изследвания за съвместимост

  • 9 268
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 139
имам въпросче към Maminka,
би ли ми обяснила, що за несъвместимост е кръвно груповата несеъвместимост?!
и по-точно м/у споменатите кръвни групи: 0"" и "А"?!
"0" кръвна група е универсален дарител все пак, слепване няма как да има при смесването на която и да е кръв с кръв от "0" кръвна група.
питам, защото ние с мъжът ми се с такива кръвни групи.
освен това познавам още 2 двойки с такива.

и все пак ми се струва, че за несъвместимост на кръвни групи м/у парньори не може да се говори, по-скоро от значение е несъвместимостта м/у кръвните групи на майката и плода!
Rh-факторът също е от значение, но доколкото съм чела, при първа бременност не било проблем, следващите били проблемни и трябвало да се внимава повече.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 588
имам въпросче към Maminka,
би ли ми обяснила, що за несъвместимост е кръвно груповата несеъвместимост?!
и по-точно м/у споменатите кръвни групи: 0"" и "А"?!
"0" кръвна група е универсален дарител все пак, слепване няма как да има при смесването на която и да е кръв с кръв от "0" кръвна група.
питам, защото ние с мъжът ми се с такива кръвни групи.
И аз бих попитала същото. Rolling Eyes Аз съм "0"+, а таткото е "А"+ и никой досега не ни е казал, че може да има такава несъвместимост. Освен това майка ми и баща ми са абсолютно същите кръвни групи и резус фактори и не е имало  никакъв проблем с поколението слава богу. Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 978
Maminkа е обяснила съвсем точно за каво става въпрос. Аз съм B-, мъжа ми е 0+ и ни правиха такива изследвания

# 18
  • Мнения: 146
mylenka- нямах проблем със забременяването, просто това ми е първа бременност и се чудех дали се правят такива изследвания и трябва ли да се правят. "Maminka" е обяснила всичко подробно и сега ми се изясни:)

Мерси за отговорите на всички!

# 19
  • Мнения: 2 807
divata, и аз не знаех, че е възможно да има кръвно групова несъвместимост между парньорите... Разбрах, когато забременях за първи път и бях шокирана...
А защо е между "О" и "А" - идея си нямам, но бяха категорични (в кръвната лаборатория на ИСУЛ), че несъвместимостта е точно между нашите групи...

Самото изследване показва дали евентуално би могъл да има проблем при бебчето/бебчетата - ако всичко е наред при първата бременност - със сигурност няма да има проблеми при следващите - на мен само след първото забременяване ми правиха.

Става въпрос само за кръвно груповата несъвместимост обаче, ако е резус фактура -> тогава задължителни иследвания (за всеки един триместър) по време на всяка бременност.
Дори и никога преди това да е нямало наличие на антитела - изследването е не препоръчително, а задължително  Wink

ТраЛаЛа, сигурна ли си, че има кръвно групова несъвместимост между кръвни групи "B" и "О", или просто са искали да се застраховат заради различните резус фактори newsm78
Аз бях останала с впечатлението, че са само между "О" и "А" кръвни групи.

# 20
  • Мнения: 2 327
Мисля че А кръвна група има 2 типа А1 и А2, за Б не съм сигурна дали е така. И аз съм чувала за това изследване, но не са ми правили, защото и дваамта сме 0-ва група.

А за генетична съвместимост не знам какви изследвания се правят. Знам че все пак могат да диагностицират някои наследствени болести по ДНК анализ. По принцип такива изследвания се правят само ако има някакво съмнение, обремененост в рода или ако вече двойката има дете с увреждания. Но процента на сигурност не е много висок нито при добра, нито при лоша диагноза.

Не си го слагай на сърце. Ами си бременей спокойно Simple Smile

# 21
  • на село
  • Мнения: 3 926
Кръвно -групова несъвместимост има също и между "0" и "В".
При мен се получи с втората ми бременност,  в следствие на което малката разви силна физиологична жълтеница / с високи стойности на билирубина/,
 задържаха я няколко дни в повече,
за да я облъчват със синя лампа и това е.

А за генетичната несъвместимост - чувала съм, че се случва между партньори и обикновено  при двамата няма медицински проблем, но не се получава бременност,
но само съм чувала - не съм запозната какви изследвания се правят.

# 22
# 23
  • Мнения: 116
Може да има и друга несъвместимост , но аз със сигурност знам за една: ако и двамата родители имат анемията тип Бета-тъласамия.В този случай детето  в 90 % от случаите се ражда с аномалии.
Знам го ,защото това е наследствено и мъжът ми има.Доктори ни посъветваха да направим изследвания на децата и се оказа,че и двете имат-трябва просто да го знаят и да не създават поколение с партньор със същото заболяване.

# 24
  • Мнения: 7 723
mylenka- нямах проблем със забременяването, просто това ми е първа бременност и се чудех дали се правят такива изследвания и трябва ли да се правят. "Maminka" е обяснила всичко подробно и сега ми се изясни:)

Мерси за отговорите на всички!

Радвам се, че всичко вече ти е ясно  Peace
За тези, за които съм ти писала, те се правят по друг повод- не много добър .
Желая ти лека бременност  Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 4 588
Може да има и друга несъвместимост , но аз със сигурност знам за една: ако и двамата родители имат анемията тип Бета-тъласамия.В този случай детето  в 90 % от случаите се ражда с аномалии.
Знам го ,защото това е наследствено и мъжът ми има.Доктори ни посъветваха да направим изследвания на децата и се оказа,че и двете имат-трябва просто да го знаят и да не създават поколение с партньор със същото заболяване.
И аз с таласемия и добре ,че ми я откриха преди 3 години, че нямаше да знам сега. таткото слава богу е здра. Изследвахме го преди няколко месеца и всичко е ок. Дано бебо няма също, но и да има не е страшно леката форма).
А това за кръвната несъвместимост,  ме притесни. #Crazy Милсех, че след като и двамата сме с "+", няма проблем. А и Аг-та нищо не са ми казали досега. Трябва да ги поразпитам.

# 26
  • София
  • Мнения: 978

ТраЛаЛа, сигурна ли си, че има кръвно групова несъвместимост между кръвни групи "B" и "О", или просто са искали да се застраховат заради различните резус фактори newsm78
Аз бях останала с впечатлението, че са само между "О" и "А" кръвни групи.
[/quote]



Така ми обясниха и на мен и то на същото място - лабораторията на ИСУЛ

Общи условия

Активация на акаунт