Примери за преодоляване на конфликти/кризи в семейните отношения

  • 4 014
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 162
Тези от вас с опит в дългосрочни връзки, ако ви е удобно, може ли да споделите как сте преодоляли кризи или сериозни конфликти, възникнали във връзките си (предполагам всяка двойка преминава през нещо рано или късно). Даже може и да не са дългосрочни - ако още в опознавателната фаза сте забелязали голямо несходство, но все пак сте решили да опитате и сте намерили успешно решение, би било интересно да чуем.

Въпросът е много отворен, зависи от вашите преживявания.. * Има ли нещо полезно, което научихте от справянето със ситуацията, което прилагате после във връзката си? Как достигнахте до това решение точно?

Отделно - как се справяте когато трябва да се направи компромис за нещо важно и с голямо значение - понякога няма среден вариант и е ясно, че компромисите са част от всяка връзка, но единият ще остане недоволен. Но как да стане така, че този, който прави компромис, да не се чувства ощетен и това да не влияе на по-нататъшните отношения?

Идеята ми е да се онагледи с реални примери как на практика могат да бъдат преодолявани трудности във връзките, вместо директно да ги хвърлим в кошчето. Когато това е възможно, разбира се.

ПП: * Махнах примерите, които бях дала, защото някои хора ги приеха твърде сериозно. Не исках съвети точно тези кризи как се преодоляват, идеята беше по-обща дискусия на база вашите наблюдения/преживявания/тн./

Последна редакция: пн, 10 юли 2023, 09:54 от Новачка

# 1
  • Мнения: 9 973
Комуникация и компромиси.
Патологична ревност не знам дали се преодолява.

# 2
  • Мнения: 3 057
Голямо несходство още в опознавателната фаза не е добър знак за дългосрочна връзка. Компромисите се правят в разумни граници и за двамата. Ако се налага вечно да правиш значими компромиси заради големи различия с другия такава връзка ще е повече ходене по мъките.
Различия принципно не може да няма. Но трябва да са приемливи. С времето в някаква степен се нагаждаме един към друг и дребните различия не пречат. Елементарни са нещата, за едно нещо единия отстъпва, следващ път другия и така, когато се налага само единия да отстъпи и няма средно положение. Но е важно да се запази добрата комуникация за своевременно обсъждане на всеки проблем, да не се получават недомлъвки и натрупвания на напрежение защото рано или късно се проявяват като сериозно изпитание. Егото на заден план и общия интерес на преден докато е от значим приоритет и за двамата. Това е, примерите са излишни.

# 3
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 360
Мога да кажа за третия човек във връзката. Винаги идва навреме и е напълно осъзнат избор. Опре ли се до него, връзката вече отдавна е престанала да съществува. Следва или раздяла, или живот като съквартиранти в по-лошия случай.

Кризите се минимизират от сходните гледни точки за живота и отношенията, както и от общите цели. Има ли цели, има и движение и развитие. Летаргията убива. Има ли взаимност, всичко е наред.

# 4
  • Мнения: 6 926
Тези от вас с опит в дългосрочни връзки, ако ви е удобно, може ли да споделите как сте преодоляли кризи или сериозни конфликти, възникнали във връзките си (предполагам всяка двойка преминава през нещо рано или късно). Даже може и да не са дългосрочни - ако още в опознавателната фаза сте забелязали голямо несходство, но все пак сте решили да опитате и сте намерили успешно решение, би било интересно да чуем.

Въпросът е много отворен, зависи от вашите преживявания.. Неща, които ми идват веднага наум, са примерно възникване на патологична ревност, /не се преодолява, бай-байоткриване на фундаментални различия във вижданията за неща, които преди не сте обсъждали (например различни аспекти на отглеждането на децата, ходене на почивки поотделно, честота на излизане с приятелки, т.н.), /не се преодолява, бай-бай/проблеми в леглотокакви проблеми? принципно и това трудно би се преодоляло и пак се стига до бай-бай , охладняване на чувствата/отношението, би могло да се преодолее с усилия и желание от двете странивлизане на трети човек във връзката абсурд да тръгна да преодолявам, бай-бай(някой партньор стане твърде близък с някой от противоположния пол)..  Има ли нещо полезно, което научихте от справянето със ситуацията, което прилагате после във връзката си? Как достигнахте до това решение точно?

Отделно - как се справяте когато трябва да се направи компромис за нещо важно и с голямо значение - понякога няма среден вариант и е ясно, че компромисите са част от всяка връзка, но единият ще остане недоволен. Но как да стане така, че този, който прави компромис, да не се чувства ощетен и това да не влияе на по-нататъшните отношения?

Идеята ми е да се онагледи с реални примери как на практика могат да бъдат преодолявани трудности във връзките, вместо директно да ги хвърлим в кошчето. Когато това е възможно, разбира се.

Ще дам мой пример по-късно в отговорите, че стана много дълго сега : )

Всичко, което си описала са НЕпреодолими неща и няма как да се говори за каквото и д аса компромиси. Особено патологичната ревност е голям червен светофар и е "беж краченца да бягаме" веднага, на момента шута.

# 5
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 379
В дългосрочна връзка ако и двамата гледате в една посока,имате ясно цели и приоритети,знаете какво искате от живота обикновено нещата се получават от само себе си.
Разбира,се че понякога се правят компромиси и от двете страни,иначе няма как да се получат нещата.
Ревност,ако не се дават поводи не е нещо кой знае какво.
Излизанията могат да бъдат заедно и понякога всеки има нужда от лично време с приятели.
Вижданията за възпитанието и отглеждане на децата също се базират на двамата родители.
Трети човек под формата на близък приятел/приятелка не е уместен, особенно ако ще навреди по някакъв начин на отношенията.
Проблеми в леглото или охладняване също могат да бъдат преодоляни, просто трябва да се изяснят причините за това,или по скоро да не се допуска последното.

Всичко става с добра комуникация,много търпение,любов и взаимност.
Липсва ли едно от тези започва разминаване и компромис.
За да се чувстват двама души добре и да градят,би трябвало всичко това да бъде изчистено до основии да вярвате един на друг.
Трудни моменти всяко семейство или връзка имат,но е важно да преодолявате заедно препядствията,тоест работа в екип.
Друг е въпросът ако сте несъвместими,тогава нищо от това няма да работи,но и това се вижда още от началото.

Най -важното:... с любов всичко се лекува,постига,преодолява,надгражда!
И това е отговорът със сигурност!

Ако няма любов и не е взаимно няма смисъл автоматично да правиш какъвто и да е компромис със себе си,нито да стоиш във връзка , нито да създавате семейство.
Личен опит...просто...
Към днешна дата не бих си причинила този  най-голям компромис със себе си,за да съхранявам или пазя човек,който не е съвместим с мен или не гледаме заедно напред.
Успех!

Последна редакция: пн, 10 юли 2023, 07:07 от mira5356

# 6
  • София
  • Мнения: 35 332
Фундаментални различия не се преодоляват. Нагнетяват се до момента на тяхното кипене.

# 7
  • Мнения: 18 936
Някои проблеми нямат преодоляване, напр. патологичната ревност, за която се говори нагоре.

# 8
  • Мнения: 1 925
За криза приемам болест, финансови проблеми, проблеми с децата. Личните характеропатии не се преодоляват. Навлизането на трети човек и патологичната ревност са лични кризи на единия партньор, които той прехвърля на другия и с тях влияе негативно на взаимоотношенията. Аз не се идентифицирам с тях и не съм терапевт да ги решавам. Всеки носи личната си отговорност в една връзка. Хората трябва да правят разлика между "ще се справим двамата с този проблем" и "ще се справим двамата с любовницата ти".

# 9
  • Мнения: 25 907
Тези от вас с опит в дългосрочни връзки, ако ви е удобно, може ли да споделите как сте преодоляли кризи или сериозни конфликти, възникнали във връзките си (предполагам всяка двойка преминава през нещо рано или късно). Даже може и да не са дългосрочни - ако още в опознавателната фаза сте забелязали голямо несходство, но все пак сте решили да опитате и сте намерили успешно решение, би било интересно да чуем.

Отделно - как се справяте когато трябва да се направи компромис за нещо важно и с голямо значение - понякога няма среден вариант и е ясно, че компромисите са част от всяка връзка, но единият ще остане недоволен. Но как да стане така, че този, който прави компромис, да не се чувства ощетен и това да не влияе на по-нататъшните отношения?

Идеята ми е да се онагледи с реални примери как на практика могат да бъдат преодолявани трудности във връзките, вместо директно да ги хвърлим в кошчето. Когато това е възможно, разбира се.


Аз такъв филм досега не съм гледала в живота. На екран е друго – авторова фантазия. Но в реалния живот това няма как да стане. Краят е предизвестен, въпросът е кога и на какъв етап от връзката на някой от двамата ще му писне и ще предприеме първата крачка към раздялата.
Всъщност, сещам се за няколко семейства, които не се разведоха, просто си живеят разделени – на различни адреси, а някои даже в различни населени места. Иначе по документи са женени.

ПП Статия ли ще пишем, или роман?

# 10
  • София
  • Мнения: 13 786
Много от изброените неща дори не бих се старала да преодолявам.
Избрала съм партньор със сходно на моето мислене и виждания за семейство.
В тези двойки, които уж пробват да преодолеят фундаменталните различия, накрая се стига обичайно до рязка и драматична раздяла.

# 11
  • Мнения: 162
Не пиша статия или роман, обясних защо съм публикувала темата вече Simple Smile
Чета форуми от край време и 99% от времето съветът, който се дава, е да се разделят хората. Та исках да направя нещо като обратното, тема, където се онагледява как пък да не се разделят Grinning Защото все пак се надявам, че има и такива истории.

А изброените примери са си просто примери, не питам конректно за тези неща,а по-скоро във вашия живот на какво сте попадали. Ясно е, че се стараем да избираме партньор със сходни виждания на нашите, но нали не може все пак да е на 100%, все някога за 20-30-40 години все ще изникне нещо важно, за което ще се спогледате накриво?
А за някои други проблеми според мен никой не е застрахован, но ако се случи никога да нямаш сериозни проблеми с мъжа/жена си, явно наистина сте един за друг Simple Smile

# 12
  • Мнения: 25 907
Сериозно? Наистина се надяваш да има истории със зададени абсурдни условия от рода на патологична ревност, крайни разминавания в основните ценности и т.н. с щастлив край?
Че има истории – има, ама краят е далече от щастлив. Обикновено ги пишат по медиите – коя застреляна в кафене, коя – намерена в куфар...

# 13
  • Мнения: 162
Да, сериозна съм, и не, това НЕ са условия.  -  това са примери, които ми хрумнаха на момента от истории, които съм чела, или от истории на приятели или мои собствени. Идеята беше всеки да даде свои примери, за които се сети.

Ще махна тези примери тогава, щом толкова насериозно се приемат от всички.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 786
...
А изброените примери са си просто примери, не питам конректно за тези неща,а по-скоро във вашия живот на какво сте попадали. Ясно е, че се стараем да избираме партньор със сходни виждания на нашите, но нали не може все пак да е на 100%, все някога за 20-30-40 години все ще изникне нещо важно, за което ще се спогледате накриво?
...

Ти задаваш крайни условия, които за мен не са кризи при правилен подбор.
Кризи са - проблеми със забременяване, оставане без работа, болест, проблем с близък и подобни. Все неща, които хората със сходни виждания преодоляват с разбиране и подкрепа от страна на партньора. Всички друи патологии са неща, които човек трябва или да е видял преди да се събере с другия човек, или да ги изреже до корен при проявата им, защото са знак за (само) заблуда в отношенията.

Общи условия

Активация на акаунт