ЗА МАЛКИТЕ "ДЯВОЛЧЕТА":):):)

  • 1 617
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 205
 Оо о о о, какво е станало с постинга ми. . .т.е. не какво е станало ами как съм си го направила. . .извинявам се на всички за бъркотията:). . .

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Ох, и аз видях зора и тъкмо се чудех каква тема да пускам.  Confused
Синът ми е почти на 17 месеца. Винаги е бил буен и палав, но тези дни просто надмина себе си. И аз съм чела много, опитвам се да бъда спокойна и търпелива, защото знам, че е период, през който (почти) всички минават.
Да, с таткото сме единни и твърди и отстояваме "Не-то" си. Ефектът е нулев обаче. Когато прави нещо от това, което му е наистина забранено, бива наказван да постои в кошарата (1 минута примерно, колкото и да реве и да протяга ръце). След това отива и повтаря същото нещо, за което е бил наказан преди малко, като преди това сам си обявява, че това е НЕ. Картината се повтаря примерно 10 поредни пъти.
Вчера чашата преля. След като обърна яденето си на котлона, счупи капака на тв-то, откъсна мишката на компа..........и т.н............излязохме навън. Там както тичаше, вдигна някакъв боклук от земята, обяви, че е "кук"(боклук) и го глътна за части от секундата, хем знаех какво се гласи да направи-супер доволен от себе си, видя една кафе машина (от тези автоматите), под която имаше изтекло кафе и енергично запляска с крака и ръце в него. Че се е изцапал- здраве да е, ама беше 6 часа вечерта, тъмно и студено, т.е. не съвсем здравословно. Насочвам го в друга посока-не, реве, почервеня целия, тръшка се. Пробвах да го гушна да се успокои-не-блъска ме, рита, издра ме по лицето. Пуснах го, като се врътна и падна по лице, като шурна една кръв от устата-изкарах си акъла. После се оказа, че се е прехапал само. Хората че ме гледаха-не е тяхна работа. Въпросът беше как да се преборя с това, явно не-то и твърдата политика не работи при него, поне не на този етап. Метнах го в количката, той реве истерично и плюе кръв, аз го бутам и не му обръщам внимание ignore2 По едно време се успокои, взе да гледа наоколо, да се смее, да вика мамо, мамо и да ми показва разни неща. върнахме се вкъщи, същата работа. Отива на тв-то  ignore2 Вика ми "Не" и ме гледа очаквателно да кажа не или да го сложа в кошарата, аз обаче не му обръщам никакво внимание. Изненада- интересът му като че ли посекна. Явно това е правилното поведение за момента.
Въпросът е как да се справя с нещата, които са опасни? Не мога да обезопася всичко, колкото и да се старая. Не мога и да го оставя да изкърти цялата къща Close , но явно това е вярната посока за момента. Приемам акъли всякакви.
Извинявам се за дългия пост, ама много ми е накипяло. Laughing

# 17
  • Мнения: 183
jul, като че аз съм го писала това, нищо че моето дяволче е момиче(все си мислех че момичетата трябва по правило да са послушни). Sad Като чета твоите перипетии,всичко това ми е страшно познато. Вчера, след като ви се оплаках от агресивното поведение на дъщеря ми, което за първи път ме довече до сълзи, малко по-късно вечерта се случи следното: тъй като сме с камина на дърва, аз многократно съм обяснила че трябва да се стои далеч от нея, защото може да се изгори и до момента като че ме слушаше. Но когато за пореден път отидох при камината да сложа дърва в нея, малката ме издебна, застана до мен и изведнъж се стрелна право към стъклото на камината и залепи пръстче на него. Замръзнах, след това бързо я дръпнах и я гушнах, а тя като ревна...Оказа се че се е изгоряла по едното пръстче и слава богу не беше много, стана цялото червено и го намазах с Дефламол, просто това имах под ръка. Всичко мина и замина и си мислех че това ще й е за урок, но днес с уверена крачка нашата тръгнала отново да пипа. Този път извадих по-бързи реакции и не се стигна отново до изгаряне. Та си викам, и не да казвам, и да си изпати, то общо взето няма ефект, навие ли си нещо на пръста го прави. Не знам още колко ще ми издържат нервите, за да продължавам да се държа спокойно с нея. Sad

# 18
  • Мнения: 2 757
да сте живи и здрави - мислех, че детето ми не е наред, защото определено доста се различава от тукашните в отрицателна посока. Сега си правя извода, че си е наред - всичко е ген - тук са датчанчета, а моето е българче - взело гени от мама. Няма и 2 седмици ходи на ясла, но вече там е център на внимание и за него се полагат специални грижи.  И понеже е по-различен, а и си пада малко сваляч, та вече всички момиченца искат да си играят с него  Laughing Само те са в състояние да го накарат да се усмихме до уши - иначе е киселяч и прави даскалките диви и щастливи

# 19
  • Мнения: 1 640
ДЖУЛ,КИАРРА,пазете децата си ,но и покъщнината,защото моя приятелка с момченце под 2 год. остана без комп-р,без жичен телефон,без мобилен тел. и без ДВД.Малкият терминатор отскубнал де що видял кабели,жици,вратички и т.н.Накрая взел,че съборил целия телевизор на пода и крачето леко пострадало.Чудо е ,че с толкова се е разминало!А жената си го гледа много съвестно,но той е бърз и успява.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Къпинче, то че ги пазим, с четири очи ги гледаме и ги пазим. Но са толкова бързи и и зобретателни, че Господ да ги пази cry
Не сме вещомани с баща му, но ми се иска някак си покъщината да оцелее, освен това. smile3521 Абе ще се справим някак си.

# 21
  • Мнения: 183
Къпинче, какво да ти кажа, много си права. Малката много обичаше да ходи при телевизора и да натиска всички копчета по него или пък да "гали" героите на екрана. Дистанционните й бяха любима играчка, хвърляше ги или пък им вадеше батериите. Принудих се да преместя холната масичка пред тв-то и DVD-то за да няма достъп до тях. Друг интересен обект за нея стана компютъра, само да издебнеше, че съм седнала пред него, идваше и директно го изключваше от копчето или пък ми изваждаше буксите на слушалките. Разбрах й намека и вече седя пред него само когато тя спи, но за всеки случай сложих пред кутията на комп-а столчето й за хранене. Сега се чудя какво да измисля, за да си опазя пералнята и микровелето, за сега затварям вратата към кухнята но това не е решение. Мобилните и стационарния телефони вече са вдигнати на високо, че баща й се сбогува с последния си телефон. Та така, по цял ден вървя след нея, за да не докопа и нещо друго за което още не съм се сетила и да остана и без него ooooh!

# 22
  • На небето
  • Мнения: 5 530
  Tinka79, като чета постингите ти направо виждам себе си там:)и аз съм като теб,  Twisted Evilбързо избухвам, но 5 секунди след това просто няма и следа от нервите ми. . .и естествено се извинявам Tired. . .относно шамачетата, съм се зарекла да стискам зъби, да стискам скрито юмруци в ръцете, но. . .ДОТАМ!. . .защото това би му навредило на самоуважението и самочуствието по нататък, когато те ще са му много необходими. . .само незнам тези крясъци дали биха му се отразили страшно много, но наистина ми е трудно понякога да запазвам самоообладание и колкото повече расте, толкова по-трудно ми става, което си има и логичните обяснения Grinningдругата алтернатива са наказанията/както казваш/, но докато са много малки, просто са неприложими. . . а пък да си мълчиш и търпиш също не е много хубаво сперед мен, защото така само бихме ги лишили от качеството да поемат отговорност за извършените действия,както и ги насърчаваме на произвол без да се съобразяват с никого и с нищо. . .а това е много по-лошо за израстването на малкото човече. . .

Да права си без наказание няма да се разминем. Аз смятам като стане твърде напечено да използвам "Тайм-Аут" ефекта. При моя син ще има идеално приложение (той мрази да е сам). Този метод е да оставиш детето само, като времето се определя от възрастта му, моя ще стане на 2г. съответно за 2 мин. Но в общи линии се разбираме с приказки, рядко изпада в кризи и се налагат по строги мерки. За сега съм го прилагала 1 път „тайм-аут” ефекта и имаше ефект. Но неможах да го задържа повече от 1мин. там, не,че съм го мъчила де, но го оставих и излязох, той дойде след 1 мин. и се гушна в мен. Добре е детето да те вижда през периода на „тайм-аут” но при нас няма как да стане, вратите ни не са стъклени. За щастие моя син е от по лесните, мотивират го похвалите и за сега е по лесно. Но това "за сега" не знам до кога ще е.

# 23
  • Мнения: 3 447
Не знам дали точно тук му е мястото, но коментирахме вчера с една приятелка за нееднозначните послания и ми се стори интересно...
Какво имам предвид: детето ви удря, вие се смеете (защото ви е гъдел, да речем), а после се чудите защо ви удря пак и го наказвате (имам чувството, че това го правят повече бащите).
Или прави нещо от "забранените неща", но го прави толкова хитро и изобретателно, че казвате "Нее", смеейки се.
Аз например се улавям често, че като направи беля, казвам "Еее, браво".
Майка ми също редовно ги прави такива: детето тръгва към стълбите, а тя със сияйна усмивка казва "Ааа, там има буууф"...
Мисълта ми е, че когато поставяме граници и налагаме правила, трябва да си даваме сметка за тези неща и строгостта да е не само в думите, а и в погледа, в интонацията, в позата дори... Децата не разбират от ирония и приемат нещата буквално, затова е добре да им се обяснява кратко, ясно и разбираемо... А не като мъжа ми, който казва "Ти какво се опитваш да демонстрираш с това поведение?" Joy

# 24
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Не знам дали точно тук му е мястото, но коментирахме вчера с една приятелка за нееднозначните послания и ми се стори интересно...
Какво имам предвид: детето ви удря, вие се смеете (защото ви е гъдел, да речем), а после се чудите защо ви удря пак и го наказвате (имам чувството, че това го правят повече бащите).
Или прави нещо от "забранените неща", но го прави толкова хитро и изобретателно, че казвате "Нее", смеейки се.
Аз например се улавям често, че като направи беля, казвам "Еее, браво".
Майка ми също редовно ги прави такива: детето тръгва към стълбите, а тя със сияйна усмивка казва "Ааа, там има буууф"...
Мисълта ми е, че когато поставяме граници и налагаме правила, трябва да си даваме сметка за тези неща и строгостта да е не само в думите, а и в погледа, в интонацията, в позата дори... Децата не разбират от ирония и приемат нещата буквално, затова е добре да им се обяснява кратко, ясно и разбираемо... А не като мъжа ми, който казва "Ти какво се опитваш да демонстрираш с това поведение?" Joy

Да, не вербалния език е много показателен. Аз гледам, че моя син, реагира не толкова от думите, а от тона на гласа и от погледа ни. Така преценява колко е сериозна работата и до колко може да си позволи да отлага изпълнението на дадена команда, примерно да не пипа там където е опасно.
А за иронията – много е вредна при възпитанието.
А за хумора, голям са майтап. Хич не разбират от шеги, онзи ден малкия ме кара да му сядам на детското колело. И аз се пошегувах с него като му казах: Ами кой ще ми измие чиниите, искаш ли ти да измиеш чиниите, докато мама се вози!? Но детето го прие на сериозно и хукна, опитах се да му обясня, че мама се шегува, но той ревна и ми вика „мийм чинийчки”  doh rotfImbo

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Да повдигна темата Laughing
Май установих нещо с мойто гевезе. Значи цял ден при баба си се държи добре и после.....................става страшно. Но не и толкова страшно, колкото беше в няколкото дни преди да пиша в темата. След обстоен анализ  Mr. Green стигнах до извода, че е било реакция на детето към мен. Около Коледа-Нова година си бях взела почивни дни, та се гледахме с него почти 3 седмици. Екшъна почна, като се върнах на работа. Сега като че ли пак свикна да не е с мен през деня и нещата се закротиха. Четох и в някоя от другите теми, че детенце може да слуша само по един човек и е нормално да запази всички магарии за мама Mr. Green
А иначе за тона и погледа съм съгласна. Но това го знаят и дзверчетата, защото мойто всячески се опитва да ме разконцентрира и разсмее........и аз душа нося, понякога успява Laughing

# 26
  • Мнения: 352


Аз съм достигнала до същия извод ,децата не разбират от ирония и хумор!Старая се максимално да не си испускам и нервите,защото детето не ме разбира защо крещя и почва да плаче понеже я хваща страх.Но някой път просто.. #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт