Основен ремонт на банята - въпросчета?

  • 28 673
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
НИе сме с пластмасов хънтър с лунички. Излезе около 200 лв. цялата работа с 4 лунички. Засега няма мухъл. Имаме вентилатор само, без прозорец.

Цитат
Това ме подсети- непременно гледай да намериш майстор, на когото си виждала работата, и един и същ майстор да ти изправя стените и да лепи плочките.

Съмнявам се да намери, ама знам ли. Едно е мазач, друго - майстор за плочки.

Ако не ти е много голяма банята за пода купи плочки 20/20. С по-големите трудно се постига наклон и ще се събира вода. Нашата е 2,50 на 2 и отчитам, че теракота 30/30 беше грешка.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 819
Ние започваме съвсем скоро. Ето с няколко думи идеята:

Банята е малка. Плочки, испански, черни - до тавана. Влизат в окачения таван, като се оставя малък луфт между тавана и плочките, където ще има скрито осветление. Стената зад мивката, която е в единия ъгъл и половината стена до мивката ще са огледало. Мивката е стъклена. До мивката е тоалетната чиния - моноблок със скрито казанче. До тоалетната чиния има стена. Пред и в дясно от нея е душ кабината. Тя е вградена така да се каже - със стъклена вратичка и три стени с плочки. Душът е много голям - квадратен. Окачен таван, блечен в италбонд и квадратни луни. Вратата на банята е стъклена - матова с фолио, което е като тапетите от външната страна - в черно, бяло и сиво.

Това е накратко. Няма да споменавам цени, защото ме боли сърцето.
Яка ми душа като стигнем до чистене... Grinning 

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679

Яка ми душа като стигнем до чистене... Grinning 

Точно това си помислих, като ти четях постинга - ще се утрепеш от чистене на тия огледала, черни плочки и стъклени мивки ooooh! Луда жена Laughing

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Това ми мина и на мен през ума.  Laughing
Да хвърлиш толкоз пари и да му робуваш на това нещо?  Laughing Аз не бих могла да си причиня това, честно.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 819
Така е, който не мисли като купува...

# 20
  • Мнения: 420
    Grinning 1. В никакъв случай не слагай стъклени аксесоари, мивки и т.н. - ще се побъркаш от чистене.
         2. За да не се мокри навсякъде банята и за да ограничиш условията за виреене на мухъл, ограничи зоната за къпане в душ-   кабина, с праг, завеса или друго.
         3. Непременно сложи вентилатор - няма друг начин да се отървеш от влагата в банята.
         4. Втора тоалетна никога не е излишна.
         5. Българските плочки са евтини, но лесно се напукват, а тези на пода се изтъркват и всяка шарка изчезва там, където се ходи най-често, т.е. появява се бяла пътечка.
         6. Гледай да не купиш китайски плочки - качеството им е ужасно и вечно са като замазани. На мен ми се наложи да ги връщам в магазина, защото още не ги бях сложила и вече бяха замазани и нищо не може да ги изчисти. Трябвало да ги търкам с каша за ръце, ама защо ми са нови прочки, които да търкам още в началото.
         7. Установих, че по-качествени и лесни за поддръжка от испанските няма. Вярно е, скъпи са, но баня се прави веднъж в живота и не си струва да си хабиш нерви и усилия с некачествени плочки.
       

# 21
  • Мнения: 1 311
Здравей,

Правихме ремонт лятото на банята, ето скромния ни "опит" по въпроса. Плочките - каквито си харесаш,  важното обаче като си харесаш - взимаш четири и ги слагаш на квадратче, не трябва да има разминавания, кривини и луфтове. За работа  - взимат между 15 и 20 лв. на квадрат, на нас не ни искаха отделно за изправянето на стените. Мнение на нашия майстор - във вътрешните ъгли на помещението не трябвало да се слагат от пластмасовите ъгли, защото ставало "Пътечка за хлебарки", на външните сложихме, защото сина ми е много луда глава.
Нашата баня (в люлинска панелка) е 1.60 на 2.20, на пода сложихме плочки 20х20, майстора направи добър наклон и към двата канала, но с по-големи май нямаше да стане. Смесители, мивка и моноблок - Видима.
Таванът ни е с пръскана мазилка, над плочките също. Засега мухъл няма, и преди също не е имало, тогава тавана беше само с латекс. Банята няма прозорец, сега има вентилатор на отдушника, преди и това нямаше.
Имаме праг в банята, идеята някой ден да има и параван, но тези на Емир нещо много паянтови ми се сториха (в Метро са същите, не знам защо са по-евтини), последно още не съм решила дали да е цял параван с плъзгане или само 80 сантиметра между мивката и душа.
Това се сещам за момента.

Ако искаш дай мейл и ще ти изпратя снимки. И аз не разбрах в кой квартал си купихте апартамент, преди бяхте в Люлин?

# 22
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Едно нещо ще те посъветвам - дори да не предвиждате за момента душ кабина или нова вана, задължително запазете втория канал. При мене в едната баня не беше предвиден, не направих, тъй като не мислех да слагам душ кабина и сега като мухлясах дори при окачен таван (уж от влагоустойчиви плоскости Tired) се чудя какъв вариант за параван да измисля, за да не разбивам пода. Все повече се убеждавам, че сбърках, защото действително при къпане се мокри цялата баня, става мазало навсякъде, а хич нямам време да я подсушавам и лъскам всеки ден. Шкафът ми около огледалото, въпреки че е далече от душа също се наду и ще го изхвърлям Confused, а хич не беше евтин, и той водо- и влагоустойчив уж. На Стройкото миналата пролет мернах някакви мебели за баня от PVC, предполагам че материалът е идентичен с този, от който правят дограмите, изглеждаха доста добре, в никакъв случай като евтина пластмаса, може би това е по-добро решение - поне няма да се надуят и деформират.

За лайсните по ъглите - аз не ги харесвам по принцип, преди време бях пускала в една друга тема как ги направиха в къщи, тоя вариант ми се струва по-добър, сега ще изровя снимките. Главата, ако не внимава човек, може да си я счупи и на пода ако падне, доказах го лично преди 3 години Stop, при все че специално избирах релефен теракот именно поради тая причина. Съвсем гладкият обаче се пързаля ужасно, ако беше пък такъв да съм се пребила поне 100 пъти. Пак от опит говоря, защото бях известно време в квартира с такъв - в момента, който си сложих малко балсам на косата, все едно по гладък лед стъпвах.

Ето как изглеждат 'ръбовете' в къщи:


Така се правят, ако ще се покриват с лайсна:

Това е шахтата с тръбите и водомерите, за там е предвидена вратичка.

Друго, за което се сетих току-що - преди време ми се струваше доста извънземе вариантът с висяща тоалетна чиния, промених си мнението, много си е добър и елегантен даже.

Спестяваш си яко търкане около нормално стоящата на пода и гледката на събиращ прах маншон към тръбата за отходни води Sick - правят ги едни такива като хармоники, няма начин това нещо да се изчисти хубаво Confused.
Ако има възможност и да вградиш казанчето в стената - още по-добре Peace.

От 1 час се мъча да го пусна тоя постинг, дано излезе най-накрая.

Общи условия

Активация на акаунт