Пубертетът при момчетата - 14

  • 40 098
  • 773
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 15 773
Моят когато попита "Може ли да изляза" съм "за" с две ръце и веднага го изхвърлям навън Simple Smile По-добре да карат колела/ритат топка/шляят се вместо да прекарат същото време пред монитора. Само предупреждавам да не забравя тренировките си.

И аз бях така, когато стана на 14, защото преди това не можех да го накарам да излезе. Сега не мога да го накарам да се прибере преди вечерния час Rolling Eyes

# 76
  • Мнения: 4 826
Моят излиза сам само с кучето. Обикновено проявява интерес, когато го накарам да се занимае с домашните си. Тук няма такова нещо като игра навън. Живеем в малка кооперация с прекрасен парк, но е само за красота. Иначе двамата и с приятели ходим да караме колелета, понякога по 30-40 километра на Северно море, ходим на пикник и каяк пак с приятели, разхождаме кучето с часове в гората. В общи линии гледам да прави/м нещо, за да стои възможно най-много далеч от таблета.

Синът ми изобщо няма никаква идея за време. И понятията за последователност във времето също са му малко сбъркани. Познава часовника, разбира се, но до там.

# 77
  • София
  • Мнения: 5 247
Искам и аз така. Безметежно, безхаберно, не знам всъщност, моето дете не е безотговорно, но има проблем да се организира.

# 78
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 915
Аз попаднах и гледах това. Честно казано ме обзема чувство на обреченост.
https://www.screenchildren.com/
Статията ме загуби още в началото си - нито сомнамбулизма, нито хъркането имат нещо общо с екранното време.
Мисля си, че при едни изразени точно и ясно граници, децата ги следват. Ако ние разпуснем, те навлизат в нови за тях територии и си мислят, че им са дадени завинаги. Такак е с всички ни, не знаем какво да правим с дадената ни свобода.
Миналата година беше на пешеходен лагер ( накараме да се закълна, че това ще е последния такъв в живота му). От лагера се върна различно дете. За два дни естественно.
Тази година заминава на спортен лагер в Гърция. На един остров са и ще спят в палатки. Мислех, че ще протестира заради палатките. А той вече е поел ангажимент как да учи другите да разпъват палатки. Естественно не съм му казала за почити казарменият режим който ще имат - 7 часа на плажа за физзарядка, цял ден тренировки, следобед, четене на книга и лягане в 9.30. Той видя списъка, но нали трудно чете на български беше единствено възмутен от българската книга. Обяснихме се че миже и английски и каза, че е ОК. Така , че като знаят условията - ги спазват. Достатъчно големи са и си мисля, че в повечето случай виновни сме ние родителите.

# 79
  • Мнения: 23 379
Аз затова не го спрях от тренировки, въпреки матурите.Там отива енергията и няма време много да губи в глупости.
Но откъм организация и мотивация нещата много му куцат, той го осъзнава.Наблюдавам го и виждам, че е умен и мисли, благоразумен. е и прави добри оценки на ситуацията, което ми дава надежда, че в някакъв момент ще си канализира нещата.
Нали ходеше на психолог заради заекването и по съвет на логопедката, та психоложката каза, че е много умен, много добре подрежда света около себе си и има лидерски качества( въпреки срамежливостта и интровертността си).Така че чакам да ги развива, като мине пика на объркаността от пубертета.
В момента пак е на вълна да ме търси да си говорим, идва сам, даже ме гали по ръцете 😳. Защото от 1-2г. не дава да го пипнеш.Брат му не е такъв, винаги иска допир и обича да го гушкам( чат-пат).
Малкият излиза да рита с приятели, което също отнема част от времето му за учене, но не го ограничавам прекалено, тъй като това му е социалната среда и има нужда от нея, за да се изгражда като човек.Така че гледам да има баланс между всичко.
Да си призная и аз в 7-ми клас не исках много-много да уча.Особено по математика бях много зле( така си и останах).Но в крайна сметка оценявам, че съм станала добър и стойностен човек( малко реклама:)), което е важно за мен.Ако децата имат заложени данни за нещо, те ще си ги развият, така мисля.За мен е важно да са спокойни и щастливи във всеки етап от живота си.

# 80
  • София
  • Мнения: 39 901
Моят изобщо не е организиран. Тренировките му започват в 19:30. Той до и :15 се мотае у дома и само повтаря "изчакай де". И след това се започва едно лутане и пръскане на нерви. "Портфейл", "ключове", "глава"...
Разсеян е. Докато се занимава с нещо може да се спре да погали или поиграе с котката (а у нас са три).

# 81
  • Мнения: 296
Моят  завършва 8- ми клас. Преди 2 дни, връщайки се от училище ме попита, може ли да го освободя последната седмица от у-ще, като напишем молба до директора. Имал право и да се възползвал от това да не ходи последната седмица. Много от приятелите му вече писали молби и съответно били освободени. Аз побеснях и баща му също и казахме, че ще си изкара последната седмица. Ама защо да ставал рано, оценките били оформени и т.н., но видя, че няма да стане на неговото и се спря... засега. После, като се замислих, наистина е така, виждам го, уморен е вече-тренировки, и в у-ще е много топло, трудно става сутрин, но стои и до 12 ч. вечерта, първа любов, вълнения, а сега и разочарование, но какво да се прави. Но не даваме мека дума с баща му да отсъства последната седмица.

Последна редакция: нд, 25 юни 2023, 00:17 от maca-niki2008

# 82
  • Мнения: 4 826
Уморени са децата. Моят син също вече едва гледа, при положение че вечер си ляга в девет. При нас е и някаква невероятна жега от началото на юни и едва се издържа вече.

Снощи получих оценките от годишните тестове, крайните оценки за годината и коментарите за поведението му. Много съм горда с него, справил се е чудесно, а поведе нието му е безупречно (за разлика от това вкъщи). Освен това ще го вземат в по-силен отбор по хокей.

Вече сме готови за ваканцията.

# 83
  • София
  • Мнения: 5 247
Има ли гимназисти, които получават стипендии за успех? Разбрах, че имат право.

# 84
  • Мнения: 444
Има ли гимназисти, които получават стипендии за успех? Разбрах, че имат право.
Да. Стипендиите са различни като сума за всяко училище. Размерът им зависи от това колко са отличните ученици в училище - колкото по-малко са, толкова по-голяма е сумата. В нашия град са от 20лв до 45лв.
Ако имате право на стипендия, то класната би трябвало да задвижи процедурата.

# 85
  • Мнения: 1 114
Моят сладур има план да отговори на въпросите по книгите от списъка, от интернет. Т.е. да не чете, а да види отговорите в интернет. Сигурно е общ план със съучениците му, защото ми го съобщи в края на учебната година. Аз му казах ,че ще чете както досега всеки следобед през седмицата, пък както иска да отговаря. Гледам изкарал е три книги, но да си призная не съм го проверила какво е прочел.

# 86
  • На морето!
  • Мнения: 5 790
И моят син не излиза много. За съжаление трудно намира съмишленици, с които са на една вълна, като изключим спортовете.
Сега заминава на лагер, след него винаги е супер зареден, но бързо го хваща мързела и апатията. Лошо ми става като си представя какво лениво лято го очаква, мисля за разни курсове или нещо полезно, с което да си запълни времето.

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 40 960
Изкласихме ли? Как сте? Grinning
Моят десетокласник се е оплескал на матурите, та добре, че не са важни...
Тая вечер ще празнуват с класа и класната.

# 88
  • София
  • Мнения: 894
Изкласихме ли? Как сте? Grinning
Моят десетокласник се е оплескал на матурите, та добре, че не са важни...
Тая вечер ще празнуват с класа и класната.

Къде се виждат резултатите на децата, или учителите им ги съобщават.

Моят пък завърши само с 2 петици, за всичко друго се прибори за 6 и е много доволен от себе си. Амбицирал се е другата година да е с пълно 6. Аз му обещах да има семейна стипендия за добрите резултати (той така или иначе се пазари да му увеличавам джобните пари - увеличавали му се нуждите Simple Smile.

Иначе на 1,07 заминават на лагер на Слънчев бряг с компанията от училище - голямо чакане е, още от сега са си резервирали сепаре в дискотека.

Иначе ще продължава с курса по програмиране до края на юли. Така се е запалил, че преследва баща си да му дава задания, които да изпълнява.

# 89
  • София
  • Мнения: 2 454
Изкласихме ли? Как сте? Grinning
Изкласихме Simple Smile Вълнувахме се най-много за НВО по език, доста добре се е справил като се има предвид, че след осми клас вкъщи ученето е на абсолютния минимум, не гледа нищо на езика, каквото усвои в час - това е. Явно е наследил моя усет за езици Bowtie
Тази седмица дори не ходи до училището, половината учители ги нямало. Чакаме морето, след това ще има и кратка почивка с приятели.

Общи условия

Активация на акаунт