За или против кухнята да е в хола

  • 14 265
  • 139
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 335
Нашият хол е 35 кв. и в единя му край е кухнята.
От това той не е заприличал по-малко на хол (шкафовете са дъб, а уредите - вградени).
Нито пък миризмите ми пречат по някакъв начин.
Но аз никога не бих предпочела доброволно този вариант.
Направихме го единствено, за да имаме още една стая - за детска.
Това, което не понасям в тази ситуация е, че трябва да готвим пред гостите си, да отсервираме и струпваме съдове и прибори в мивката пак пред тях.
Особено кофти гледка са току-що опразнените по-големи съдове, които паркираш пак на мивката - заформят се едни грамади като на шубера в студентски стол.
За съжаление все още нямам миялна, но и тя едва ли би решила проблема с пейзажа. Пък и с усещанията ми, когато и една чинийка или чашка да е нужно в момента да се изплакне, да правя това с веро и гъба пред погледа на гостите. Това е най-неприятното в такива пространствени и функционални решения. Кухнята все пак е сервизно помещение, помощно и по-"лично", където да хвърлиш набързо отсервираните мазни прибори и да си продължиш вечерта с гостите.
Иначе може да се организира така архитектурно този вариант, че да е много по-красиво и по-разчупено, отколкото гигантски хол без помен от място за готвене, миене и пр. утежняващи обстоятелства.
Въпросът е в усещанията на домакинята.

# 121
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
При макък апартамент - да  Peace

# 122
  • Мнения: 7 640
ако можех да избирам- никога не бих напрявила такава комбинация, освен, ако няма прозорец при кухненската част и помещението като цяло е много голямо.
Предимството е, че си със семейството, а не изолирана, докато домакинстваш, но минусите са повече-
Холограма ги е написала подробно

# 123
  • София
  • Мнения: 1 326
По съвет на архитекта, който ни проектира обзавеждането ги разделяме с голям стъклен портал, тъй като какъвто и аспиратор да се сложи - миризми винаги има

Може ли някаква снимка на въпроснаия стъклен портал (може и на лични). Ние сме в процес на чуденка как да си отделим тъмния кухненски бокс и това ми се струва доста добро решение...
Това и мене ме заинтригува? Може ли повече подробности

# 124
  • Мнения: 2 022
И аз ще се изкажа в подкрепа на хол и кухня заедно. При нас така е проектирано - кухня (сравнително голяма, която граничи с хола. Още по време на грубия строеж преградната стена между тях бе отстранена. Има значение кога е носещ конструктивен елемент и кога има само преграждащи функции. Това трябва да се прецени от стр. инженер (в нашия случай аз се явявам такова нещо). При вкарването на балкон в хола не се засяга носеща конструкция - дограмата определено не е такава. Предимствата за мен са много.
1. Обособява се едно голямо помещение, в което семейството е заедно и през деня и вечерта, децата, телевизора, компютъра, масата за хранене, кухнята и домакинята не се чувства няколко часа изолирана от семейството, докато е в кухнята.
2. Изтъкнатия недостатък за пред гости за мен си е направо предимство. Когато се направи барплот, има много хубави решение с две нива и по този начин се скрива тази част от кухнята, в която се готви, мие и т.н. Една хубава миялна машина веднага решава проблема с употребяваните прибори, когато има гости, а и едва ли след втората ракия на някой ще му направи лошо впечатление   някоя чашка или чинийка на умивалника. И най-важното е, че домакинята не напуска компанията нито докато сервира, нито докато се занимава с нещо свързано с кухнята.
3. За миризмите - хубав абсорбатор и почти нищо не се усеща. Е, ако се пържи риба естествено е неизбежно, но в този случай и отделна да е кухнята пак мирише навсякъде, че и в съседите сигурно. 

# 125
  • Мнения: 269
За мен това е по-добрия вариант. Мразя да готвя затворена в кухнята, докато детето и баща му вилнеят оттатък. Чувствам се като заточеник. Понякога си мисля, че готвенето щеше да ми харесва много повече, ако кухня и всекидневна бяха заедно, за да съм със семейството си.
И аз искам да са заедно, поради тази причина!!!! Сега сме в гарсониера, предстои ни да се местим в 3-стаен и мнооого ми се иска да го префасонирам така, но няма да стане-тръбите са далече от хола.. Close Close Close
Не се колебай! За мен това е идеалния вариант!!!! Успех с ремонта! Hug

# 126
  • Мнения: 7 640
За миризмите - хубав абсорбатор и почти нищо не се усеща. Е, ако се пържи риба естествено е неизбежно, но в този случай и отделна да е кухнята пак мирише навсякъде, че и в съседите сигурно. 

не съм много съгласна- че мирише и от отделна кухня е така, но не може да се сравни с такава в хола Wink
У нас хубавият аспиратор е налице, но трябва да работи непрекъснато докато се готви, а в такъв случай направо трябва да върви в комплект с антифони, просто се влудявам.

# 127
  • Мнения: 2 022
За миризмите - хубав абсорбатор и почти нищо не се усеща. Е, ако се пържи риба естествено е неизбежно, но в този случай и отделна да е кухнята пак мирише навсякъде, че и в съседите сигурно. 

не съм много съгласна- че мирише и от отделна кухня е така, но не може да се сравни с такава в хола Wink
У нас хубавият аспиратор е налице, но трябва да работи непрекъснато докато се готви, а в такъв случай направо трябва да върви в комплект с антифони, просто се влудявам.
мда, има и такъв момент, особено като го изключиш се усеща най-ясно ... Wink А дали има и безшумни (по-малко шумни де) такива?  newsm78

# 128
  • Мнения: 7 640
мда, има и такъв момент, особено като го изключиш се усеща най-ясно ... Wink А дали има и безшумни (по-малко шумни де) такива?  newsm78

знам ли, то в магазина не ги пускат, пък и там едва ли бих преценила. Laughing
Какъв е кярът, че тв-то и семейството е в същата стая, като когато съм на печката и работи аспиратора, направо не ги чувам Tired

Сигурно зависи и от марката и мощността. Нашият е доста мощен, такъв търсихме, но и на слабата степен много ми бръмчи.
Сега няма нов да купуваме пак, а старият, от корекомски времене, беше значително по-тих.
Няма угодия, това е Hug

# 129
  • Мнения: 335
...
2. Изтъкнатият недостатък за пред гости за мен си е направо предимство. Когато се направи барплот, има много хубави решение с две нива и по този начин се скрива тази част от кухнята, в която се готви, мие и т.н. Една хубава миялна машина веднага решава проблема с употребяваните прибори, когато има гости...

За машината е абсолютно вярно. Но ние още нямаме такава.
За да върши работа и да е красиво - тя трябва да е голяма и вградена.
Ако е такава обаче, заема огромна част от шкафовете под плота. Скъпа е и не винаги бързо може да се сдобиеш точно с такава.
Не винаги холът и "ълълчето", определено за кухня в него, е удобно за връзване и вграждане на голяма миялна.
Ако е малка машината и не се вгражда, веднага променя "холския пейзаж" в кухненски.

Красивите две нива на барплотовете веднага разделят пространството по-категорично и ако "кухнята" е от близката до входа на хола страна (а самият хол - в дълбочината на помещението) не е особено красиво.

Така че, всичко зависи от конкретното пространство, което ще се превръща в "хол с кухня".

Малко по-късно ще дам отправки за варианти, които ми допадат. Те обикновено са с напрактика обособена стая за кухня, но свързана с някакъв интересен преход (а не с врата, освен ако не е плъзгаща се) с хола.

Т.е. няма универсално решение.
Но има много "дефекти" в едно жилище, които с фантазия и изобретателност, могат да се превърнат в ефекти.
И това му е най-интересното на вечните ремонти и "подобрения", по които си пада българинът "от зор".

Последна редакция: сб, 31 мар 2007, 14:48 от Холограма

# 130
  • Мнения: 7 640
Така че, всичко зависи от конкретното пространство, което ще се превръща в "хол с кухня".


мъжът ми казва- Кухня с мека мебел  Wink

# 131
  • Мнения: 2 022
Холограма, точно така, според мен интериорното решение е много индивидуално и се преценя според конкретното пространство. При нас например се получава Г-образно помещение и от хола не се вижда кухненския кът, а само трапезарията (масата и столовете) и обратно (вход има откъм хола и откъм трапезарията също). При моя приятелка например пространството е по дължина, не е ъглово, като трите къта са решени последователно - хол, кът за хранене, кухненски кът (входа е откъм трапезарията) и пак е решено много добре и идейно. Колкото домове толкова и решения  Grinning  Важното е човек да си го направи така, че на него да му е удобно. Отделно в момента има и такова разнообразие от мебели, уреди за вграждане и цялостни идеи, че просто този проблем може нацяло да се обезсмисли с повече креативност и въображение.

П. П. Чакам с нетърпение препратките с идеите да ги разгледам Simple Smile Точно за това и аз много обичам ремонтите (само да не са у нас Wink)

Последна редакция: сб, 31 мар 2007, 15:26 от Cygnus

# 132
  • Мнения: 2 022
мда, има и такъв момент, особено като го изключиш се усеща най-ясно ... Wink А дали има и безшумни (по-малко шумни де) такива?  newsm78

знам ли, то в магазина не ги пускат, пък и там едва ли бих преценила. Laughing
Какъв е кярът, че тв-то и семейството е в същата стая, като когато съм на печката и работи аспиратора, направо не ги чувам Tired

Сигурно зависи и от марката и мощността. Нашият е доста мощен, такъв търсихме, но и на слабата степен много ми бръмчи.
Сега няма нов да купуваме пак, а старият, от корекомски времене, беше значително по-тих.
Няма угодия, това е Hug
Нашият също е доста стар, подарък от сватбата (2000 г.) но засега изобщо не съм се засилила да го сменям. В някои случаи и на 1-вата степен върши  работа и търся компромис между абсорбция и шум според ситуацията Simple Smile

# 133
  • Мнения: 1 925
Аз съм за.  Peace В момента сме на квартира, но ако беше наш апартамента, понеже е двустаен с две стаи като хол, щях да направя единия балкон на кухня с бар плот към хола. Peace

# 134
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 708
Откакто съм го направила, не съм спряла да съжалявам. За сега обаче, нямам друг избор.

Общи условия

Активация на акаунт