За погачите и прощъпулниците в чужбина

  • 2 544
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 390
Погача не съм правила, не е имало с кого...
Прощъпулник правих, на 1.р.д., като се събраха гостите търкулнахме питката  Wink

# 16
  • Мнения: 1 768
Правих пита на моята Микаелка на 31 декември.бе6е то4но на 2 седмици.Поканих си балгарки,живее6и в Германия с де4ицата си и бе6е много приятно.Майка ми направи една голяма питка,а на нея иЗрисува буквата М и едно голямо слънце.раz4упихме питката и дадохме на вси4ки жени.Като всяка една от тях бе6е орисница и пожеа не6о на Микаела,да е zдрава,интелигентна и така нататък..На масата има6е от вси4ко-няколко вида салами,сирене,ка6кавал,куфтета,мед,пе4ени орехи,сладки6и,бонбони.Бе6е много приятно и си иzкарахме много добре по женски. Stop

# 17
  • Мнения: 253
За погача разбрах че се прави когато Алекс беше доста поотраснал, понеже ме поканиха на такава. Embarassed Прощъпулник направихме, ама в тесен кръг от близки, и не само от българи.
Сега за Сия пак не правих погача, не ми се приемаха и изпращаха гости и много хора, а и все пак имах baby shower, което в съществото си е доста сходно с погача.

Направи както ти намериш за добре и както на теб ти се иска. Не поставяй нито себе си нито бебето си в ненужен стрес, заради традиции, в който не си убедена че трябва да спазваш....
Успех и  Hug

# 18

Направи както ти намериш за добре и както на теб ти се иска. Не поставяй нито себе си нито бебето си в ненужен стрес, заради традиции, в който не си убедена че трябва да спазваш....
Успех и  Hug

 Peace

Аз не съм правила нито едното нито другото. Въобще не ги знам тези традиции (само за прощапулник бях чувала), не ги чувстам, не живея в българска среда. Отделно че за мен е научна фантастика да успея да направя погача  Embarassed.

# 19
  • Мнения: 3 880
Погача не съм правила, честно казано за тази традиция прочетох тук във форумите, преди не си спомням някой от обкръжението ми да е правил такова нещо Embarassed Може би по нашият край не се е правило, знам ли newsm78  както и да е, минахме и без тази традиция. За прощъпулника й направих една питка в къщи, наредих й предмети да си избере, после си хапнахме питката и това беше Embarassed без големи празненства и гости Embarassed
Направи си го както ти идва от вътре и както би се чувствала добре. Simple Smile

# 20
  • Мнения: X
Погача не съм правила и на двамата - нямаше с кого.
Прощъпулника го правихме в Бг - така се случи, че тогава проходи детето.
Иначе съм правила кръщене в чужбина - в Бг църквата във Виена. Стана много мило тържество.
Ники като проходи, ако сме си тук, ще му правя тук прощъпулник.

# 21
  • Мнения: 1 370
Правихме и погача и прощъпулник, като спазихме всички бг традиции. Забавлявахме се доста и на 2 събития. Имаме много приятели българи тук, които бяхме поканили. А на погачата бях поканила и приятелките на свекърва ми, които са мои колежки всъщност. Бяха възхитени, защото не бяха присъствали на такъв обичай.
Ако дай боже имам второ дете, ще му правя и на него.

# 22
  • Мнения: 3 423
Ние правихме погача.
Само една българка имаше
плюс майка ми. И чомачко
спа през цялото време.
Някой ми беше казвал, че
не трябвало сред поканените
да имало неразположена жена.
Добре, че не съм в България,
та да се дразня от подобни
глупости.
Та погачата беше весела,
преядохме със сладко, поклюкахме,
абе поводи да има за гости.
Прощъпулник не сме правили.
Мисля си, че имам желание да
го направим в България. Че тук
трябва много да се обяснявам.

# 23
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ееее, Лиске, не мой така да не си в час със суеверията. Цяла тема има за това:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=139235.0;all

# 24
  • Мнения: 619


.
Някой ми беше казвал, че
не трябвало сред поканените
да имало неразположена жена.







Да ,щото пъпки щели да му излизат като порасне.... hahaha hahaha

# 25
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
По последни мисли и размисли май ще правя погача - пък ще видим какво ще излезне от нея Simple Smile в прекия и преносния смисъл. Стискайте палци да става за ядене Simple Smile
Давайте сега идеи какво да приготвям за трапезата - аз лично с най-голямо удоволствие бих си пийнала една боза пък и ще повторя ама няма от къде.

Аз знам, че може да си в цикъл на погачата, ама трябва да си кажеш - тоест не се крие такава информация. А защо така трябва нямам идея - никога не съм питала просто така са ми казали някога и така съм запомнила.

# 26
  • Мнения: 369
По последни мисли и размисли май ще правя погача - пък ще видим какво ще излезне от нея Simple Smile в прекия и преносния смисъл.

 Добре си решила.  Peace Аз също правих погача, но то беше главно, за да се съберем и да се почерпим по случай раждането на дъщеря ми ( не толкова за традицията) . Каних само жени, защото нямаше да има  място за мъжете. Те ходиха някъде с мъжът ми и се включиха по-късно към купона.
 Разбира се, че гостите ще се събуят. Peace Особено пък в този сняг и киша.  Naughty
Казват, че на трапезата трябвало да има само сладки работи, за да му е сладък живота, но аз бях приготвила и солени яденета. Според мен, човек стига да иска, може да се организира и да се приготви за този хубав ден.

# 27
  • Мнения: 154
Хубаво нещо са традициите. И ние правихме погача на 40-ия ден от раждането на дъщеря ни. Първо се събрахме в българската църква, там четоха на детето  молитва, която си е специално за повода. Беше хубава и тържествена церемония. След това дружно се преместихме вкъщи - жени и мъже. За хапване - предимно сладки неща - торти, кексове, еклери, баклава, толумбички и подобни, но имаше и солени мезета, мъжете не издържат само на сладко. Питката също трябва да е сладка. В общи линии веселбата беше голяма, а бебка се държа безупречно - още от тогава си обича да е в центъра на вниманието  Grinning
Та, давай смело и не й се плаши на питката, все нещо ще излезе от нея  Simple Smile

# 28
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Направи както ти намериш за добре и както на теб ти се иска. Не поставяй нито себе си нито бебето си в ненужен стрес, заради традиции, в който не си убедена че трябва да спазваш....
Успех и  Hug

 Peace

Аз не съм правила нито едното нито другото. Въобще не ги знам тези традиции (само за прощапулник бях чувала), не ги чувстам, не живея в българска среда. Отделно че за мен е научна фантастика да успея да направя погача  Embarassed.




Ще се хвана за теб, 4е си ми удобна  Wink. Пога4а не съм правила и не знаех, 4е се прави, ама само като си помисля какъв парцал бях около 40_те дена, та само това ми липсваШе newsm78
Освен това съм излизала и с детето и преди 40_те дена и хора са идвали. Майка ми и бг познати и приятели бяха ужасени от това ми поведение.  Twisted Evil

ПроЩъпулник на голямата и правихме след като беШе проходила и то заЩото си бяхме отиШли до България, ама така като гледам не сме спазили вси4ко... мъже си имаШе. И понеже ми хареса, направих и на малката, тоя път навреме, но пак без да спазваме то4но вси4ки процедури.

4естно казано за някои неЩа съм доволна, 4е ги няма тук. Харесват ми традициите, но без вмания4аване на всяка цена и суеверност, 4е аджеба, ако не го направиШ, кой знае какво  #Crazy Като слуШам приятелки в България... еми много стресираЩи работи 4увам  Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 907
Много обичам този обичай - прощъпулника имам в предвид, за питката не знаех. Hа не българитте също им е интересен. С големия правих содена питка, май първата ми. Докато дойде време за малкия обаче станах майстор и направих питка слънце - рецептата оттук, много хубава стана, ама огромна, трябваше наполовина, че не можеше да се търкаля Simple Smile

Последна редакция: пт, 19 яну 2007, 15:22 от MegiX

Общи условия

Активация на акаунт