За четенето - 2

  • 24 119
  • 474
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 4 482
Журито било тайно, т.е. не би трябвало да се знае кои са неговите членове до конкурса, но пък редакторът като член на въпросното жури трябва да е знаел, че ще стане скандал.
Има и т.нар. самоотвод, който винаги може да спаси достойнството на някой, ако достойнство има. В случая има и конфликт на интереси, предполагащ изключването на този заслужил член на журито.

# 436
  • Мнения: 383
Скандалът със злополучното журиране в едно изречение:" Всички срещу Жанет 45", " Жанет 45 срещу всички". Отдавна Божана Апостолова, респективно Манол Пейков е в неофициална война главно със Сиела, но и с други издателства. Е, войната вече е явна. Това е.

# 437
  • Мнения: 1 131
Порезките ми харесват, стига да са направени с мисъл, а не просто така - да ги има. Хубаво е да са хармонични с корицата, която от своя страна да не е свалена от сайт, а да е направена специално за съответното издание на книгата. И според мен е най-добре да се правят на поредици.

Относно скандала - време е правилата да започнат да се спазват, така както са разписани, а не да се опитваме да минем по ръба, защото сме си "наши хора". Редакторът на Елена Алексиева е бил наясно, че е в кофликт на интереси и до колкото разбирам би следвало да е подписал декларация, че не е в такъв. Оттам насетне, още при обявяването на наградата и осветляването на състава на журито, мисля, че е било редно Елена Алексиева да не приема наградата, а не да я връща едва след като гръмна скандалът и да се налага да влиза в някаква форма на обяснителен режим.

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 23:27 от innasn

# 438
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 507
Ахахахах, скандал като във фейсбук, някой прочел нещо в интернет и веднага станал експерт по експерименталност в литературата и възрастовите ограничения за участие в обществения живот, без да се усеща че сам/а ръси клишета отпреди няколко десетилетия докато обявява делото си за революция и обещава светло бъдеще стига да му се върже публиката. А царят продължва да е гол (това е от една стара приказка, който чел чел).

# 439
  • Мнения: 383
Осветляването на журито става след получаването на наградата. Можеше и изобщо да не я върне, Алексиева е най-малко виновна в случая, а и най-ощетената.
Мен повече ме впечатли яростта, с която Веселина Седларска се нахвърли върху Алексиева. Точно от нея не очаквах...поне не по този начин.

# 440
  • Мнения: 4 482
Не се изисква да има панаир по български, за да разберем, че определени издателства са във война помежду си. И за неизкушени от българския книжовен пазар хора като мен това е очевидно, но и не е нещо, без което не може. Логични процеси на пазара, които се водят по начин, който както го може, нещо и като дискусиите във форума. Ощетени са читателите, които може би трябва да са по-критични към начина, по който биват третирани. Ако въпросният редактор беше достатъчно съобразителен, щеше да се откаже от хонорара си за конкурса и вероятно да спечели от продажбите на книгата  която е редактирал. Но пък и възниква въпрос, дали книгата щеше да спечели?! Според мен, не. И въпросът нямаше да е в литературните достойнства, както винаги (на която ида е творба-участник).
Всъщност, казва ли ни някой, какви са им критериите на тези несменяеми оценители?!

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 23:28 от Tsugumi_

# 441
  • Мнения: 3 673
Елена Алексиева е добре повече да пише и по-малко да пие.

# 442
  • Мнения: 1 627
Елена Алексиева е добре повече да пише и по-малко да пие.
Може би точно това обяснява последното изречение от нейното излияние, в което се бунтува срещу литературната власт, а после веднага сама си противоречи със заключението, че "в литературата власт няма и не може да има. Там има само литература". Последно?

# 443
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 507
Поне им се изписаха имената по вестниците, че иначе ако разчитат само на литературата нямаше да стане.

# 444
  • Мнения: 1 486
Добре де, наречете ме дребнава, но Книжен пазар е най-абсурдният сайт, честно. Исках да подаря всички книги на Ориана Фалачи на моя позната. Съответно, една част са без тираж и решавам да вляза там, за да ги изнамеря. И естетсвено - цените са неадекватни.

Пример: "Интервю със себе си" на Фалачи, която ИМА тираж и струва 5 лева в Сиела, в книжен пазар варира от 15 до 30-40 лева.

Не знам, надявам се хората да сравняват цени и да не пълнят джобовете на такива бизнесмени. Ясно, че като има балъци ще има и тарикати, но то е просто смешно...

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 15:30 от savii_

# 445
  • Мнения: 10 370
Те в КП предлагат и на безобразна цена “Ако пътник в зимна нощ”, добре че я преиздадоха, даже е сега с по-хубава корица и в края бележки от преводача към новото издание, които също бяха много полезни.

# 446
  • Мнения: 4 482
Savii_, не съм проверявала книгите на Ориана Фалачи на български, защото съм я чела в оригинал и се радвам за избора ти, но е възможно преводачите да са различни, по принцип по-стари издания (не за случая, за който говориш) са също по-скъпи.
От КП съм купувала спрени издания, но винаги сравнявам цени и състояние. Пожелавам ти да намериш решение!

# 447
  • Мнения: 1 486
Виж, въобще не се бях сетила, че мога да ги купя в оригинал, даже по-интересно става, благодаря за идеята!

И аз съм купувала от там книги извън тираж, за тях оправдавам, до някъде, цената, но за такива, които още са налични..Още по-смешно е, че го правят и с новите книги, струва 19,90 в книжарницата, а те закръглят на 20. Grinning

# 448
  • Мнения: 4 482
Не бях чела досега ревюта в ГР на съвременни български автори, но ми попадна реценция на амбициозна потребителка (амбициозна в областта на писането, но не и на четенето). Желание за популярност очевидно има, но резултатът се е удавил в твърде силните емоции, породени от творбата на Е. Алексиева. Прочитът й е наречен "интелектуален пир", а самото произведение - "ренесансов роман" на "сияйна пустота" и реалности в "перманентна, но весела флуктуалност". Често "критиците" успяват да надскочат и самите автори със смелостта на своята мисъл, зареяна сред епохи и паралелни реалности.

Оказва се, че българската култура само загуби от тази загубена (несъстояла се по български) награда. Струва ми се, обаче, че губещите са читателите, за които този пир не е бил безплатен. Аксиома е, че псевдокуктурата провокира паевдокритика, която се опитва да я обясни, без да разбира сама себе си.

Иначе, историята разказва, че пиенето не е попречило на талантите (освен да им скъси живота), но когато говорим за таланти, разбира се.

Последна редакция: чт, 16 май 2024, 01:06 от Tsugumi_

# 449
  • Мнения: 1 627
И аз избягвам ревюта, особено тенденциозно написани похвално поради един или друг интерес, но този шедьовър нарочно го потърсих и наистина всяка дума е бисер, а до нея друг - още по-голям и ярък. Не знам от пиенето ли ù се получават така текстовете, или човек се научава с упорит труд, но през цялото време имах чувството, че следва инструкциите от "Как да не ни личи, че сме прости".

Общи условия

Активация на акаунт