Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
A kak ще се процедира с майките като мен,прекратили майчинството преди изтичането на тези 315 дни и какво обезщетение е редно да получат

Вие имате право да си ползвате остатъка до 315 дни. Ако обаче не желаете, това е ваш избор. Няма обезщетение за неизползват отпуск за бременност и раждане.

# 16
  • Мнения: 9 050
Inadar, заявлението е свободен текст.

# 17
  • Мнения: 9 050
освен тази декларация искат и акта за раждане на детенцето и документ от банката, в която имате разплащателна сметка - поне на мен днес от счетоводството, където работя ми искаха тези неща......
искам да споделя, че счетоводителите и те не са още наясно с цялата ситуация.........
ако някой може да ми отговори на този въпрос:
аз също съм заварено положение, до 315 дни ми остават 21 дни и мисля да се възползвам, питанката ми е ,след плащането на  обещетението за тези 21 дни, т.е. 90% от брутната ми, ако не се лъжа, заплата, откъде продължава да  се изплаща майчинството, т.е. 180-те лв. От НОИ или от работодателя - според счетоводителите, НОИ трябва да го изплаща, а аз останах с впечатлението, че в заварено положение плащането става както е било преди 01,01,2007. г.Благодаря ви.

Тъй като за вас е започнало изплащане на обезщетение ( нали преди тези 21 дни са ви изплащали обезщетение за отглеждане на дете до 2 години. ), следва че ще продължите да си получавате сумите чрез работодателя.
Нещо повече, тъй като вече сте била в такъв отпуск, не следва да подавате нови документи. След изтичането на тези 21 дни автоматично ще излезете отново в отпуск за отглеждане на дете до 2 години.

# 18
  • Мнения: 9 050
На страницата на НОИ-http://www.noi.bg/, в "Новости" , е публикувана наредбата и всички приложения към наредбата, вкл. Приложение 2 (Молба-Декларация и Приложение 7 (декларация за банковата сметка). В края на Приложение 2 са изброени всички необходими документи, които са необходими да се приложат. Моите 135 дни изтекоха на 25.12.2006г. Аз си подготвих всички документи и ги дадох във фирмата (там все още не бяха наясно). Днес са се опитали да ги подадат в НОИ, но оттам са отказали да вземат документите за завареното положение. Знаете ли дали наистина не трябва да се подават тези декларации в НОИ?

Три постинга по-нагоре съм го обяснила. Абе вие хора изобщо ли не си давате труд да четете?
Щом сте в заварено положение ( а вие сте ) изобщо не попълвате приложенията от тази наредба. ТЯ НЕ Е ЗА ВАС!!!
Инадар ти е написала какво трябва да подадеш.

# 19
  • Мнения: 9 050
А какво става с тези, които са заварено положение в отпуск за гледане на дете до 2 години и си получават 160-те лв. Трябва ли да подаваме нещо или остава както досега тези пари да ги изплаща работодателя. В моята работа не са наясно дали нещо се променя в този случай и искрено се надявам да си получа мизерните пари в срок.

Ще си получавате парите както досега.

# 20
  • Мнения: 329
ZinaSt, извинявам се ако съм заблудила някой, просто Наредбата е пред мен и ще цитирам чл.4 от нея:
"Паричните обезщетения при бременност и раждане за остатъка от 135 до 315 календарни дни по чл.50 от КСО се изплащат въз основа на молба-декларация от осигуреното лице по образец съгласно приложение 2"
Не съм искала да се натрапвам, знам че мен няма да ме хване това нещо, но просто исках да помогна.........Извинявам се още веднъж ако съм разбрала грешно Наредбата Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 1 230
Благодаря на Inadar  за декларацията.

# 22
  • Мнения: 104
ZinaSt. благодаря ти за отговора. Бих искала да те попитам още нещо, понеже виждам че си наясно с нещата. Аз съм в заварено положение с второ породено дете, което е на 7 месеца. На страницата на НОИ пише че  всички осигурени майки с деца до 9-месечна възраст към 1 януари 2007 г имат право на остатъка от отпуска и парично обезщетение за бременност и раждане до 315 дни. Само че моето майчинство се застъпи с това за първото дете и аз вече почти 2 години получавам 160 лв. В такъв случай тези 90% от 160-те лв. ли ще бъдат или от заплатата ми преди да изляза в първото майчинство. И изобщо има ли смисъл да се възползвам от тази промяна за оставащите ми 2 месеца.
Извинявай че ти отнемам от времето и ти благодаря предварително.

# 23
  • Мнения: 109
A kak ще се процедира с майките като мен,прекратили майчинството преди изтичането на тези 315 дни и какво обезщетение е редно да получат

Вие имате право да си ползвате остатъка до 315 дни. Ако обаче не желаете, това е ваш избор. Няма обезщетение за неизползват отпуск за бременност и раждане.

Само да допълня, че майките, които не се възползват от продължения отпуск за бременност и раждане и са се върнали на работа /но не са прехвърлили отпуска за отглеждане на дете на друг член от семейството/, получават 50% от обезщетението за отглеждане на дете до 2 год. възраст, което за 2007 г. е 180 лв. Т.е. 90 лв.

# 24
  • Мнения: 104
ZinaSt, а има ли промяна при заявлението, това което знам, че трябваше да бъде свободен текст? Последно свободен текст или по образец?

# 25
  • Мнения: 104
Сигурни ли сте че заявлението до работодателя трябва да е свободен текст. Не се ли попълва прил. 2. На мен от работата ми казаха да попълня заявление по образец, съгл. прил. 2. Какво трябва да се включи като информация ако е свободен текст заявлението?

# 26
Здравейте и от мен. Третият ми болничен изтича на 17,01,2007 т.е 135 дни. Възможно ли е да прекратя ползването на остатъка да речем след 2 месеца и да прехвърля майчинството на майка ми, която е на трудов договр? Благодаря за отговора

# 27
  • Мнения: 26
Още нещо има и във в. "Стандарт"- ето линка.
http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-01-11&article=174228

Общи условия

Активация на акаунт