Домашното насилие – тема №4

  • 95 395
  • 1 812
  •   1
Отговори
# 1 515
  • София
  • Мнения: 17 414
За адреси не, разбира се, но точно спрямо добруването на децата трябва да сме най-заинтересовани. За да няма деца, които живеят в двора и гладуват и се оплакват в училище, ама никой не обръща внимание.

# 1 516
  • Мнения: 5 923
Насилника на Дебора утре може и да се разхожда. Защото върнаха делото на прокуратурата за допуснати съществени процесуални нарушения. Нарочно ли го правят или толкова си могат (прокурорите) ?

Скоро коментира с приятел адвокат, че при един починал родител бабата и дядото от тази страна нямат никакви права, освен на посещения.
Не могат да попречат по никакъв (почти) начин живия родител да прави с детето и наследените имущества каквото си иска.
Защо не е възможно родителите да посочат настойници по избор на децата си, които да ги заместват в случай на смърт или невъзможност да се грижат за тях?
Реално лелята по майчина линия може и да спечели, защото изразява волята на единствения настойник на децата.
Не знам как евентуално ще се докаже, че Габриела е опасна за тях. И дори да е така - сестра й няма подобен "дефект".

Последна редакция: сб, 17 фев 2024, 06:56 от dariVale

# 1 517
  • При семейството си
  • Мнения: 6 706
Аз намерих делата в административен съд във връзка с оспорване на заповедите за настаняване на децата , насрочени са заседания за края на месеца .Интересно ми е какво ще стане с децата и какви доказателства ще излязат после в хода на делото.
Това каква грижа е за децата?!
Какво общо има с гладуващи деца, живеещи в двора, малтретирани, насилвани и т.н.
За мен, е вече или чисто професионален или леко “нездрав” интерес.
Децата на Габриела са настанени при родителите на Пейо, другата страна-майката, има законови възможности, обжалва или каквото и да е там, за момента не са дадени нито на леля, нито на стринка, нито на Велико.

# 1 518
  • Мнения: 5 923
Аз намерих делата в административен съд във връзка с оспорване на заповедите за настаняване на децата , насрочени са заседания за края на месеца .Интересно ми е какво ще стане с децата и какви доказателства ще излязат после в хода на делото.
Това каква грижа е за децата?!
Какво общо има с гладуващи деца, живеещи в двора, малтретирани, насилвани и т.н.
За мен, е вече или чисто професионален или леко “нездрав” интерес.
Децата на Габриела са настанени при родителите на Пейо, другата страна-майката, има законови възможности, обжалва или каквото и да е там, за момента не са дадени нито на леля, нито на стринка, нито на Велико.
Стига сте ни критикували в обществен форум. По подразбиране, който чете и пише в такъв се интересува от съдбите на хора, които не са му близки.
Каква грижа да е за децата?Четем, информираме се, търсим информация, за да знаем. На кого пречим? Не помагаме - не е възможно, не е законово допустимо, не би било и полезно.
Но с повече случаи в главата си, знае ли човек в кой момент би могъл да направи нещо добро?

# 1 519
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 313
Не вярвам, че лични данни по делата са обществено достъпни.
Нито че някой от се интересува от развитието на случая по друга причина, освен обезпокоен, че е възможно да не се стигне до справедливо решение.
Юристите тук ще ни кажат, кой от роднините има повече права да се грижи за децата.  
Аз се надявам , бащата на малкото дете да си го вземе, а за голямото, да е колкото се може по-далеч от двете вещици.

# 1 520
  • Мнения: 2 413
Разбира се , че без да си страна по делото  или пълномощник, няма как да се видят  никакви лични данни. Всъщност, много малко неща могат да се разберат. По изключение в системата на АССГ се правят справки по три имена и по делата се публикуват съдебните актове, вкл. Определения. То затова и се ‘срещаме’ тук.
Не знам за вас, но аз се вълнувам много - както от всякакви обществено значими теми, така и от човешките съдби.
А конкретно този случай наистина е изключителен по много причини. Не всеки ден се случват подобни престъпления-  хладнокръвно убийство на мъж от две жени, които са с висок социален статус и повече от добре образовани;   едно дете остава без възможност да бъде отглеждано от родителите си, другото под въпрос. Да не говорим за мотива и заплетените семейни отношения.
Най-вече ми е интересно как в подобни случаи се разрешават въпросите относно отглеждането на децата и родителските права. Не случайно ви дадох пример с Орлин- той може да е убил майката , но това не го лишава автоматично  от правото да бъде баща, както и детето да продължи да има такъв.  Да, знам как звучи , но си е така. Четох някакво съдебно решение за подобен случай- опитали са се да лишат от родителски права баща, който е убил жестоко жена си и майка на детето му.  Детето е настанено при сестрата на майката, бащата в затвора , лишен напълно от контакти и възможност на полага грибчжи, но въпреки това не са го лишили от родителски права.
Та и в този случай - възможно е, ако родителите на Пейо са много възрастни или болни, децата да бъдат настанени при роднини на майката, колкото и неморално да изглежда.
Замислих се и за сестрата на Красимир, която го играе и адвокат - хубаво роднински отношения, но това е убийство в крайна сметка , не е дело за шофиране в нетрезво състояние например.  Можеше да  се разграничи изцяло от деянието, и без това     едва ли ще има някакъв особен ефект от участието й.
Между другото, намерих и номера на делото за родителските права на малкото дете, но там пък съвсем нищо не се вижда Sad.

# 1 521
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 933
Защото върнаха делото на прокуратурата за допуснати съществени процесуално нарушения. Нарочно ли го правят или толкова си могат?
Ми нарочно ги спазват тия закони, кво да правиш.

# 1 522
  • Мнения: 5 923
Защото върнаха делото на прокуратурата за допуснати съществени процесуално нарушения. Нарочно ли го правят или толкова си могат?
Ми нарочно ги спазват тия закони, кво да правиш.
За прокуратурата ми е въпроса.
Напълно съм ЗА съда да прилага законите. Днес е в полза на насилника на Дебора, утре може да е някой невинен.

# 1 523
  • Мнения: 8 709
Реално лелята по майчина линия може и да спечели, защото изразява волята на единствения настойник на децата.
Не знам как евентуално ще се докаже, че Габриела е опасна за тях. И дори да е така - сестра й няма подобен "дефект".
Няма как да се знае лелята има ли "дефект". Един психолог по ТВ се изказа, че това е заложен модел от родителя на детето, бащата да бъде "oтстранен" от живота на майката и децата. И не се знае този модел кога е задададен, може и от бабата да започва.. Та в този смисъл и сестрата на Габриела(лелята) може да е с промит мозък от майка си и баба си от дете.

# 1 524
  • Мнения: 635
Не е по темата, но не съм съгласна, че в България останалият жив родител на малолетно дете, има безкрайни права. За да сменят партидите за тока и водата и да не се водят на името на починалия ми мъж, от енергото и ВИК ми искаха удостоверение от съда, че срещу мен няма заведено дело за родителски права. Поне в енергото го смениха от първия път, а във ВИК ходих 5 пъти, мотаха ме 3 месеца и накрая ме глобиха, защото не е преименувана партидата в рамките на законоустановения срок от 30 дни. Редя се в пощата с бабичките да й вземам пенсията, защото иначе трябва да постъпва по спестовна сметка, от която преди да е навършила 18 години, мога да тегля само с разрешение от съда. Иначе за издаване на лична карта и дебитна, както и за получаването им трябва да иде само родител, не мога да пратя дядото например. Знаете ли от работата ми колко възторжено ме пускаха да излизам, а предстои оптимизация на персонала при нас. Когато родителят на детето е извършил престъпление, разбира се, че първо трябва да се защити детето, на мен самата това ми беше първия пост по темата за Габриела, но като цяло не мисля, че законодателството ни дава безкрайни права на хората, загубили половинките си.

# 1 525
  • При семейството си
  • Мнения: 6 706
“Лелята” не е ли леля, не сестра на Габриела?

# 1 526
  • Пловдив
  • Мнения: 14 918
Идеята е, че живият родител е единствен законен представител или даващ съгласие. Длъжен е да се съобразява с другия, ако е жив, но не и с родителите му, ако е починал.
Естествено, че роднините на живия родител (на Габриела) нямат предимство сами по себе си.

# 1 527
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 933
За прокуратурата ми е въпроса.
В смисъл защо правят процесуални нарушения ли? Едва ли е нарочно.

# 1 528
  • софия
  • Мнения: 25 978
Не, не е нарочно. Те и случайно минават и влизат многократно в заведения с контролиран достъп. И едни умни, образовани, отличници на Магнаурската юридическа школа.

# 1 529
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 933
Не, не е нарочно. Те и случайно минават и влизат многократно в заведения с контролиран достъп. И едни умни, образовани, отличници на Магнаурската юридическа школа.
Не се разбира много какво искаш да кажеш, всеки да си измисля своето ли?

Общи условия

Активация на акаунт