Бакшиш на пиколо в хотел

  • 2 313
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 686
Оставяте ли бакшиш на пиколото в хотел?Ползвате ли услугите на пиколо изобщо?

# 1
  • София
  • Мнения: 28 571
Да, стига да има пиколо.

# 2
  • Мнения: 60
Ползвам при настаняване, по- рядко при напускане на хотела.Винаги оставам бакшиш, последните години по 5 лева .

# 3
  • Мнения: 11 007
Лева? За България ли беше въпросът?
Принципно, дори и да не е пиколо, а който и "носач" да посегне към куфара да ви го носи към стаята (някой от рецепцията или подобни)... стандартът от доста години си е 1 евро/1 долар. Макар че това са доста смехотворни пари. Такива "помагачи" в Тунис и Египет обаче си докарват доста долари на ден, защото всеки им дава, а те се избиват един друг кой да ти хване куфара. Тъжна работа.
Иначе за пиколо в 5* хотели все си мисля, че трябва да е над 1 евро.

В Латинска Америка думата за "бакшиш" е "propina". И дори и да коментираме помежду си, ползвайки думата "бакшиш", тамошните не разбират за какво иде реч. Но в Турция, Иран и арабските страни идеално знаят какво е "бакшиш" и всеки път се изумявам на българите, които зад гърба на шофьора коментират колко БАКШИШ да му оставят, мислейки си, че това е българска дума и той няма да разбере. Bakşiş e турска дума и се ползва в целия Близък Изток, Северна Африка и на Балканите.

# 4
  • Мнения: 658
И аз дадох последно 5 лв. Посрещнаха ме поне 3 момчета на входа. Разтовариха всички куфари и един от тях ме изпрати до стаята и ги внесе вътре. Даже ми предложиха ако искам те да паркират колата.

# 5
  • Мнения: 415
10лв.онзи ден на Съни бийч,момчето взе багажа с количка и ми даде място в паркинга на хотела,иначе трябваше да ходя в друг паркинг извън хотела.

# 6
  • Мнения: 11 007
Явно темата е за България, не съм разбрал добре.

# 7
  • Мнения: 1 686
Да,за български хотели питам...

# 8
  • Русе
  • Мнения: 679
Да 5 лева оставихме на момчето в Аквахаус и СПА на Св. Константин и Елена.

# 9
  • SF
  • Мнения: 21 174
Давала съм бакшиш точно в арабския свят. Но там те са доста нахални. Дори и раница за плажа предлагат да занесат до стаята. Губят време с глупости от сорта да покажат как се палят лампите, къде има контакти, копчетата за телевизията, как се спускат пердетата... В арабския свят предлагат и разходка из града за опознаване на района. Simple Smile Като реша, че започва с глупостите и наивните предложения, му давам динарчето и да се маха.
В един луксозен турски курорт точно пиколото ми създаде много грозно първо впечатление. Нахален, с мазен поглед, с мазно поведение, натоварен с някакви специални очаквания. Влезе в стаята ни с куфарите и се позадържа доста. Нямаше как да му дам бакшиша в ръцете, защото си ги пазеше зад гърба и му го оставих на бюрото с думите "благодаря за вниманието!" Беше решил, че сме рускини и пробваше елементарния си руски. Определено мислеше, че сме отишли там, за да си хванем по едно пиколо и да си изкараме курорта. Simple Smile Повече няма да им стъпя на тези. На пиколото да се сърдят!

# 10
  • Мнения: 11 007
Права си, в арабския свят (поне в някои държави в Северна Африка) е супер мега наглост.
Скрит текст:
Но там получават "заплати" от рода на 20 долара като им казват "от бакшиши ще изкарвате стотици" и то точно така и се случва. Това ми го е разказвал един в Хургада, който работеше на плажа, прибираше кърпи за сушилня, вечер сгъваше шезлонгите и всъщност взимаше бакшиши да ти намери хубав шезлонг или да ти запази такъв за утре, като още от вечерта му оставиш кърпа и сутринта ти е запазен шезлонг, това наглите руснаци масово го правеха. Та той ми каза, че масово там се работи за минимална работна заплата, не знам си колко паунда (горе долу равносилна на 20 евро), като и самото осигуряване е за толкова, тоест никой не мисли дали един ден ще се пенсионираш. От бакшиши печелят доста. Но това е само по време на сезона. Още след излизане от летището има шофьор на трансферния бус, който ти поема куфара, нямаш опция да си го сложиш сам/а в багажника. Даваш му доларчето. При слизане пред хотела, пак му даваш ,защото ти го разтоварва. Там вече други хора се претрепват да ти вземат куфара. Даваш на този, който ти поема куфара. На рецепцията в паспортите по 5 долара (така имаш и шанс да получиш стая с по-добър изглед), по принцип знам, че за рецепция по 5 се дава. На "пиколото", който ти дърпа лекото куфарче на колелца до стаята, още долар. В ресторанта на закуска, нищо, че има кафемашини, чай машини на самообслужване... винаги предлага някой да дойде до масата да ти донесе кафе, даваш му и на него, ако ти носи и сервира. И все на руски "доброе утро", откачам от тоя руски, особено в Египет. На рецепцията ясно пише на паспорта ми Republic of Bulgaria, говорят базов английски всички в хотела, но не...  Дори и да им обясниш, че това не е страна от ex-USSR (let's talk in english) обръщат на английски и след секунди пак на руски. При всички вътрешни екскурзи, за шофьори, за гид... бакшиши на килограм. Оставяхме бакшиши на камериерките всеки ден по 2 евро (на човек по долар на ден). В последния ден, когато е чек-аут в 12.00 ще се избият пред стаята кой да грабне куфарите. Бяхме се върнали от плажа в 11.30 и докато си оправяме багажите, ония чукат по вратата. Влизам в банята за 3 минути точно, еййй..... съдраха се от блъскане по вратата, пълна простотия. И какво толкова стана, че излязохме с 3-4 минути закъснение от стаята? Петима души ще се сбият кой да вземе двата куфара  и да ги замъкне до рецепцията. После пак бакшиши кой ще ги замъкне до трансферния бус след часове, после на шофьора до летището и така. Grinning
В Тунис не беше чак така, но и там се дават. За Мароко нямам спомен, не са нахалствали. Естествено, в стаята оставяхме.. или всяка сутрин, или в последния ден по долар на човек, на ден.
В Близкия Изток знам, че не е така, някои страни от гълфа не искат бакшиши, даже се обиждат (имат самочувствието на богати държави), дори и в Йордания май знам, че не се дава така бакшиш директно на човек в ръката. Само в хотела при напускане се оставя за престоя на бюрото/шкафчето... да се радват камериерките. Там нощувките ни бяха все в различни градове и оставяхме по 2 евро/2 динара при чекаут за изминалата нощ и това е Grinning

# 11
  • Мнения: 1 252
В Япония бакшиш не се оставя, смята се за неуважение.

# 12
  • Мнения: 11 342
Но в Турция, Иран и арабските страни идеално знаят какво е "бакшиш" и всеки път се изумявам на българите, които зад гърба на шофьора коментират колко БАКШИШ да му оставят, мислейки си, че това е българска дума и той няма да разбере. Bakşiş e турска дума и се ползва в целия Близък Изток, Северна Африка и на Балканите.

Леко пояснение - Думата е от персийски произход – bakshish (بخشش), което означава „дар“. Разпространена е в Турция и всички територии на бившата Османска империя. Смята се, че думата бакшиш е свързана с персийската бакхшидан – което означава „давам“, както и бъкши – което означава „допълнително“ или „даром“.

# 13
  • Мнения: 11 007
Мерси за пояснението. Те много думи в турския са влезли през персийски или арабски език, та нищо чудно. А оттам и в България, Сърбия, Босна и на целите Балкани.

В Латинска Америка си чакат "пропина-"та също, хахаха. Поне в курортите на Доминикана и Мексико със сигурност, не го смятат за обидно, даже напротив Grinning

# 14
  • Мнения: 6 764
Оставяте ли бакшиш на пиколото в хотел?Ползвате ли услугите на пиколо изобщо?
Ползваме, да. С две деца и поне 3 куфара багаж, нямам намерение да мъкнем от паркинга и по етажите деца и куфари като за целта си има човек. С радост оставям бакшиш за услугата.

Общи условия

Активация на акаунт