Как да вляза в ИТ сектора?

  • 5 606
  • 63
  •   2
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 606
Здравейте,

Искам да се преквалифицирам (в момента работя като сервитьор - 8 часа на ден). На 30 съм. Нямам никакви знания за програмиране.

Какви са плюсовете и минусите на преквалифицирането?
Как да вляза в ИТ сектора, за да се възползвам от високото заплащане?
С какви проблеми ще се сблъскам?
С какви проблеми се сблъсквате вие?

Ти искаш да си в този сектор, защото мислиш, че там ще изкарваш много повече пари и ще ти е по-лесно
Можеш да изкарваш пари от всяка работа, в която имаш процент, бакшиш и т.н.
https://www.youtube.com/watch?v=l6XyrAxtLQM&t=3s
Тук споделям едно видео за един сервитьор, който прави по 8000 на месец средно, обяснява как го прави, какви усилия полага, така че не е проблема в професията.

# 61
  • Мнения: 2
Ще ти споделя моят опит от айти сектора. Аз съм точно обратното на теб - вземах много пари ама не си бях вкъщи. За много става дума за към 80хил долара годишно. Тръгнах да си търся работа на сушата и като се замислих единственото нещо което би ми доставяло удоволствие е програмирането. На кратко след шестмесечен курс едвам си намерих работа за 1300 лева на месец присъствена. И тази заплата няма да скочи значително следващите поне две години , а за да достигна предишния си стандарт на живот ще ми трябват поне още четири пет години и може би ще се наложи да се преместя някъде в европа... Единствения плюс за мене е че за първи път в живота си работя нещо което ми доставя огромно удоволствие и на всичкото отгоре ми плащат Simple Smile))) Макар и 20 пъти по малко от предишната работа. Та с 2 думи ако нямаш спестени пари за няколко години напред и програмирането не ти доставя удоволствие не се занимавай изобщо. Ще загубиш време нерви и пари...

# 62
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 997
Момо, 4-5 години не са много години. Ако имаш желание да се развиваш и ти е интересно, имаш огромни възможности в ИТ сферата. По-големите компании предлагат всевъзможни (безплатни) тренинги и курсове за повишаване на квалификацията. Там може и лесто да се преместиш на и нова позиция, дори да не е по-висока, поне да е различна, ако ти доскучее на настоящата. Стига да работиш със сърце, нещата стават.

Като стана дума за години, през далечната  2000г започнах работа в айти компания, бяхме едни 23-24 годишни хлапета. Заплатите не бяха върха, а и всикчи пари отиваха за бира и веселби. Ама е така на тези години. А времето минаваше и ние продължавахме да си работим. Сега сме на по 45, вече със семейства и деца, със стабилни кариера и доходи.  Казвам "сме", защото още си продължаваме приятелството с доста хора. Благодарение на спокойната и стабилна среда, в която работим, децата ни израснаха спокойнни и амбициозни, всеки вперил взор в своите идеи за бъдещето. Парите са ти важни сега, но ще ти бъдат и по-важни утре, като имаш деца.
Защо го казвам? - защото е добре да се погледнат и по-дългосрочните перспективи. Разбира се, никой няма договор с Господ, но каквото е връцете ни, можем да го направим.

# 63
  • Мнения: 824
Времето минава така или иначе, след 4 - 5 години или ще си натрупал вече доста стабилен стаж, или още ще се чудиш дали вече не е късно да започнеш.

Общи условия

Активация на акаунт