Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 15

  • 37 013
  • 764
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 9 810
Така си е - не съм сигурна, ама "топла връзка" май го наричахме преди. Ако си го представите с еднородна фасада, оправена, съвсем няма да изглежда така.
Подобно изпълнение има и в Младост-1 - от разклона на 4-ти километър посока Младост, веднага в дясно. На буква Г са свързали един дълъг тухлен блок с по-високо ЕПК, май.

# 196
  • Мнения: 6 316
Да, там също има топла връзка. И двата блока се водят ЕПК, но единият е с 12, другият - с 16 етажа. Това е срещу София ТехПарк. И все пак не е чак такава грозотия като това в Дружба.

# 197
  • Мнения: 779
Така си е - не съм сигурна, ама "топла връзка" май го наричахме преди. Ако си го представите с еднородна фасада, оправена, съвсем няма да изглежда така.
Подобно изпълнение има и в Младост-1 - от разклона на 4-ти километър посока Младост, веднага в дясно. На буква Г са свързали един дълъг тухлен блок с по-високо ЕПК, май.

Топлата връзка не е ли за преминаване от едната сграда в другата?  В това недоразумение има не преход, а апартаменти висящи във въздуха - поне така го виждам на снимката.  Не разбирам, защо е трябвало да свързват двата блока ?

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 16:37 от bgladybg

# 198
  • Мнения: 9 089
Оказва се,че няма топла връзка между тях. От десният блок има конзола,която стига до средата и от левият блок също имаме конзола,която стига до другата. По средата имало фуга.

# 199
  • Мнения: 9 810
Дали е топла връзка за коридор или просто е оползотворяване на пространството, няма никакво значение. Ако се оправи фасадата, няма да е грозно. Иначе не е чудо невиждано в архитектурата, напротив, нашите архитекти са гледали чужди образци, дори по онова време. Колкото и странно да звучи, но има примери на архитектура на сгради от 70-80-те гг. на миналия век в България, които са съвсем в тон с тогавашните архитектурни тенденции по света.

# 200
  • Мнения: 9 089
Даже НДК бил копие на сграда в Мексико.

# 201
  • Мнения: 2 315
НДК не е по-малко грозно от това чудо в Дружба.

# 202
  • Мнения: 9 810
Ами ето набързо линкове-вижте 21 ДКЦ в Овча купел, резиденция Банкя (в руини, за съжаление)
ето и за известен архитект от онова време
http://inspiro-bg.com/za-lozan-lozanov-novata-i-vstaratav-balgarska-arhitektura/
И снимките в линка от Външно министерство ми припомниха и къде още съм виждала подобни слепени сгради като ЕПК-тата в Дружба.

# 203
  • Мнения: 6 316
Такива сгради на мен лично ми се виждат злокобни, не знам защо. Има нещо много creepy в тях.

# 204
  • Мнения: 2 806

Последна редакция: сб, 27 май 2023, 08:41 от Gogo1979

# 205
  • Мнения: 9 810
Не е въпросът дали това се харесва на даден човек или не се харесва. Харесването е въпрос на лично предпочитание.

Под снимката на ЕПК-тата в Дружба беше написано: "Който е проектирал тази гадост, заслужава да бъде обесен!"
А се оказва, че такива архитектурни елементи са измислени и направени от други. Стиловете в архитектурата се променят, ако не се променят, все още щяхме да дълбаем дупки в скалите, за да живеем в тях.

Иначе ето още един "висящ" пример, 10-ти етаж, в Лондон, съвсем скорошен. Басейнът е на височина 35 м. над тротоара, наемът на жилища в сградите варирал между 1500 и 6500 паунда на месец, с включено ползване на басейна.

# 206
  • Мнения: 6 316
Какво общо имат примерите от чужбина с нашите? Тези сгради са красиви и интересно измислени, а нашите са като извадени от филм на ужасите.

# 207
  • sofia
  • Мнения: 8 939
При нашите сгради проблем е фасада. В повечето квартали има еднотипни блокове, някои от които са санирани....ми очевидно е какво впечатление създава санирания и съседния, който е абсолютно същата сграда, ама с кофти фасада.

# 208
  • Мнения: 6 316
Ако е изцяло саниран, ще изглежда добре. Ако има тук-там дограма, тук-там няма, тук-там е саниран, тук-там пада мазилка, тогава става манджа с грозде.

# 209
  • Мнения: 91
Нищо му няма на блока като идея. Грозното е безразборното саниране по него,остъкляването и дограмата...

Абсолютно, екстра си е,  проблемът е в живущите които са зарязали фасада, остъклили са разни балкони и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт