Страсти - ясли и градини в София, кампания 2023/2024 - Тема 1

  • 23 646
  • 741
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Всичките тези критерии за прием в първи клас бяха отменени преди години като дискриминационни. Приемът в първи клас е нещо съвсем различно и се базира само на уседналост в прилежащия район на училището.

А в ДГ не си представяйте, че има редовен и масов прием през РГ - това са мнооого редки случаи/изключения, и доколкото знам се разрешава такъв прием само до максимум едно детенце в група. Мама Сання да ме поправи, ако греша.

Отделно в сайта на СО има публикация от 17.07.22г, че работата на РГ е преустановена засега.

# 31
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Най-голям брой през РГ са децата на служители, вижда се от протоколите. И в становището при общественото обсъждане от СНБМ цитирахме влязлото в сила съдебно решение, според което това е пряка дискриминация. Оставиха ал. 5. Трябва да има поне квотен принцип за петте алинеи на чл. 21.

# 32
  • Мнения: 3 915
Аз с децата на служители го разбирам. Все пак, ако за децата им няма място в детска градина и нашите няма да има кой да гледа. Но да, ако погледнеш от другата страна (и нашите, ако не са на градина, и ние няма да можем да работим), си е дискриминация. Аз за себе си твърдя, че го разбирам и съм ок с това.

# 33
  • Мнения: 39
А с каква цел се прави това разместване в последната минута? Ами ако тогава системата забие.. Има ли такива случаи?

# 34
  • Мнения: 3 915
Не е умишлено, пресмятат шансовете хората тогава.

# 35
  • sofia
  • Мнения: 2 259
Ох, то за какви шансове говорум при 150 чакащи за 22 места, например… чист късмет си трябва, процентът вероятност е много нисък.

# 36
  • Мнения: 3 915
Никъде в нашия район няма 150 чакащи с еднакъв брой точки. А то приемането си става с поне 15 т., няма какво да се лъжем. С по-малко е рядкост, в нови градили или в по-крайни квартали.

# 37
  • Мнения: 1 110
Моите наблюдения по опашките са, че децата, които нямат допълнителна точка от ясла или по другите критерий имат минимален шанс за първа градинска група. За втора група не мога да кажа.

# 38
  • Мнения: X
Е как с каква цел се прави разместването? Пресмятат родителите шансовете и решават да се преместят на друга опашка. Във всички квартали е зле, но някои са съвсем зле и родителите си правят аритметики до последно.

# 39
  • Мнения: 1 442
Никъде в нашия район няма 150 чакащи с еднакъв брой точки. А то приемането си става с поне 15 т., няма какво да се лъжем. С по-малко е рядкост, в нови градили или в по-крайни квартали.
Проблема е, че с и с 15 точки не става. В моя район има градини, където с 16 точки са на жребий, а с 15 точки няма да е прието нито едно дете?!?? Затова стават размествания, според мен - няма смисъл да се редя с 15 точки за 3 места и 10 желаещи с 16 точки 😉

# 40
  • Мнения: X
Когато кандидатствах със сина ми преди 4 г, имаше що-годе приемливи шансове с максимума за онези години точки, без да е имал братче/сестричка. Сега сестричката му има 1 т. от него, но е с по-малко шансове от него, въпреки допълнителната точка и ще е на жребий с 16 т. Изводът е децата се увеличават, градините не или поне не с достатъчен темп, тук-там по някой ремонт и допълнителна група.

# 41
  • Мнения: 658
Almond, при нас се очертава същата ситуация. Като гледам колко много деца има  на опашката. А тази година само гледам, реално догодина ще кандидатствам, когато ще са населили и новостроящия се блок до нас. Мъка ☹️

# 42
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Всяка година на първо класиране около 5 000 деца остават без място, без да броим тези за преместване. Леко се променят нещата след като пуснат и местата от ХЗ, но баланс и подобрение за повече от 10 г. няма. Обикновено слагам данните от предходни години тук преди първо класиране, но ако ще е полезно с нещо мога да ги копирам и преди това.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Ох, то за какви шансове говорум при 150 чакащи за 22 места, например… чист късмет си трябва, процентът вероятност е много нисък.
Едва ли всички тези 150 деца са сложили тази градина като първо желание. Гледа се само първото желание, защото реално всяко дете може да направи например 10 кандидатури и да кандидатства в 10 градини. Но това не означава, че има 10 кандидати, детето си остава само едно и евентуално ще заеме само едно място (най-вероятно по първо желание, защото е с максималния си брой точки) в само една ДГ.
Обърнете внимание колко деца са с първо желание и ще имате реалния брой чакащи за тези 22 места. Няма да са 150, но шансът за прием пак няма да е голям.

Когато кандидатствах със сина ми преди 4 г, имаше що-годе приемливи шансове с максимума за онези години точки, без да е имал братче/сестричка. Сега сестричката му има 1 т. от него, но е с по-малко шансове от него, въпреки допълнителната точка и ще е на жребий с 16 т.
Аlmond, и аз усещам подобна промяна във времето. Ние сме в социалната опашка с 2т. от многодетно семейство. С този критерий с каката навремето нямахме никакъв проблем при приема. А сега пак със същия критерий сме на ръба. Не знам какво се случва. Преди дори и близнаците и породените ги бяха набутали в социалната опашка. И те бяха с най-малко точки (по-малко от многодетните) и нямаха никакъв шанс за прием в социалната опашка и отиваха директно да се джуркат на жребия в общата. И реално техните допълнителни точки не им даваха кой знае какво предимство. Вдигнаха патардия и ги преместиха в общата опашка, където сега благодарение на тези точки се класират от раз. Обаче многодетните решиха да ги оставят в соц. опашка, където те получават най-малко точки по соц. критерии и съответно и приемът е много на кантар. Странна работа. Уж тези точки трябваше да дават някакво предимство, но реално не е точно така.

# 44
  • София
  • Мнения: 616
Благодаря за темата!

Аз да попитам, имаме две удобни ясли в квартала и една градина с яслени групи. Трябва да кандидатстваме за втора ясла и ако я приемат, другата година да кандидатстваме за първа група. Влиза ли се по-лесно от ясла с градина, отколкото направо в градина, че се чудя на кое заведение да се спра за първи избор Simple Smile
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт