Въпроси за специалност Медицина в СУ

  • 1 349
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте! Simple Smile
Следя различни теми във форума с голям интерес и исках да попитам няколко по-конкретни неща, ако има някой потребител, който е много на “ти” относно специалността медицина в Софийски университет “Климент Охридски”. Причината е, че завърших специалност фармация в Англия, където вследствие се лицензирах и сега практикувам професията, но наскоро в мен отново се зароди желание да уча, този път медицина и то в България. Участвах в КСК 2023 в няколко университета, но имам специален интерес към СУ, защото съм на ръба да бъда потенциално класиран. Затова, ако има някой потребител, който може би е или е бил студент по медицина в СУ (или някой, който просто има информация), много ще оценя да сподели неговия опит по някой от въпросите ми, които за улеснение ще номерирам отдолу. Предварително се извинявам, че са много, а може би и нелепи, но, както споменах, нямам си понятие от висшето образование в България. Благодаря ви отново, ако знаете нещо:
1. Програмата за лекции и упражнения всяка седмица ли е еднаква за целия семестър или часовете се сменят и разместват? (Един вид имаме ли дефинирана седмична програма, която не мърда като в училище или не - в Англия примерно нямаше една с една еднаква седмица).
2. Един лектор ли ръководи изцяло предмета или няколко лектори преподават различни теми в даден предмет? Даден лектор преподава ли по повече от един предмет?
3. Лекторите по предмета ли водят дадените упражнения по същия предмет или те се водят от други преподаватели?
4. Колко често в седмицата имаш упражнения в първи курс?
5. Следи ли се присъствието в лекции и упражнения?
6. Какви са последствията, ако отсъстваш от упражнения? Може ли да се отработва упражнения отделно от групата ти, примерно в следващата седмица?
7. На колко поправителни изпита имаш право?
8. Колко изпита можеш да влачиш?
9. Какво се случва, ако нямаш заверка за изпит? (чух, че се изисква някакъв вид заверяване), Какви са последствията от това? Може ли да се получи заверка чрез някакво изработване на такава?
10. Можеш ли да се явиш на поправителна сесия без заверка?
11. Колко е дълъг един учебен ден (или поне повечето от тях) в първи курс? В колко часа се започва сутринта?
12. На коя дата започва учебната година?
13. Къде се провеждат лекциите и упражненията? Пътува ли се между различни сгради/факултети?
14. Какво е отношението на преподавателите към студентите? (Питам, защото съм чувал някои нелепи истории, че някои от тях са непрофесионални и се заяждат на личностен характер).
15. Има ли междусеместриални ваканции и колко са дълги те?
16. Средно колко изпита има във всеки семестър в първи курс? Само в изпитната сесия ли се състоят или и през самия семестър има изпитвания?

Благодаря много отново и пак се извинявам, ако някои от въпросите са нелепи! Наистина, просто не знам и не знам кого да попитам. Както може би забелязвате, голяма част от питанията ми са свързани с присъствие и последствията от отсъствия и това е защото правя някаква сметка доколко е възможно да следвам тази специалност, докато работя като магистър-фармацевт на значително количество работни часове на седмица. За учене, абсолютно ми се учи и се отнасям много съвестно към материала, но не знам дали работата ми няма да ме постави в позиция, която може да представлява едва ли не край на следването ми. Надявам се да споделите каквото се сещате по въпросите ми.

Хиляди благодарности и поздрави на всички! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 25 620
Забрави да работиш на пълен работен ден и да учиш. Няма как да стане в тази специалност където и да е.
И слава богу! Не бих желала и на никого не пожелавам да се лекува при лекар, който е бягал от лекции и упражнения.
Следването медицина е за хора, които имат кой да им покрива разходите, докато учат.

# 2
  • Мнения: 4
Забрави да работиш на пълен работен ден и да учиш. Няма как да стане в тази специалност където и да е.
И слава богу! Не бих желала и на никого не пожелавам да се лекува при лекар, който е бягал от лекции и упражнения.
Следването медицина е за хора, които имат кой да им покрива разходите, докато учат.

Здравей. Затова съм задал въпросите дали упражненията са струпани в една част на седмицата и като цяло какво е разпределението им, как въобще като цяло е структуриран денят и програмата на дисциплините, а също дали има шанс и за отработка или шансът за присъствие е само в разпределеният час. За тези неща информация имаш ли? Поздрави!

# 3
  • Мнения: 12 129
Лекции и упражнения, от понеделник до петък, от 7-8 до 16-17 часа, минимум. Просто забрави за учене, ако работиш. Не случайно медицина не се учи задочно.

# 4
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 402
Какво толкова учите от 8 до 16 всеки ден през първата година?!? Това е нормално за следващите, когато графици са до обяд, следобяд, понякога до към 20ч. вечер когато тръгнат по болници. ..Доколкото знам програмата не е толкова натоварена.първата година. Ще се опитам да спретна няколко отговора по точките, нямам инфо конкретно за за СУ, но вероятно важат за Медицината във всички МУ, поне за София и Варна със сигурност. Първо, потоците се разпределят на групи от по 10-12 до 18 души - групи за упражнения, присъствието е задължително - проверяват. Всяко отсъствие се отработва с друга група, или с група от студенти които са отсъствали от едни и същи упражнения, дори ако са отсъствали по болест. На упражнения по анатомия изпитват всеки от групата - започва се от редене на кости подобно на пъзели първия семестър и назоваването им на латински, до органи и системи втория, като примерно едно сърце минава през всички ръце. Понякога се налагат размествания в програмите - лекторите са професори и доценти, които може да са лекари и спешна промяна в техния график размества и учебния, сменят се, а упражнения се водят и от асистенти, случва се и от демонстратори (примерно по химия отличници от горни курсове, но рядко...) Понякога се налага доучването и тестовете да са в събота, иначе подобно на домино трябва да се разместват други програми и графици...Предметите  са Цитология, хистология и ембриология (това е един предмет) химия, физика, биология, анатомия, латински и биофизика. Дано не пропускам нещо. Ако имам време, утре от една друга тема ще цитирам конкретика относно изпитите по химия и физика в СУ  за специалност Медицина, доколкото разбрах не могат да се влачат изпити. Освен ако не си на някакъв супер подвижен работен график, не мисля че ще можеш да работиш. Но защо питането е само за първата година? Втората и третата година става по-трудно.

Последна редакция: чт, 20 юли 2023, 23:23 от Беллора

# 5
  • Мнения: 4
Какво толкова учите от 8 до 16 всеки ден през първата година?!? Това е нормално за следващите, когато графици са до обяд, следобяд, понякога до към 20ч. вечер когато тръгнат по болници. ..Доколкото знам програмата не е толкова натоварена.първата година. Ще се опитам да спретна няколко отговора по точките, нямам инфо конкретно за за СУ, но вероятно важат за Медицината във всички МУ, поне за София и Варна със сигурност. Първо, потоците се разпределят на групи от по 10-12 до 18 души - групи за упражнения, присъствието е задължително - проверяват. Всяко отсъствие се отработва с друга група, или с група от студенти които са отсъствали от едни и същи упражнения, дори ако са отсъствали по болест. На упражнения по анатомия изпитват всеки от групата - започва се от редене на кости подобно на пъзели първия семестър и назоваването им на латински, до органи и системи втория, като примерно едно сърце минава през всички ръце. Понякога се налагат размествания в програмите - лекторите са професори и доценти, които може да са лекари и спешна промяна в техния график размества и учебния, сменят се, а упражнения се водят и от асистенти, случва се и от демонстратори (примерно по химия отличници от горни курсове, но рядко...) Понякога се налага доучването и тестовете да са в събота, иначе подобно на домино трябва да се разместват други програми и графици...Предметите  са Цитология, хистология и ембриология (това е един предмет) химия, физика, биология, анатомия, латински и биофизика. Дано не пропускам нещо. Ако имам време, утре от една друга тема ще цитирам конкретика относно изпитите по химия и физика в СУ  за специалност Медицина, доколкото разбрах не могат да се влачат изпити. Освен ако не си на някакъв супер подвижен работен график, не мисля че ще можеш да работиш. Но защо питането е само за първата година? Втората и третата година става по-трудно.

Благодаря ти, Беллора, за изчерпателния отговор, с нетърпение ще очаквам информацията, която спомена, че може да изнамериш. Simple Smile Питането е за първата година специфично, защото не знам какво да очаквам. От там нататък мога да придобия представа за следващи курсове, но в момента нямам никаква идея генерално как се провежда курс във ВУЗ в България, особено по медицина. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 269
Както са ти отговорили вече - забравяш за работа, ако ще записваш такива специалности и го играеш послушко, че да те хранят вашите, докато завършиш. Така без тва е по- лесно. Аз бачках, докато учих във фми, понеже нямах кой знае какъв избор, и напуснах на половината на образованието, понеже щях да полудея, ако трябваше да гладувам още ден в тия мизерни общаци. Мерака не ми стигна явно Grinning За да не е спам, отговарям на въпросите, които са една идея по- общи:

5. Следи ли се присъствието в лекции и упражнения?
     - Да
7. На колко поправителни изпита имаш право?
     - Принципно е хубаво да се съсредоточиш върху бъдещето в
       което нямаш нито една заварка, тъй че тва въобще недей да го
       мислиш.
8. Колко изпита можеш да влачиш?
     -  Логиката е както в предния въпрос.
9. Какво се случва, ако нямаш заверка за изпит? (чух, че се изисква някакъв вид заверяване), Какви са последствията от това? Може ли да се получи заверка чрез някакво изработване на такава?
      - Случва се това, че оставаш. И да може да се получи по втори
        начин, по - хубаво да не се занимаваш, а да си учиш редовно.
11. Колко е дълъг един учебен ден (или поне повечето от тях) в първи курс? В колко часа се започва сутринта?
       - При нас си беше редовно от 08-10 сутринта до към 17.  Мисля, че имаше някакво правило, че максисума
         е около 40 часа седмично в унито, тъй че колко пък да са по- дълги...
12. На коя дата започва учебната година?
        - Супер тъп въпрос, нали ти кандидастваш? Прочети кво са
        написали.
15. Има ли междусеместриални ваканции и колко са дълги те?
        - Има, колкото да се прибереш да ядеш от на майка си
          готвеното. Супер по- приятно се усеща след като си оцелявал
          на топла витрина от Фантастико няколко месеца. Самите
          почивки са по седмица- две максимум.
16. Средно колко изпита има във всеки семестър в първи курс? Само в изпитната сесия ли се състоят или и през самия семестър има изпитвания?
          - И извън сесията ще се изпитвате.

Последна редакция: чт, 20 юли 2023, 23:57 от murcinhum

# 7
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 402
По-надолу слагам цитат на мнението което обещах да потърся. То е от тема в която си пишем родители на студенти по медицина, или кандидатстващи. Не бива да те плаши написаното, ти по принцип трябва да си учил доста  повече  химия от това което учат в първа година в специалност Медицина, щом си завършил фармация че и в Англия, но също така дава добра представа за изпитната система в СУ, това което те интересува. Дано и някой друг се включи по питането ти, като цяло много хора се интересуват от СУ Медицина във въпросната тема, а рядко някой отговаря толкова напоително и затова съм го запомнила. Иначе първата година както тиказах едва ли има толкова интензивна програма с толкова малко предмети които изброих, те са разпределени в 2 семестъра, не са всичките заедно. Синът ми, но във Варна имаше само един ден седмично от 8 до 17 ч. два дни до обяд и още два с по една лекция или упражнение, т.е. с повече свободно време, за Му София видях подобна програма, но се случва да ги викат и в събота поради причини които описах в предното мнение. Ншите във Варна най-често ги викаха в съботите за тестовете, че ги правят на компютри и залите не стигат за всичките двадесетина групи. За Бургас знам че имаха изцяло свободен ден в първи курс през седмицата.  Му Варна и МУ София започват  учебната година  на една и съща дата- тази година ще е на 11 септември. Не съм сигурна дали СУ не започваха първата седмица на октомври, но предстои да разбереш.

Цитираното мнението от другата тема:

Съгласна съм с Белорра, но от СУ бягат, защото с един невзет изпит прекъсват. Не могат да запишат условно следваща година. Губят приятели и среда, а това е важно за млади хора. До трети курс повечето от изпитващите са физици, биофизици, химици, малко са лекарите в предклиничните дисциплини. Та, те са производство основно на СУ, топ учени. И искат от медиците да знаят като студентите със специалност физика, химия и т.н. Късат на поразия. Собствен опит. В МУ с два невзети изпита се записва следваща година, в СУ е невъзможно. Във Варна години влачат изпити. Миналата година една трета от третокурсниците напуснаха СУ  - не успяха да вземат патофизиология на редовен изпит, поправка и ликвидация.
Забравих да напиша, че на СУ не им пука колко студенти ще напуснат. СУ е мегаструктура, напуснали 23 -ма от 63-ма и отишли в МУ, няма значение. И това е, което някак си остава под масата. Студентите го знаят.
Сърцето ми се сви, когато дъщеря ми се записа в СУ, не кандидатства в МУ, защото се беше готвила по учебниците на "Просвета", а не на "Булвест". И при записването обясниха, че прекъсва с един невзет изпит. Не се случи досега, но стресът и напрежението са огромни. В Стара Загора години влачат биология, в Пловдив също могат да записват условно. Та, това е, мислете за вашите деца, защото не успях да се наложа за моето. Трябваше да уважа избора и да се приемат последиците. Аз самата съм възпитаник на СУ в едни стари времена и в друга специалност.
И не се учудвам за младежа, специализирал в Германия и завършил СУ. Той е минал през вода, огън и медни тръби. Ще се справи със всичко.

Последна редакция: пт, 21 юли 2023, 08:49 от Беллора

# 8
  • Мнения: 6 706
Може да се работи, да. Всички студенти карат стаж по болниците още от 1 курс.
В МУ-София даже е задължително след летен семестър първи курс да се кара стаж цялото лято, който се заверява и без заверка не се записва втори курс.
След този стаж повечето остават по болниците до края на обучението.
Относно работата - може да работиш на 4 или 6 часа и да посещаваш всички лекции и упражнения без проблем.
В темата се изказват хора, които нямат досег с университета и нямат актуална информация. Не е можело да се работи миналия век, сега е 2023 година.
Програмата е качена в сайта на СУ. Може да се ориентираш по групите - коя група от колко часа има и до колко.
Обикновено има един свободен ден.
При дъщеря ми това беше ден четвъртък. Тогава даваше дежурства в спешно отделение (12ч). Събота и неделя също са свободни ( 2х12 ч дежурства в отделение по хирургия).
Студентите се назначават на трудов договор 4 ч - длъжност санитар.
Месечно правеше около 160 ч - което е нормата при сумирано изчисляване на работното време за 8ч, нищо че е назначена на 4.
Докато е на работа - тя УЧИ. Така че твърдението “работата пречи, защото няма време за четене”, не е вярно, защото докато работиш учебниците са с теб, пациентите са пред теб, лекарите и сестрите са до теб.
В СУ е по-трудно следването - с един невзет изпит отпадаш и прекъсваш семестъра.
В МУ-София има една поправителна сесия и множество ликвидационни сесии. (Платени - всяко явяване на изпит се заплаща - 60 лв).
В СУ (попринцип, не само за медицина) има една поправителна и една ликвидационна сесия. Поправителната - ако дисциплината е в сегашен курс - изпитът е безплатен. Ако дисциплината е от долен курс - изпитът се заплаща 30 лв. Ликвидационна сесия - 50 лв.

Студентите често отстъстват от лекции и упражнения, защото са на работа.
Пишат се имейли до асистентите и пропуснатото упражнение се отработва с друга група, т.е. ако имаш упражнение по социална медицина в понеделник в 16 ч, но си на работа, пишеш предварително имейл до асистента да го уведомиш, че ще отстъстваш и ще отработиш упражнението с друга група, примерно в сряда от 9 ч.
По някои дисциплини имаш право на фиксирани отстъствия - 1 бр, 2 бр, за които отстъствия нямаш ангажимент за отработване и уведомяване на асистента.
Програмата е променлива - някои от лекарите са оператори и/или преглеждат на график. Ако се обадят от регистратура за спешен прием или спешен преглед, занятие (лекция или упражнение) не се провежда.
Някои дисциплини се учат на цикличен принцип. Примерно биофизика само 7 седмици от общо 14 седмици, останалите 7 седмици се учи друга дисциплина.
В СУ учебната година е фиксирана и винаги започва на 1.октомври.
В МУ-София учебната година е променлива и всяка година започва на различна дата, но винаги през м.септември.
Ваканции - няма. Някои от почивните дни съвпадат с част от ученическите ваканции.
Не се учи на официален празник, неработен ден и патронен празник (3 март, Гергьовден, 24.май, 8.декември....).
 И в СУ, и в МУ-София занятията се провеждат в различни факултети и различни болници.
 При нас имаше кофти ден в програмата - сряда от 8:30 неврология в УМБАЛ Св. Анна, от 13:30 ортопедия в СБАЛ по ортопедия Проф. Бойчо Бойчев.
Едната болница е в Младост, другата е в Горна баня.
Прекосява се половин София.
Базите на МУ-София - Александровска, ИСУЛ, Окръжна.
Базите на СУ - Аджибадем Токуда, Аджибадем Кардио, болница Лозенец, болница Софиямед.
  Базата на СУ е доста по-модерна - частните болници.

Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 00:15 от marinadp

# 9
  • Мнения: 4
Може да се работи, да. Всички студенти карат стаж по болниците още от 1 курс.
В МУ-София даже е задължително след летен семестър първи курс да се кара стаж цялото лято, който се заверява и без заверка не се записва втори курс.
След този стаж повечето остават по болниците до края на обучението.
Относно работата - може да работиш на 4 или 6 часа и да посещаваш всички лекции и упражнения без проблем.
В темата се изказват хора, които нямат досег с университета и нямат актуална информация. Не е можело да се работи миналия век, сега е 2023 година.
Програмата е качена в сайта на СУ. Може да се ориентираш по групите - коя група от колко часа има и до колко.
Обикновено има един свободен ден.
При дъщеря ми това беше ден четвъртък. Тогава даваше дежурства в спешно отделение (12ч). Събота и неделя също са свободни ( 2х12 ч дежурства в отделение по хирургия).
Студентите се назначават на трудов договор 4 ч - длъжност санитар.
Месечно правеше около 160 ч - което е нормата при сумирано изчисляване на работното време за 8ч, нищо че е назначена на 4.
Докато е на работа - тя УЧИ. Така че твърдението “работата пречи, защото няма време за четене”, не е вярно, защото докато работиш учебниците са с теб, пациентите са пред теб, лекарите и сестрите са до теб.
В СУ е по-трудно следването - с един невзет изпит отпадаш и прекъсваш семестъра.
В МУ-София има една поправителна сесия и множество ликвидационни сесии. (Платени - всяко явяване на изпит се заплаща - 60 лв).
В СУ (попринцип, не само за медицина) има една поправителна и една ликвидационна сесия. Поправителната - ако дисциплината е в сегашен курс - изпитът е безплатен. Ако дисциплината е от долен курс - изпитът се заплаща 30 лв. Ликвидационна сесия - 50 лв.

Студентите често отстъстват от лекции и упражнения, защото са на работа.
Пишат се имейли до асистентите и пропуснатото упражнение се отработва с друга група, т.е. ако имаш упражнение по социална медицина в понеделник в 16 ч, но си на работа, пишеш предварително имейл до асистента да го уведомиш, че ще отстъстваш и ще отработиш упражнението с друга група, примерно в сряда от 9 ч.
По някои дисциплини имаш право на фиксирани отстъствия - 1 бр, 2 бр, за които отстъствия нямаш ангажимент за отработване и уведомяване на асистента.
Програмата е променлива - някои от лекарите са оператори и/или преглеждат на график. Ако се обадят от регистратура за спешен прием или спешен преглед, занятие (лекция или упражнение) не се провежда.
Някои дисциплини се учат на цикличен принцип. Примерно биофизика само 7 седмици от общо 14 седмици, останалите 7 седмици се учи друга дисциплина.
В СУ учебната година е фиксирана и винаги започва на 1.октомври.
В МУ-София учебната година е променлива и всяка година започва на различна дата, но винаги през м.септември.
Ваканции - няма. Някои от почивните дни съвпадат с част от ученическите ваканции.
Не се учи на официален празник, неработен ден и патронен празник (3 март, Гергьовден, 24.май, 8.декември....).
 И в СУ, и в МУ-София занятията се провеждат в различни факултети и различни болници.
 При нас имаше кофти ден в програмата - сряда от 8:30 неврология в УМБАЛ Св. Анна, от 13:30 ортопедия в СБАЛ по ортопедия Проф. Бойчо Бойчев.
Едната болница е в Младост, другата е в Горна баня.
Прекосява се половин София.
Базите на МУ-София - Александровска, ИСУЛ, Окръжна.
Базите на СУ - Аджибадем Токуда, Аджибадем Кардио, болница Лозенец, болница Софиямед.
  Базата на СУ е доста по-модерна - частните болници.

Благодаря за адекватния, информиран и изключително учтив отговор и цялото отделено време! Оценявам го много!

Общи условия

Активация на акаунт