прехвърляне на майчинство? някой знае ли?

  • 24 360
  • 155
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 268
 Аз прехвърлих моето майченство на майка ми, но както Дейзи Г каза, може само на бащата, твоите и неговите родители Simple Smile

# 16
  • Мнения: 268
 Може на майка ти, на баба ти не можеш
Разрешено е на мъжът ти, твоите и неговите родители. Те получавам майченството, което иначе трябва да ти се изплаща на теб. Акт за раждане и двете молби декларации до работодателите ви са нужните документи:)
Аз прехвърлих моето майченство на майка ми Simple Smile

# 17
  • Мнения: 8 917
Аз прехвърлих моето майченство на майка ми, но както Дейзи Г каза, може само на бащата, твоите и неговите родители Simple Smile
Peace   Така е.

# 18
  • Мнения: 8 917
Майчинство се прехвърля на бащата или на един от родителите - неговите или ивоите, като условието е да са на трудов договор /дори да са пенсионери/ Peace

# 19
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Добре де, а ако единия от родителите  ми ( майка или баща) са безработни, не мога ли да им прехвърля майчинството2 Нещо такова ми се върти в главата...  newsm78

# 20
  • Мнения: 8 917
Добре де, а ако единия от родителите  ми ( майка или баща) са безработни, не мога ли да им прехвърля майчинството2 Нещо такова ми се върти в главата...  newsm78
Само на този, който е на трудов договор със срок не по-кратък от срока на майчинството. Това е обезщетение, че не ходиш на работа все пак Peace

# 21
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Благодаря за светкавичния отговор    bouquet

# 22
а някой дали има представа как би стоял въпросът, ако прехвърля майчинството на таткото, с когото не сме женени?

т.е. има ли някаква вероятност, ако някой ден, не дай си боже, се разделим, той да има правни основания да претендира да ми вземе детето...

от половин година вече той го гледа, защото аз ходя на работа и получавам обезщетението за прекъсване на майчинство, т.е. понастоящем 90 лв.

би било добре да взимаме цялото майчинство, но не знам дали няма някаква уловка в нашия случай.

# 23
  • Мнения: 9 050
а някой дали има представа как би стоял въпросът, ако прехвърля майчинството на таткото, с когото не сме женени?

т.е. има ли някаква вероятност, ако някой ден, не дай си боже, се разделим, той да има правни основания да претендира да ми вземе детето...

от половин година вече той го гледа, защото аз ходя на работа и получавам обезщетението за прекъсване на майчинство, т.е. понастоящем 90 лв.

би било добре да взимаме цялото майчинство, но не знам дали няма някаква уловка в нашия случай.

Това е за адвокат, не за счетоводител. Но все пак ще ви кажа как стоят по принцип нещата. Бащата, с когото нямате брак, може да ползва отпуска само, ако е признал детето и е вписан като баща в акта за раждане.
Ако обаче това е изпълнено, той по принцип има права над детето ( нищо че нямате брак ) и дори и да не ползва майчинството, пак може да заведе дело за попечителство. В крайна сметка, това че нямате брак, не го прави по-малко баща.

# 24
  • Мнения: 24 467
а някой дали има представа как би стоял въпросът, ако прехвърля майчинството на таткото, с когото не сме женени?

т.е. има ли някаква вероятност, ако някой ден, не дай си боже, се разделим, той да има правни основания да претендира да ми вземе детето...

от половин година вече той го гледа, защото аз ходя на работа и получавам обезщетението за прекъсване на майчинство, т.е. понастоящем 90 лв.

би било добре да взимаме цялото майчинство, но не знам дали няма някаква уловка в нашия случай.

Мила, опитай се да разясниш по- подробно каква е ситуацията, за да можга да ти дам пълен и подробен отговор.
Ако бащата е припознал детето, т.е. наистина по документи му се води баща съм дала по- долу цитат от КТ относно ползването на майчинството.
По отношение на родителските права- ако един ден се "разделите" фактически това, че бащата реално се е грижил за бебето, докато Вие, напр., сте ходили на работа, не му дава основание да иска и да му бъдат присъдени родителските права. У нас почти винаги при малко дете такива права съдът присъжда на майката, освен ако не се докаже крайно немопрално поведение у същата- напр. да се напивате да речем редовно и да им удряте по един пердах в къщи или да не работите, пък децата да скитосват по улиците и да не ходят на училище и такива разни работи. Абе, трудно е съдът да присъди род. права на бащата с две думи.
Ако имате конкретни въпроси можете да ге зададете, но предварително Ви моля да опишете по- подробно фактическата обстановка. По такива въпроси не могат да се задават телеграфни питанки и още по- малко да се дават такива отговори, даже е опасно.

# 25
да, права си, че е редно да има повече яснота.

бащата е припознал детето, живеем си заедно. караме се отвреме навреме, но мисля, че при всички двойки е така. дано не съм права!

когато синът ми навърши половин годинка, се върнах на работа - такава ми беше уговорката с работадателя, пък и докато си стоях вкъщи, спестяванията ми се стопиха, а таткото е на учителска заплата, която, както е ясно на всички, за нищо не стига.

та аз си се върнах на работа. обсъждахме варианта да прехвърля майчинството на свекърва ми, която гледа детето 4 непълни дни седмично, но разбрах, че няма да мога да ползвам болнични за детето, и под този предлог се отказахме. иначе и тогава страхът си ми беше същия като сега - да не ми вземат дечко някой ден...

и така, сега таткото пак се е сетил, че е добре да не губим тези пари и пак повдига въпроса. това е...

# 26
  • Мнения: 9 050
да, права си, че е редно да има повече яснота.

бащата е припознал детето, живеем си заедно. караме се отвреме навреме, но мисля, че при всички двойки е така. дано не съм права!

когато синът ми навърши половин годинка, се върнах на работа - такава ми беше уговорката с работадателя, пък и докато си стоях вкъщи, спестяванията ми се стопиха, а таткото е на учителска заплата, която, както е ясно на всички, за нищо не стига.

та аз си се върнах на работа. обсъждахме варианта да прехвърля майчинството на свекърва ми, която гледа детето 4 непълни дни седмично, но разбрах, че няма да мога да ползвам болнични за детето, и под този предлог се отказахме. иначе и тогава страхът си ми беше същия като сега - да не ми вземат дечко някой ден...

и така, сега таткото пак се е сетил, че е добре да не губим тези пари и пак повдига въпроса. това е...

Щом детето е припознато, това дали е ползвал или не майчинството, изобщо няма отношение към въпроса при кого ще отиде детето при една евентуална раздяла. Вие сте с равни родителски права, независимо от факта, че нямате брак.

# 27
  • Мнения: 24 467
да, права си, че е редно да има повече яснота.

бащата е припознал детето, живеем си заедно. караме се отвреме навреме, но мисля, че при всички двойки е така. дано не съм права!

когато синът ми навърши половин годинка, се върнах на работа - такава ми беше уговорката с работадателя, пък и докато си стоях вкъщи, спестяванията ми се стопиха, а таткото е на учителска заплата, която, както е ясно на всички, за нищо не стига.

та аз си се върнах на работа. обсъждахме варианта да прехвърля майчинството на свекърва ми, която гледа детето 4 непълни дни седмично, но разбрах, че няма да мога да ползвам болнични за детето, и под този предлог се отказахме. иначе и тогава страхът си ми беше същия като сега - да не ми вземат дечко някой ден...

и така, сега таткото пак се е сетил, че е добре да не губим тези пари и пак повдига въпроса. това е...

Ами ако никой не ползва реално отпускът за гледане на малкото дете си взимате "семейно" 90.00 лв., които се превеждат към Вашата заплата. Ако пък таткото е решил да се възползва, със Ваше знание и изрично съгласие, разбира се, декларирано писмено, тогава той няма да взема учителска заплата, а ще получава 180.00 лв. обезщетение. Разликата е 90.00 лв. Предполагам, все пак, че неговата заплата е доста по- висока от тази стойност.  Ако и двамата работите, а свекърва Ви гледа детето вариантите са два: В първия случай ако тя е на трудов договор има правото да ползва преотстъпения отпуск за гледане на детето и тя да взима тези 180.00 лв., като естествено Вие спирате да получавате Вашите 90.00 лв. Ако пък не е на трудов договор, а само гледа детето Вие продължавате да си получавате половинката от цялото обезщетение.
Разбирам, че проблемът Ви е ако евентуално с бащата на детето един ден се окажете във фактическа раздяла и той претендира съдът да определи предоставянето на род. права по отношение на детето и режимът за свиждане на другия родител. Както вече Ви казах съдът у нас обикновено /почти винаги/ присъжда тези права на майката и това кой бил ползвал отпускът за гледане на детето до навършване на 2 годишната му възраст е без значение. От значение са доста по- различни фактори. Преценява се основно според интереса на детето- възможности на родителите да го гледат и възпитават, като напр.: редовна работа, наличие на жилище /не е задължително да е собствено, може детето и родителят да живеят у някой комплект баба и дядо/, поведение на родителите към детето /установява се, както сигурно се сещате/ със свидетелски показания, социален доклад, изготвен от съответната служба за положението на детето и отношенията между него и двамата му родители и т.н.
Дори при такава евентуална фактическа раздяла и съдебно дело /което не е задължително/ за род. права съдът определя правото на лични контакти на другия родител с детето- колко пъти месечно, в кои дни и в какъв часови диапазон ще го вижда, както и издръжката, която той следва да заплаща на детето.
Няма нищо опасно във Вашия случай.

# 28
  • Мнения: 630
Аз го прехвърлих на майка ми през декември месец. Искаха ми декларация, че детето не посещава детска ясла и не е настанено за отглеждане някъде - това при положение, че бебето нямаше и 7 месеца!? И другото, което искаха е служебна бележка от фирмата ми, че съм осигурена по всички осигурителни случаи и колко дни майчинство съм ползвала към момента на прехвърлянето. Най-добре да се пита в конкретната фирма какво точно ще искат като документи.

# 29
  • Мнения: 24 467
Аз го прехвърлих на майка ми през декември месец. Искаха ми декларация, че детето не посещава детска ясла и не е настанено за отглеждане някъде - това при положение, че бебето нямаше и 7 месеца!? И другото, което искаха е служебна бележка от фирмата ми, че съм осигурена по всички осигурителни случаи и колко дни майчинство съм ползвала към момента на прехвърлянето. Най-добре да се пита в конкретната фирма какво точно ще искат като документи.
Документите не ги определя съответната фирма, а са фиксирани в НРВПО и съставляват нейни приложения. Нормално е да Ви искат декларацията, каквато посочвате, тъй като до края на 2006 г. през м-ц декември при навършени 7 месеца на Вашето бебе сте ползвали отпуск за гледане на дете до навършване на 2 годишна възраст, и това право може да се прехвърли на правоимащите лица, изброени в КТ и Наредбата.
Питащата не толкова от това се впечатлява. Нейният проблем има и друг "оттенък", така да се каже, доста по- деликатен.

Общи условия

Активация на акаунт