Въпрос за стволовите клетки

  • 1 408
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 639
Ето тук за стволовите клетки !

# 16
  • София
  • Мнения: 1 230
Клиника Малинов. Подкрепям Нани във всичко казано от нея по темата тук. Браво на Малинов, че са направили този хубав сайт. Преди няколко месеца не беше такъв или просто не съм попаднала на този. И още нещо, на нас са съхранили само едно сакче, явно от юли 2006г. нещата са се променили.  Браво!

# 17
  • Мнения: 96
А как се организира присъствието на екипа за вземане на стволовите клетки? Т.е. значи ли, че трябва да родя планирано, за да ми вземат стволови клетки? И този екип във всяка една болница ли може да дойде?

Извинявам се, ако разводнявам темата, ама се чудя дали да замразявам или не. Предстои ми раждане около средата на март, а след един аборт по медицински показания преди 1 година съм станала доста... страхлива на тема болести, аномалии и т.н. От една страна си казвам, че не мога все да мисля негативно, а от друга - "Ами ако се наложи..."...

# 18
  • Мнения: 639
А как се организира присъствието на екипа за вземане на стволовите клетки? Т.е. значи ли, че трябва да родя планирано, за да ми вземат стволови клетки? И този екип във всяка една болница ли може да дойде?
Не е необходимо да бъде планирано раждане. След подписване на договора и документите екипа е уведомен кога приблизително ще бъде раждането , в коя болница и евентуално при кой лекар и имат готовност да дойдат в болницата. Дори и да става дума за провинцията. Когато раждането започне - напр. почнат контракции или изтекат води, като постъпиш в болницата е нужно да се обадиш по телефона на номера, който ти посочат независимо от това кой ден е или колко е часът - денем, нощем  и да уведомиш екипа за стволовите клетки в какво състояние постъпваш - през колко минути са контракциите и с какво разширение си, за да се предвиди евентуално часа на раждане и да има време екипа да дойде ПРЕДИ да се е родило бебето. Съответно ако раждането е в напреднал етап - напр. 7-8 антиметра разширение екипът, който ще води раждането не бива да се намесва със стимулиране или каквото и да е ускоряване на раждането. Постъпвайки в болницата уведомяваш приемащия те екип, че ще ти се взимат стволови клетки.  Не пишеш в коя болница ще раждаш - само в Шейново  и частната болница Св.София и Св. Лазар не допускат екипа от Малинов, всички останали болници ( Майчин дом, бившата Т. Киркова, сега Св. София, болница Вита, болница Торакс в Пловдив) работят с тях, т.е. имат договори. В Окръжна и Втора градска не съм сигурна дали имат договори, но няма да възпрепятстват екипа на Малинов. Дано това инфо ти е полезно  bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 1 230
В Окръжна питах 2 месеца преди да родя и допускат екипите.

# 20
  • Мнения: 300
слушайте, а дали стволовите клетки са годни само от жизнеспособно бебе? Щото си мислех за тези, които планират, пък вземе, че им се случи аборт когато бебето вече се е оформило, т.е. от третия месец...

# 21
  • Мнения: 639
Не знам дали е възможно, може би да ако при аборта абортния плод е жив, обаче и да е възможно клетките едва ли ще са много , в смисъл, че самата плацента и пъпна връв с кръвта в тях ще са твърде малки и съответно твърде малко клетки. Пък и за какво са ти, като няма да има бебе? Стволовите клетки са 100 % съвместими само с детето от чиято пъпна връв са взети. При останалите процента на съвместимост е същия като съвместимостта при трансплантиране на органи - роднини от първи ред - 50 %, от втори - 20% ... Тези проценти не ги знам с точност, да не се хване някой за тях, просто знам, че тези клетки са универсални не в смисъл, че на всички хора могат да се прилагат, независимо от кой човек са взети, а в смисъл, че от тях могат да произлязат всички органи и клетки от органи и системи, така че да помогнат на собственика си във всякакъв случай - от заболяване до инциденти като катастрофи напр. Що не звъннеш да питаш? После сподели отговора , ще е полезно   bouquet

# 22
  • Мнения: 300
Що бе, аз знам, че могат да помогнат на майката, на таткото, на братчето/сестричето... Къде да звънна?

# 23
  • Мнения: 639
Малко по-напред в темата бях написала линк към сайта за стволови клетки. Там има и телефони. Но на телефона отговаря секретарка, а не доктора или хематолого, та мисля, че е по-адекватно с доктора да се говори...или с хематолога

Общи условия

Активация на акаунт