изследване за гестационен диабет

  • 21 806
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 257
а захарта ми, за щастие, се регулира само с диета
G&J,би ли споделила каква диета спазваш и медицинско лице ли ти я назначи,или просто ти казаха да избягваш определени храни?И още нещо искам да попитам,тъй като аз също ще си направя теста-как точно се процедира?Някъде четох,че първо се взима на гладно и на жадно кръв,после се пие глюкозата и след 1 час пак се взима кръв.Обаче докито ми казва,че се взима само веднъж кръв-след приема на глюкозата.Кое е правилното?

Дари, ето как стана при мен - теста, а после ще ти кажа и за диетата.
Тестът - т.н. "едночасов" - в 27-28ма седмица при мен беше; бяха ми дали едно шишенце с нещо като сок от портокал (фанта), в което имаше глюкоза - 50 грама, в къщи, да си го изпия преди да отида в офиса им . Изпих го рано сутринта (на гладно) и точно след един час ми взеха кръв вече в лекарския офис. Резултатът беше бая височък и те решиха, че имам диабет, обаче аз не можех да повярвам и се запънах и поисках 3 часовия, макар че те доста неохотно ми го позволиха:) След седмица бях на тричасовия - протича по следния начин - отиваш да речем в 8 и ти вземат кръв на гладно (предните два дена обаче трябва да се храниш с високовъглехидратни неща, но да не ядеш вечерта преди теста между 10-12 часа - т.е. спираш да ядеш към 8-10 предната вечер примерно), после след като ти вземат кръвта на гладно в 8, ти дават да изпиеш този път 100грама глюкозен разтвор, като в те викат пак в 9, после в 10 и в 11 часа и вземат кръв на всеки един час. Ако два от 4 показателя на кръвната захар са завишени, се приема, че имаш гестационен диабет.
Диетата - тук при нас, ходих на специален курс (3 часов) - обучение с диетоложка (тя работи с лекарите - т.е. когато ти открият диабета, лекарят те праща при нея), която ни разясни доста полезни неща за диабета изобщо, за гестационния диабет и за диетата. Това не е в никакъв случай гладна диета, напротив - трябва да ядеш много повече от обикновено (по 6 пъти на ден - три основни яденета и 3 леки закуски), но в по-малки количества и строго преброени въглехидрати. Ако надвишиш въглехидратите - кръвта скача, ако ги намалиш драстично - също скача, затова трябва да се балансират добре въглехидратите, като заедно с това се приемат и много протеини - меса, сирена, яйца и т.н. Аз лично не можех да поема толкова много храна - 6 пъти - и буквално се тъпчех насила, но от страх да не навредя на бебето, изпълнявах стриктно диетата и не стигнах до инсулин, слава Богу. Спират се единствено белия хляб и бялата захар, но има един милион заместители и веднъж научиш ли се, не ти липсват особено, макар че по закона на Мърфи след като ми ги забраниха, все ми се привиждаха разни сметанови тортички и мекици и питки и т.н. Crazy . Внимава се с количеството на картофите, боба и ориза, като при различните хора те оказат различно влияние - в смисъл - на мен може да ми вдигат захарта много, но на теб не толкова, примерно; после - има значение и начина на приготвяне - пържени картофи например вдигат захарта много повече от варени или печени; панираното също и други такива трикове - то си е цяла наука, която усвоих от страх да не навредя на бебето, за нула време Simple Smile Тук на храните има етикети, на които пише точно колко въглехидрати имат в една порция и е много лесно да си сметнеш от кое по колко да ядеш; от друга страна ни дадоха разни таблици и примерни менюта, които също ми помогнаха да мога да се науча да преценявам по колко да ям. Имам си апаратче, с което си меря кръвната захар един час след всяко ядене и така зная къде се намирам и в какво състояние ми е диабета.
Това е в общи линии, ако имаш въпроси - питай:)

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 19:22 от G&J

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 443
Много е хубаво това,че са те пратили при специалист!Тук няма такава практика,т.е.ако ми открият диабет (не дай Боже),ще трябва сама да си търся диетолог  newsm78 .Надявам се да не стигна до там,ама ме човърка едно съмнение-май бебата е по-едра от нормите за съответната седмица,а и аз доста напълнях  Sick G&J,другата седмица ще си правя теста,искам да вляза в 24г.с.Ако случайно излезе,че съм с диабет,мога ли да се обръщам към теб ако имам въпроси?   bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 1 230
И аз изкарах гест. деабет и си правих 2 пъти теста с глюкозата и всеки месец на кръвно-захарен профил. Бях на безвъглехидратна диета в края на бременността, категорично отказах инсулин.  Успях да смъкна кр. захар с нея от 12 на 6,9. Родих секцио в 37ма г.с., бебека въпреки очакванията беше "едва" 3,045кг. От напрежение в деня на секциото пак вдигнах захарта на 10 и я смъкнах след 4 дни. Но в бълницата въпреки, че се водех на диета ми носеха картофи, бял хляб и куп други неща, които аз хапвах с огромно удоволствие.
G&J е обяснило прекрасно всичко. Само да кажа, че не ми се полагаше уред или лентички за мерене на кр. заха вкъщи. Българска работа. А толкова исках да мога да се контролирам. Вероятно ако разполагах с тях, нямаше да се стигне до толкова високи резултати. А закупуването от аптеката ми беше много скъпо и не можех да си го позволя в онзи момент.
 За инфо само, кръвната захар се нормализира към 2рия месец след раждането.

ПС Качих 16 кг по време на бременността

# 18
  • Мнения: 1 128
Аз го правих,защото тук където живея (Испания) е задължителен.И тъй като излезна то4но на границата трябваше да правя и дългия вариант,три дни преди който трябваше да спазвам стриктна рецепта,която ми даде самата лекарка.Ако ми се беше потвърдил резултата щяха да ме пращат на диетолог,което оба4е за моя радост не стана.Моми4тата преди мен са го обяснили добре.Само да добавя,4е този тип диабет води до прекалено тегло при все още неродените бебетата.И също така,4е негарките страдат пове4е от него(така както ние българите и унгарците сме по 4увствителни на лактозата).Ами гени...

# 19
  • Мнения: 2 257
Много е хубаво това,че са те пратили при специалист!Тук няма такава практика,т.е.ако ми открият диабет (не дай Боже),ще трябва сама да си търся диетолог  newsm78 .Надявам се да не стигна до там,ама ме човърка едно съмнение-май бебата е по-едра от нормите за съответната седмица,а и аз доста напълнях  Sick G&J,другата седмица ще си правя теста,искам да вляза в 24г.с.Ако случайно излезе,че съм с диабет,мога ли да се обръщам към теб ако имам въпроси?   bouquet

Изобщо не е задължително да имаш диабет и дано не се потвърдят предположенията ти. Голямо бебе не значи непременно диабет, както и напълняване - както казах по-горе, аз като не съм дебела (дори и бременна) и бебето ми не беше голямо, като ми го откриха - ето че пък имам гестационен диабет - тъй че - божа работа, но щом си решила - чудесно е, че се грижиш за здравето ви! Разбира се, че ще ти помогна с всякаква информация - знам колко е стресиращо и объркано в началото, но веднъж свикнеш ли, изобщо не му обръщаш внимание почти.Simple Smile
Важното е да се контролира, ако го има, диабета, защото се раждат големи бебета (повтарям - ако е неконтролиран с диета или инсулин - порастват в раменцата), което може да доведе до секцио, до други разни досадни усложнения (хипогликемия и др.), от които никой няма нужда, особено в момента на раждането. Най-хубавото е, че в повечето случаи отшумява, като все пак жената трябва да има едно наум за в бъдеще (възможно е в по-късен период от живота си , при неправилно хранене - тип тъпчене като за световно - да развие диабет тип 2, който е инсулинонезависим). Най-хубавото е, че детето не се ражда с диабет.  Този вид диабет не е като онзи (тип 1 или 2), с който се борят жените, които си го имат от преди забременяването - този се появява едва след 24 седмица, поради спецификата на работата на плацентата (което ме навява на мисълта, че ако искаш, може да изчакаш до към 26-27 седмица, защото в 24 може и да е рано да се открие, да речем - не са фатални една или две седмици). Пожелавам ти да не ти идва до главата все пак! Simple Smile

# 20
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Чудех се дали е възможно нивото на кръвната захар да е нормално при изследване на кръвта , а да има гестационен диабет  newsm78


Момичетата са го казали вече, ама и аз да напиша как е при мен...
Възможно е. Моето ниво на кръвната захар на гладно е абсолютно в нормата винаги, ама златната среда както се казва. При теста със сокчето, обаче, нивата са ми съвсем леко завишени, даже не го водят точно диабет, а непоносимост към глюкозата, но все пак съм под наблюдение и го третират като гестационен диабет, само че не са ми назначили инсулин, защото няма нужда. И на мен ми правиха двата теста със сокчето и после ми дадоха апаратче да си следя кръвната захар. Наистина апаратчето е нещо много хубаво, защото определено ти показва как се променят нивата при различните храни и количества и знаеш какво да правиш, за да не се покачва захарта. Въпросът е да имаш и воля, че аз май много я нямах.... а пък и като знам, че ми е забранено и още повече ми се яде. Откакто не трябва да се боцкам, ям май доста по-нормално Grinning

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 20:58 от dalala

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 443
този се появява едва след 24 седмица, поради спецификата на работата на плацентата (което ме навява на мисълта, че ако искаш, може да изчакаш до към 26-27 седмица, защото в 24 може и да е рано да се открие, да речем - не са фатални една или две седмици). Пожелавам ти да не ти идва до главата все пак! Simple Smile
Благодаря,ще послушам съвета ти и ще го направя след 10 дни,дано да нямам наистина   bouquet От сега нататък ще внимавам какво ям и ще избягвам шоколадите,че доста си похапнах от тях в последния месец  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 2 257
G&J,другата седмица ще си правя теста,искам да вляза в 24г.с.
Dari, ti mai si veche vliazla v 24ta sedmica, kato ti gledam lentichkite? newsm78 ( izchezna mi kredora, izviniavam se)

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 443
G&J,и аз се обърках вече с моите тестери,едното върви 2 дена преди другото,ама защо пък показва 23,9  newsm78.Днес си купих пълнозърнест хляб Тонус  Mr. Green G&J,искам да те попитам,твоето бебе много ли е едро,или ти овладя положението с диетата?И още нещо-бебето не се ражда с диабет,ама след време предразположено ли е към такъв?

# 24
  • Мнения: 2 257
G&J,и аз се обърках вече с моите тестери,едното върви 2 дена преди другото,ама защо пък показва 23,9  newsm78.Днес си купих пълнозърнест хляб Тонус  Mr. Green G&J,искам да те попитам,твоето бебе много ли е едро,или ти овладя положението с диетата?И още нещо-бебето не се ражда с диабет,ама след време предразположено ли е към такъв?

Никак не ми е едро бебето и никога не е било - точно това писах горе - че това не винаги е показател за гестационен диабет, въпреки, че едрото бебе е резултат от неовладян такъв.Simple Smile
Детето, според разни медицински сайтове, които съм чела, не се ражда с диабет, но има предпоставки за наднормено тегло по-късно в живота, но мисля, че всеки, който се тъпче и яде неправилно има предпоставки за такова. Виж за майката, е много по-вероятно по-късно в живота си, да развие тип 2 диабет, но и това е, ако се храни небрежно и неправилно. Един Господ знае....То дори и без гестационен диабет, ако се тъпчеш със захар и тестяно, може да си докараш какво ли не....
А това, че си минала на пълнозърнест хляб е чудесно - и нищо да ти няма, действа олекотяващо и добре на бременната - на мен например ми ставаха ужасни киселини от така любимия ми бял хляб, но откак се "мъча" с пълнозърнестия, чувствително намаляха...

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 443
G&J,леко раждане ти желая и здраво и пухкаво бебче  1crib

# 26
  • Мнения: 1 531
извинявайте за леко странния въпрос, но какво всъщност е гестационен диабет - нормален диабет на жена, който, обаче, се е появил, докато тя е бременна ли   newsm78

# 27
  • Мнения: 650
G&J е обяснила всичко, че е рутинно изследване в САЩ, причини... Само да добавя че аз имах гестационен диабет и съм пускала няколко теми-ако искате потърсете ги на търсачката. Истината е че дали ядеш шоколад или не -не е това причина за този вид диабет. Диетата ти помага да го задържиш в граници ако имаш такъж а не ти го допринася, причината са пустите хормони. Както и да е -все още 3 месеца след раждането се влача на изследвания и сега ме водят предиабетно състояние-все още не е изчезнал. след месец пак ще ходя да ме изследват CryАман няма оттърваване. Това което ми казаха и някои може да се зантересува е че новите изследвания показват че е възможно да нямаш гестационен диабет 24-30 седмица и да се появи след 32. А и между другото това не е причина за секцио.Причината може да е от този диабет да стане свръхголямо бебето и затова но се гледа до последно и се определя от много фактори а не имаш диабет-секцио. Аз родих нормално и ужасно лесно 4кг бебе. все още се надявам да загубя още килограми  и тоз диабет да изчезне, но засега не е изчезнал-раждане и като с магическа пръчка да изчезне диабета-не стана при мен
G&J,леко раждане ти желая и аз!

# 28
  • София
  • Мнения: 1 230
G&J по нагоре ми се струва, че беше писала, че раменете на бебчо при гест. деабет са проблема и тогава се налага секцио. На мен ми направиха такова, защото никой не беше сигурен, колко са големи всъщност. Не разчитайте само на ехографиите. Уж голямо бебе на няколко ехографа, а според последното 3Д в Тина Киркова се оказа, че бебка е 2,400. Сгрешиха с 600 гр.
Напомняте ми отново да се изследвам за всеки случай, все пак съм и фамилно обременена.
G&J и от мен леко и безпроблемно раждане и здраво бебче.

# 29
  • Мнения: 2 257
А и между другото това не е причина за секцио.Причината може да е от този диабет да стане свръхголямо бебето и затова но се гледа до последно и се определя от много фактори а не имаш диабет-секцио.
Точно така, абсолютно правилно, затова и казах преди -
Важното е да се контролира, ако го има, диабета, защото се раждат големи бебета (повтарям - ако е неконтролиран с диета или инсулин - порастват в раменцата), което може да доведе до секцио, до други разни досадни усложнения (хипогликемия и др.), от които никой няма нужда, особено в момента на раждането.
- казах "може", което не значи задължително, нищо не се знае до последно, а и ултразвуковите изследвания не са гаранция, че бебето е толкова голямо, колкото предвиждат, както и секциото не ти е в кърпа вързано само заради това. Също така съм съгласна, че не яденето на сладко е причина за диабета по време на бременността, а плацентата и хормоните и това го писах на няколко пъти горе. Лана, аз много четох твоите теми, търсейки инфо из форума по въпроса, когато ме споходи и ти пожелавам да се отървеш от това досадно нещо, от сърце!:)
Благодаря на всички за пожеланията, много сте мили!

Общи условия

Активация на акаунт