Към какъв специалист да се обърнем?

  • 1 522
  • 16
  •   1
Отговори
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Здравейте! Преди почти 3 години мъжа ми получи първата си ПА. Тогава го приеха по спешност в неврология, от където го насочиха към психиатър. Изписаха му ксанакс без никакви допълнителни изследвания, освен тези от неврологията - ПКК, Б12 и Д3. На ПКК всичко беше в норма, Б12 стойност 3000 (не са в повече нулите, три хиляди беше), Д3 дефицит. Ксанакса го пи три дена и го заряза. От тогава насам непрекъснато има стягане в тила и изтръпване в същата област, световъртежи и причерняване, обща отпадналост, усещане за сърцебиене (апаратът ни за кръвно засича аритмия - няма такава). Кръвната захар е в норма, инсулин не сме тествали все още. Понеже е типичен мъж, до преди няколко дни чакаше да му мине от самосебе си. На годишния профилактичен от работата, обаче, имаха ПКК, преглед при невролог и кардиолог. ПКК-то:



Кардиолога е казал, че не вижда нищо притеснително, невроложката също, но тя го е насочила към ендокринолог за проверка на щитовидни хормони. Тъй като според мен тази вечна отпадналост може да е и от дефицит на Б12 и Д3, пуснахме И тях към щитовидния панел. Резултатите:



Отново супер висок Б12 и дефицит на Д3. Питах тук в темата за Б12 и ме посъветваха да проверим литий. Отделно прочетох, че високите стойности могат да са индикация на инфекция на бъбреци или черен дроб, затова започнахме с пълни изследвания на черен дроб:



От прикачените изследвания се виждат високите стойности на хемоглобин, еритроцити, кръв в урината и дефицит на литий. Днес отидох до личния за насоки към специалист, но отношението му беше... Не желая да коментирам изобщо. Първо каза, че Б12 нямало как да е такова и е лабораторна грешка. Два пъти в различни лаборатории, една от които в болницата, в която практикува той. За симптоматиката първо "предписа" мъжа ми да пиел по една ракия вечерта (?!?), после като видя чернодробните каза "Аааа, ама той обича да си пийва, това е цироза" Neutral Face Мъжа ми по принцип не пие, а последните години пък изобщо, защото и от 1-2 ГЛЪТКИ (не чашки) му става зле. Като казах, че не пие алкохол изобщо отговорът беше "Е как така млад мъж няма да пие? Значи със сигурност е за психиатър!"
В края на краищата не успя да обоснове с психиатрична диагноза наличието на кръв в урината и "отпусна" направление за уролог. Ще видя да запиша час за другата седмица, но до тогава приемам всякакви насоки, напътствия, съвети и всичко каквото се сетите.

# 1
  • Мнения: 3 551
Без да мине и преглед с ехография няма стане - щитовидна, вътрешни органи, сърце. В неговия случай не може да се разчита само на лабораторни изследвания.
Доплерова сонография също.
Много висок витамин Б12.
инсулин, гликиран хемоглобин, калий, натрий, хлориди, магнезий трябва да се видят. Не казвате какво му е кръвното, има ли наднормено тегло.
Мисля, че добър гастроентеролог ще намери причината.

# 2
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Кръвното му е нормално, теглото - в норма.

# 3
  • Мнения: 194
Посетете и гастроентеролог. Виждат се повишени нива на един от показателите. Имате доста лекари да отхвърлите, за да се изключат всички възможни причини, но ще трябва. Хематолог, ендокринолог, гастроентеролог, уролог. Това, че не му е добре дори с една-две глътки е симптом, който може да проверите дали не се дължи на нещо с черния дроб.

# 4
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Повишените нива са не само на един показател, но по-тревожното е, че дълго време се чувства зле (и не ходи на лекар, но... мъж!)

# 5
  • Мнения: 888
В12 зависи и от чревния микробиом.

# 6
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
В12 зависи и от чревния микробиом.
А какво показват такива високи нива в този контекст? Относително безопасно ми се струва още докато обиколим лекарите да му взема някакъв пробиотик? Той нали не може да бъде вреден?

# 7
  • Мнения: 888
За съжаление аз също съм с неизяснени проблеми с червата и в лутане, моя В12 беше нисък, не висок, всичко, което пиша, е на база информация, която съм събирала. Знам, че когато случаят е заплетен, всяка информация и насока може да е от полза, за това го написах. Има изследвания за чревен микробиом, но не знам колко компетентни за разчитането им специалисти има...

# 8
  • Мнения: 61
Здравейте! Може да пуснете стерила урина да се види дали не се изолира някоя бактерия. Също и микробиология на фецес... относно пробиотика няма да навреди със сигурност, а за високия Алат може да вземете розмарин, също и лив 52 на хималая, Цистон за бъбреците, роватинекс (все билкови) нищо от това няма да навреди. По-скоро може би трябва да посерите нефролог.
Относно заключенията на личния ви лекар...без коментар...звучат нелепо.
Литии се изследва обикновено за БАР може би психиатър би ви насочил по-добре относно тези нива на лития, дали е необходимо да се приема допълнително или не (може ПА да идват от там). Или пък добър психолог.
Паник атаките съм ги получава и аз точно с такива схващания, които описвате, стагане, все едно умирам. Общо взето ги контролирам с магнезии, валидол, малко йога..може би е по-добре, че е "захвърлил" ксанакса, предвид, че е изписан без никакви по-задълбочени изслевания и прегледи.

# 9
  • Мнения: 3 122
Гастроентеролог за черния дроб.

Мъжът ви взима ли комбинирани б витамини или някакви мулти витамини?
Защото може сам да се е предозирал с витамин Б12, ако взима.

На мен ми беше изписан по едно време, но предозирах и имах същите стойности като мъжа ви. Симптомите на интоксикация с Б12 са същите като дефицит на Б12.
Ако взима добавки или витамини да ги спре веднага. След това отнема няколко месеца да се нормализират нивата.

# 10
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Благодаря за коментарите!
Не взима добавки с Б-витамини никакви. За крампи на краката от време на време взима магнезий (актив спорт на Допелхерц). Останалото което пие са лекарства, изписвани когато е болен, на своя глава от време на време витамин Ц. От събота му взех литиев оротат - според производител (листовка) няма странични ефекти, не се предозира и е безопасен. Чувства се по-добре, макар и не значително - все пак няма как "уау" ефект за няколко дни. БАР... Не знам, предпочитам да се надявам, че поведенческите му промени са плод на дефицит, а не на характер. Но със сигурност покрива не малка част от това, което съм чела. Хубавото е, че сега е съгласен да търсим и да се лекува, а и виждайки дефицит на Х нещото (дали вит. Д или литий) е ок да приема добавка или лекарство. Моментът с БАР не съм го коментирала с него, защото надали ще приключи добре разговора, особено като си му знам... Характера примерно. За сега си пие суплеменцията, ако видя значителна разлика може и да го изговорим когато е по-спокоен и е видял колко по-добре се чувства.

# 11
  • Мнения: 3 194
Сноу, ако мъжът ти взима този актив спорт, той съдържа и Б12.
https://apteka.framar.bg/30069548/%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BB … B5%D1%82%D0%B0-20

Задължително на гастроентеролог и хематолог, дано се открие причината.

# 12
  • Мнения: 928
Не видях да сте изследвали кортизол. И аз имах ПА, започнаха с главоболие и силно сърцебиене и задух и тръгнах по лекари. Посъветваха ме да изследвам кортизол като маркер за възможни туморни образувания на надбъбречните жлези. След като излезе силно завишен, правих и изследвания за адреналин и норадреналин. При мен се оказа, че няма физическа причина за ПА, всичко беше на психическа основа. Но за изследванията ме приеха в Токуда и бях в една стая с жена с доказани тумори, която имаше същите симптоми.
Ето малко инфо, за съжаление ПА, ускорен пулс и главоболие са характерни симптоми:
https://www.synevo.bg/paragangliom-feohromotsitom/

# 13
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Ох, изобщо не съм му погледнала Б12 дали има и друго... Ужас. Спря го и след 2-3 седмици ще пуснем контролен.
Unicorn88, кортизол не сме пускали сега, тогава в неврология бяха правили и беше нормален. Туморни маркери също не сме, но останалата част от кръвната картина нямаше да е тази ако три години влачи рак на бъбреци. Специално ПА са му от главата на него, чернодробните и урината ме тревожат. Уговорихме се с нефролог за ехография на бъбреци, нещо там ме чопли дали няма възпаление.

# 14
  • Мнения: 3 122
Не е ясно дали паническите атаки са от главата.
Един от симптомите на интоксикация с Б12 е тревожност и панически атаки. Също и крампи, които виждам че споменавате.
А сереал яде ли за закуска? И там го добавят в огромни количества. Проверете всички добавки и храни за добавени витамини от б групата. Б6 изследвахте ли? То е още по-токсично ако се предозира. Видях, че този актив спорт  дето пиете има и б6.

https://medpedia.framar.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F% … BC%D0%B8%D0%BD-b6

Общи условия

Активация на акаунт