първи работен ден-пустият му ЕС, върна ни в първи клас

  • 5 479
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 647
Изобщо не е толкова сложно, колкото изглежда
Отстрани може и така да изглежда, зависи какво работиш, вече на края на работния ден все още няма яснота, на някой са актуализирали програмите, други-не са, а пък стоката трябва да се обмитява, не може да чака и да трупа денгуби. Такива глупави процедури се очертават Stop Типично по български, всичко става ясно в последния момент.

Ами как да е ясно като никъде нямаше публикувана информация относно обмитяването на стоките, а на митничарите като им правеха семинари за новите ЕАД, не знам кой отиде. Да не говорим, че не достигат и бланки, заради ограничените количества, които са пуснати.

# 16
  • Мнения: 583
ами така е-хубава работа, ама българска. ето например новият вариант на закона за акцизите излезе на 29.12.2006г.. на 30.12 вече започнаха измененията, правилник до последно на 30.12 нямаше, а същият влиза в сила от 01.01.2007г. познайте как се работи днес #Cussing out! чудя се тези в народното събрание цяла година не им ли стигна? newsm78

# 17
  • Мнения: 1 313
Изобщо не е толкова сложно, колкото изглежда

Аз работя като счетоводител. Не че е сложно, но нормално ли е на 27,28,29 да излязат 3 дръжавни вестника, в които са направени сериозни промени на почти всички закони, които засяга работата ми? Да имам да си чета почивните дни! Някой от тях освен това са неясни - няма време да се изясняват, защото от първи трябва да се работи по тях. Ние също посъветвахме клиентите ни да се опитат да не издават фактури няколко дни и да внимават какви приемат.
 А баща ми пише счетоводен софтуер - ами може да не е сложно но промените по всичко трябва да се отразят. Кога? На 27 излиза една поправка, тъкмо се синхронизира програмата с нея и на 29 друга!?!? Вярно, че ще е каша само една-две седмици, но можеха и две седмици по-рано да изкарат промените, за да не става така.

# 18
  • Мнения: 5 647
А като се внася стока от европейска държава ама тази стока е влязла във въпросната държава от страна не-член на Е.С. какво става? Какви документи се искат за да се удостовери, че във страната от която е дошла стоката са платени всички държавни вземания?

Ако стоката е оформена под режим Внос в страната членка, това означава, че тяе вече общностна  и в БГ не е необходимо обмитяването й. Изключение прави само, когато стоките са под режим Транзит, то тогава в БГ трябва да се платят митните сборове. ДДС и в двата случая се плаща тук.

# 19
  • Мнения: 1 492
А аз да питам за добра програма само за фактури?

# 20
# 21
  • Мнения: 7 111
И ужасто важния документ, по-съществен от фактурата - протокол за самооблагане. #Crazy

# 22
  • Мнения: 479
И ужасто важния документ, по-съществен от фактурата - протокол за самооблагане. #Crazy
Издаване на протоколи – код 09 за регистъра.
Протоколът по вътреобщностно придобиване ВОП има двустранен смисъл:
-   с него се самоначислява ДДС по придобиване /покупка/ т.е. ДДС се дължи както е при продажба  и
-   в същото време е данъчен кредит т.е. ДДС се иска както е при покупка.


Цитат
Чл. 117. (1) Протокол се издава задължително:
1. в случаите по чл. 82, ал. 2, 3 и 4 и чл. 84 - от регистрираното лице - получател по доставката;
2. в случаите по чл. 57 - от регистрираното лице - вносител;
3. в случаите на доставки по чл. 6, ал. 3, чл. 7, ал. 4, чл. 9, ал. 3, чл. 142, ал. 1 и чл. 144, ал. 4 - от регистрираното лице - доставчик.
(2) Протоколът по ал. 1 задължително съдържа:
1. номер и дата;
2. името и идентификационния номер на лицето по ал. 1;
3. количеството и вида на стоката или вида на услугата;
4. датата на възникване на данъчното събитие по доставката;
5. данъчната основа;
6. ставката на данъка;
7. основанието за начисляване на данъка от лицето по ал. 1;
8. размерът на данъка.
(3) Протоколът се издава не по-късно от 5 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем
Коментар: Протоколът изглежда като фактура и се попълва като фактура. Разликата е, че е избран вид на документа Протокол, който генерира код 09 за регистъра. Освен това трябва да се включи статус Обратно начисление, за да се включи в регистър продажби и в регистър покупки.

Цитат
(4) При изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издаден протокол, лицето издава нов протокол, който задължително съдържа:
1. номерът и датата на първоначалния протокол, издаден за доставката;
2. основанието за издаване на новия протокол;
3. увеличението/намалението на данъчната основа;
4. увеличението/намалението на данъка.
(5) Протоколът по ал. 4 се издава не по-късно от 5 дни от датата, на която е възникнало съответното обстоятелство по ал. 4.
Начисляване на данъка и документиране на доставката на обща туристическа услуга.
Цитат
Чл. 142. (1) Данъкът за доставката на обща туристическа услуга се начислява с издаване на протокол.
(2) Документирането и отчитането на доставката на обща туристическа услуга се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.

# 23
  • Мнения: 479
Документ Митническа декларация – код 07 за регистъра.
Цитат
Чл. 21. (1) Когато стоките се изпращат или превозват до трета страна, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. писмена митническа декларация, в която доставчикът е вписан като износител на стоките, заверена от изходно митническо учреждение;
2. фактура за доставката;
3. документ за превоза на тези стоки.
(2) Когато стоките се изпращат или превозват до трета територия, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. фактура за доставката;
2. документ за превоза на тези стоки;
3. писмено потвърждение от получателя, удостоверяващо, че стоките са пристигнали на територията на трета територия.
Тук по алинея 2 се има предвид доставки до ЕС, но до територии извън зоната.
Важна особеност е номера на МД: За митническа декларация/митнически документ, удостоверяващ приключване на митническите формалности, в полето се попълва номерът, под който е издаден, съгласно митническото законодателство, без датата. Попълването на този номер включва: буквен код, кода на митническото учреждение, митническия режим, поредния номер от регистъра, както и разделители между тях "/" или "-". Съдържанието е ляво изравнено. Полето се попълва задължително, като позициите, които не се използват, не следва да са запълнени със знак за "0".

# 24
  • Мнения: 5 647
Току що даваха по бТВ Столична митница- имаше двама митничари на кръст.   Wink

# 25
  • Мнения: 2 292
Изобщо не е толкова сложно, колкото изглежда

Аз работя като счетоводител. Не че е сложно, но нормално ли е на 27,28,29 да излязат 3 дръжавни вестника, в които са направени сериозни промени на почти всички закони, които засяга работата ми? Да имам да си чета почивните дни! Някой от тях освен това са неясни - няма време да се изясняват, защото от първи трябва да се работи по тях. ....

а какво общо има ЕС с това? Да не е трябвало да четеш ЕС вестници? чела си български държавни. Е като България си ги издава в последния момент и такива  newsm78 Какво е в иновен пустия ЕС , че България е още в 1 клас и пак е неподготвена за 2 ри  newsm78 

# 26
  • Мнения: 3 423
Изобщо не е толкова сложно, колкото изглежда

Аз работя като счетоводител. Не че е сложно, но нормално ли е на 27,28,29 да излязат 3 дръжавни вестника, в които са направени сериозни промени на почти всички закони, които засяга работата ми? Да имам да си чета почивните дни! Някой от тях освен това са неясни - няма време да се изясняват, защото от първи трябва да се работи по тях. ....

а какво общо има ЕС с това? Да не е трябвало да четеш ЕС вестници? чела си български държавни. Е като България си ги издава в последния момент и такива  newsm78 Какво е в иновен пустия ЕС , че България е още в 1 клас и пак е неподготвена за 2 ри  newsm78 

е, ся те излапаха природозащитничките.
знаех си аз, че не трябваше да влизаме в ЕС.

# 27
  • Мнения: 2 292
Изобщо не е толкова сложно, колкото изглежда

Аз работя като счетоводител. Не че е сложно, но нормално ли е на 27,28,29 да излязат 3 дръжавни вестника, в които са направени сериозни промени на почти всички закони, които засяга работата ми? Да имам да си чета почивните дни! Някой от тях освен това са неясни - няма време да се изясняват, защото от първи трябва да се работи по тях. ....

а какво общо има ЕС с това? Да не е трябвало да четеш ЕС вестници? чела си български държавни. Е като България си ги издава в последния момент и такива  newsm78 Какво е в иновен пустия ЕС , че България е още в 1 клас и пак е неподготвена за 2 ри  newsm78 

е, ся те излапаха природозащитничките.
знаех си аз, че не трябваше да влизаме в ЕС.

що ли ги приеха така насила  newsm78 я сега , като ги видят, колко са недоволни, вземат, че им кажат , че е било само шегичка и ще чакат с Албания  #Crazy
Брей все от всичко недоволни.
Аз си мисля, че при приемането на всяка една държава членка е имало в началото промени, преход, изясняване .

# 28
  • Мнения: 560
И на нас в хотела ни забраниха да издаваме фактури на туристически агенции и туроператори-ДДС-то щяло да е различно.Прибраха ни всички фактурници да не се изкушим.Също издаваме фактури от хотелската програма-там също щяло да има промени.Иначе всичко друго се е както преди.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 559
ние пък вече фактурираме   smile3533ама за съпорт от 40 евра на час оставаше и да не фактурираме  smile3514

Общи условия

Активация на акаунт