Какви прахчета смъркате? /споко, темата си е готварска/

  • 2 631
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 070
Момичета, нужна ми е малко информация "от кухнята", така да се каже.  Извинявайте за заглавието. Няма да ви питам дали смъркате ванилия от както родихте и спряхте твърдата дрога.  Wink

За сухите супи иде реч, скучно а?

Имам един спор със "свекървата". Жената на всичко слага вегета и всякакви подправки с натриев глутаминат. Каквото реши да готви - ръси в огромни количества. Домашната супа доста често бива "овкусена" с някакво бульонче или суха супа в допълнение. Аз лично съм против.

Кажете сега - използвате ли сухи супи и колко често? Ако да - защо? Какви са им предимствата? На мен ми се е случвало при спешен случай и когато не ми се занимава с нещо друго, също на разни хижи и пътешествия. Има ли хора от вас, които са твърдо против и защо?
Замисляли ли сте се за хранителната им стойност, вкуса, цената и прочие? Знаете ли какво има вътре и храните ли детето си с тях? Свекървата прихваща всичко от рекламите и всичко купува, за да пробва..хаха... Хайде убедете ме вие, че са хубаво нещо, по-точно тези,които са им фенове.   
Търсачката не работи и не знам имало ли е подобна тема.

bouquet

 

# 1
  • Мнения: 4 546
ползвам вегетина за пикантни картофки. за супи и манджи - не Naughty освен че са вредни, подобен род "прахчета" увеличават апетитът, което на мен въобще не ми се нрави  Wink
ама със свекървата как да излезеш на глава, не знам  Rolling Eyes

# 2
  • София
  • Мнения: 903
Според мен тези супи са "пълен боклук".  Правила съм такава супа много рядко - не повече от 1-2 пъти и то в случаите, когато нямам никакво време да приготвя нещо друго. Определено не мисля, че супите са подходящи за деца ( най-малкото, защото са "бъкани" от консерванти и оцветители).
Според мен няма по-добра храна за дете от домашно приготвената супа с пресни зеленчуци.   Hug

# 3
  • Мнения: 2 070
Момичета, предполагам ви е ясно, че правя нещо като мъничко проучване на нагласите, за една курсова работа.  Нямам проблеми със свекървата, макар, че ужасно прекалява с прахчетата... Надявам се да споделите опит и да ми помогнете...  Мерси предварително.

# 4
  • Мнения: 2 211
Никога не купувам такива подправки и супи. Понякога взимам картофено пюре на прах, но обикновено ми седи по 1 година в шкафа и накрая го изхвърлям.

# 5
  • Мнения: 502
Ползвам отвреме навреме .Но имах една позната която така се беше вманиачила на тема пилешки бульони ,че слагаше дори и на рибана чорба  пилешки бульон #Crazy

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ползвам само Вегета и то много рядко!Сухи супи и бульони никога, много са ми изкуствени!А на детето готвя отделно и през ум не ми е минавало да слагам Вегета или от споменатите от теб "прахчета".

# 7
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Не използвам. Според мен зеленчуците, които се слагат в супата, подправките и месото в нея е достатъчно за да стане вкусна Wink.

# 8
  • под тепетата
  • Мнения: 9 378
Много рядко, когато наистина нямам време за нищо друго. За полезно и дума не може да става, но на мен и на вкус всичките са ми еднакви -и супи и булъони,и пилешко и телешко-все на едно и също  блъска! Пробвах веднъж такава шкембе-чорба  Shocked пълен ужаст! От готовите смесени подправки май само пикантина уважавам.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 576
Ползвам Вегета или Пикантина, но понякога.  А готовите супи отдавна ги зарязах. Предпочитам да не ям супа, но тези купешките не ги ща. А за детето не ми е и минавало през акъла да правя.

# 10
  • Мнения: 5 873
Не ползвам сухи супи -отвратителни са на вкус Sick.Бульончета-много рядко.

# 11
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ползвам само Вегета и то много рядко!Сухи супи и бульони никога, много са ми изкуствени!А на детето готвя отделно и през ум не ми е минавало да слагам Вегета или от споменатите от теб "прахчета".
И аз съм на същото мнение!  Peace

# 12
  • Мнения: 4 390
Не използвам нито супи, нито подправки, нито бульони.
Детето яде от нашата храна - а него с Е621 и други гадости не
желая да храня.

# 13
  • Мнения: 1 382
Не ползвам и никога не съм ползвала  Crossing Arms

# 14
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
От готовите подправки ползвам рядко Пикантина и пил.бульон,предпочитам натурални подправки от градинката  Mr. Green.Сухите супи са пълен боклук,бяхме взели няколко за морето,направихме една да пробваме-пълен ужас,такава гадост,изхвърлихме я цялата.Повече не съм си позволила да купя.

# 15
  • Мнения: 2 070
Кажете повече за сухите супи... Какво би ви накарало да ги използвате? Мен лично единствено нещо по спешност...

# 16
  • Мнения: 4 546
когато бях студентка тъкмо бяха се появили на пазара готовите супи. 2-3 пъти ги пробвах - защото ми се ядеше нещо топло, а нямаше кой знае какви условия за готвене / а също и желание за готвене от моя страна  Wink/. след като 1 тенджера със супа не ми стигаше и търсех с какво да си дояждам  #Crazy- вече нищо не може да ме накара да ги опитам. освен, ако някой тайно не изсипе в супата  Joy

# 17
  • Мнения: 197
Смъркала съм предимно Маги, Галина бланка и Чефбест и като забременях основно ги повр...От тогава не употребявам. Най-интересното е , че веднъж от съжаление към едни гладни кучета им направихме пилешки бульон с хляб и те не го ядоха. По принцип бих използвала такива неща само ако трябва да "пооправя" някое оредяло ядене за повече неуважавани гости.

# 18
  • Мнения: 79
Преди съм приготвяла от тия сухи супи на Маги и Галина бланка...макар да знам, че са пълен боклук Sick
Но откакто забременях и родих вече НЕ...избягвам дори бульоните и Пикантината Stop
Предпочитам натуралното Hug

# 19
  • Мнения: 2 070
Смъркала съм предимно Маги, Галина бланка и Чефбест и като забременях основно ги повр...От тогава не употребявам. Най-интересното е , че веднъж от съжаление към едни гладни кучета им направихме пилешки бульон с хляб и те не го ядоха. По принцип бих използвала такива неща само ако трябва да "пооправя" някое оредяло ядене за повече неуважавани гости.

хахаххаа  Joy

май само лелките ги предпочитат... връзват се на рекламите...

# 20
  • София
  • Мнения: 36 050
Не ползвам супи, но другите неща - понякога , да!

# 21
  • Мнения: 641
Супи, бульони, Вегета - не! Ползвам домашно приготвена Вегетка, произхода на зеленчука/подправките и състава е ясен Hug
Всички супи и бульони са ми е еднакви на вкус, пък и  - да, съотношението цена/качество ме навежда на размисли Mr. Green, пък Е-тата...

От този тип "вкусотии" мъж ми яде Винен кебап, щото още не съм се опитвала да направя истински Grinning.
От фиксовете за спагети и т.н. го отказах.


А на детето - никогаш Crossing Arms, със зеленчуците от пазара си доставя достатъчно вредности, че да я тровя допълнително Sad.

# 22
  • Мнения: 3 647
Според мен тези супи са "пълен боклук".  Правила съм такава супа много рядко - не повече от 1-2 пъти и то в случаите, когато нямам никакво време да приготвя нещо друго. Определено не мисля, че супите са подходящи за деца ( най-малкото, защото са "бъкани" от консерванти и оцветители).
Според мен няма по-добра храна за дете от домашно приготвената супа с пресни зеленчуци.   Hug
напълно съм съгласна тук
а да не говорим за фиксовете за кюфтета и тем подобни ->големи боклуци

# 23
  • Мнения: 872
Сухи супи съм пробвала да правя-хич не ми допаднаха.Бульони от време на време използвам.Вегета и пикантина - също.Детето обаче въобще не го карам да яде подобни неща.

# 24
  • Мнения: 1 546
Никога не съм използвала суха супа, даже незнам как се приготвя... Embarassed
Виж бульон ми се е случвало да сложа.

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много-много рядко, само ако няма наистина нищо друго вкъщи и е нужно спешно и бързо нещо да се направи (за нас с таткото, защото той не понася сухи неща за ядене и иска нещо топло - за децата предпочитам сух хляб, отколкото да хапват нещо подобно, което е основно сол и Е-та, пък и те за щастие като всички деца предпочитат сандвичи пред съмнителна супа). Преди да прочета повечко за Е-тата и натриевия глутамат, повече купувах такива неща (макар че никога не са ми били чест асортимент вкъщи, защото имам време и обичам да си готвя по нормален начин) - но не съм купувала поне от 2г, макар че имам още 1-2 пакета супа, които стоят в шкафа бог знае от кога.
Бульончета не ползвам - рядко купувам Маги Вълшебен вкус (основно за неща с ориз, защото недолюбвам оризищата и все не са ми достатъчно подправени, че да мога да ги ям). Картофено пюре на прах ползвам доста редовно, защото е бързо - в него поне няма сол и Е-тата са в минимално количество, но вкуса му пак не е като на истинско.
Какво би ме накарало да купя такива супи - например пътуване, където няма да имам условия да готвя (а не можем да изкараме 4-5 дена само на сухоежбина) и нямаме възможност да се храним навън (за нещастие случаят понякога е такъв).
Всякаквите други - фиксове, сосове, пълнежи и т.н. - твърдо не купувам. Да си ги направя сама ми отнема почти същото време, същите продукти - и ми излиза по-евтино!, освен че е по-вкусно и полезно.

# 26
  • Мнения: 9 905
използвам сухи супи на Маги или Янаско, когато нямам никакво, ама никакво вдъхновение. Задължително ги подобрявам с "истински" продукти и никога не давам на детето.
Няколко пъти съм готвила с фиксовете на Маги, но когато веднъж мъжът ми попита "това от готовите ли е", ме досрамя и спрях. Държа си запас от няколко вида супи за "зор заман".
бульони на кубчета - само гъбен, ако нямам гъби, а имам нужда от такъв вкус.

# 27
  • Мнения: 2 784
Аз пък използвам сухи супи. Всичко друго мога да готвя, но супа никога не съм пробвала. А Калина изобщо не яде супа, така че няма за кой да се уча засега. Като прояде, ще и правя домашни. Фиксове никога не съм пробвала, сухо картофено пюре- от години. Чат-пат употребявам Маги "Вълшебен вкус"- подправката. На детето готвя отделно, но понякога опитва от нашето ядене, така че сигурно  я е пробвала.
Бульончета в къщи пия само аз. Не ги използвам за готвене.

# 28
  • Мнения: 14 499
преди ползвах отвреме навреме сухите бульони но като разбрах колко са вредни спрях. суха супа имам обикновено по 1 пакетче в шкафа ей тъй за спешен случай - сигурно го ползвам не повече от 2-3 пъти годишно.
освен това не стига че са вредни всички тези бульони и вегети ами не съм и забелязвала нещо кой знае колко да се подобрява вкуса на ястията. по-добре да се ползват подправки ама за всяко ядене тази която е най удачна, отколкото тия отрови.
иначе ползвам фиксовете за спагети, но рядко. пробвала съм и другите фиксове ама не ми се нравят много.

# 29
  • Мнения: 4 380
Да, ползвам сухи супи или бульони там, където го изисква рецептата.
 Вегета или Пикантина не ползвам- ползвам смес сушени зеленчуци без натриев глутамат и прочие добавки. Ако въпроса е за него, да, ползвам и него в чист вид, там, където е нужно. В китайско или азиатско ядене най-вече.

Нямам скруполи по отношение на тези неща. Всеки един колбас с количеството селитра вътре е много по-вреден. Ако почнем да броим вредните неща, май гладни ще си стоим.

# 30
  • Мнения: 11 555
Сухи супи не използвам,бульони много,много рядко.Обаче купувам "Вълшебен вкус" на Маги,който използвам когато готвя ориз и картофена супа.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 642
Да се ключа и аз. Сухи супи не ползвам от години, дори не си купувам, Вегети и тем подобни също. Преди обаче съм ползвала и съм давала на детето. Смятам, че преди всичко не са вкусни и не са хранителни, в мръсната среда, в която живеем тяхната вреда не е чак толкова голяма. Ако децата ядат зрънчо, чипс или шоколад поглъщат не по-малко консерванти и подобрители, отколкото се съдържат в сухата супа  Thinking.

# 32
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
  Незнам защо, но страшно пресилено ми звучат някой отговори  Rolling Eyes. Аз лично в краен случай ползвам готови супи, но все пак не съм ги изключила съвсем. Обичам да готвя, ама понякога нямам вдъхновение и това е, та една готова супичка спасява положението. Е, едва ли детето ме гледа като ям, пък то гладно да стои, щото майка му направила само купена супа. Ми яде си к'во да правя. Имам предвид 4 годишната ми дъщеря, защото бебето е още малко за супи  Joy.  Иначе пилешки бульони ползвам постоянно. Слагам всякакви зеленчуци и неща, но пък пилешко бульонче не е излишно, особенно ако е постно яденето. Явно много неприродосъобразно готвя, ама честно да си кажа неразбрах, защо се впрягате така  newsm78. Явно нещо ми куца информацията ли к'во ли  Mr. Green. Кое е чак толкова опасното в тия нещица, че категорично отказвате да ги ползвате. Ми честно много по-вредна ми се вижда една вафла отколкото купичка супа овкусена с купен бульонPeace   bouquet Ама всеки си знае нали така.

Последна редакция: пн, 08 яну 2007, 19:14 от korneliia_h

Общи условия

Активация на акаунт