Остров Крит или Кипър?

  • 1 981
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, от доста време чета форума и най-сетне се престраших да си създам профил и да задам моят въпрос.
Вижте сега ситуацията, отглеждам детето си без баща, получавам помощ от родителите ми временно докато си стъпя на краката, обаче ситуацията в нашата държава не ми допада за отглеждане на детето ми, поради видими причини, искам по-добро бъдеще за него и много ме мъчи мисълта че не знам към коя държава да потегля, тук е където имам нужда от вашето мнение.
Какво мислите за Гърция, конкретно за Остров Крит? Има ли там работа примерно за чистачки или нещо от сорта? Добри ли са доходите? Какви са цените на храната, квартирата, тока, водата и всичко останало?
Нещо не мога да намеря баш актуална тема по въпроса за Гърция, ако я има, моля да бъда извинена.
Също така съм хвърлила око и към Кипър и искам да знам мнението на хора работили и живяли там известно време.
Искам да уточня че не искам да замина за постоянно живеене, все пак, да, доста години искам да прекарам в чужбина докато си изуча детето, но се чувствам объркана защото с тази криза не знам къде да замина.
Също моля за съвети как да науча бързо гръцки език, защото ми е доста труден и ако имате представа също какво документи трябват.
Нямам познати там, та как да направя се чудя, директно там да търся работа и квартира или онлайн да потърся предварително? Малко се притеснявам да търся работа онлайн, понеже има много мошеници и се страхувам да не изгоря някак си с пари или по-лошо, защото нямам познати нито в Кипър нито в Остров Крит да ми помогнат ако попадна в такава беда.

# 1
  • Мнения: 40 920
Kaто чистачка с мижави доходи няма да изучиш добре детето си в чужбина.
Иначе в Кипър говорят английски.
А още по-иначе самата тема ми е супер странна, няма да говоря за пързалки, ама...

# 2
  • Мнения: 3
Здравей, благодаря ти за отговора, но защо мислиш че темата е странна? Искам мнение и съвети, нищо странно не виждам в това. Не всички  имаме висше образование че да можем по професия да работим, но както и да е, това вече са подробности.

# 3
  • Мнения: 1 242
Първо - Крит и Кипър са си две различни неща. И на двете места има българи, също и нашенски цигани, и някои са от десетки години там.
Има други които ходят примерно на работа в Гърция (вкл. о-в Крит, но не само ), всяка година, даже и по два три пъти в годината. Отиват до Атина ( даже и на вересия ) и след това на ферибота за Крит и готово. Само че имат горе-долу представа къде отиват, имат и приятели, роднини и познати. Освен това и някакви езикови познания  ( циганите конкретно не им е нужно много да го учат защото част от тяхната лексика си е заета от гръцки така че имат някаква база ).
Мен лично са ме канили да отида и на работа, и на гости но не мога да се реша. За пример - ходил съм на работа в Дания, Германия Чехия и Австрия и за там не съм се притеснявал ( имал съм и някаква езикова подготовка ). Гърция е друга бира, друг манталитет, и така да се хвърляш без подготовка и сама със детето не ми се вижда добра идея.

# 4
  • СИ
  • Мнения: 4 406
...
Какво мислите за Гърция, конкретно за Остров Крит? Има ли там работа примерно за чистачки или нещо от сорта? Добри ли са доходите? Какви са цените на храната, квартирата, тока, водата и всичко останало?
Нещо не мога да намеря баш актуална тема по въпроса за Гърция, ако я има, моля да бъда извинена.
Също така съм хвърлила око и към Кипър и искам да знам мнението на хора работили и живяли там известно време.
Искам да уточня че не искам да замина за постоянно живеене, все пак, да, доста години искам да прекарам в чужбина докато си изуча детето, но се чувствам объркана защото с тази криза не знам къде да замина.
Също моля за съвети как да науча бързо гръцки език, защото ми е доста труден и ако имате представа също какво документи трябват.
...

Поне аз не съм чувал за места или държави в които чистачките да са с добри доходи. Какво очакваш от работа на най-ниско ниво? Доколкото знам в Гърция масово чистачките си живеят в домакинството където са ги наели на работа. Имах такива познати. Зависи на какво семейство ще попаднеш. Има нормални хора, но има и големи гадове. Като навсякъде. Няма как да ти се дадат съвети за бързо научаване на гръцки.
Потърси агенции. Мисля, че има такива и се занимават точно с това.

# 5
  • Мнения: 3
Първо - Крит и Кипър са си две различни неща. И на двете места има българи, също и нашенски цигани, и някои са от десетки години там.
Има други които ходят примерно на работа в Гърция (вкл. о-в Крит, но не само ), всяка година, даже и по два три пъти в годината. Отиват до Атина ( даже и на вересия ) и след това на ферибота за Крит и готово. Само че имат горе-долу представа къде отиват, имат и приятели, роднини и познати. Освен това и някакви езикови познания  ( циганите конкретно не им е нужно много да го учат защото част от тяхната лексика си е заета от гръцки така че имат някаква база ).
Мен лично са ме канили да отида и на работа, и на гости но не мога да се реша. За пример - ходил съм на работа в Дания, Германия Чехия и Австрия и за там не съм се притеснявал ( имал съм и някаква езикова подготовка ). Гърция е друга бира, друг манталитет, и така да се хвърляш без подготовка и сама със детето не ми се вижда добра идея.

Аз явно не съм се изказала правилно, имах предвид че искам да уча първо гръцки език, поне някоя друга дума да мога да говоря и да водя поне основен разговор, детето няма да го взема първоначално с мен, той ще седи при родителите ми докато си стъпя аз на краката.

А относно работа аз дадох пример примерно като чистачка, но може да е и друга работа, не е задължително точно чистачка да е.

# 6
  • София
  • Мнения: 28 570
По-добре избери държава, чийто език знаеш, за да имаш възможност да започнеш не чак толкова нископлатена работа. Разбира се, зависи и какви други знания и умения имаш, но като чистачка (или нещо подобно) няма да бъдеш с добри доходи. Кризата е навсякъде, не е само в България.

# 7
  • Мнения: 512
Преди да решиш къде да ходиш, първо провери каква е горе-долу заплатата за чистачка, помощник в кухня и други нискоквалифицирани дейности. После провери и как вървят наемите, ако ще си наемаш квартира, за да знаеш дали има смисъл от цялата операция. Вариант е и да си намериш работа в семейство, при което да живееш, но щом искаш да взимаш и детето си с теб, това може да е само вариант в началото.
За езика са ти казали.

# 8
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 669
Където и да решиш да отидеш, първото нещо е езика. Без език, ще работиш най-ниско платената работа, ще бъдеш роб и няма да спестиш нищо, за да гледаш детето си. Не мога да разбера как някой тръгва без една дума да знае...

# 9
  • Мнения: 25 610
Не само без език – без осигурена работа и жилище, както и без доверени близки, които да помогнат на първо време, си е абсолютен риск. Каква е гаранцията, че няма да попадне в някой публичен дом или още по-лошо?

# 10
  • Мнения: 5 267
Ще се опитам да взема обективно отношение по първия постинг, пък да видим докъде ще стигнем Blush

Да започнем така: родителите могат ли да гледат детето ти, докато работиш ти в чужбина? Защо точно Кипър/ Гърция, след като стартът там е от нула? Не може ли да отидеш на кораб или да чистиш официално в някакъв алпийски хотел в Западна и/или Централна Европа, а детето ти да расте в сигурна среда вкъщи?

ПП Сега видях, че родителите ти могат да гледат детето, което е чудесно. Дай си поне една година на местна почва - която и да е тя. На колко години си? Би ли се хванала като au-pair, докато научиш езика? От една страна ще си сред местни, от друга ще учиш език. Е, заплащането е колкото да си покриеш разходите, но на този етап ученето на език и намирането на среда ще е първа фаза. През втората година вече можеш да започнеш да си търсиш друга работа, самостоятелна квартира..

Последна редакция: нд, 07 май 2023, 12:41 от Ли Лу

Общи условия

Активация на акаунт