Какъв съвет бихте дали на бъдещ студент?

  • 1 306
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53
Здравейте, мами!
Темата може да бъде определена като леко философска...
Какъв съвет бихте дали на един бъдещ студент, настоящ абитуриент? Ако можехте да се върнете назад във времето и отново да сте в началото на 20те си години какво бихте си казали, какво различно бихте направили?

# 1
  • Мнения: X
На всички абитуриенти бих казала да имат критично мислене и да не приемат всичко като чиста монета.

Дори да имате мечтана професия, помислете си след 4-5 години дали бихте имали някаква перспектива за развитие. Не идеализирайте нито една професия, защото нищо не е идеално.

# 2
  • Мнения: 24 331
На всички млади хора бих казала да черпят с пълни шепи от всяка възможност, която им се предлага! Да опитват, да трупат опит и спомени. Сега им се е паднало Grinning
Да се наслаждават на младостта си! Да го живеят този живот, не само да учат, работят, правят планове

Да учат, това което им е интересно, не това което някой ги кара. И да сменят специалността, ако не им хареса

# 3
  • Мнения: 10 799
Да отидат на бригада. Майка ми страхотно ме изманипулира през цялото ми следване, че трябва да завърша с отличен и да не си развалям успеха с някакви си бригади. Така и не отидох, горчиво съжалявам сега. А отличните оценки с нищо не ми помогнаха, нямам и ден работен по специалността. Поне колегите ми видяха свят и разшириха мирогледа си тогава. Та съветът ми е всичко да е балансирано, отличните оценки не трябва да са на всяка цена.

# 4
  • Мнения: 6 245
Отличен или поне хубав успех - основно с цел вземане на стипендии и възможност за общежитие. Никой никъде и за нищо не ти гледа оценките.
Ако човек има възможност да кара стаж или да работи по време на студентството, да действа. Не да чака да завърши бакалавър и тепърва да се сети, че трябва да си намери работа.

# 5
  • София
  • Мнения: 22 946
Щях да започна да работя по-рано аз. Имах възможността да не го правя, но сега съжалявам за това.

# 6
  • Мнения: 315
Да отидат на бригада. Майка ми страхотно ме изманипулира през цялото ми следване, че трябва да завърша с отличен и да не си развалям успеха с някакви си бригади. Така и не отидох, горчиво съжалявам сега. А отличните оценки с нищо не ми помогнаха, нямам и ден работен по специалността. Поне колегите ми видяха свят и разшириха мирогледа си тогава. Та съветът ми е всичко да е балансирано, отличните оценки не трябва да са на всяка цена.
И аз бих ги посъветвала да отидат на бригада и/или Еразъм. Това е невероятно културно изживяване и шанс да видят различен начин на живот, който може пък и да им допадне и да приложат нещо и в своето ежедневие.

# 7
  • Мнения: 407
До тук са дадени много качествени съвети, но ето и моите две стотинки:
Бих посъветвала бъдещите студенти да не забравят за какво са там - да учат. Да учат ефективно, да управляват времето си, да използват всяка възможност за платен или неплатен стаж по специалността. Да не работят не свързани с обучението им длъжности, освен, ако не се налага по финансови причини. В краткосрочен план може да е много доходно да си сервитьорка с добри бакшиши, но в дългосрочен план нископлатеният стаж по специалността ще бъде стъпало към по-добра позиция.  Ако установят, че това, което са записали не ги привлича, да не бързат да прекъсват. Първо трябва да помислят и потърсят тяхното нещо.  Понякога отнема време да разбереш и обикнеш дадена специалност. Дай си време! Бих ги посъветвала да се научат да управляват финансите си разумно. Да имат активен социален живот и контакти, които имат амбиции да се развиват в същата посока. Да не прекаляват с купоните. И Умната! 😊

# 8
  • Мнения: 170
Да отиде на бригада и/или Еразъм програма поне веднъж преди да завърши Simple Smile

# 9
  • Мнения: 777
Да не записва да учи нещо, колкото да учи висше. Аз записах специалност, която ми звучеше интересно, но не ми хареса и си изгубих цели 3 години, защото трябвало да го завърша. Аз от първата година не я харесвах. Сега уча друго и е една идея по-добре (основно се оплаквам, че учим остарели неща, ама за разлика от ТУ-Варна поне материалът е от 21 век).

Ако е в ИТ сферата да учи и от интернет, защото в университетите са малко 10-ина година назад по някои предмети. И пак за ИТ сферата, по-добре не го записвайте, ако мразите математика.

# 10
  • Мнения: 407
Да не записва да учи нещо, колкото да учи висше. Аз записах специалност, която ми звучеше интересно, но не ми хареса и си изгубих цели 3 години, защото трябвало да го завърша. Аз от първата година не я харесвах. Сега уча друго и е една идея по-добре (основно се оплаквам, че учим остарели неща, ама за разлика от ТУ-Варна поне материалът е от 21 век).

Ако е в ИТ сферата да учи и от интернет, защото в университетите са малко 10-ина година назад по някои предмети. И пак за ИТ сферата, по-добре не го записвайте, ако мразите математика.

Вярно е, че в IT сферата, висшето образование е остаряло, но е база, която ако ти липсва се усеща. По-скоро трябва да се карат паралелно нещата. Учиш в университета "остарелите" основи, градиш контакти, приятелства, споделяш идеи, мнения, фирми идват да търсят стажанти именно в университетите и докато учиш паралелно, карай курсове онлайн в някое актуално място. Университетското образование е важно.

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 12:16 от metal.vixen

Общи условия

Активация на акаунт