Невестулка на тавана

  • 2 549
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 952
Здравейте!
Не съм сигурна в кой раздел да публикувам темата си. Ако това не е подходящия раздел, моля модератор да я премести!

От няколко години имаме къща на село, която посещаваме в почивните дни. Съвсем в края на селото, наблизо има гора и нива с лавандула.
Подозираме, че в подпокривното пространство живее невестулка.
Не сме я виждали. Само сме я чували нощно време да тича напред-назад.
Есента наново покривахме покрива с битумни керемиди и си помислихме, че може би след като майсторите хубаво припокриха, животинчето да си е намерило нов дом. Фактически някакви сантиметри остават свободни като пространство между изолация от дебели стиропорени плочи и битумните керемиди.
Да, обаче животинчето пак си е там.
Даже си е направило нови трасета и сега прошумолява на по-необичайни места от преди.
Преди маршрута му минаваше в част от къщата, където няма прозорци. Сега е до прозорците. И малко ме притеснява дали има опасност да влезе вътре в къщата. По принцип прозорците са с мрежа, но тя едва ли би го спряла.

Не искаме да го убиваме.
Дори не искаме да го гоним.
Само се чудим дали решението да го оставим да си живее на воля на покрива е добро.

Изчетох противоречиви мнения в интернет - някои казват задължително да се прогони, други, че това животно ловува мишки и змии. В интерес на истината никога не сме виждали мишка /дано и да не виждаме/, а змии имаше в началото, когато взехме къщата, с години не сме виждали и змии.

Из двора намирам странни изпражнения, в които сякаш се виждат костилки и семена - дали се негови или на друго животно???

Който има опит - има ли някаква опасност за нас или за кучето ни подобно съжителство?
Кучето е голямо - голдън ретривър.
Уж прочетох, че ако имаш куче, тези животни бягали, но явно не действа при нас. Или понеже не сме там постоянно.

Изобщо всякакви подробности ще са ми от полза!

# 1
  • Мнения: 1 242
От всички подробности които писахте изобщо не съм сигурен че животното е невестулка.
Вярно е че тя се привлича от големи количества гризачи и влечуги, но по принцип не се качва така на високо. Тя си ги напада където се намират, също и в коридорите по които се придвижват.
Принципно за една къща пълна със гризачи - плъховете са в най-ниските части ( мазета и подобни), мишките са по средата, а най-отгоре (респективно таваните ) са сънливците. Всичките тези групи се опитват да навлизат в другите пространства, но срещат отпор от обитаващите ги постоянно.
Ако най отгоре имате някакви (гризачи или др.), обикновено белките са тези които нападат катерици/съответно сънливците, + това се хранят често и със плодове ( даже много ги обичат ), невестулките са много по-хищни и кръвопийци. Златките са много редки, предимно в някои наши планини ( те са близо до белките по манталитет но водят по скришен начин на живот).
Поровете също могат да действат така но и те са главно по земята.

# 2
  • Мнения: 1 228
Според мен е съсел. И на нашата вила на тавана постоянно се мотаят съселчета. Търкалят орехи като невидели Grinning Сладки са, никакви вреди не са ни нанесли, при хората не се мяркат, нито влизат по стаите. Виждали сме ги инцидентно за секунда-две, когато изфирясват нанякъде.

# 3
  • Мнения: 8 952
То и ние не сме сигурни, че е невестулка, но подозираме, че е такова.
Доколкото знам, гризачите се размножават доста и за осем години, откакто ползваме къщата, все от някъде щяхме да ги зърнем ...
Никога не сме виждали мишки или други гризачи там.
Къщата няма мазе.

Освен това не сме намирали никога орехи или други черупки от ядки.
Но пък сме намирали първите години черупки от яйца.

Изпражненията, които намирам из двора / а веднъж и на терасата/ са доста големи - като котешки, но с костилки и семена  вътре...

Точно до къщата има голямо дърво, което стига до терасата на втория етаж и до покрива. Предполагаме, че се катери по дървото.

Ще се опитаме следващите пъти да наблюдаваме зад прозорците в тъмното. Дано го видим.

# 4
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Сложете някаква камера която да го заснеме и да разберете каква е животинката.

# 5
  • Мнения: 4 208
Директна среща очи в очи на нашия таван на село имах с лисица. Те хапват и плодове. Да не е такова? Ако е 🦊 казват, че си вървели в комплект с бълхите. Обаче при нас бълхи няма.

# 6
  • Мнения: 8 952
А не, такова едро животно чак не вярвам.
Видяхме му дупките в челните дъски в двата ъгъла на покрива и не изглежда да може чак лисица да влезе.
Дали пък невестулка може да изгризе дъската???

Интересно, че не сме забелязвали бълхи.
Нито пък има някаква миризма.

# 7
  • Мнения: 1 242
Еми ако не е хищник който да яде нещо, може да е съсел/сънливец.
Те ядат освен орехи и лешници (както и др. ядки ), плодове, също нападат яйца и малки пиленца. Така при мен за няколко години унищожиха и прогониха лястовиците, врабчета и др. , които гнездяха в сгради на двора.
При това след като изядат малките, се наместват в абсолютно същите гнезда и си живеят там по няколко бройки в едното.Освен това са редовни и по таваните, много са смели и любопитни, стават като домашни животни почти.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Моите наблюдения са, че невестулките имат изпражнения като на котка /малко куче/ и в тях все има и някоя костилка.Също така, те като че ли искат да ни скандализират и винаги се изакват на място, такова, че да бъде забелязано- пред вратата, на някой пън,..../
Съселите са вегетарианци. Изпражненията им са като на плъх/мишка. Там, където има съсели, няма плъхове.
Това е накратко, което съм установила лично или от чужди страдания.
И двата вида животни са гадно хитри. Невестулките  познати са ги ловили с примки, накрая на които има кукичка. Ние нямаме опит с тях. Съселите за нас са неуловими, при всичките накупени капани. Страх ме е да кажа, че вече ги нямаме, защото живея в непрекъснато очакване да видя някой на греда на тавана да ме гледа нагло.

# 9
  • Мнения: 8 952
Ходих до вилата и направих снимка на едно изпражнение, което намерих в двора. /Кучето ми има голям интерес, а обикновено не обръща внимание на подобни неща. /
Очевидно това животно се катери по дървото и хапва череши.
Веднъж намерих такъв отпадък и пред вратата на терасата на втория етаж на къщата и затова си мисля, че е същото животно от покрива.

Скрит текст:

Установихме и дупките му - в челните дъски на покрива и очевидно обикаля по периферията, защото самия покрив над стаите е изолиран с дебели стиропорни плочи и отгоре битумни керемиди и няма място фактически. Пък и никога не сме го чували към средата на стаите, а само покрая.
Какво животно може да изгризе дървена дъска? Дупките са с диаметър около 10см. и са разположени зад улуците.

Интересно ми е да установя какво е мистериозното животно, за да знаем все пак какво да очакваме занапред. Ако трябва, да вземем някакви мерки.
Следващия път, когато нощуваме там, ще стоя на пост през нощта и се надявам да го видя.

Последна редакция: ср, 14 юни 2023, 09:07 от utro77

# 10
  • Мнения: 1 242
Съселите/сънливците много обичат да гризят дървения. Направо правят купища талаш ако им хареса някоя мебел.
От друга страна може те да са направили дупките, а след тях да се е намъкнала бялка за да ги преследва и яде. Белките много нападат катерици, но при липса на такива, минават и на съселите. Поне при мен беше така. Абсолютно се развиха нещата пред очите ми, с течение на годините.
А може да си ги имате и двата вида ( или повече ).
Относно сънливци и плъхове - имаше войни, плъховете се опитваха да ги нападат по тавана но изглежда и съселите се защитават групово и не отстъпиха, разделиха си къщата на райони в крайна сметка.

# 11
  • Мнения: 10 406
Имате съсел.
И ние имахме в старата постройка.
В новата не. Ама не оставихме никакви възможности за хралупа. Няма подпокривно, няма кухини...
Не ги гонят ултразвукови никакви. Само механично премахване - капани с праскова, череша...

# 12
  • Мнения: 6 702
Съселчето се хваща в капана, караш го с колата на 40 км. и го пускаш ... на хубавото място се населва ново Simple Smile
Предложения
1. хранете голпма котка, оставяйте храна да се учи да идва. Съсела не съжителства с котки
2. ултразвука помага. втъкнете някой по-силен уред в тези кухини, които смятате че ползва за вход и го оставете. Съсела иска да спи 7 месеца започва септември. Ако му шуми ...
3. Мисля можете с успеха на котката да си осиновите смок или бухал или друга птица, която ловува нощем . Съсела е активен нощем .

# 13
  • Мнения: 8 952
Тъкмо се наканих да го дебна това животно и последните няколко пъти, в които бяхме на къщата, не съм го чула. Не вярвам трайно да е изчезнало. То си е там откакто сме я купили преди десетина години.

Котка няма как да завъдя в двора, защото имаме куче . Иначе съседите имат доста котки. Предполагам, че когато ни няма, влизат и в нашия двор.

По принцип на мястото имаШЕ много змии. То е отвсякъде оградено от диви и необитаеми  площи, наблизо гора и нива с лавандула. От години обаче не сме виждали змии. Не знам дали е заради препарата от Гърция, който ползваме против змии или е поради друга причина.

Интересно е, че за десетина години никога не сме видяли какъвто и да било гризач наоколо.

2-3 пъти видяхме жаба.

А невестулка аз лично видях веднъж по малките часове на нощта /имахме гости и бяхме навън/ - притича по улицата пред портата ни.

Общи условия

Активация на акаунт