Отопление на ток и луди сметки...

  • 3 203
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 552
Ние сме с 3 климатика, от които един работи почти постоянно - сметките ни през зимните месеци са между 150 и 300 лв. (300 имахме само веднъж, през януари миналата година) - сега са около 200. В сметката се включва и бойлер обаче... естествено, и всички други домакински уреди.

# 16
  • Мнения: 4 555
Като гледам какво слънце се е оцъклило напоследък и си викам, Топлофикация ще вземе да фалира този месец... Ама къде ти  ooooh!

Хайде да ти помогна да си свериш часовника, че като прочетох мненията тук, и на мен ми се прищя да си сверя моя.
Парното ни е изключено, отрязали сме тръбите още преди 5 години. Печка не сме пускали, понеже до сега студено не е ставало. Аз си работя вкъщи и съм по цял ден у нас, а сметката ни за ток е от рода на 20 лв. Последната седмица е толкова топло, че си държа вратата на терасата отворена сутрин (източно изложение).
Като ви чета с тези десет климатика, радиатори и вградени сауни, направо се чудя на кой полюс живеете  Thinking
За вас глобално затопляне няма ли?! Peace

# 17
  • Мнения: 552
Като гледам какво слънце се е оцъклило напоследък и си викам, Топлофикация ще вземе да фалира този месец... Ама къде ти  ooooh!

Хайде да ти помогна да си свериш часовника, че като прочетох мненията тук, и на мен ми се прищя да си сверя моя.
Парното ни е изключено, отрязали сме тръбите още преди 5 години. Печка не сме пускали, понеже до сега студено не е ставало. Аз си работя вкъщи и съм по цял ден у нас, а сметката ни за ток е от рода на 20 лв. Последната седмица е толкова топло, че си държа вратата на терасата отворена сутрин (източно изложение).
Като ви чета с тези десет климатика, радиатори и вградени сауни, направо се чудя на кой полюс живеете  Thinking
За вас глобално затопляне няма ли?! Peace
Хм... Вие си моржувайте на воля, но някои имат малки деца...   Whistling
Радиатори и сауни нямаме - става дума за поддържане на нормална стайна температура, и то главно в стаята, в която в момента е детето.

# 18
  • Мнения: 554
ние платихме 200 лева за един климатик, един радиатор, една на духалка и бойлер постоянно включени. Апартамента е 80 кв.

# 19
  • Мнения: 4 555
Хм... Вие си моржувайте на воля, но някои имат малки деца...   Whistling
Радиатори и сауни нямаме - става дума за поддържане на нормална стайна температура, и то главно в стаята, в която в момента е детето.
Ами не моржуваме, там е работата. Все пак ми е странно. До сега не ми е ставало студено (тази зима). Дори навън - излизам с един от летните си панталони и чорапогащник отдолу. Шкафа с дебелите зимни пуловери дори не съм го отваряла.
Просто се чудя къде го видяхте този студ newsm78 И чак пък такива сметки за отопление... Ей това е някаква мистерия за мен, честно... Прилича ми на самонавиване. Мерили ли сте температурата в стаята?

# 20
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Хм... Вие си моржувайте на воля, но някои имат малки деца...   Whistling
Радиатори и сауни нямаме - става дума за поддържане на нормална стайна температура, и то главно в стаята, в която в момента е детето.
Ами не моржуваме, там е работата. Все пак ми е странно. До сега не ми е ставало студено (тази зима). Дори навън - излизам с един от летните си панталони и чорапогащник отдолу. Шкафа с дебелите зимни пуловери дори не съм го отваряла.
Просто се чудя къде го видяхте този студ newsm78 И чак пък такива сметки за отопление... Ей това е някаква мистерия за мен, честно... Прилича ми на самонавиване. Мерили ли сте температурата в стаята?


Мерила съм. Студено е. Температурата ми е като тази навън. Обикновено е около нулата. И сега ми кажи, че се самонавивам  Shocked

# 21
  • Мнения: 25 615
До всички спорещи:
Освен, че чувството за студ и топлина е строго субективно, защо сравнявате само сметки, а не сравните и самите жилища? Повярвайте, има огромно значение дали става въпрос за къща или апартамент, материала, от който са изградени стените, топлоизолации и дограми, има ли съседи, които се отопляват или не, изложение, конкретни особености на квартала (в нашия например има постоянен северен вятър, който през лятото е ОК, но през зимата...) и други подобни. Има също огромна разлика колко пъти на ден се готви и как. И не на последно място - сравнете си електромерите! Има съществена разлика при отчитането на различните видове, да не говорим, че на практика няма стар електромер, който да не е "омагьосан" да засича по-малко...  Peace

# 22
  • Мнения: 2 673
Медунка,според мен е абсурдна цифрата..Що не потърсиш мами работещи в НЕК?

# 23
  • Мнения: 983
И ние сме с два климатика, единия от които е инверторен, но като се има предвид че апартамента ни е целия южен за ноември платихме 50лв. ток
Когато дъщерями се роди септември миналата година в спалнята работеше нон стоп и най-голямата сметка ни беше 170 лв.

И аз съм на мнение, че са ви надписали сметката, както вече знаем от новините, напълно е възможно това да се случи #Cussing out #2gunfire

# 24
  • Мнения: 4 555
Освен, че чувството за студ и топлина е строго субективно, защо сравнявате само сметки, а не сравните и самите жилища?
Така е, права си. Малко е като да се сравнява кой колко огладнява и колко изяжда.
Но на мен тези сметки са ми адски странни. Миналата зима в офиса бяхме с климатик, който работеше непрекъснато, включително през нощта, а през деня работеше на максимална мощност по 12 часа. Тъй като офисът ни е постройка, на която половината й стени са прозорци и е доста неуплътнена, едва ли има по-проветриво жилище. Сметката за ток беше 60 лв.

Колкото до температурата в стаята, която била около нулата...   Stop Тази зима в много малко дни температурата навън е падала толкова. Но пък то не е и нужно. Студено е дори, когато в стаята е 16-17.
Помислете си за някакво уплътнение, вижте от къде излиза топлото. Има разни варианти - външна изолация, дограма и т.н. Аз бих си сменила жилището, ако ми се наложи да плащам толкова пари за отопление.

# 25
  • Мнения: 3 091
80 кв. апартамент в къща, 3.30 м. са ни високи таваните. Температурата не може да се повиши повече от 18-20 градуса. За 1 климатик, 1 конвектор, 1 духалка и 1 бойлер (само нощна тарифа) сметката за декември е 90 лв.

# 26
  • Мнения: 25 615
Доколкото знам, indian rose живее в стара къща, предполагам с високи тавани. Живяла съм в такава, повярвай ми, голям студ е! Ако дадена стая не се отоплява, водата в нея замръзва.  #Crazy
Изобщо не може да се сравнява с апартамент!
За сравнение - ние се отопляваме само с дърва и сметките ни за ток са 50-60 лв. през лятото, до 70 лв. зимата. Но се готви всеки ден, само на ток, връткави манджи, които се готвят с часове, микровълнова нямам, плюс бойлер, Юнга, хладилник, фризер, компютър, 2 телевизора, др. електроуреди и сума ти крушки (много често забравени да светят без нужда) - и ей ти  сумата излиза точна.  Mr. Green
Пп Нощна тарифа не ползвам, защото ми спират водата.  #2gunfire

# 27
  • София
  • Мнения: 1 228
Много ми е странно защо такива различни сметки за приблизително еднакви уреди  newsm78
Ние: сметки ноември и декември: 92/87 лв.
Жилище: ново сторителство (т.е. изолирано, с хубава дограма и нов електромер), 64 кв.м. чисто, отопление с конвектори Airelec, бойлер полупроточен, готвене почти всеки ден, хладилник, фризер, микровълнова, пералня през 1 - 2 дни, сума крушки (само в хол - трапезария - кухня 21 луни плюс общо 7 таванни крушки), 2 ТВ, компютър. Вярно, че през седмицата никой не си стои вкъщи, но пък конвекторите са с програматор и не се изключват. Температурата е 23 - 24 градуса. На мен ми е студено на 22, макар че мъжете държат, карам ги да се събличат.
Съседите в същия блок: 2 климатика (би следвало да са по - изгодни от конвекторите) на площ 52 кв. м. чисто, бойлер обикновен, остналото приблизително същото. Може би при тях е по - топло - да кажем 25 - 26 градуса. Техните сметки ги видях случайно: удряха 200 лв., че и отгоре, и за двата същи месеца #Crazy
Освен да е е от бойлера им (да се къпят много повече от нас, ама като ходи човек на работа/градина, това е 2 пъти дневно, те са трима, колкото и ние, може да е много по мощен), ама пък площта им е доста по - малка от нашата... Гледах нашия електромер - изглежда да е отчетен (би следвало и техния)...
Въобще не знам как стоят нещата с магиите, въпреки, че сме облагодетелствани в случая....  newsm78

# 28
  • Мнения: 552
Доколкото знам, indian rose живее в стара къща, предполагам с високи тавани. Живяла съм в такава, повярвай ми, голям студ е! Ако дадена стая не се отоплява, водата в нея замръзва.  #Crazy
Изобщо не може да се сравнява с апартамент!
За сравнение - ние се отопляваме само с дърва и сметките ни за ток са 50-60 лв. през лятото, до 70 лв. зимата. Но се готви всеки ден, само на ток, връткави манджи, които се готвят с часове, микровълнова нямам, плюс бойлер, Юнга, хладилник, фризер, компютър, 2 телевизора, др. електроуреди и сума ти крушки (много често забравени да светят без нужда) - и ей ти  сумата излиза точна.  Mr. Green
Пп Нощна тарифа не ползвам, защото ми спират водата.  #2gunfire
Права е каката  Peace имам предвид, че - както подобава на ника й - е прекрасно осведомена  Laughing
Наистина сме в стара къща - таваните принципно са 3:30, но сме сложили окачени, което намалява височината с 15-тина см. Но пак не са ниски...  Crossing Arms
Отвън имаме топлоизолация, но дограмата не е добре уплътнена. Общо взето успяват да затоплят климатиците, но явно доста енергия се харчи при процеса...  ooooh!

Последна редакция: чт, 11 яну 2007, 20:54 от indian rose

# 29
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
На мен нещо не ми стана ясна частта с жалбата. Как така се опитвате да подадете обаче не успявате? Отивате и подавате. Щом имате притеснения искайте да дойде инкасатора и да замерите заедно. Ако смятате че електромера не показва вярно, поискайте проверка от института по метрология и стандартизация. Що се отнася до сметката действително много зависи от жилището. Аз се убедих сама в това когато си сменихме апартамента. Предишния ни апартамент беше среден и всички съседи се отопляваха. Аз почти не пусках парно а ходех вътре по къс ръкав. Сметките изобщо не ги усещах. Новия ни апартамент е краен и на последен етаж, последен блок в квартала и при нас се събират ветровете. Освен това в целия вход се отопляват с парно 5 апартамента, в това число и нашия. Плащам луди сметки за парно и топла вода въпреки че сме с външна и вътрешна изолация, всичките ни дограми са пвц а хола отоплявам с климатик така че за него не ми трябва парно. Същото е и с тока. Щом сте в къща значи сте с много външни стени, ако готвите и на ток, имате бойлер, миете с миялна машина и пускате често пералня ето откъде идва тока. Но си пуснете жалба щом се съмнявата е вижте как стоят нещата.

Общи условия

Активация на акаунт