Флуор за бебета и малки деца

  • 8 623
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 98
Аз флуор като малка не съм пила, нито вкъщи, нито на градината.
Не искам да убеждавам никого, всеки сам решава какво да прави с децата си...
Моята и пораснаха първите 2 зъба на 10 месеца без вит. Д и флуор. И няма рахит, нито каквото и да е друго костно заболяване...Само бъбреците и имат следи от калция, който се фискира, заради изкуствения вит.Д. Давахме и витамини за хубаво, а после я лекувахме от това цели месеци... ooooh!
Повечето ми познати не дават нищо изкуствено и децата им нямат проблеми..В обратния случай обаче често срещам оплаквания...и то по-късно, когато децата пораснат...

И което намирам за обезнадеждаващо е, че все повече и повече са т.нар "обогатени" продукти..И че народът все към тях посяга..Като гледам количките в магазините, повече от половината продукти са тези, които са рекламирани по ТВ..Добро финансово бъдеще ги чака тези производители...В страха си да не останем хранително ощитени, купуваме ли, купуваме..Хайде, отплеснах се от темата пак...

Приятен следобяд!   bouquet
Клео.
напълно подкрепям-Флуорът клоито се добавя към водата не е много полезен-

# 16
  • Мнения: 847
И аз съм твърдо против даването на флуор!!!
Клео подкрепям те напълно!Имаш право !
И на нас ни го бяха изписали ,но аз изобщо не го давах ,и добре 4е нашият педиатър е свестен и даже той ми каза да не давам!!!Нито Флуор ,нито витамин Д...
а за Зимафлуора -колко от вас про4етоха написаното на опаковката?там пише 4е е вреден,поне на този който аз имам...
за зъбоникненето -не бойте се,няма даостанат беззъби децата !Пък и колкото по късно толкова по добре! Peace
За зъболекарите -ами аз съм в БГ в момента,ина4е съм омъжена във Фр-я та бг зъболекаря каза-никакъв флуор...!Френски още не сме поситили.
Клео е права за продуктите и с това как ни тъп4ат главите с глупости ...но за съжаление продуктите био струват скъпо и не всеки може да си го позволи..
а за информация -и аз съм от бг децата взимали флуор от най ранна детска възраст ,но това нито е направило да имам здрави зъби ,нито пък хубави ,етц...
Аз съм на принципа -никакви лекарства ,добавки и т.н..само в краен слу4ай..ами като минат 1 година децата и се запо4ва с алергиите ,и обривите и т.н...тогава какво ни 4ака...
И за ваксините съм против и още съжалявам 4е подложих сина си на БЦЖ...но хайде 4е и аз много се отплеснах извън темата...

# 17
  • Мнения: 314
Тукашната практика е да не се дава допълнително флуор на малки деца, тъй като е токсичен и лесно може да се предозира. Но се препоръчва зъбките да се мият с детска паста (не повече от грахово зърно като количество), съдържаща флуор сутрин и вечер от момента в който пробият.  Както вече е отбелязано в отделните страни има различно съдържание на флуор в питейната вода, така че аз бих се придържала към препоръките на местните специалисти, но да се дава флуор вътрешно на бебета ми се вижда излишно и опасно.

А допълнително витамин Д си е необходимост тук поради липсата практически на слънце през дългия зимен период.

# 18
  • Мнения: 94
Виждам 4е дискусията се е разрастнала. Аз исках да обясня какъв е смисъла от даването на Ф. на деца без зъби. За6тото вътреутробно минерализира емайла на мле4ните зъби, а приема на Ф след раждането е важен за постоянните зъби. При4ината да има разли4ни мнения е 4е дори и да не се дава Ф,,ни6то 4ак толкова няма да стане. От кариес не се умира. наистина не препоръ4ват флуоризирането на водата понеже вода хората пият докато умрат и за толкова много години Ф по4вал да влияе върху костите и т.н.Освен това всеки пие разли4но коли4ество вода.Табл. се смятат за много контролиран на4ин за профилактика.  Аз просто исках да споделя опит, а всеки си ре6ава сам.Освен това много споделиха 4е ползват паста без Ф. Мога да те посъветвам не6то , което казваме на пациентите  които не искат да сму4ат табл. Ползвай флуорна паста( Колгейт  имат с високо съдържание) и след измиването, детето да не си плакне устата с вода , а само да изплЮе и толкова. Така се удължава действието, ина4е вси4ко се изплаква с водата.
Вит. Д е важен за зъбите, но не влияе върху времето за поникване. Просто при някои зъбите поникват по късно. Виж рахит може да се  развие , особено ако там където си няма много слънце. Тук при нас абсолЮтно вси4ки пият рибено масло( и възрастните), 4е слънцето е кът. В БГ давах на сина си много по малко вит. Д  отколкото тук на малката. Да не говорим 4е я мъ4а с това рибено масло от което и на мен ми се гади. Ама нали не е химия... давам го.
Мисля 4е всеки трябва да се съобразява с регионалните и индивидуални особености. Не може ей така да се каже ...не, това не го давай в никакъв слу4ай или задължително пий еди какво си.

# 19
  • Мнения: 4 399

Вяра, мисля си, че късното никнене на зъби не е непременно свързано с някаква аномалия. Може да е наследствено. Ако например някой от родителите е имал късни зъби, то тогава е нормално и детето му да е така. Лекарят ми ме попита дали аз или мъжа ми сме били с късни зъби, но аз такива подробности незнам, а майка ми едва ли си спомня. Така че не се притеснявай, ще излязат. И аз вече ги чакам с тръпка. Всеки ден и гледам в устата, ама още е като стара баба  Grinning

А, не, аз никак не се притеснявам за това кога ще и излезнат зъбите. КОгато им дойде времето, тогава. Не познавам човек който да е останал бе зъби. Laughing Е, иска ми се да беше излязъл някой зъб, защото от време на време виждам че детето се мъчи, а резултат няма, но иначе нямам притеснения. Това че няма зъби го вметнах, защото навсякъде чета че ако изобщо има смисъл да се приема флуор, той трябва да се прилага локално. Затова се възмутих че на детет без зъби изписват флуор. Но явно не само при нас има такава практика. Иначе не мисля че има каквато и да е връзка между приема на флуор, вит. Д и никненето на зъбите. Вече не вярвам и че е наследствено, и на мен и на мъжа ми са ни никнали около 6 месеца.

А ти не се притеснявай и не се чувствай виновна по никакъв начин. Както някой нагоре беше писал, и в Африка на децата им никнат зъби без никакви синтетични добавки. Нашата педиатърка каза че до около 14 месеца почти всички деца вече имат зъби, така че имате още време.  Wink

# 20
за инфо
тук се дават 4 капки Zymafluor от 6 месеца някъде до 2 години и след това хапчета, не знам до кога, още не сме стигнали до там  Rolling Eyes
Витамин А и Д от 1 месец до годинка. Heart Eyes

# 21
  • Мнения: 253
Нито флуор, нито вит.Д се дава!
Поне аз не съм чувала, виждала, чела да се препоръчва? newsm78
Може пък да е от педиатъра или бебешката клиника дето ходим. Но пък двете деца ги водя в различни клиники....
А за зъбите  - на първото ми дете музапочнаха да  излизат на около 6-7 месеца, но красавица-принцеса се сдоби с първия си зъб точно на 10 месеца. А за други май няма надежда скоро....! Но не виждам да има проблем за сега а и никой не е пораснал без зъби!

Общи условия

Активация на акаунт