотариалния акт и ще отиде.
Ако не отиде, ще плаща нещо, което не дължи. Така че разговорно казано кой има зор да бъдат оправени нещата?!

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 4 521
Питащият е добре първо внимателно да си прочете дарението  и да види дали има запазено право на ползване на дарителите.
Ако такова липсва - да координира с тях, дали не са платили данъците за цялата година преди дарението. Така или иначе разпоредителна сделка не може да мине без актуална данъчна оценка, а такава се издава при платени данъци за съответния период.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 783

В онлайн банкирането на ДСК може да се проверяват данъци по ЕГН на всички собственици, при други банки не знам как е.


Това откога е? Че аз там работех и не можеше, а и не би трябвало да може - все пак тези услуги не са със свободен достъп, че да виждаш какво дължат и други собственици. Сериозно питам - сега пробвах, през моето банкиране, не виждам на мъжа ми задълженията през банкирането на никоя от трите банки с които работим.

# 13
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Някой тук във форума го беше споменал и като си влязох в банкирането го видях.

# 14
  • Мнения: 2 030
А подадена ли е Декларация чл.14 от ЗМДТ в общината?

# 15
  • Мнения: 68 703
Кагато аз купувах скоро, отидох да си проверя в МДТ дали е стигнало уведомлението от нотариуса- да, беше стигнало. Проверката все пак е висша форма на доверие , казват .Simple Smile

На мястото на автора бих проверила в Агенция по вписвания, имотен регистър, по идентификатор на имота, каква сделка е минала по отношение на него. С КЕП може да се извади и самия нотариален акт. Така ще има яснота какво точно е станало, и станало ли е..защото без да види, нали...са само думи.

# 16
  • Мнения: 6 767
Грешки и пропуск винаги могат да се случат. След като сте установили пропуск, отивате в местни данъци и такси и изяснявате случая. Редно е да виждате своя дял от дължим данък не само по електронен път, но и да получите писмо на постоянния си адрес.
Имам собственост в 2 различни общини, освен по електронен път, винаги получавам и писмо.
Преди години съпругът ми продаде апартамент, но нотариуса беше пропуснал да подаде информацията и за следващата календарна година имаше начислен данък за жилище, което вече не е негово. Веднага се свързахме с общината по район, попълнихме нужните документи, представихме новия нотариален акт и всичко беше коригирано.
Проучете въпроса и реагирайте, не лежете на бъг е или предположения, за да не се изненадате неприятно след време от лихви и евентуални глоби.

# 17
  • Мнения: 41 010
+1
Само дето няма да има лихви и глоби, защото не може да те глобят за нещо, което не дължиш. Имала съм случай с открадната кола, изплатена от застрахователя, после намерена и той я поправил и препродал на друг човек, ама някак си останала да се води и на двама ни. Онзи си плащал данъка, ама случайно открих, че и от мен също искат данък за двадесетина години назад. Ходих в КАТ, вземах бележки, разследвах и ми опростиха всичко.

# 18
  • Мнения: 621
.................. В банкирането дори има ПОРЕДНИЯ БЪГ , при който аз съм влязъл в акаунта си, и програмата изисква от мен да напиша ЕГН което да проверя. Естествено само моето ЕГН успява, за другите ми казва, че не мога. Интересно за ЧИЙ ЧЕП тогава ме пита за ЕГН Simple Smile...................
А да не би да Ви иска ЕГН като още един вид засичане, че това сте Вие? Нещо като допълнителна защита? Защото все пак това са данни, които са хем лични, хем финансови...
Иначе при повече от един собственик на всеки би трябвало да му се начислява съответната част, съответно да му излиза.
а ако повече хора платят някой данък, НАП връща ли нещо.
Да, връща. При установена грешка човекът подава искане за възстановяване на надвзетата сума, придружен с документ за банкова сметка. НАП изготвят акт за възстановяване и му превеждат парите. Това от опит - мой и на моя позната, случаите са различни помежду си и от този на автора, но пак за данъци.

# 19
  • Мнения: 81
Кагато аз купувах скоро, отидох да си проверя в МДТ дали е стигнало уведомлението от нотариуса- да, беше стигнало. Проверката все пак е висша форма на доверие , казват .Simple Smile

На мястото на автора бих проверила в Агенция по вписвания, имотен регистър, по идентификатор на имота, каква сделка е минала по отношение на него. С КЕП може да се извади и самия нотариален акт. Така ще има яснота какво точно е станало, и станало ли е..защото без да види, нали...са само думи.
Родителите имат право на ползване. Нотариалният акт е в наличност и там си е описано както трябва да е.

По отговорите разбирам, че данъците се дължат от тях, затова и на мен не ми излизат като задължения.

# 20
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Данъците са за ползвателите, да. Това ти го написахме още когато пусна темата.

# 21
  • Мнения: 68 703
По ЗМДТ носителя на вещното право на ползвани е дан.задълженото лице.
Само че в първи пост за такова не се споменава.
Половината информация е спестена, а се търси пълен отговор...не се прави така по принцип, нооо....

# 22
  • Мнения: 12
Ако се води на двамата си го делят!

Общи условия

Активация на акаунт