Д-р Йовчева отговаря на вашите въпроси, свързани с хормонални нарушения! Включете се!

  • 10 040
  • 197
  •   1
Отговори
  • Мнения: 99
Страдате ли от хормонален дисбаланс, ПМС, перименопауза, менопауза, или друго хормонално нарушение? В рамките на следващите три седмици ви предлагаме ексклузивната възможност да се консултирате с д-р Мариела Йовчева.

В настоящата тема ще получите професионален и задълбочен отговор от опитен ендокринолог. Ще очакваме вашите въпроси от 10 до 30 юли.



Д-р Мариела Йовчева

Д-р Мариела Йовчева притежава богат професионален опит в областта на ендокринологията, диетологията, белодробните болести, кардиологията, холистичната медицина, нутрициологията и хомеопатията.
Дипломира се с отличие като лекар в Медицинска академия, София. Придобива специалност "Ендокринология и болести на обмяната" и квалификация по здравен мениджмънт.

,,Винаги се придържам към индивидуалния подход към всеки болен, отделяйки нужното му време, обръщайки внимание на всеки детайл в разказа на пациента.“


Консултативната тема се осъществява с подкрепата на Revita.bg - лидер във вноса и дистрибуцията на натурални диетични добавки за здраве и красота.

🍃 Трима от вас, включили се със своите въпроси, ще имат възможността да спечелят специално подбран от д-р Йовчева продукт, подходящ за здравословното ви състояние, от портфолиото на Revita - онлайн магазин, предлагащ премиум клас продукти за здраве, красота и пълноценен живот.


Запознайте се с Общите условия ТУК.

Правила на консултативните теми

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 15:35 от Адри

# 1
  • Мнения: 2 781
Здравейте,
Какво лечение бихте препоръчали за инсулинова резистентност? Достатъчно ли е само с диета, или е нужно да се приема препарат от рода на Метформин? Какво е мнението ви за използването на Оземпик/Саксенда/Рибелсус в този случай? Бихте ли препоръчали определени хранителни добавки в допълнение на диетата?

(Извинявам се, ако въпросите ми са много на брой. Ако имам право на 1, моля изберете някой от тях Simple Smile )

# 2
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Йовчева!
Какво ще кажете за тези резултати? Необходимо ли е лечение и колко време би продължило то?




Благодаря предварително!

# 3
  • Мнения: 13 545
Здравейте д-р Йовчева.
Как ще коментирате резултатите на майка ми 75г.? Нужно ли е за момента медикаментозно лечение или диета е достатъчна?  Благодаря.


Гликиран Хемоглобин (HbA1c)      5.91   % (NGSP)   До 6.00
Глюкозотолерантен тест            *
Глюкоза ( Glucose )      5.29   mmol/l   3.60 - 6.10
Глюкоза - 60та мин   ↑   11.10   mmol/l   3.30 - 8.90
Глюкоза - 120 та мин   ↑   9.55   mmol/l   3.30 - 7.80
Хормонален анализ (Hormone analyses)
Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
FT 4 ( свободен Т4 )      19.14   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      3.120   mIU/l   0.300 - 4.200
anti Tg ( TAT )      11.22   IU/ml   До 115.00
anti TPO ( MAT )      8.92   IU/ml   До 34.00

# 4
  • Veliko Tarnovo, Bulgaria
  • Мнения: 868
Как да се справя с нощното изпотяване?

# 5
  • Мнения: 41
Здравейте, жена с Хашимото която приема Еутирокс 50, може ли да използва противозачатъчни Ясмин? ТСХ е овладяно и в референтни граници. Благодаря!

# 6
  • Мнения: 1 122
Здравейте, доктор Йовчева,
След като родих и спрях кърменето, започна да се наблюдава при мен много голям косопад, който не се поддаваше на третиране с ампули, шампоани, балсами. Без да съм се консултирала с лекар, прецених, че може да е просто съвпадение във времето и да се касае не за косопад на хормонална основа, а за такъв в резултат на стрес (заради недоспиването и безбройните ангажименти с малко дете). Това ми се струва все по-вероятно, тъй като направих два опита с витамини за пиене за здрава коса и сякаш видях резултат. Бихте ли препоръчали като ендокринолог най-добрите витамини/добавки, които биха помогнали в решаване на проблема ми?

Благодаря.

# 7
  • Мнения: 178
:здравейте, др. Йовчева. Родих преди 3 месеца, диагностицирана съм с Хашимото, какви стойности на тсх мога да поддържам сега (преди забременяване то се придържаме да са по-малки от 2).Също така, необходимо ли е да се изследва отново и ако да колко време след раждането за обременяването с глюкоза? В 24 г. с имах леки отклонения на 1 час, но с диета и ежедневни измервания с глюкомер, по държах нива на КЗ на гладно под 5.
Поздрави

# 8
  • Мнения: 4 583
Здравейте, д-р Йовчева,
Преди да задам въпрос, малко информация:
Скрит текст:
Жена на 41 г. с хипофункция на ШЖ, инсулинова резистентност, наднормено тегло (165 см/76 кг), без цикъл от октомври 2022 г.
Накратко: заради установени функционални кисти на яйчниците, изразени симптоми в липсващ или прекалено обилен и не спиращ цикъл, приемах противозачатъчни около 10 г. След това минах на прогестеронов препарат, който да поддържа вече липсващия цикъл при почивка от лекарствата. По различни схеми го приемах докато не изчезна съвсем МЦ.
Тъй като не желая да приемам повече хормонални препарати, бихте ли ми препоръчали такъв на билкова основа, който да се справи с горещите вълни и изпотяването, без да се отрази негативно на ИР и хипофункцията на ШЖ?

# 9
  • Мнения: 39 341
Здравейте. Много Ваши колеги смятат хормони в референтни стойности за нормални, а не се стремят за достигане на оптималните им нива. Какво е мнението Ви?

# 10
  • Мнения: 3 386
Здравейте!
Жена на 41 г. от повече от година има косъмчета на брадичката. Отстранява с пинсета, но броят им от 2-3 вече е 7-8. Трябва ли да направи някакви хормонални изследвания?
Благодаря!

# 11
  • Мнения: 914
Здравейте.

Какво бихте препоръчали срещу задържане на вода?

Благодаря за вниманието.

Хубав ден.

# 12
  • Мнения: 317
Здравейте в момента съм в принудителна менопауза (РМЖ...) На 30 години  съм
Как мога да намаля производството на естроген по естествен начин?

# 13
  • Мнения: 1 903
Здравейте, д-р Йовчева. Имам инсулинова резистентнос и остеопороза. Приемам Метфогама 3000 единици и Пролия на всеки 6 месеца. Има някакъв прогрес от лечението, но неудволетворителен. Мола за вашето мнение.

# 14
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Йовчева, бих била изключително благодарна, ако коментирате тези стойности на хормоните:

Общи условия

Активация на акаунт