Дразнят ли ви чуждиците?

  • 6 828
  • 125
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 410
 Има думи, които са неизбежни, защото нямат български заместител, останалите ги ползват комплексари.

# 46
  • Мнения: 58
НЕ СЕ ДРАЗНЕТЕ БЕ МАМИ, НАЛИ ВЕЧЕ СМЕ ЕВРОПЕЙЦИ Sick

# 47
  • Мнения: 2 792
 Напълно нормално е чуждици от всякакъв вид да навлизат в езика, самият класически български език е пълен с думи от най-разнообразен произход. Но наистина има нещо дразнещо и изкуствено в една замяна на термин, който е напълно разбираем за околните, с не толкова използвана чуждица, достъпна на определени кръгове, това си е живо позьорство и парадиране ( с леки комични оттенъци, защото обикновено затруднява, а не улеснява общуването), всъщност думите не дразнят, дразнят хората и начина, по който ги използват. 

# 48
  • Мнения: 2 697
Дразнят ме турцизмите и русизмите в българския език (ненавиждам думата кръжок). Когато всичко около нас е на английски, няма как да не окаже влияние върху българския език. Намирам дори, че някои чуждици са си съвсем на мястото. Много често има точна дума на английски например, а на български еквивалента е нещо описателно, затова уикенд ми харесва повече от края на седмицата или от събота и неделя. Трудно бих се оправила с телефон с меню на български или windows или друга програма преведена на български. Какво да се прави, глобализацията си казва думата.

О, и на мен думата "уикенд" ми е любима - особено когато се изписва като "уЙкенд" (брошура на туристическа агенция) Joy hahaha Mr. Green

# 49
  • Мнения: 2 013
Още малко по темата

"Спийквате ли и вие така?

Наскоро минах случайно през офиса на един колега от ********* и присъствах на следния разговор между него и шефът му:

- Фиксна ли ишуто от вчера?
- Кое ишу?
- Ами дето ти го сенднах вчера заедно с рипорта и фийчър рикуестите.
- А-а-а-а..., ами рейсна проблем. Аз щото сендвам един рикуест и сървърът нали трябва да ми ритърне риспонса и да си крейтне сешъна, а аз да рисийвна едно куки. Е да де, ама ми ретърнва ерор риспонс и ми хинтва че обджекта не бил авейлъбъбъл.
- Ти сигурно си мисюзнал нещо по фреймуърка. Инишълайзваш ли правилно рикуест параметрите и рикуест фекчъриту? Да не си забравил да инебълнеш кукитата преди крейтването на риспонс обджекта?
- Ами всичко е окей. Копнах икзампъла от хелпа и го модифайнъх малко да фитне на моя кейс.
- А-а-а ..., ама сигурно си забравил да инитнеш на кънекшъна пропъртитата дето се слагат в контекст обджекта на фекчърито за да си инишиейтне правилно ес-ес-ел сешъна. Нали в контекста се сетва кийстора за да си гетне сертификатите от него. Ексепшън ли ти рейсва или ти ритърва инкоректна дейта?
- Ами направо фейлва с ексепшън и в стек трейса няма нищо. Поинтът е че ми ритърнва инвалиден риспонс код. Няма го в доковете. Сърчвах в Гугъл за такова ишу, ама не намира нищо.
- Ами го ахед. Нали знаеш за дедлайна? Гледай да го фикснеш асап, че трябва да се имплиментват сървисите по другия проджект.
- Окей, сега ша го дебъгвам ишуто. В краен случай ша декомпилирам сървиса и ша го рисърчвам  

Култово.  Laughing Laughing Laughing Laughing Не може да ме остави пермаменентно индеферентна, но пък съм на път да стана тотално фрустрирана.

Последна редакция: пн, 08 яну 2007, 01:33 от Divana

# 50
  • Мнения: 980
не ме дразнят. смешно ми е - особено ако идват от човек дето и понятие си няма от значението им

# 51
  • Мнения: 4 392
Езиците се унифицират не знам за радост или за съжаление. Смятам се за патриот, но вече никога не казвам 'събота и неделя' или 'в края на седмицата', а 'уйкенда' и не се считам за родоотстъпник по тази причина.  Naughty
 Peace
Българският език е аналитичен и не особено икономичен. Това обаче, не ми пречи да си го обичам. Мен пък много ме дразни фактът, че нямаме служба(или ако имаме, тя не си върши работата), която да се занимава именно със създаване на български икономични (а как ще стане това?! Rolling Eyes) еквиваленти( hahaha, добре де- съответствия) на чуждиците. А уж сме големи патриоти! Sad


# 52
  • Мнения: 2 697
[Българският език е аналитичен и не особено икономичен. Това обаче, не ми пречи да си го обичам. Мен пък много ме дразни фактът, че нямаме служба(или ако имаме, тя не си върши работата), която да се занимава именно със създаване на български икономични (а как ще стане това?! Rolling Eyes) еквиваленти( hahaha, добре де- съответствия) на чуждиците. А уж сме големи патриоти! Sad

Наистина няма особена дейност в това отношение, а с какво се занимава Института по български език към БАН един Господ знае... Sick

# 53
  • Мнения: 4 392
Клатят си краката! #Cussing out
Истински патриот мога да нарека Владко Мурдаров!  bouquet Но една птичка пролет не прави!

Но да ви кажа, че прекаленият патриот и Богу не е драг!
Ето как ще го докажа:

През 1916 г. проф. Александър Балан прочел във вестниците, че е уволнен от СУ “Св. Кл. Охридски”. Изпълнен с възмущение, той изпратил писмо до министъра на просветата.

Господин Министре,

В душесмут окосъзрех вещилище във вестопродавниците всекидневни, че е сторена изпъдица на самоличността ми от Вашето просветилище народно, поради негодие старешко. Това вля злимогорчило в душепокоя ми и ме подтикна към устопсувни матерни мръснословия. Защото ако ме окосъзрете ще заключите, че съм душесвеж, сърцемлад и в прекалено якотелесие. Никакво коленослабие и кръстонемощни поличби не са ме споходили. Храноглътните ми желания са като у новобрачни. Гълталището ми, коремието ми и продължаващите ги телесни добавки са в изправност. Сърцетупът ми е нормален, кръвопластът е естествен, а любощенски подсети непрестанни. При това младосърдие и якотелесие бива ли да ме подвергвате на изпъдица. С настоящето си буквописание Ви моля да не ме изпращате в пенсионно пустовремие, а и в бъднодневие да ме оставите на трудотворна занимавка.

Последна доплънка:
Виж, ако става реч за проф. Влахов, той, макар че е в ергенски самолипс, изпадна в кръстонемощие и комай е в пълен угас на любощенските подсети. Ето защо неговата изпъдица е по-належаща.


Подпис: Ал. Балан


Пак развалих хубавата клюкарска тема и ви хвърлям в душесмут Joy
Най- много ми хареса доплънката hahaha (Явлението "Пре... другарче" явно не е от вчера  Laughing)

Последна редакция: пн, 08 яну 2007, 03:46 от Amarena

# 54
  • София
  • Мнения: 6 151
... Трудно бих се оправила с телефон с меню на български или windows или друга програма преведена на български. Какво да се прави, глобализацията си казва думата.

Защо да е трудно? На мен менюто на телефона винаги ми е на български, а в момента и  Windows-ът ми е такъв, и се оправям Peace

# 55
  • Мнения: 2 700

Колкото и странно да ви звучи, проблемът отново опира до законодателство, за което отново няма ние да сме тези, които ще открият топлата вода. Във Франция преди десетина година се гласува закон от Парламента, по инициатива на Академията на науките, забраняващ ползването на така наречения език “ФРАНГЛЕ” (от френски и английски) в медиите. И там се опитаха като проф.Балан  навремето с прословутите му “драсни-пали клечица” да въвеждат нови думи, което не проработи особено за по-дългите и обяснителни такива (стил последните  дни от седмицата вместо уикенд), но поне тези, които имаха адекватен заместител на френски си възвърнаха позициите.

# 56
  • Мнения: 2 784
Поздравявам всички ви с едно стихотворение на Смирненски.

           Баланиади

Гърбосложен на кревата,
аз жадувам твоя стан
и в унесница благата
от мечти съм пак пиян.

Себеспомням скъпи срещи
из Борисов дървосад,
ръкостисници горещи,
отлетели бевъзврат.

Пеперудени одежди
себеспомням си с тъга;
ластавичокрилни вежди
пак тревожат ме сега.

Себеспомням лунни нощи,
себеспомням всеки ден.
Устодопреници още
нощем мир не дават мен.

Сърцесладките минути
кат зърна на нижел скъп;
сетне ядовете люти,
сетне душетровна скръб...

Гърбосложен на кревата,
аз жадувам твоя стан
и в унесница благата
стих въртя a la Балан.

 Mr. Green  bouquet

# 57
  • Мнения: 44
По въпроса за чуждиците - ето как навлизат във всички сфери:

Алоооуу, чаровницееей, спри са да ти казвам, имйел шъ пулучиш! Голем късмет та чака, добър пръвайдър ша намериш!
Един юзър много хубави неща ти мисли. Все та причаква в кюто, ама ти много са крийш, ма! Пусни му на чиляка... оторизейшън, стига си го мъчила с тоз рикуест! Той много та `аресва, иска да та джазка виртуално. (Виртуално ли? То така всеки може. Ама я да пробва на живо... и здраво...)
Я дай левътъ ръкъ да вида по-добре. Аууу, малка ръчичка имаш, ама голем джойстик си фанала!
Въх, много си играйш със скролера на мишката, палавницееей Немаш ли с кво друго да си играйш, ма?
Тука виждам голем трафик от един сайт с много хиксчета... Ама си ъпдейтвай антивирусната и файъруола да н`си наджипкаш компа с виртуални въшки.
Дай ся пет лева и Господ да та пази барабар със софтуера и хардуера! (К`ви пет лева?!? Те да н`ми извират от джоба?! Я да си ходя аз...)
Къде тръгна, ма? Шъ та кълна, да знайш!
Да ти са напълни компа с вируси дано!
Виндовса да ти висне кът` гъза на прабаба ми!!!
Реинстол секи ден да прайш и от бъгове да н`съ отървеш!
Да ти го нахакат здраво в айпито! Имйела със спам да ти затрупат!
Само грозни аватари да намираш! Кюто ти да са скапе и хистърито да ти са затрий!
Сичките си пароли да забраиш и да ти спрат акаунтите!
Пейфорфрий да та намрази!!!
Спри са, ма, овца!!! Ша та бия, ма!!!!!"

# 58
  • Майничка
  • Мнения: 12 620
Поздравявам всички ви с едно стихотворение на Смирненски.

Любимо!
Тъкмо това пишех, но видях, че си ме изпреварила.   bouquet

# 59
  • Мнения: 2 697
Колкото и странно да ви звучи, проблемът отново опира до законодателство, за което отново няма ние да сме тези, които ще открият топлата вода. Във Франция преди десетина година се гласува закон от Парламента, по инициатива на Академията на науките, забраняващ ползването на така наречения език “ФРАНГЛЕ” (от френски и английски) в медиите. И там се опитаха като проф.Балан  навремето с прословутите му “драсни-пали клечица” да въвеждат нови думи, което не проработи особено за по-дългите и обяснителни такива (стил последните  дни от седмицата вместо уикенд), но поне тези, които имаха адекватен заместител на френски си възвърнаха позициите.

О, не, в никакъв случай не ми звучи странно - проблемът би трябвало да бъде решаван и някаква законова рамка. Любопитно ми беше да науча практиката във Франция и доколкото познавам (макар и съвсем бегло) френския манталитет, не се учудвам, че се е действало така.  PeaceЛошото е, че имам огромни съмнение, че у нас подобен закон би се приел някога - все пак въпросът е и политически, а след като България като държава обслужва определени интереси, то е ясно, че и подобен закон няма как да бъде изобщо дискутиран, а какво остава за повече. Sick Ще си живеем с американизмите и ще им се радваме - така ми изглежда на мен ситуацията. Confused

Общи условия

Активация на акаунт