Една тема за здравното осигуряване,която ме вълнува

  • 2 945
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 091
До колкото съм информирана за децата се плащат осигуровки. Никой не се интересува дали си безработен или не, пак плащаш за себе си. Те не се интересуват, че се осигуряваш в друга държава, въпреки че се получава двойно данъчно облагане, та камо ли такива дреболии Wink.


За сметка на републиканския бюджет се осигуряват:

- пенсионерите;

-лицата до 18 г. и след тази възраст, ако учат редовно до завършване на средно  образование – в сила от 01.01.2003 г. (до тази дата децата се осигуряват от техните настойници);

- студентите редовно обучение във висши училища – до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка;

- военнослужещите на наборна служба;

- социално слабите с право на социално подпомагане, или настанени в домове за социални грижи;

- задържаните под стража или лишените от свобода;

- лицата в производство за предоставяне на статут на бежанец или право на убежище;

- ветераните от войните и военноинвалидите; инвалидите, пострадали при или по повод на отбраната на страната, по време на наборна военна служба, при природни бедствия и аварии; пострадалите при изпълнение на служебния си дълг служители на МВР и държавните служители;

- родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90%, които постоянно се нуждаят от чужда помощ.

- съгласно т.9 на чл.40 от ЗЗО здравноосигурителните вноски за съпрузите на кадровите военнослужещи, участващи в международни операции и мисии, които не са осигурени на друго основание, са за сметка на републиканския бюджет за периода на мисията.

Ето сайта със закона:
http://www.nhif.bg/bg/zdr_vnoski_27_02.phtml

# 16
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Значи информацията ми е стара Wink. Поне един парадоксален закон е променен.

# 17
  • Мнения: 3 098
Значи информацията ми е стара Wink. Поне един парадоксален закон е променен.
Да,крайно време е ве4е да се променят тези закони.
"
-лицата до 18 г. и след тази възраст, ако учат редовно до завършване на средно  образование – в сила от 01.01.2003 г. (до тази дата децата се осигуряват от техните настойници); "
Това зву4и добре,надявам се да не го променят,както е тук например,ако родителя не си осигури детето,няма право на ваксини и ле4ение.
Между другото,България си има споразумения с по4ти вси4ки страни от ЕС относно здравните осигуровки.Май цялата история е да се правят на ударени,та да попълват касата с излъгали се и платили хора. Tired
Сега разглеждам сайтовете на мин.на здравеопазването тук,във Валенсия,те са хиляди офисини в града,утре по4вам да звъня да ми кажат то4но в кой офис трябва да отида,за да полу4а информация какво ми покрива осигуровката ми оттук при пребиваване в "4ужда държава". Laughing

# 18
  • Мнения: 352
Здравейте, мами от близки и далечни страни!  Grinning
Случайно попаднах на тази тема и нещо не съм много наясно...  Sad  Аз живея в Братислава от 5 години, като в началото си плащах осигуровки в БГ, а на края в Словакия. Това добре, ама ми се губи нещо периодът между началото и края  Thinking   Mr. Green Просто не мога да се сетя дали съм плащала нещо, колко и въобще такива подробности... Имате ли някаква идея къде мога да проверя това?? Аз не съм получавала никакво писмо...  newsm78 ...
Благодаря за отговорите Simple Smile

# 19
  • Мнения: 2 292
Друго,което ме интересува е,мога ли с тукашната си осигуровка,като се върна в България да се оперирам,да ходя на прегледи и т.подобни?А съЩо така и как стои въпроса при децата?
Ето тук прилагам един цитат,който ме навежда на такива размисли:

Можеш. Тукашната каса ще плати по нейния ценораzпис и ако има zа доплащане се покрива от допълнителната zастраховка zа чужбина . Около 15 Евро zа цялото семейство zа година . Не е много. Но все пак се поинтересувай от условията на тукашната каса. Може д аима ограничения zа преиода на пребиваване в дадена държава , след което вече няма да се води посещение ... Попитай.

# 20
  • Мнения: 1 959
Ето този имейл пристигна предималко в пощата ми.Не ми се отваряше друга тема затова по пускам тук дано да го видят повече хора

Zdraveite,

Protest v Bruxelles na 28 januari sreshtu zdravnoosiguritelnia reket 
za bulgarskite grazhdani zhiveeshti v chuzhbina.

Molia, razprostranete vazmozhno nai-shiroko sred vashite poznati v 
chuzhbina i v Bulgaria informaciata ot tazi stranica:

http://www.podpiski.org/?petitions:zzoabroad:bruxelles

Sushto taka, populiariziraite Stenata na Pozora kudeto visiat 
portretite na bulgarskite politici vinovni za tazi absurdna situacia:

http://www.podpiski.org/?petitions:zzoabroad:zzowall

Pozdravi,

Atanas Tchobanov

# 21
  • Мнения: 3 098
vivita,благодаря за инфото.  bouquetНепременно Ще попитам,но тази седмица не ми е останало време да отско4а до соц.сегуридата.

Общи условия

Активация на акаунт