Страсти - ясли и градини в София, кампания 2023/2024 - Тема 1

  • 23 534
  • 741
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 891
Добре, аз казах, че зависи от района. В район Овча купел за яслена не е така и в близките години не е било така. На първо класиране има деца с 15 т., на второ и след това - никакъв, ама никакъв шанс.

# 721
  • Мнения: 3 199
Следя район Лозенец, защото сме в него и това, което твърдиш, не е съвсем вярно. Във всички заведения за втора яслена група в класирането на 26.05 има приети и деца с 15 точки.
За градинските групи шансът за деца с 15 точки е изключително нисък още на първо класиране. Така че тези като мен, които не записват детето си на ясла, въпреки че е прието, създават проблем основно на самите себе си, режейки си шанса за държавна ДГ за следващата година.

За градинска група гледайте и съседните райони, ако ви вършат работа.
Примерно тази година при нас (Сердика) нямаше много места за 1ва градинска, като изключим градината в кв. Бенковски. Но в 3 съседни района имаше градини, в които се влиза с 11 точки (2ро желание, друг район) - за конкретика Възраждане, Илинден, Оборище. Едната във Възраждане ни е на пешеходно разстояние и е добра градина. Другите не съм ги проучвала.
Люлин и Надеджа даже не съм гледала, ма сигурно и там има.

# 722
  • Мнения: 14
Здравейте, някой знае ли какво би трябвало да означава този текст, че служебната бележка трябва да е издадена СЛЕД датата на класиране? Не трябва ли да се докаже, че към датата на класиране има трудов договор?

# 723
  • София
  • Мнения: 22 923
Може да е и от датата на класирането, но не по-рано.

# 724
  • Sofia
  • Мнения: 5 908
Здравейте, някой знае ли какво би трябвало да означава този текст, че служебната бележка трябва да е издадена СЛЕД датата на класиране? Не трябва ли да се докаже, че към датата на класиране има трудов договор?

След класирането отивате и си взимате служебна бележка от работодателя. Нали ще представите и копие от трудовата книжка, там си пише от коя дата сте назначена.

# 725
  • Мнения: 39
А къде се виждат тези мнения за детските градини? Аз когато търсих за нашата не намерих нищо, нито тук на търсачката нито във ФБ.

# 726
  • Мнения: X
В квартала и по площадките от първа ръка Grinning Съседи или майки на ученици вече с по-малко братче/сестриче. Майки от градината на вашето дете, ако имате по-голямо в градина. Не е толкова рядко срещано две деца на едни и същи родители да посещават различни градини, според това къде са имали шанс и къде са ги приели...В общи линии от уста на уста, но това са и най-преките впечатления, често, ако са лоши няма да ги видите някъде написани, защото хората или се притесняват, или са се махнали оттам и не им е до това вече.

# 727
  • София
  • Мнения: 743
Здравейте, някой може ли да сподели мнение за ЧДЯ Drita’s babies? Извеждат ли децата редовно, колко са големи групите и каква е таксата? Благодаря

# 728
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
https://facebook.com/events/s/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1% … 1210446232986299/ Утре ще има протест пред СО, след 16 ч. Мисля да отида, не познавам организаторите.

# 729
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Пред СО днес имаше общо 50 човека. В този брой влизат малките деца, баби и дядовци. Тръгнах си към 17.30 ч.

# 730
  • Мнения: 1 107
Пред СО днес имаше общо 50 човека. В този брой влизат малките деца, баби и дядовци. Тръгнах си към 17.30 ч.
Еволюция. Преди 2 години когато отидох със сина ми на “протест” бяхме 20 човека. Струва ми се, че не малък брой хора предпочитат компенсация за неприето дете пред място в държавна градина или ясла и в този ред на мисли не знам дали всички 10000 ( примерно) неприети деца означава х хиляди недоволни родители.

# 731
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Ясно е, че всички са активни основно виртуално, особено в недоволство си. В последните 15 години това установявам.

# 732
  • София
  • Мнения: 272
Аз лично сега разбирам за този протест. Малка е била информационата кампания преди него. Предполагам, че доста хора като мен, изобщо не са, а и няма да разберат за събитието.

# 733
  • Мнения: 2 455
Той си е ежегоден след голямото класиране.
Преди, като следях Фейсбук, в групата на градините си имаше железен график. От март до май - "дано, дано, дано", май месец - "мами, ние сме приети, много сме щастливи, какво мислите за Х градина?", "приеха ни по чудо, ама аз не ща, какво ще стане с компенсациите", "пак не е приет/а, да направим протест", "хайде, да, да направим"... Няколко дни по-късно -" бяхме само 100 (70,50...) човека". Следва известно затишие в летния период и се почва борбата със страшния сопол и безотговорните родители на сополанковците, както и стремежът децата да не излязат вън на двора при никакви обстоятелства.

# 734
  • София
  • Мнения: 1 128
В случая с тазгодишния протест организаторката толкова се дискредитира във фейсбук групата за градините преди да тръгне да организира протест, толкова лични драми разигра, че отблъсна много хора от "прекроената" ѝ впоследствие кауза. Но дори след прекрояването много хора не се припознаха с част от исканията на протеста. Хубаво е начело на протестите да застават хора с визия, целящи подобряването на цялостната ситуация, а не хора, тръгващи от идеята да се премахнат всички критерии, които собственото дете не покрива (защото го дискриминирали), и да се създадат нови критерии, облагодетелстващи собственото дете, така че за него да се намери място (тия нови критерии, видиш ли, никой не дискриминират, справедливи били, пък и собственото дете ще влезе в градина, щото тя е най-добрата и загрижена майка, а то най-заслужилото дете).

Общи условия

Активация на акаунт