Какво ще кажете за новата система на болничните?

  • 17 331
  • 254
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 319
мисля Диана за това което си написала и се сетих:откъде накъде ще ми запорират сметката нои? на какво основание? все едно работодателят ми да ми запорира сметката като установи че ми е превел грешно пари? кажи де, кое е юридическото основание за това?

Тъкмо т`ва питах в най-първия си пост и аз! Откъде накъде ще има право някой - пък бил той и НОИ, да ми запорира личната сметка, за да си тегли евентуално погрешно преведени пари? Ама някои както винаги не четат докрая, или пък не си правят труда да разберат докрая какво е написано. За мен подобно действие също абсолютно няма логика, освен ако от НОИ не са завели дело срещу мен, пък да са го спечелили, да са си извадили изпълнителен лист, на базата на който съдебен изпълнител ми налага запор на лична сметка. Ама това вече е много далечна и хипотетична история и не е част от темата.

Това, което написах после (вчера), беше, за да дообясня нещата и да кажа, че не е добре да се правят квалификации за непознати хора!

# 166
  • Мнения: 14 490
окей. дай да успокоим топката - за миг помислих че си от нои или ги защитаваш, явно и двете сме от едната страна на барикадата Grinning

# 167
  • София
  • Мнения: 2 104
100% - за гледане на дете
90% при бременност и раждане
80% при всички останали случаи

аз продължавам да броя дните - днес е ден 18 Wink

благодаря за инфото Wink

# 168
  • София
  • Мнения: 5 285
Относно изплащането на болничните да вметна, че доколкото знам по новата система НОИ превежда парите по банки и после банките разпределят по клиентските сметки. Интересно как би станал моментът със запора на практика  newsm78

П.С. Аз чакам обикновен малък болничен от доста време (според мен), но като си извадих да проверя, се оказа, че са минали "само" около 50 дни оттогава и т.е. няма за какво да се притеснявам, че не съм го получила  Embarassed

П.П.С. Във фиша ми за февруари наистина липсваха тези пари (за "работни дни от болничния" - 1 ден, който се плаща от работодателя и който ден беше старателно описан във фиша), интересно наистина от къде ще се получава тази информация - от извлечението за движение по банковата сметка ли?  Важно е да се пазят фишовете за заплата, защото ако се загуби трудова книжка чрез тях по-лесно ще бъде извадена нова, та се замислих с новата система дали и как ще повлияе това  newsm78

# 169
  • Мнения: 7 112
Зелено човече, много сложни неща пускаш като знания. Невероятни.
Дано скоро си получиш парите.
И за какво мислиш, че работодателите са задължени да пазят по 50 години ведомости за заплати?

# 170
  • София
  • Мнения: 5 285
Зелено човече, много сложни неща пускаш като знания. Невероятни.

Това подигравка ли е или е сериозно? Защото не мисля, че моментът със запорирането на сметките се изяснява особено при наличието на тази особеност.

И за какво мислиш, че работодателите са задължени да пазят по 50 години ведомости за заплати?

Знам, че е затова, но има работодатели, които не го правят, а и освен това има хора, които са сменили по няколко работодателя и след време тези неща като дати и колко точно стаж имаш, се забравят. Това е мое мнение, разбира се  Embarassed А и какъвто късмет имам, баш на 51-вата година ще ми се загуби трудовата книжка  Grinning

# 171
  • Мнения: 7 112
Не се подигравам. Няма за какво. Всъщност съм повече от сериозна, защото има хора, които вярват на слухове повече отколкото на истината. Това вреди.

# 172
  • София
  • Мнения: 6 561
28-ми ден чакам, ако и утре не получа пари, определено няма да спазят срока  Confused

# 173
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Вчера си говорехме с една от мамите в нашия дом на тази тема. Тя е ходила в НОИ, защото не са много добре финансово и паричките им трябват. Болничния й е от януари, осигуровките са преведени, а парите - нъц! Та служителката в НОИ, след всичките молби и обяснения от страна на момичето за тежкото финансово положение и пр. и рекла, че може и да я включат във ведомостта за другата седмица "Ако има пари".
Та се зачудих  newsm78 newsm78 да не би държавата да е фалирала, че в НОИ нямат средстава за болнични. 

# 174
  • Мнения: 3 091

всички разчитат малко или много на тези пари! ето сега разбрах, че нашият велик личен състав има намерение да занесе болничните не днес, не утре, а чак в понеделник! много благородно, нали?
ох, ако можех само да избегна този болничен...  Cry

# 175
  • София
  • Мнения: 9 111
Ако помните предната седмица си получих парите за януари най-накрая  newsm44 . Понеже ми се сториха повечко, звънях в НОИ да питам за кога са и от там след проверка ми казаха, че са за януари само. Но тази седмица получавам пак пари- наполовина на предните. И пак звънях  #2gunfire
Оказа се, че предните не били само за януари, а за двата болнични (3-9 януари; 10.01-09.02), т.е. почти за месец и половина, а сега са ми превели за остатъка от февруари. Въпреки, че следващият ми болничен е до 03 март. Е аз как да разбера кога ги плащат по месеци, кога по болнични. И как да си правя сметката.
Иначе похвалното е, че днес ми вдигнаха още при първото обаждане на номер 9621990, за разлика от предния път, когато въртях на 5 номера половин час.
И поне разбрах по колко на работен ден ми ги смятат- от там ми казаха и занапред ще знам горе-долу какво да очаквам.  doh
Иначе отговорът, който получих от НОИ на жалбата е следният (дойде в събота, но нямах време да седна, че приготвяме за появяването на бибо):

"ДО СТОЛИЧНО УПРАВЛЕНИЕ СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ
КОПИЕ: до мен

Приложено, изпращаме ВИ писмото на г-жа Зорница В. Йоргова, препратено ни от Министерството на труда и социалната политика, вх.№ 04-02-141 на Националния осигурителен институт от 16.03.2007 г., относно непостъпила по банковата и сметка сума за парично обезщетение за временна неработоспособност.
Моля да извършите спешна проверка и за резултата да уведомите г-жа Йоргова с копие до Министерство на труда и социалната политика и Главна дирекция "Осигурителни вноски и краткосрочно осигуряване" на Националния осигурителен институт.
ГЛАВЕН ДИРЕКТОР: Д.Асенова (подпис
)"

Т.е. нищо особено за сега. Продължавам да чакам отговор, въпреки, че парите ми ги изплатиха, както споменах по-горе в мейл-а.

# 176
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Здравейте!
Аз съм една бъдеща мама-счетоводител!
За жалост ситуацията наистина никак не е розава!!
Но......недейте да съдите счетоводителите,че не днес,не утре,не вдругиден ще занесат болничния,а еди кога си........Защо ли?ами аз лично ходих 2 пъти да ноя болнични и ми връщат все по някой от тях,при все,че сме обърнали внимание на реквизитите,но все иманещо наистина незначитално,за което те връщат и ти отново трбва да чакаш километрична опашка от хора.И това е в момент,в който ние сме на прага на годишно приключване и аз като бъдеща мама,на която й предстои раждане след 2 седмици,все още работя,защото е лудница на работа!!!
Съвет!Ако толкова много бързате,в много фирми процедират по следния начин.След като се платят осигуровките,на следващият ден могат да се подадат и болничните!Ако толкова бързате,предложете на счетоводството Вие или някой друг от фирмата,който бърза, да ги занесе!
Сега и моите болнични ще се забавят,но няма как........
Не мисля,че виновните сме ние,а този,който измисли тъпите болнични да се изплащат именно по този начин!

Дано скоро всички си получим паричките и програмата с тези болнични,да стане по-ефективна....а не супер тромава,както беше/е досега
Лек ден  bouquet

# 177
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
hristina_k , никой не обвинява счетоводителите.
Причината е в самата тъпа наредба.
Трябваше да има буферен период поне 1-2 години,
в който примерно болничните се изплащат от място
по желание на служителя /НОИ или работодателя/
Трябваше да си направят софтуера и да го тестват.
Трябваше да се оправят със секретните регистри
и други трябваше ...
А сега въведоха нещата от днес за вчера и в резултат
се получава една огромна бумащина и бюрокрация,
която в края на краищата ощетява този, който се е разболял.
Ами ако си самотен родител ...
Или просто сам човек, който няма доходи от другаде ...
Тогава  Shocked  Shocked Shocked
Да ляга и да умира, щото на някой му кефнало ...  #2gunfire

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 19:52 от Ян Бибиян

# 178
  • Мнения: 1 599
[Та се зачудих  newsm78 newsm78 да не би държавата да е фалирала, че в НОИ нямат средстава за болнични. 
[/quote]

Еми за пред хората може и да е фалирала...ама аз искам скапаните ни управляващи да ми обяснят как нямат пари като около 50% от заплатата на която се усигурява човек си я прибират в хазната пък после нямали пари... Например на 1 000 лв. около 260 лв. се взима от работника и към 250 лв. отделно работодателя внася... та вместо да си взема 1000те лв. ще ми дават 720-730 лв.??? и какво... нямат пари.... фалирали... е сигурно... нека ми дават на мен тези пари и аз ще казвам, че съм фалирала а ще се возя в мерцедес.... Пък и какви са тези 40 дни, на който имам право да гледам болното си дете??? Е ако боледува повече??? В крайна сметка нали затова са тези здравни... 

# 179
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Относно изплащането на болничните да вметна, че доколкото знам по новата система НОИ превежда парите по банки и после банките разпределят по клиентските сметки. Интересно как би станал моментът със запора на практика  newsm78

П.С. Аз чакам обикновен малък болничен от доста време (според мен), но като си извадих да проверя, се оказа, че са минали "само" около 50 дни оттогава и т.е. няма за какво да се притеснявам, че не съм го получила  Embarassed

П.П.С. Във фиша ми за февруари наистина липсваха тези пари (за "работни дни от болничния" - 1 ден, който се плаща от работодателя и който ден беше старателно описан във фиша), интересно наистина от къде ще се получава тази информация - от извлечението за движение по банковата сметка ли?  Важно е да се пазят фишовете за заплата, защото ако се загуби трудова книжка чрез тях по-лесно ще бъде извадена нова, та се замислих с новата система дали и как ще повлияе това  newsm78

От коя дата броите тези 50 дни? От датата на започване на болничния или от датата на представяне на документите в НОИ? Срока за изплащане по Наредба е до 30 дни от датата на приемане на всички необходими документи от НОИ

Общи условия

Активация на акаунт